Založ si blog

14 dní trvajúca vojna na Ukrajine. Kto čo dosiahol a aká je prognóza.

Ruský poslanec Žirinovskij vykrikoval už v decembri, že vojna začne 22.2. o štvrtej hodine ráno. Prečo tento dátum a táto hodina? Je jedna ruská pieseň o tom že 22 o štvrtej ráno padajú bomby na Kyjev… kedy? 22.6.1941 začalo hitlerovské Nemecko bombardovať Kyjev. Asociácia bola zrejmá, prečo sa niekto snažil aby ruská invázia začala 22 a o štvrtej ráno. Porovnanie s Hitlerom by bolo veľmi silné. Napriek tomu že Rusko napadlo Ukrajinu pod názvom špeciálna operácia o dva dni neskôr, teda 24.2. nevyhlo sa asociácii Putin- Hitler a aj naše médiá ju často používajú.

Teraz Vám opíšem čo ma učili o začatí VOJNY. Musíš mať v prvom rade prevahu minimálne 2 krát ak chceš byť úspešný a dosiahnuť ciele prvej operácie. Ak ideš do mesta a budeš bojovať v mestskej zástavbe, musíš mať početnú prevahu minimálne 5x, inak bude operácia neúspešná. Pod domnelými cvičeniami zhromaždi sily a prostriedky vrátane úderných logistických a záloh. V správny čas nad ránom niekoľko hodín do rozvidnenia vykonaj letecké a raketové údery na : rádiolokačnú sieť protivníka, ktorú najskôr silno zarušíš, spolu s raketovými údermi na letiská a pozície protivzdušnej obrany, centrá velenia a riadenia letectva , PVO a vojsk. Znič komunikačnú sieť protivníka, televíznu, telefónnu, cestnú aj vlakovú, aby si mu zabránil koordinovať jeho činnosť a manévrovať prostriedkami a silami. Vyraď vodné a elektrické zdroje…..

Američania v oboch vojnách v zálive postupovali presne podľa tohto scenára, najskôr vykonali masívne údery po letiskách a protivzdušnej obrane, potom ničili komunikácie na zemi aj vo vzduchu a až potom voviedli pozemné vojská na bojisko.

Rusi teraz vykonali údery po PVO, letiskách a vojenskej infraštruktúre riadenia a velenia. Nevypli však vôbec komunikačné prostriedky rozhlas televíziu ani mobilné siete, nerozbili elektrickú sieť ani zásobovanie vodou, nezbombardovali žiadne mosty ani uzly vlakovej dopravy. TAKTO SA PREDSA VOJNA NEVEDIE… Ich postup bol skoordinovaný na vopred vytýčené ciele. Keď Ukrajina zistila že nemá čím zhora chrániť svoje lietadlá, začala volať po zatvorení neba a vyhlásení bezletovej zóny nad celým územím. Aby to dosiahla tvrdila že Rusi napadli a ostreľujú z tankov jadrovú elektráreň a hrozí zamorenie celej Európy. Biden odmietol, tak dnes „bola zasiahnutá nemocnica s deťmi“ a Zelenskij okamžite znova kričí a žiada zatvoriť nebo nad Ukrajinou a už pridáva spoluvinu na tých , čo tak odmietajú učiniť( 9.8.) Propaganda na oboch stranách pracuje na plné obrátky, nik nevie čo je pravda a čo lož. Rastú obete na oboch stranách, vojenské aj civilné. Obe strany zveličujú obete protivníka, tie svoje znižujú a bagatelizujú.

KTO ČO DOSIAHOL na štrnásty deň vojny?

Ukrajina stratila kontrolu nad vzdušným priestorom, pobrežím Azovského mora, jediný nedobitý je tam Mariupoľ, ktorý je v obkľúčení. Kyjev sa drží, no treba povedať, že uzavretie obkľúčenia je otázkou hodín. Rusi tvrdia, že zničili PVO a letectvo protivníka aj jeho schopnosti obnovovať vojenskú techniku. Rus napadol svojho suseda 100 000 armádou, Ukrajinci mali v zbrani 250 000. Už toto odporuje teórii o úspešnej vojne, lebo dobitie a obsadenie celého územia nie je pri takomto pomere síl možné., Druhý sled si ponechali Rusi 50 000. Nebudem špecifikovať ich vojenské ciele, politické sú zrejmé od začiatku.. demilitarizovať znamená zničiť vojenskú infraštruktúru, Hlavný politický cieľ je dosiahnutie neutrality Ukrajiny tak, aby tam neboli nikdy rozmiestnené útočné systémy spojencov organizácie NATO, a aby Ukrajina nemala ambíciu stať sa jej členom.

