Vojna je najdrahší špás na zemi, okrem milionov mŕtvych stojí obrovské peniaze.

Rusko začalo svoju „Špeciálnu vojenskú operáciu“ teda vojnu, asi s 200 tisíc mužmi, teraz je ich prítomnosť na Ukrajine asi 650 000. Zbraňou prešlo z ich strany okolo 2,3 milióna mužov. Ako je možné udržať bojaschopnú armádu približne s 800 tisíc mužmi?

 

Logistické zabezpečenie a ekonomická kvantifikácia armádnej operácie sily 800 000 mužov v konflikte vysokej intenzity.

V modernej vojenskej vede a operačnom plánovaní (LSCO – Large-Scale Combat Operations) je logistika kľúčovým faktorom určujúcim operačný dosah a bojaschopnosť vojsk. Tento blog dekonštruuje denné materiálové nároky, prepravné kapacity a finančné náklady na udržanie armádneho zoskupenia o sile 800 000 vojakov v podmienkach konvenčného frontového konfliktu vysokej intenzity.

1. Bilancia dennej spotreby (Tonážne minimum)

Zabezpečenie prvosledových aj tylových jednotiek rozdeľuje vojenská doktrína NATO do základných tried zásobovania (Classes of Supply):

  • Class I (Potraviny a chlieb): 400 až 600 ton denne. Počítané na báze poľného prídelu 500 – 750 g chleba/suchárov na osobu na pokrytie kalorického výdaja 4 000 kcal.
  • Voda (Pitie a základná hygiena): 2 400 až 4 000 ton denne (2,4 až 4 milióny litrov). V prípade započítania sanitácie, dekontaminácie techniky a poľných kuchýň sa reálna potreba trojnásobne zvyšuje.
  • Class III (Pohonné hmoty a mazivá): 65 000 až 95 000 ton denne. Spotreba plne motorizovaných a mechanizovaných divízií vrátane logistických konvojov a taktického letectva.
  • Class V (Munícia): 40 000 až 80 000 ton denne. Objem je determinovaný masívnym nasadením hlavňového a raketového delostrelectva, ktoré tvorí až 80 % tonáže tejto kategórie.

Celkový objem materiálu, ktorý musí logistický systém denne dopraviť na front, predstavuje 107 800 až 179 600 ton.

2. Kapacitné nároky na prepravu: Vlaky verzus automobily

Prevod dennej tonáže na transportné prostriedky odhaľuje extrémnu závislosť modernej armády na železničnej infraštruktúre. Súčasné operačné plány (ako nemecký OPLAN Deutschland) potvrdzujú, že presun a zásobovanie takto masívnych síl (až 800 000 vojakov s technikou) nie je možné realizovať výhradne cestnou sieťou.

Možnosť A: Železničná logistika (Základ strategického zásobovania)

Ak uvažujeme štandardný európsky nákladný vozeň (vagón) s úžitkovou nosnosťou 50 ton, armáda vyžaduje:

  • Denná potreba: 2 156 až 3 592 vagónov.
  • Logistická rekapitulácia: Pri priemernej dĺžke uceleného vojenského vlaku (40 vagónov / 2 000 ton nákladu) to znamená vypravenie a vyloženie 54 až 90 plne naložených vlakových súprav každých 24 hodín.

Možnosť B: Cestná poľná logistika (Taktický dovoz na front)

Pre prekládku zo železničných uzlov (Railheads) a distribúciu priamo k prvosledovým útvarom pomocou štandardných vojenských 3-osových nákladných automobilov s nosnosťou 10 ton (napr. platformy FMTV, TATRA či Rheinmetall MAN):

  • Denná potreba: 10 780 až 17 960 nákladných vozidiel denne.
  • Logistická rekapitulácia: Vzhľadom na čas obehu (nakládka, cesta, vykládka, návrat, údržba) musí mať logistický aparát v operačnej podradenosti flotilu minimálne 35 000 až 50 000 nákladných áut, čo vytvára enormný tlak na priepustnosť cestných komunikácií a spotrebu paliva samotnej logistiky.

