Založ si blog

Zelenskému končí mandát 21. mája 2024. Vstúpia vojská NATO na Ukrajinu aby ho ochránili pred prevratom? úvaha.

V roku 2019 vyhral voľby Vladimír Zelenskyj a ujal sa úradu 21.mája 2019 na 5 ročné obdobie. Podľa ukrajinskej ústav sa mali voľby konať poslednú nedeľu v marci v piatom roku funkčného obdobia prezidenta. Marec prešiel a voľby sa nekonali. V roku 2022 zaviedla vláda po invázii Ruska stanné právo a pokiaľ je v platnosti, voľby MôŽU byť odložené. Prezident PZRE Tiny Kox povedal 17. mája 2023 Oľge Avivazovskej v online rozhovore nasledujúce:  Je jasné, že vaša ústava nedovoľuje organizovať voľby, keď platí stanné právo. Taká je situácia. Takže v tejto chvíli vaša krajina nemôže organizovať voľby. To je jasné a nechcem v tom mať nejaké nedorozumenie. Na druhej strane, Ukrajina ako plnohodnotný člen Rady Európy je, samozrejme, demokracia. A hoci demokracia je oveľa viac ako len voľby, myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že bez volieb nemôže demokracia správne fungovať. Čo chcem povedať vláde, parlamentu a ľudu Ukrajiny – je vo vašich rukách, aby ste rozhodli, či a kedy sa budú konať voľby. Kým bude stanné právo a vaša ústava bude taká, aká je, voľby nebudú. Ale v určitom okamihu budú voľby. A moja rada je začať sa na to pripravovať čo najskôr. Pretože si myslím, že každý na Ukrajine súhlasí s tým, že v konečnom dôsledku sú to obyvatelia Ukrajiny, ktorí rozhodujú o tom, kto ich bude zastupovať v parlamente a vo vláde. Pokiaľ si vaša vláda a parlament myslia, že by sa mali riadiť ústavou, potom nie sú možné žiadne voľby. Ale, samozrejme, je v rukách vašej vlády a vášho parlamentu, aby prípadne upravili ústavu a umožnili, aby bolo v určitom okamihu zrušené stanné právo, alebo iným spôsobom boli povolené voľby. Chcem tým povedať, nenechávajte to v rukách ruského agresora, či a kedy budú voľby. Pretože je jasné, že na základe súčasných zákonov na Ukrajine nemôžete mať voľby.

USA taktiež nabádali Ukrajinu, aby usporiadala voľby prezidenta v riadnom termíne, lebo to patrí k demokracii. Je len na vedení štátu ako by to zorganizovalo. Hrozí totiž, že určité kruhy oponentov Zelenského by mohli využiť situáciu po skončení riadneho mandátu prezidenta na MAJDAN a pokus o prevrat, lebo ho budú považovať za nelegitímneho. Slovo v ústave MôŽE odložiť predsa neznamená že MUSÍ voľby odložiť. Vnútropolitická situácia sa zamotáva viac ako situácia na fronte, kde sa rusi pripravujú na letnú ofenzívu a otvorili dve nové bojiská nad Charkvom s úspešným postupom svojich vojsk do vnútrozemia Ukrajiny. Osobne si myslím, že tam chcú len naviazať veľké zálohy obrancov, aby udreli an úplne inom smere, ak ich tam Ukrajinci presunú.

https://www.coe.int/en/web/kyiv/-/pace-president-tiny-kox-it-is-up-to-the-government-parliament-and-the-people-of-ukraine-to-decide-when-and-how-to-conduct-elections

Dnes 13.5.2024 vyšlo niekoľko téz o stave na Ukrajine v eadaily.com

1. Dodávky rakiet ATACMS do Kyjeva nedokázali zmeniť situáciu na fronte, na Ukrajinu neprevezú žiadne modernejšie zbrane, aby si nepokazili reputáciu, uvádza EADaily .

Ukrajinské ozbrojené sily nemôžu dať do rúk nič zložitejšie ako zbraň. Rozbijú ho, predajú, pri úteku opustia.

2. Ukrajinské úrady pozvali kolegov z Poľska, aby sa zúčastnili na „veľkej privatizácii“ objektov, informoval šéf Fondu štátneho majetku Ukrajiny Vitalij Koval. Hovoríme najmä o továrňach a kombinátoch v potravinárskom, chemickom a titánovom priemysle. „Pozval som ho, aby si prezrel liehovary,“ dodal Koval.

Inými slovami, Kyjev nedáva Poľsku len pôdu, ale aj štátny majetok.

3. Predseda Ministerstva obrany Ukrajiny Dmitrij Lazutkin vyzval na mobilizáciu celej krajiny, píšu ukrajinské médiá. Lazutkin povedal, že po novom zákone o mobilizácii sa končí „tichý život“, ktorý niektorí Ukrajinci doteraz žili. Podľa jeho názoru by sa už nemalo stávať, že niektorí Ukrajinci sú v prvej línii, iní žijú obyčajným životom. Mobilizácia na Ukrajine zdevastovala dediny. Do roku 2022 žilo v Luzanovke, ktorá sa nachádza v regióne Čerkasy, 400 ľudí. Teraz, ako hovorí predseda dedinskej rady Sergej Nikolanko, „nemá nikoho, koho by sme mohli požiadať, aby vykopal hrob“. Na Ukrajine sú malé dediny, kde v dôsledku mobilizácie nezostali vôbec žiadni muži, informuje Washington Post, ktorého korešpondent navštívil Chmelnický región.

