Založ si blog

V stredu 18. 10. 2023 vykonali USA jadrový test v Nevade.

Táto správa prišla krátko potom, ako Rusko zrušilo ratifikáciu zmluvy o zákaze jadrových skúšok a tak sa dostalo do rovnocennej pozície s USA či Izraelom, ktorí tú zmluvu neratifikovali a teda nie je pre nich záväzná. Nebol to klasický nukleárny  výbuch, ale..

18.10.2023 USA uskutočnili jadrovú skúšku v Nevade niekoľko hodín po tom, ako sa Rusko rozhodlo zrušiť globálny zákaz skúšok
Test sa uskutočnil niekoľko hodín po tom, čo ruskí zákonodarcovia oznámili, že plánujú odvolať ratifikáciu globálnej zmluvy o zákaze jadrových skúšok
Louis Casiano Autor Louis Casiano Fox News
Publikovaný 19. októbra 2023 19:36 EDT
Stredajší test použil chemikálie a rádioizotopy na „overenie nových modelov prediktívnych výbuchov“, ktoré môžu pomôcť odhaliť výbuchy atómov v iných krajinách, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na ministerstvo energetiky.
„Tieto experimenty posúvajú naše snahy o vývoj novej technológie na podporu cieľov USA v oblasti nešírenia jadrových zbraní,“ uviedol vo vyhlásení Corey Hinderstein, zástupca správcu pre obranné jadrové nešírenie v Národnej správe jadrovej bezpečnosti. „Pomôžu znížiť globálne jadrové hrozby zlepšením detekcie podzemných testov jadrových výbušnín…. Test je pozoruhodný svojím načasovaním. Ruskí zákonodarcovia oznámili svoj zámer odvolať ratifikáciu Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.
Návrh zákona dostane ruská horná komora, Rada federácie, ktorá sa ním bude zaoberať budúci týždeň. Zákonodarcovia Rady federácie už uviedli, že návrh zákona podporia.
Zmluva prijatá v roku 1996 zakazuje všetky jadrové výbuchy kdekoľvek na svete, hoci nikdy úplne nenadobudla platnosť. Okrem USA ho ešte musia ratifikovať Čína, India, Pakistan, Severná Kórea, Izrael, Irán a Egypt.
Americkí predstavitelia uviedli, že je potrebná väčšia transparentnosť, pretože zatiaľ čo USA a Rusko netestujú hlavice, vykonávajú takzvané podkritické experimenty – explózie, ktoré overujú návrhy zbraní bez množstva atómového materiálu potrebného na udržanie reťazovej reakcie. Informovala o tom správa Bloomberg. …
 Zmluva o nešírení jadrových zbraní zakazuje aj takéto testy, nielen čisté jadrové výbuchy. Akosi som nezachytil informácie o tomto teste v našich médiách, všetci len písali, že sa na test pripravuje Rusko, keď pozastavilo platnosť tej zmluvy pred pár dňami. To poukazuje na fakt, že Rusi vedeli o pripravovanom teste v USA a rozviazali si ruky na prípadnú technickú odpoveď u seba doma. Akosi som prepočul rozhorčené reakcie politikov u nás doma či v EU. Rus mlčí a to je zlé..
Roztočíme špirálu nových testov a vývoja nových nukleárnych zbraní? Kto za to ponesie vinu? Budeme stále prezentovať jediný „správny a univerzálny názor“??
Zdroj Fox News a Bloomberg
bloomberg 19.1023

Lipšic sa chcel obetovať? Za zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry môže jeho spolitizovanie.

06.12.2023

Daniel Lipšic bol ministrom spravodlivosti v druhej Dzurindovej vláde medzi rokmi 2002-6. Za jeho ministrovania sa vytvoril zákon o Špeciálnom súde a Špeciálnej prokuratúre, on bojoval za to, aby najťažšie kauzy v boji proti mafii riešili LEN TÍ NAJSKÚSENEJŠÍ prokurátori a sudcovia. Preto boli požiadavky nastavené tak prísne, Za špeciálneho prokurátora mohol byť zvolený [...]

Chcem, ak by som mohol.

04.12.2023

Počúval som pieseň našej najlepšej šansonierky hany Hegerovej a uvedomil som si, že život zložený z rôznych dielov má lepšie aj horšie časy. Nie sú závislé od majetku, dostatku , financií či áut a dovoleniek. Kto hodnotí svoj život len podľa toho v ktorom období mal koľko financií, kedy mal lepšie auto, tak je prototypom konzumnej spoločnosti, ktorá práve toto v [...]

Spomienka na lásku 2.

30.11.2023

Spomínam na úsmev Tvojich očí, na sladkosť Tvojich pier, na prsia v mojich dlaniach, na leto krásne, plné hier. Na tichý smiech po konci milovania, keď ležali sme vedľa seba, na oči plné iskierok, hlboký dych, na vôňu našich tiel. Mladosť odfúkol neúprosný čas, však spomienka na krásu celú dobu v mojej mysli zostáva, to v nekonečnom priestore neustále [...]

Orlata Ruska, ruská ideológia, ruské deti

Kremeľ prekonal boľševikov. Chápadlá ruskej ideológie siahajú už do škôlok

08.12.2023 11:01

Deti v Rusku by mali byť vedené k patriotizmu už od najútlejšieho veku, myslí si minister školstva.

COP28 summit klimatický

Slovensko znížilo emisie skleníkových plynov o 44 percent oproti roku 1990

08.12.2023 10:38

Slovensko predložilo na svetovej klimatickej konferencii COP28 v Dubaji správu o dosiahnutom pokroku v environmentálnej oblasti.

Stratocaching

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny, "meteorologický balón"

08.12.2023 09:59

Balón bol detegovaný vo vzdialenosti 187 kilometrov juhozápadne od severotaiwanského mesta Ťi-lung.

Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Ak Hizballáh rozpúta vojnu s Izraelom, južný Libanon sa zmení na Gazu

08.12.2023 09:22

Varovanie prišlo niekoľko hodín po tom, ako protitanková strela vypálená z Libanonu zabila na severe Izraela 54-ročného farmára.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 529
Celková čítanosť: 3030275x
Priemerná čítanosť článkov: 5728x

Autor blogu

Kategórie

Archív