Finančná analýza: Priemerná cena jedného mesiaca boja

Kvantifikácia nákladov na vedenie vojny s 800 000 vojakmi sa opiera o trhové ceny kontraktov z rokov 2025/2026, sčítanie spotrebného materiálu, opotrebovania techniky, miezd a medicínskej podpory.

A. Náklady na spotrebný materiál (Munícia a palivo)

  • Munícia (Class V): Priemerná cena konvenčnej delostreleckej a raketovej munície upravená o drahé presne navádzané strely a raketové systémy protivzdušnej obrany sa pohybuje na úrovni cca 50 000 USD za tonu (pre porovnanie: štandardný „hlúpy“ 155 mm šrapnelový náboj váži cca 45 kg a jeho cena po inflácii v r. 2025/2026 osciluje medzi 3 000 až 4 000 USD, pričom sofistikované rakety stoja milióny).
    • Mesačná spotreba munície: 1,8 milióna ton = 90 miliárd USD.
  • Palivo (Class III): Pri priemernom vojenskom odbere kerozínu a nafty v cene cca 1 200 USD za tonu (cca 1 USD za liter zahŕňajúc rizikovú distribúciu).
    • Mesačná spotreba paliva: 2,4 milióna ton = 2,88 miliardy USD.
  • Potraviny a voda: Zabezpečenie chleba, MRE dávok a distribúcia vody pri cene cca 500 USD za tonu.
    • Mesačná spotreba potravín: 96 000 ton = 48 miliónov USD.

B. Personálne, operačné a nepriame náklady

  • Platy a žold: Priemerné náklady na jedného vojaka (plat, poistenie, bojové príplatky) činia cca 3 000 USD/mesiac. Pre 800 000 mužov to predstavuje 2,4 miliardy USD / mesiac.
  • Medicínska starostlivosť a evakuácia: Ošetrenie ranených, poľné nemocnice, transport – cca 1 miliarda USD / mesiac.
  • Opotrebovanie a obnova techniky (Hardware Attrition): V konflikte vysokej intenzity dochádza k masívnym stratám na ťažkej technike (tanky, BVP, drony, letectvo). Odpis a nahrádzanie zničenej techniky pre takto veľkú armádu priemerne generuje náklady 10 až 15 miliárd USD / mesiac.
Munícia (Artilérium, PVO, Pechota) | 90,00 miliárd USD        | | Palivo a mazivá (Nafta, Kerozín)   |  2,88 miliardy USD       | | Potraviny, voda a poľné služby     |  0,05 miliardy USD       | | Personálne náklady a žold          |  2,40 miliardy USD       | | Medicínska podpora a evakuácia     |  1,00 miliarda USD       | | Straty a amortizácia techniky      | 12,00 miliárd USD        | | CELKOVÉ ODHADOVANÉ NÁKLADY         | 108,33 miliardy USD      |
Nízka intenzita boja 15 mld na muníciu

Ukrajina nepočíta straty a amortizáciu

33 mld USD/mesiac

4,3mld -5 mld USD mesačne


Masívna spotreba delostrelectva („Boh vojny“)

800 000 vojakov na fronte neznamená, že bojujú len so samopalmi. Takto obrovská armáda (zhruba 50 divízií) disponuje tisíckami húfnic a raketometov.

  • V intenzívnom konflikte dokáže takto veľké zoskupenie vystreliť 40 000 až 60 000 delostreleckých granátov denne.
  • Pred rokom 2022 stál jeden štandardný 155 mm granát približne 2 000 USD. Kvôli obrovskému dopytu a inflácii vojenského priemyslu sa v rokoch 2024 – 2026 cena jedného obyčajného „hlúpeho“ granátu vyšplhala na 4 000 až 8 000 USD.
  • Matematika: 50 000 granátov × 5 000 USD = 250 miliónov USD denne len za obyčajnú veľkokalibrovú muníciu. Za mesiac je to 7,5 miliardy USD – a to sme len pri základe.

