Založ si blog

Za MiGy 29 bojové vrtuľníky AH-1Z Viper s výzbrojou. Dobrá protihodnota.

Minister Naď oznámil, že protihodnotu za darované MiG29 obdržíme za doplatok asi 340 miliónov USD dvanásť kusov bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper, ktoré má vo výzbroji námorníctvo armády USA od roku 2010. Tie naše budú samozrejme nové, s výzbrojou aj preškolením personálu. Tento balík ak by sme kupovali, mal by hodnotu niečo okolo miliardy USD, preto je to výhodný deal. Jediné čo nesplnil, je obídenie verejného obstarávania, na čo by mohli poukázať iní výrobcovia vrtuľníkov a tú zmluvu napadnúť, rovnako ako USA napadli naše obstaranie vrtuľníka bez tendra Ministerstvom vnútra pre necelým mesiacom.

12 ks rovnakých vrtuľníkov s výzbrojou obstaral v roku 2018 Bahrajn, kde za 12 kusov s príslušenstvom bola ponúknutá cena 914,4 mil USD: Vláda Bahrajnu požiadala o dvanásť (12) útočných vrtuľníkov AH-1Z, dvadsaťšesť (26) motorov T-700 GE 401C (dvadsaťštyri (24) nainštalovaných a dva (2) náhradné), štrnásť (14) AGM- 114 rakiet Hellfire a päťdesiatšesť (56) systémov presných zbraní II (APKWS-II) WGU-59B. Táto žiadosť zahŕňa aj pätnásť (15) vstavaného globálneho polohovacieho systému (GPS) Honeywell, inerciálneho navigačného systému (INS) (EGI) so štandardnou polohovou službou (SPS) (vrátane troch (3) náhradných dielov), dvanásť (12) systémov plánovania spoločných misií , dvanásť (12) 20mm delových systémov M197, tridsať (30) Tech Refresh Mission Computers, štrnásť (14) AN/AAQ-30 Target Sight Systems, dvadsaťšesť (26) na prilbe pripevnený displej/optimalizovaná horná sova, komunikačné vybavenie, elektronický boj systémy, pätnásť (15) APX-117 Identifikácia priateľa alebo nepriateľa (IFF), pätnásť (15) protiraketových varovných systémov AN/AAR-47, pätnásť (15) súprav protiopatrení AN/ALE-47, pätnásť (15) radarových výstražných prijímačov APR-39C(V)2, podporné vybavenie, kontajnery náhradných motorov, náhradné a opravárenské diely, nástroje a testovacie zariadenia, technické údaje a publikácie, zariadenia na školenia a školenia personálu, inžinierske, technické a logistické podporné služby americkej vlády a dodávateľov a ďalšie súvisiace prvky logistiky a programovej podpory. Celkové odhadované náklady sú 911,4 milióna dolárov. a logistické podporné služby a ďalšie súvisiace prvky logistiky a podpory programu. Celkové odhadované náklady sú 911,4 milióna dolárov. a logistické podporné služby a ďalšie súvisiace prvky logistiky a podpory programu. Celkové odhadované náklady sú 911,4 milióna dolárov.

Vrtuľník AH1Z je moderný bojový vrtuľník s posádkou dvoch mužov, ktorý je určený na boj s obrnenou technikou protivníka a podporu pozemných vojsk. Bol vyvinutý pre pechotu armády USA na konci 20 storočia. Nahradil Super Cobru, Jeho cestovná rýchlosť je 300km/hod, maximálne obmedzenie 411km/hod., výrobcom je Bell Helicopter. Vo výzbroje ho má Česko, Bahrajn a USA.

Tým doplatkom si pravdepodobne zaplatíme preškolenie a záručný servis, možno niektoré zbrane, lebo avizovaných 500 rakiet HELLFIRE je dosť významná položka. Táto raketa je určená proti pancierovaným cieľom a cieľom vysokej dôležitosti, má dolet  od 8 do 11 km podľa verzie, je ich asi 8 verzií.,letí rýchlosťou 1,3 M, asi 1600km/hod, má 48-49 kg.    V roku 2021 Austrálska vláda požiadala o nákup až osemsto (800) rakiet Hellfire AGM-114R2. Súčasťou je aj balík technickej pomoci pre pozemnú muníciu taktického letectva; Riaditeľstvo riadenia bezpečnostnej pomoci, Technická pomoc pre spoločné systémy útočnej munície; utajované a nezaradené publikácie; náhradné diely; oprava a vrátenie; skladovanie; a ďalšie súvisiace prvky programovej a logistickej podpory. Celková odhadovaná hodnota prípadu je 108 miliónov dolárov.