Rus ovládol južnú morskú hranicu až po Odesu. Prvou aktivitou v tomto smere bolo znovuotvorenie kanála, ktorým sa z Dnepru zásoboval Krym vodou pre poľnohospodárske účely. Tento zdroj vody zasypali Ukrajinci hneď po odtrhnutí Krymu v roku 2014. To dosiahli pri Chersone na tretí deň operácie. Značné posuny dosiahli Rusi pri vytláčaní obkľúčenia Doneckej a Luhanskej republiky, ktorým uznali deň pred inváziou samostatnosť. Je zaujímavosťou, že Lukašenkovo Bielorusko tak neurobilo dodnes. Druhé najväčšie mesto Charkov je prakticky obkľúčené.

Rokovania začali, videli sme už tri kolá, zatiaľ je dohoda len na humanitárnych koridoroch. Zelenskij už prejavil ochotu rokovať aj o neutralite, no len priamo s Putinom. Ten zatiaľ rokuje len cez svojich zástupcov.

Najviac však dosiahli USA. Za štrnásť dní konfliktu v ktorom vystupujú ako verbálny podporovateľ Kyjeva dosiahli ciele o ktoré sa snažili roky. Zabránili dostavbe plynovodu pre EU NORD STREAM II, dosiahli zablokovanie ruských bánk v medzinárodnom platobnom styku, nútia EU embargovať odber ruského plynu aj ropy. Nahradiť plyn chcú dovozom svojho skvapalneného, na ktorý však nemá EU infraštruktúru aby ho mohla pustiť do svojich plynovodov. Teda má, no len asi na 10% potrebného objemu. Odrezali Rusko od produktových búrz, nik od nich nič nekúpi. Takže ekonomické ciele USA sú už splnené, bez ohľadu na to, koľko ľudí v tej vojen zomrie a ako napokon skončí. Dnes 9.3. mala Bidenova administratíva rozhovory s dvoma najväčšími ropnými štátmi o náhrade aspoň 10 mil barelov denne na svetovom trhu. Aj Emiráty aj Saudi však ich požiadavku zatiaľ neakceptovali, hoci túto kapacitu majú voľnú. Rovnaký pokus bol vykonaný vo Venezuele, ktorá má momentálne schopnosť ťažby a predaja zníženú na 10% svojich možností.

Celá EU začala zásobovanie Kyjeva zbraňami a muníciou, lietadlá sa poslať nepodarilo, lebo snahu Poľska zatiaľ odmietli USA ako nerealizovateľnú. Rusko neustále hrozí použitím nukleárnych zbraní, ak by sa niekto zamiešal do tohto konfliktu svojimi ozbrojenými silami a snažil sa využiť príležitosť na napadnutie Ruska, či priamu vojenskú pomoc Ukrajine.