2. Extrémne drahá technológia (Presné zbrane a rakety)

Hmotnostne najťažšie sú delostrelecké granáty, ale finančne najviac armádu vyžmýkajú inteligentné zbrane, ktoré sú dnes pre úspech na fronte nevyhnutné:

  • Navádzané rakety (GMLRS / HIMARS): Jedna salva zo šiestich rakiet stojí vyše 1 milióna USD. Pri stovkách odpalov denne lietajú do vzduchu stovky miliónov.
  • Protivzdušná obrana (PVO): 800-tisícová armáda a jej logistické vlaky sú neustálym terčom dronov a rakiet. Jedna jediná raketa do systému Patriot stojí približne 4 milióny USD. Ak musíte denne zostreliť desiatky cieľov, obrana oblohy stojí miliardy týždenne.
  • Protitankové riadené strely (Javelin, NLAW): Jeden výstrel zo systému Javelin vyjde na zhruba 200 000 USD.

3. Mierka 800 000 vojakov je gigantická

Pre predstavu o veľkosti:

  • Celá aktívna britská armáda má len okolo 75 000 vojakov v mierovom stave.
  • Armáda, ktorú som zadal do výpočtov (800 000 ľudí), je viac než 10-násobne väčšia.
  • Ak by sme rozpočítali tých 90 miliárd na jedného vojaka, vyjde nám spotreba munície za 3 750 USD na vojaka denne. Keď do toho započítate, že jeden vojak vystrieľa tisíce nábojov do guľometu, spotrebuje granáty, drony, míny a kryje ho delostrelectvo s PVO, táto suma zrazu začne dávať logiku.

Realita vs. Teória

Tých 90 miliárd USD je kalkulovaných na neustálu, masívnu ofenzívu na celom fronte.

V reálnom svete žiadna armáda (okrem USA alebo Číny) nedokáže financovať a logisticky utiahnuť takúto intenzitu po dlhú dobu. Preto vojny často prechádzajú do tzv. opotrebovávacej fázy nízkej intenzity, kedy armády šetria muníciu, útoky sa dejú len lokálne a mesačné náklady na muníciu klesnú o 70 – 80 % (na prijateľnejších 5 až 15 miliárd USD).

Vedenie vojny s armádou o sile 800 000 vojakov v útočnom režime predstavuje logistické nóvum, ktoré zvláda len niekoľko globálnych superveľmocí. Vyžaduje si denný prísun materiálu rovnajúci sa takmer 3 000 vlakovým vagónom a finančné krytie presahujúce 108 miliárd USD mesačne. Akékoľvek narušenie dodávateľského reťazca o viac ako 48 hodín vedie k okamžitej strate ofenzívneho tempa a prechodu do defenzívy z dôvodu materiálového vyhladovania prvosledových línií. Cena vojny mesačne pre Ukrajinu je asi 4,3-5 mld USD. Ukrajina vynakladá na obranu a bezpečnosť viac ako 30 až 40 % svojho HDP. Obranné výdavky tvoria až 60 % celého štátneho rozpočtu.

Platy vojakov: Samotné platy pre vojakov a personál v obrannom sektore dosahujú približne 8 miliárd dolárov ročne.

Zahraničná pomoc: Ukrajina dokáže zo vlastných zdrojov (dane, clá) pokryť približne polovicu vojenských výdavkov. Druhú polovicu a takmer celý civilný chod štátu (dôchodky, zdravotníctvo, školstvo) pokrýva finančná a vojenská pomoc od Európskej únie, USA a Medzinárodného menového fondu.

Prehľad nákladov Ukrajiny na vojnu (v roku 2026)

Časové obdobie Priame vojenské výdavky (rozpočet) Celková potreba financovania štátu
1 deň bojov ~142 až 172 miliónov USD ~330 miliónov USD
1 mesiac bojov ~5 miliárd USD ~10 miliárd USD
1 rok bojov ~63 až 68 miliárd USD ~120 miliárd USD

Pre porovnanie uvediem rôzne pohľady na doterajšie náklady USA za 6mesiacov vojny proti Iránu.

USA nevedú pozemné operácie proti Iránu, napriek tomu ich technologicky vyspelá vojna stojí viac ako Ukrajinská.