Na záver konštatujem, že to je dobrá výmena, čím ale neposudzujem darovanie na Ukrajinu,. len výmenu lietadiel za bojové vrtuľníky. Migy mali u nás odlietaných viac ako 10 rokov nad pôvodný  technický života a bez modernizácií zbraní a lokátora zastarali. Pre technickú poruchu sme stratili jediný mig, ktorému sa na zemi ulomila lopatka v motore a vznikol požiar. Všetky ostatné straty boli zapríčinené kombináciou ľudského faktora na viacerých úrovniach nielen v kabíne.  Tu by som rád poďakoval technickému a leteckému personálu, ktorý dokázal v zložitých podmienkach našej reality držať ich na nebi tak dlhú dobu.  zdroj foto : https://www.flickr.com/photos/matthewphx

https://www.flickr.com/photos/matthewphx

Ideme vstúpiť priamo aj s vojskami do vojny na Ukrajine? Bude otvorený stret NATO -RUSKO, dúfajúc že neprekročí konvenčný rámec?

26.02.2024

Neustále popierame, že sme priamymi účastníkmi konfliktu na Ukrajine. No sme, lebo sme tam dodali zbrane, muníciu ľudí a opravujeme im vojenskú techniku, ktorá sa znova vracia do boja. Ukrajina je výrobnými kapacitami a opravárenskou logistikou PRIAMO závislá do štátov NATO. Písal som to už od samotného začiatku, že to čo sa deje na Ukrajine od roku 2014 nie je len [...]

Vznik strategickej lži, vytvoríme podmienky a obviníme oponenta!

22.02.2024

Obe svetové vojny vznikli na základe strategickej lži, rovnako aj vojna v zálive druhá či tretia. Ba aj Vietnamská vojna začala na základe „samonapadnutia“ americkej lode USS Maddox v Tonkinskom zálive. Svet má s touto formou rozpútania konfliktu dlhoveké skúsenosti. Takto sa vyrába strategická LOŽ. Najskôr sľúbime RUSOM NEROZŠIROVANIE NATO NA VÝCHOD (nikdy to nebolo [...]

Minister Erik Tomáš sa mýli, nikto nie je diskriminovaný pri rodičovskom bonuse.

21.02.2024

V nedeľnej diskusii otvoril minister Erik Tomáš zasa „nespravodlivosť a diskrimináciu“ rodičovského bonusu – teda rodičovského dôchodku od detí svojim rodičom. V prípade, ak bol priemerný vymeriavací základ dieťaťa nad 1 564,80 € (suma vyššia ako 1,2-násobok priemernej mesačnej mzdy zistenej za rok 2022), presná suma príjmov však v rozhodnutí uvedená nebude. [...]

Spišská Nová Ves ZSSK rušeň vlak

V Spišskej Novej Vsi sa samovoľne pohol rušeň. Zastavili ho až o 17 kilometrov ďalej

02.03.2024 22:56

Uvoľnený rušeň patril podľa železníc nákladnému dopravcovi.

Izrael Palestínčania Gaza

Izrael zväčša súhlasil s rámcovou dohodou o prímerí v Pásme Gazy

02.03.2024 22:16

Delegácia Hamasu by mala podľa médií pricestovať do Káhiry na nedeľňajšie rokovania.

Jemen Rubymar loď potopenie

Nákladná loď, ktorú vo februári raketou zasiahli húsíovia, sa potopila

02.03.2024 21:46

Ide o vôbec prvú loď, ktorú jemenskí povstalci potopili v rámci svojich útokov na lodnú dopravu v Červenom mori.

Taurus

Nemecké ministerstvo obrany potvrdilo závažný únik informácií z armády o pomoci Ukrajine

02.03.2024 20:36

Nemecké úrady vyšetrujú nahrávku zverejnenú Ruskom, v ktorej údajne nemeckí vojenskí predstavitelia hovoria o podpore Ukrajiny vrátane potenciálneho použitia striel dlhého doletu Taurus.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 539
Celková čítanosť: 3093599x
Priemerná čítanosť článkov: 5740x

Autor blogu

Kategórie

Archív