Sme v stave, keď Zelenskij zistí, že napriek jeho enormnej snahe o uzatvorenie oblohy toho nedosiahne, a pozemné sily budú pred zničením, alebo pristúpi na dohodu. Ako som napísal na začiatku , Rusko nepoužilo sily, ktoré mu umožnia ovládnuť celé teritórium veľkej Ukrajiny, lebo to nebola jeho ambícia. Je možný scenár, že za centrum Ukrajiny vyhlási tie dve samostatné republiky a prenesie tam moc z Kyjeva? Vzniknú dve Ukrajiny? NEMYSLÍM…. Aj Putin musí mať niečo z čoho ustúpi, napríklad nebude trvať na výmene Zelenského administratívy hneď, ale nechá to na voľby. Svet nepočúval Ruskov a ich požiadavky na bezpečnostné záruky, jednoducho sme im odkázali že nemajú nárok a každý si môže vybrať. Zabudli sme, že Československo si vybrať nemohlo v roku 1938, jednoducho vybrali veľmoci za nás. Rovnako si nemohla vybrať Kuba v roku 1962, vtedy vybrali za ňu USA. Ani Kosovo si nevybralo, vybrali USA, rovnako ako v Líbyi, Afganistane či Iraku… Vojna je to najhoršie čo nás stretlo., Za 14 dní utieklo pred ňou dva milióny Ukrajincov. Ceny letia nahor a ekonomiky malých štátov budú praskať pod náporom finančnej nedostatočnosti, možno aj pod sociálnymi vzburami. Teraz sa síce tvárime veľmi solidárne, lebo nás sa to ešte viditeľne nedotklo. Neverím že to tak zostane, a o dva tri mesiace budeme všetci kričať UŽ SA KONEČNE DOHODNITE… Pevne verím, že k najhoršiemu scenáru veľkej vojny nedôjde, lebo tá víťaza mať nebude. Už teraz strácame všetci len preto, LEBO ZLYHALA DIPLOMACIA NA VŠETKÝCH STRANÁCH a nahradil ju vojenský konflikt. SOM PROTI VŠETÝM VOJENSKÝM KONFLIKTOM.. nikdy nepriniesli riešenie ale len ničenie a smrť..

Nemecko a EU bude v zime mrznúť, CUI BONO?

29.09.2022

16. septembra som písal o tom, prečo si myslím, že generátorom vojny na Ukrajine je plyn ropa, elektrická energia, teda energo nosiče určené pre EU z Ruska. https://simon22.blog.pravda.sk/2022/09/16/plyn-a-surovinove-zdroje-ako-generator-vojny-na-ukrajine/ V Nemecku prebehli cez víkend veľké demonštrácie za spustenie NS II… a tak to niekto vyriešil vyhodením oboch nord [...]

Plyn a surovinové zdroje ako generátor vojny na Ukrajine.

16.09.2022

Všetkých nás presviedčajú, že Rusko bez vyprovokovania zákerne napadlo Ukrajinu a vedie tam vojnu proti Ukrajine. Skutočne je toto pravda? Je jedinou príčinou terajšej agresie Ruska len jeho nenažratosť a falošná obava o svoju bezpečnosť? V krátkosti zhrniem jednu z príčin dnešného konfliktu o ktorej som presvedčený, že je jednou z najdôležitejších. Citáciami z [...]

Dead hand- PERIMETER system- doomsday machine! In the worst case scenario, it will make the US and its allies a nuclear hell.

08.03.2022

Have you ever heard of the PERIMETER- DEAD HAND system of last ditch retaliatory nuclear strike? It’s a child of the cold war , designed to provide an automatic retaliatory strike in the event of a nuclear attack on the Soviet Union on all targets that were pre-specified in the system. The system operates autonomously, without „any“ human intervention after losing contact with [...]

vojna na Ukrajine, Rusko, mobilizácia

ONLINE: USA zatiaľ nevidia snahu Rusov použiť jadrové zbrane

05.10.2022 06:15

USA berú vážne každé slová o použití jadrových zbraní, ale nemajú ani náznaky, že by sa Rusko chystalo okamžite použiť jadrové zbrane.

Tomáš Taraba

Taraba Matovičovi určite nepomohol zadarmo a čoskoro sa to ukáže, tvrdí politológ

05.10.2022 06:15

Politológ Tomáš Koziak tiež hovorí, že demonštratívny nesúhlas s Matovičom zo strany jeho deviatich poslancov z klubu OľaNO netreba brať na ľahkú váhu.

Hollywood

Hollywood je opäť Hollywoodom. Ikonický nápis sa dočkal renovácie

04.10.2022 23:17

Americké LA čakajú oslavy stého výročia osadenia

Elon Musk

Kúpi, nekúpi, kúpi. Musk za Twitter zaplatí pôvodnú sumu 44 miliárd dolárov

04.10.2022 22:21

Prípadom predaja sa mal zaoberať súd v americkom štáte Delaware.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 466
Celková čítanosť: 2479727x
Priemerná čítanosť článkov: 5321x

Autor blogu

Kategórie

Archív