  • Oficiálne vojenské výdavky (Pentagón): 37,5 miliardy USD. Táto suma pokrýva nasadenie personálu, muníciu a operačné náklady do konca fiškálneho roka (30. septembra 2026). Nezahrnuje však napríklad rekonštrukciu poškodených vojenských základní. Pentagón preto žiada o dodatočné krízové financovanie v objeme desiatok miliárd.
  • Interné odhady Pentagónu a nezávislé analýzy: 80 až 113,3 miliardy USD. Podľa informácií NBC News interné armádne odhady (vrátane obnovy základní) hovoria o sume medzi 80 až 100 miliardami dolárov. Špecializovaný monitorovací nástroj Iran War Cost Tracker odhadol celkové náklady pre amerických daňových poplatníkov na 113,3 miliardy dolárov.
  • Skryté náklady pre spotrebiteľov (Brownova univerzita): ~94,5 miliardy USD. Projekt Costs of War na Watsonovom inštitúte Brownovej univerzity vyčíslil, že vojna spôsobila prudký nárast cien palív (benzín a nafta). Tento nepriamy dosah doteraz stál americké domácnosti dodatočných 94,5 miliardy dolárov na pumpách (v priemere vyše 720 USD na jednu domácnosť).

Hlavné faktory rastu nákladov

  • Denné výdavky: V počiatočných fázach a počas intenzívnych bojov dosahovali priame náklady na operácie až 1 miliardu dolárov denne.
  • Zlyhanie prímeria: Hoci v júni 2026 došlo k dočasnému podpisu memoranda a upokojeniu situácie, dohoda v júli stroskotala po obnovení útokov v Hormuzskom prielive, čo opätovne naštartovalo masívne vojenské výdavky.

Bojová činnosť na vyčerpanie je najnáročnejšia z pohľadu dĺžky trvania a neustáleho poklesu vlastných zdrojov kôli zničenému priemyslu a jeho klesajúcej výkonnosti. Preto nebyť zapojenia všetkých štátov  NATO a iných štátov sveta, ktoré zasielajú pomoc Ukrajine, by táto musela dávno kapitulovať, pre nedostatok finančných a technických zdrojov. V neposlednom rade im dochádzajú ľudské zdroje, kde viac ako 2 milióny ľudí sa vyhlo vojenskej službe a 2,5 milióna je v zahraničí v mobilizačnom veku. Ako dlho ešte obaja protivníci vydržia takú záťaž?

Ruský dlh v zajatí sankcií, položili sme Rusko finančne na kolená?

25.08.2026

Neustále čítam , že Rusko je na hrane ekonomického krachu, vojnová výroba vyčerpáva ekonomiku., Je pravdou, že vojnová výroba neprispieva k rozvoju civilnej výroby ani sociálneho systému, zadlžuje štáty v celej Eurozóne neustále viac, odoberá prostriedky na vedu a výskum, či napredovanie sociálnych a zdravotníckych programov. . Ako je na tom teda Rusko? Vývoj štruktúry [...]

Mýtus o pomoci Západu: Prečo by z nás USA a NATO v roku 1968 nespravili výkladnú skriňu? Prečo pri Ukrajine sa zachovali inak?

23.08.2026

Keď v noci z 20. na 21. augusta 1968 prekročili vojská Varšavskej zmluvy hranice Československa, sovietska propaganda okamžite spustila vopred pripravený naratív. Vpád tankov označila za „bratskú pomoc“ pred hroziacou kontrarevolúciou a bezprostredným útokom imperialistických vojsk NATO. Desaťročia socializmu navyše v mysliach mnohých ľudí vybudovali zrkadlový mýtus: [...]

Čo skutočne predchádzalo prvej svetovej vojne a kto ju začal? Ľudstvo si ani nespomenulo výročie začatia 1. WW 1. 8. 1914

04.08.2026

„Kto nepozná históriu, je odsúdený na jej opakovanie.“ — Edmund Burke(1729-1797) Keď 28. júna 1914 zazneli v Sarajeve výstrely mladého srbského nacionalistu Gavrila Principa, ktoré pripravili o život rakúsko-uhorského následníka trónu Františka Ferdinanda, málokto tušil, že svet práve prekročil bod, z ktorého niet návratu. Atentát sa v učebniciach histórie [...]

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 692
Celková čítanosť: 4045897x
Priemerná čítanosť článkov: 5847x

Autor blogu

Kategórie

Archív