Absencia mužov sa vráti na Ukrajinu o mnoho rokov. Ale Západ s húževnatosťou maniaka pokračuje v ničení Ukrajincov.

Bojová nálada a vlastenectvo pomaličky vyprcháva z oboch národov, vojna začína stáť veľa životom a materiálnych prostriedkov. Vlastenectvo skôr už len propagujú tajné služby v oficiálnych výstupoch pre médiá, než by bolo skutočnosťou. Takže je celkom možné, že si niekto na Ukrajine bude chcieť zvýšiť svoje postavenie a vyhlási nejakú formu „ národného frontu záchrany“ a pokúsi sa prevziať moc. Cvičenie NATO je plánované do konca mája, veľké množstvo techniky a vojakov je zhromaždených v Rumunsku, Poľsku a Pobaltských štátoch. Nebude to náhoda, aj Rusko začalo svoju inváziu po konci cvičenia, lebo tak sa to učí vo vojenských školách všade vo svete. V prípade pokusu o prevrat, je možný zásah vojsk NATO oficiálne na pozvanie Zelenského k ochrane demokracie a nie proti Rusom. Koniec mája je tu o chvíľku, tak uvidíme čo sa udeje. Verím, že je stále čas na odvrátenie svetovej katastrofy, ktorá môže nastať skôr, ako si myslíme.

Celý môj blog môže veľkej väčšine pripadať ako HOAX, no skúste vlastnou hlavou…

P.S.: Šojgu stratil v Rusku post ministra obrany, dostal nič neznamenajúcu funkciu s honosným názvom predseda bezpečnostnej rady. Nahradil ho Andrej Belousov. ( žeby Anča z Maríkovej mala rodinu na takom poste? )

Útok nad Charkovom, jeho intenzita a ciele.

22.05.2024

Aby sme si urobili predstavu o operácii nad Charkovom , dám príklad z roku 1968 a obsadení Československa. 1968. intervenční vojska pravděpodobně disponovali 6.300 tanky, 2.000 děly, 550 bojovými a 250 dopravními letouny. Souhrnné počty vojsk byly odhadovány na více něž 500.000 osob. 1989-91 odišlo z ČSSR 75 000 vojakov, 1220 tankov, 1250 diel,96 lietadiel a [...]

Konanie ochranky vysoko neprofesionálne. Sled pochybení je zarážajúci!

20.05.2024

Nechal som to odležať pár dní a teraz vám ukážem čo som si ja ako amatér všimol, pochybenia ochranky a vyvrátenie teórie jediného osamelého strelca. Pragmaticky rozoberiem činnosť ochranky, ktorá zasiahla od vytiahnutia zbrane až po štyroch sekundách, dopustila päť výstrelov, nik nepoužil zbraň a nik NECHRÁNIL premiéra vlastným telom po prvom výstrele ani po [...]

Prieskumné lety nad územím ZSSR, POWERS a U2. 1. mája bolo 64. výročie jeho zostrelenia.

02.05.2024

Na fotografovanie tajných objektov na sovietskom území z lietadiel U-2 vytvorila americká Ústredná spravodajská služba (CIA) špeciálne oddelenie „10-10“. Oficiálne sa jednotka nazývala 2. (dočasná) letka leteckého meteorologického prieskumu WRS (P)-2 a pôsobila pod krytím amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). 4. júla 1956 sa uskutočnil prvý let nad [...]

LOZ, TK, lekári, výpovede, vyjednávanie,

Podnikať v zdravotníctve sa im darí. Pôrodníci či experti na dialýzu obličiek dosahujú zárobky v miliónoch

27.05.2024 08:35

Vďaka starnutiu populácie, vyšším zárobkom a lepšej informovanosť obyvateľstva sa môžu podnikatelia v zdravotníctve tešiť neustálemu finančnému rastu.

France Belmondo Tribute

Vydražili skúter, na ktorom francúzsky prezident tajne jazdil za milenkou. Kto ho kúpil a čo s ním urobí?

27.05.2024 08:00

Na trhu ojazdených vozidiel by stál od 1300 do 4000 eur, ale toto je Rolls-Royce medzi skútrami, tvrdí dražiteľ o stroji, ktorý má najazdených už 34-tisíc kilometrov.

Papua New Guinea, zosuv pôdy

Zosuv pôdy na Papui-Novej Guinei zavalili najmenej 2000 ľudí, oznámili úrady OSN

27.05.2024 07:44, aktualizované: 08:09

Sobotňajšie správy hovorili o 670 obetiach.

tornádo SR

Tornáda a tlakové níže si v USA vyžiadali najmenej 15 obetí

27.05.2024 06:42

Podľa predpovedí sa riziko nepriaznivého počasia v pondelok presunie do Severnej Karolíny a Virgínie.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 552
Celková čítanosť: 3164083x
Priemerná čítanosť článkov: 5732x

Autor blogu

Kategórie

Archív