Z denníka Ministerstva obrany Ruskej Federácie – 2.

Najnovšie informácie z Ministerstva obrany Ruskej federácie prinášajú zaujímavé informácie o politicko – vojenských udalostiach z posledných dní ktoré sa uskutočnili v Rusku a priamo súvisia so Sýrskou kampaňou.

8.10 sa uskutočnilo stretnutie zástupcu ministra obrany Ruskej federácie  A.Antonova s ministrom obrany Uzbekistanu  Kabulom Berdievom. Rusi predložili nové návrhy na spoluprácu v obrannom priemysle a vojenstve, lebo majú s Uzbekistanom pred sebou spoločné výzvy a hrozby.

Okrem iného si nechali Uzbeci ozrejmiť ruské aktivity v boji proti ISIL.  ( Zdroj- Ministerstvo obrany RF)

Na základe výsledkov tohto rokovania sa začne prakticky rozvíjať na báze vzájomnej výhodnosti  vojensko technická spolupráca  a konzultácie.

8.10. 2015 sa taktiež zvýšil počet bojových vrtuľníkov na ruskej základni AJNI ( 30km od Dušanbe) v Tadžikistane. Ide o typ Mi-24P( krokodýl)  a transportné Mi-8MT( Zdroj- Ministerstvo obrany RF)

9.10. 2015 sa po prvý krát zapojili do cvičenia na ďalekom východe najnovšie stíhacie lietadlá Su-35S z letiska pri Chabarovsku, zavedené do výzbroje na konci roku 2014. Ide o najnovšiu verziu lietadiel Su-35S označovanú ako generácia 4++ , na ktorej sú použité technológie a systémy piatej generácie lietadiel ( PAKFA  Su T-50)  Plnili úlohy sprevádzania a ochrany bojových lietadiel vyhľadávajúcich lode protivníka v rajóne tichooceánskej flotily. ( zdroj tlačová služba Východného vojenského okruhu)

Tieto tri správy dokumentujú zvyšujúcu sa aktivitu Ruska smerom k Afganistanu ako aj ukážku možností najnovšej leteckej techniky v priamom nasadení pri cvičení.  Sú pravdepodobne časťou aktivít, ktoré boli vyvolané  postupom ruskej kampane v Sýrii, tá  sa môže rozšíriť na teritórium vedľajších blízkovýchodných štátov v prípade ich záujmu.

Vojenská operácia v Sýrii bola pripravovaná v úzkej spolupráci s iránskou armádou, kde už v júli 2015 prebehli v Moskve konzultácie medzi generálnym štábom Ruských ozbrojených síl a delegáciou vedenou generál majorom Qassem Soleimanim , ktorý viedol už viacero blízkovýchodných operácií. Je veliteľom špeciálnych síl Quds Force , ktoré sú priamo podriadené Iránskemu duchovnému vodcovi  Ajatolláhovi Ali Khameneímu. Iránci ukázali Rusom ako žalostne sa zmenila situácia prezidentových síl Bašara All Asada , ubezpečili ich o tom, že ak sa Rusi rozhodnú pre vzdušnú podporu, oni vyčlenia sily na pozemnú operáciu. ( zdroj reuters)

Výsledok vidíme, Ruská kampaň v Sýrii naberá každým dňom na sile, ich nálety zvyšujú intenzitu, po nich nasleduje pozemná operácia Sýrskych pozemných síl. Nie je možné predpokladať ako rýchlo bude dosiahnuté viditeľnej zmeny rozmiestnenia nepriateľských vojsk. Jedno je však isté. Po ročnom občasnom pôsobení USA hlavne bezpilotnými prostriedkami nad teritóriom ISIL , sa teraz situácia zmenila. Rusi museli zabrániť v prvom rade prístupu povstalcov k Stredozemnému  moru.  Ciele sú vyberané na základe práce spojeného prieskumu rukej , iránskej a sýrskej vojenskej rozviedky, podporenej ruským kozmickým prieskumom.   Z oboch strán však pôsobí aj dezinformačná kampaň ako legálny  prostriedok „informačnej vojny.“ Rovnako ako USA vo vojnách v Perzskom zálive, tak aj Rusi  teraz budú informovať výhradne len o svojich úspechoch. Naopak protistrana- teda USA budú informovať výhradne o pochybeniach a neúspechoch. Oddeliť v týchto informáciách pravdu od lži je veľmi zložité, priam nemožné.

 

zdroj foto: KnAAPO image

 

Zveličovať spravodajské informácie, ale aj kašlať na ne a riadiť sa „lúpaním v kostiach“ je nezmysel.

05.04.2026

Byť teraz šéfom spravodajských služieb v USA je „o hubu“. Na niekoho sa ten v podstate „neúspech a vrtenie psom“ zvaliť musí. V roku 2005 komisia zákonodarcov a bezpečnostných expertov dospela k záveru, že „spravodajské služby sa takmer vo všetkých svojich predvojnových úsudkoch o irackých zbraniach hromadného ničenia úplne mýlili“. Americkí [...]

Návrat na mesiac sa začal. Artemis II odštartovala svoju misiu.

02.04.2026

Artemis 2 úspešne odštartovala asi o 0:35 dnes 2.4.2026. Je zaujímavosťou, že LEGO RAKETA je poskladaná zo starých častí, ktoré sa používali na vynášanie raketoplánov a nových častí navrhnutých pre túto misiu. Tým chceli zlacniť a hlavne skrátiť vývoj. Misia Artemis II poletí na kombinácii rakety SLS (Space Launch System) vo verzii Block 1 a kozmickej lode Orion. 1. [...]

Najhorší prvo-aprílový žart môjho života, ako som sa dolámal. (1989)

01.04.2026

V deň našich posledných skúšok, piatok 31. marca, prišli Poliaci, ktorí sa rovnako ako my školili na MiG-29 asi s dvojmesačným oneskorením. Pred nami bol posledný pracovný deň nášho preškolenia, posledný letový deň našich pilotov, sobota 1. apríla. Tak sa v ten piatok oslavovalo a pilo na družbu, konečne sme stretli nové tváre po trojmesačnej ponorke. Ja som ale v [...]

Péter Magyar / Tisza /

Magyar na záver kampane: Orbán po 16 rokoch skončí pri moci

11.04.2026 23:12

Orbán na zhromaždení v Budapešti opakoval, že jedine jeho strana zaistí, že Maďarsko nebude zavlečené do vojny na Ukrajine.

SR vláda rokovanie 136. Fico TK BAX

Fico cestuje do Vietnamu, berie so sebou šesť ministrov. Premiér sa stretne aj s prezidentom To Lamom

11.04.2026 21:38

Premiér so sebou berie aj početnú delegáciu ministrov vrátane Šimkovičovej.

Viktor Orbán / Vladimir Putin /

Od liberála k Putinovej "myške". Ako sa Orbán premenil na „najlepšieho priateľa Kremľa“ v EÚ

11.04.2026 21:24

Premena maďarského premiéra Viktora Orbána patrí k najvýraznejším politickým obratom v Európe posledných desaťročí.

Dopravná nehoda

Tragédia na východe: Po zrážke dvoch áut zomrel muž, ďalšie tri osoby sú ranené

11.04.2026 20:13

Úsek medzi Starou Ľubovňou a Plavnicou je pre nehodu uzavretý.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 675
Celková čítanosť: 3889641x
Priemerná čítanosť článkov: 5762x

Autor blogu

Kategórie

Archív