Založ si blog

Iránske ozbrojené sily a iné podstatné informácie.

Irán dnes 8.1. o 1:30 ráno urobil prvý odvetný úder za zabitie ich generála Sulejmáního. Raketami napadol dve vojenské základne na území Iraku, na ktorých sú rozmiestnené aj americké jednotky. Podľa agentúry AFP dopadlo na leteckú  základňu Ajn al-Asad najmenej deväť rakiet, podľa zdrojov agentúry Reuters najmenej sedem. Televízia Al-Majádín uviedla, že nad základňou prelietavali americké vrtuľníky a boli počuť sirény.  Na základňu Irbil taktiež dopadlo niekoľko rakiet a sčasti ju zničilo. Trumpova reakcia hneď po útoku je známa: „Zatiaľ je všetko v poriadku,“ uviedol americký prezident Donald Trump ohľadom možných obetí iránskeho útoku na základne s americkými vojakmi v Iraku. Identifikácia obetí a škôd však podľa neho stále pokračuje. Nemenovaný americký funkcionár v Pentagone agentúre AP povedal že útok si vyžiadal veľmi málo obetí alebo vôbec žiadnych mŕtvych a zranených.

„Zatiaľ je to veľmi dobré! Máme zďaleka najsilnejšiu a najlepšie vyzbrojenú armádu na svete!“ napísal tiež Trump a dodal že v stredu chystá vyhlásenie.

Koho to vlastne Američania budia? Irán je asi najmocnejšou šítskou krajinou sveta, má 83 miliónov obyvateľov, z toho je možné pre boj použiť až 47 miliónov, čo predstavuje 57% obyvateľstva krajiny. Schopných služby je 39,5 milióna, priamo vo vojenskej službe má Irán 873 000 obyvateľov( spolu so zálohami) Jeho územie má rozlohu 1 milión 649 tisíc km štvorcových, s 2400 km pobrežia a 8 894 km hranice.  Jeho vzdušné sily majú spolu 509 lietadiel a vrtuľníkov, z toho 142 stíhacích a 165 bombardovacích. Vrtuľníkov majú 126 ale len 12 útočných. Spolu môžu využiť  319 letísk. Toto nie je armáda pripravená útočiť, no na obranu je to dostačujúce. Bojové tanky v počte 1634 sú doplnené asi 2340 obrnenými bojovými vozidlami. To že Irán nemá v úmysle viesť útočné operácie naznačuje aj zloženie ich námorných síl. Majú len 398 plavidiel, z toho 6 fregát, 3 korvety , 34 ponoriek a 88 strážnych člnov. Rozpočet na obranu pre rok 2019 bol len 6,3 mld USD. Je samozrejmé, že proti armáde USA sú to všetko „zanedbateľné“ počty, no je to omnoho silnejší nepriateľ, ako bol kedysi už porazený Irak. Hodnotenie sily Iránu je 24( iný údaj powerindex  ich radí na 14 miesto, Slovensko na 60 miesto) z 137 hodnotených štátov.

USA aj Irán chcú byť hegemónom na blízkom východe, komu sa to podarí nie je známe. Jedno je však isté, rozsiahli konflikt si Irán neželá a USA by tiež neprospel. Bude taktiež dôležité, aký postoj k danej situácii zaujme blízka Čína a Rusko či India. Títo všetci to majú priam za humnami a svojimi rozhodnutiami môžu ovplyvniť dianie v regióne. USA sa spoliehajú na podpory EU a NATO. Niektoré štáty ako Francúzsko či Nemecko budú mať určite problém v prípade priamej vojenskej podpory. Prestaňme si mylne vysvetľovať článok 5 zmluvy NATO. Členské štáty NATO nie sú apriory povinné poskytnúť vojenskú pomoc, ako sa to vždy snažia novinári interpretovať. Štáty sú povinné zvážiť pomoc a jej druh.

Želám si, aby sa napätá situácia čo najskôr upokojila, lebo šponovanie do otvoreného vojenského konfliktu by vyhovovalo len zbrojárskemu priemyslu USA, no nie jeho obyvateľom, ktorí to vždy musia zaplatiť,  ani predstaviteľom. Jedno je napínať svaly, druhé však je ísť zomierať do ďalekej zeme pre niečí zisk.

 

Tri planetárne ohniská, ktoré môžu prerásť do svetového konfliktu v priebehu hodín.

19.04.2024

Na blízkom východe sa dnes piatok 19.4.2024 rozhorieva veľký vojenský konflikt: Blízky východ sa dnes po zasadnutí izraelského vojnového kabinetu pripravuje na izraelský „odvetný“ útok na Irán. Izraelské letectvo tvrdí, že dokončilo „prípravu“ a že útok je „bezprostredný“. Americkí predstavitelia oznámili WSJ, že sa domnievajú, že Izrael dnes [...]

Rusi bojujú poučení z minulosti. Použili znova taktiku UŤAHANIA protivníka a to všetkých štátov EU.

15.04.2024

Aby sme lepšie pochopili čo sa deje teraz na Ukrajine, musíme sa vrátiť hlboko pred druhú svetovú vojnu, do čias Ruského ťaženia spojených Európskych vojsk pod Napoleonom 1812-13. Z dejepisu registrujeme ako hlavného strojcu ruského víťazstva Kutuzova, no nebyť žiarivej hviezdy mladého pruského stratéga Carla von Clausewitza ( 1780-1831) by sa ten úspech pravdepodobne [...]

Útok Iránu sa očakával, má spojitosť s vojnou na Ukrajine?

14.04.2024

Irán v sobotu spustil rozsiahly letecký útok na Izrael v reakcii na nedávny útok na iránsky konzulát v Damasku pripisovaný židovskému štátu. Iránske revolučné gardy oznámili, že útočia desiatkami dronov a rakiet, izraelská armáda predtým uviedla, že drony z Iránu poletia niekoľko hodín. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo vyhlásení povedal, že Izrael sa na [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 548
Celková čítanosť: 3136148x
Priemerná čítanosť článkov: 5723x

Autor blogu

Kategórie

Archív