Založ si blog

Iránske ozbrojené sily a iné podstatné informácie.

Irán dnes 8.1. o 1:30 ráno urobil prvý odvetný úder za zabitie ich generála Sulejmáního. Raketami napadol dve vojenské základne na území Iraku, na ktorých sú rozmiestnené aj americké jednotky. Podľa agentúry AFP dopadlo na leteckú  základňu Ajn al-Asad najmenej deväť rakiet, podľa zdrojov agentúry Reuters najmenej sedem. Televízia Al-Majádín uviedla, že nad základňou prelietavali americké vrtuľníky a boli počuť sirény.  Na základňu Irbil taktiež dopadlo niekoľko rakiet a sčasti ju zničilo. Trumpova reakcia hneď po útoku je známa: „Zatiaľ je všetko v poriadku,“ uviedol americký prezident Donald Trump ohľadom možných obetí iránskeho útoku na základne s americkými vojakmi v Iraku. Identifikácia obetí a škôd však podľa neho stále pokračuje. Nemenovaný americký funkcionár v Pentagone agentúre AP povedal že útok si vyžiadal veľmi málo obetí alebo vôbec žiadnych mŕtvych a zranených.

„Zatiaľ je to veľmi dobré! Máme zďaleka najsilnejšiu a najlepšie vyzbrojenú armádu na svete!“ napísal tiež Trump a dodal že v stredu chystá vyhlásenie.

Koho to vlastne Američania budia? Irán je asi najmocnejšou šítskou krajinou sveta, má 83 miliónov obyvateľov, z toho je možné pre boj použiť až 47 miliónov, čo predstavuje 57% obyvateľstva krajiny. Schopných služby je 39,5 milióna, priamo vo vojenskej službe má Irán 873 000 obyvateľov( spolu so zálohami) Jeho územie má rozlohu 1 milión 649 tisíc km štvorcových, s 2400 km pobrežia a 8 894 km hranice.  Jeho vzdušné sily majú spolu 509 lietadiel a vrtuľníkov, z toho 142 stíhacích a 165 bombardovacích. Vrtuľníkov majú 126 ale len 12 útočných. Spolu môžu využiť  319 letísk. Toto nie je armáda pripravená útočiť, no na obranu je to dostačujúce. Bojové tanky v počte 1634 sú doplnené asi 2340 obrnenými bojovými vozidlami. To že Irán nemá v úmysle viesť útočné operácie naznačuje aj zloženie ich námorných síl. Majú len 398 plavidiel, z toho 6 fregát, 3 korvety , 34 ponoriek a 88 strážnych člnov. Rozpočet na obranu pre rok 2019 bol len 6,3 mld USD. Je samozrejmé, že proti armáde USA sú to všetko „zanedbateľné“ počty, no je to omnoho silnejší nepriateľ, ako bol kedysi už porazený Irak. Hodnotenie sily Iránu je 24( iný údaj powerindex  ich radí na 14 miesto, Slovensko na 60 miesto) z 137 hodnotených štátov.

USA aj Irán chcú byť hegemónom na blízkom východe, komu sa to podarí nie je známe. Jedno je však isté, rozsiahli konflikt si Irán neželá a USA by tiež neprospel. Bude taktiež dôležité, aký postoj k danej situácii zaujme blízka Čína a Rusko či India. Títo všetci to majú priam za humnami a svojimi rozhodnutiami môžu ovplyvniť dianie v regióne. USA sa spoliehajú na podpory EU a NATO. Niektoré štáty ako Francúzsko či Nemecko budú mať určite problém v prípade priamej vojenskej podpory. Prestaňme si mylne vysvetľovať článok 5 zmluvy NATO. Členské štáty NATO nie sú apriory povinné poskytnúť vojenskú pomoc, ako sa to vždy snažia novinári interpretovať. Štáty sú povinné zvážiť pomoc a jej druh.

Želám si, aby sa napätá situácia čo najskôr upokojila, lebo šponovanie do otvoreného vojenského konfliktu by vyhovovalo len zbrojárskemu priemyslu USA, no nie jeho obyvateľom, ktorí to vždy musia zaplatiť,  ani predstaviteľom. Jedno je napínať svaly, druhé však je ísť zomierať do ďalekej zeme pre niečí zisk.

 

Tajné služby dostali telefónne čísla 3, 8 milióna Slovákov. Z nazbieraných databáz sme nič nevyťažili!

08.11.2020

To bolo rečí, že bude celoplošné testovanie dobrovoľné a anonymné! Ani jedno nebolo, ani dobrovoľné ani anonymné. Vojaci dali všetky získané údaje z prvého kola do databáz, z ktorých polícia čerpala pri stíhaní duplicitne testovaných za šírenie nákazlivej choroby. Ak by nebola vytvorená databáza, nemali by ako vedieť, že niekto pozitívne testovaný ráno doma, šiel [...]

Celoplošné testovanie ako sme ho vykonali a interpretácia výsledku sú v príkrom rozpore s inštrukciami z príbalového letáku daného testu!

03.11.2020

Firma z Trnavy Eurolab Lambda a.s. podpísala s Štátnymi hmotnými rezervami ( SŠHR) dve zmluvy na dodanie 10,5 milióna kusov Skríningových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19 v hodnote 46 365 000,00 eur! Zvyšné testy v počte 3 milióny boli dodané inými firmami od iných výrobcov. Testy majú certifikát EU, o čom svedčí aj značka EU na ich obale. Pán Harabin vo [...]

Prvé kolo som absolvoval. Prečo nepôjdem na druhé kolo testov!

02.11.2020

Vírusy tu sú, boli aj budú. Máme tu jeden nový, ktorý všetci označujú za pandemický a smrteľný. OK, nepopieram že tu je, nenapádam dodržiavanie prijatých opatrení, ktoré sa mi nepáčia, rešpektujem ich. Kritizovať mi ich nezmyselnosť však nikto nezabráni. Hoci som dôchodca a nechodím do zamestnania, šiel som na prvé kolo povinných testov aby som získal ten [...]

Rusko, Vianoce, Nový rok, koronavírus, Moskva

ONLINE: Vyhnite sa cez Vianoce rodinným stretnutiam, radí WHO

24.11.2020 06:00, aktualizované: 06:35

Neexistuje žiadny spôsob, ako stráviť v ére koronavírusu vianočné sviatky s nulovým rizikom. WHO odporúča obmedziť aj rodinné stretnutia.

Virus Outbreak Germany Bundeswehr

Armáda EÚ? Zatiaľ iba reči

24.11.2020 06:00

Potrebuje Európska únia armádu? Poslanci za nemeckú SPD prišli s pomerne detailným plánom, ako by mala mať EÚ vlastné vojenské kapacity.

Donald Trump

Trump poveril svoj tím odovzdaním moci Bidenovi

24.11.2020 01:00

Donald Trump poveril svoj tím a úrady, aby začali odovzdávať moc novozvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi. V právnej bitke však pokračuje.

pocasie-24-11-2020

Slnko sa na chvíľu vráti. Dokedy potrvá pekné počasie?

24.11.2020 00:00

Ak už máte plné zuby pohľadu na zamračenú oblohu, tak si aspoň na chvíľu budete môcť vychutnať aj v nižších polohách slnečné lúče. Dokedy?

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 444
Celková čítanosť: 2067423x
Priemerná čítanosť článkov: 4656x

Autor blogu

Kategórie