Obchod so zbraňami v USA prekvitá, miliardové zakázky sa hrnú z celého sveta. Nezmyselné vyhadzovanie prostriedkov sveta pre pocit ohrozenia.

Od roku 2000, teda za 22 rokov uzatvorili USA schválili zmluvy na dodávky zbraní po celom svete za 1 bilion 094 miliárd USD ( jedentisíc deväťdesiat štyri miliárd USD), z toho za posledných 5 rokov 372 miliárd,

2023- 13 miliárd 663 miliónov

2022- 81 miliárd 858 miliónov

2021- 36 miliárd 25 miliónov

2020- 134 miliárd 620 miliónov

2019- 69 miliárd 779 miliónov

Ukrajina: 4 akvizície v hodnote 851,2 milióna USD

25. apríla 2022 – Ministerstvo zahraničných vecí prijalo rozhodnutie, ktorým schvaľuje možný zahraničný vojenský predaj ukrajinskej vláde rôznych kôl neštandardnej munície za odhadovanú cenu 165 miliónov dolárov.  nákup rôznych nábojov neštandardnej munície, medzi ktoré okrem iného patria: 152 mm náboje pre 2A36 Giatsint; 152 mm náboje pre kanóny D-20; VOG-17 pre automatický granátomet AGS-17; 120 mm mínometné náboje (mimo NATO); 122mm náboje pre 2Sl Gvozdika; rakety BM-21 GRAD; 300 mm náboje/rakety pre MLRS „Smerch;“ VOG-25 granáty pre podhlavňový granátomet GP-25; 82 mm mínometné náboje; 125mm HE strelivo pre T-72; 152 mm náboje pre 2A65 Msta

17. júna 2020 – Ministerstvo zahraničných vecí prijalo rozhodnutie, ktorým schvaľuje možný zahraničný vojenský predaj vláde Ukrajiny až šestnástich (16) hliadkových člnov Mark VI a súvisiaceho vybavenia za odhadovanú cenu 600 miliónov dolárov. Agentúra pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu dnes vydala požadované osvedčenie, ktoré Kongresu oznámilo tento možný predaj.

Vláda Ukrajiny požiadala o nákup až šestnástich (16) hliadkových člnov Mark VI; tridsaťdva (32) delových systémov MSI Seahawk A2; dvadsať (20) elektroopticko-infračervených radarov (FLIR) (16 nainštalovaných a 4 náhradné)… atd

3.októbra 2019 – Ministerstvo zahraničných vecí prijalo rozhodnutie, ktorým schvaľuje možný zahraničný vojenský predaj Ukrajine za stopäťdesiat (150) rakiet Javelin a súvisiaceho vybavenia a podpory za odhadované náklady nepresiahnu 39,2 milióna dolárov

1. marca 2018 – Ministerstvo zahraničných vecí prijalo rozhodnutie, ktorým schvaľuje možný zahraničný vojenský predaj rakiet Javelin a odpaľovacích jednotiek velenia Javelin (CLU) Ukrajine za odhadovanú cenu 47 miliónov USD. Agentúra pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu dnes vydala požadované osvedčenie, ktoré Kongresu oznámilo tento možný predaj.

Vláda Ukrajiny požiadala o nákup dvestodesať (210) rakiet Javelin a tridsaťsedem (37) jednotiek Javelin Command Launch Unit

Len samotné Poľsko si od roku 2016 dostalo povolenie zazmluvniť a pravdepodobne aj nakúpilo tovary a služby v hodnote 21 miliard 415,5 miliónov USD. Pritom naväčšie položky sú objednané v rokoch 2022 a 2023. A v tom nie sú ešte schválené bojové lietadlá F35, ktorých chcú kúpiť viac ako 30.

Tu nie sú zahrnuté žiadne zbrane a vybavenie, ktoré im vyčlenil na dodanie Kongres USA v rámci vojny s Ruskom. ( Asi 70 miliárd USD vrátane finančných prostriedkov)

Posledné tri schválené akvizície pre Poľsko:

7.februára 2023 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) a súvisiaceho vybavenia poľskej vláde zo zahraničia za odhadovanú cenu 10 miliárd USD 18 systémov a 468 súprav odpaľovacích modulov a (45) armádnych taktických raketových systémov M57 (ATACMS) plus podporná technika údržba a výzbroj…

17.februára 2022 – Ministerstvo zahraničných vecí prijalo rozhodnutie, ktorým schvaľuje možný zahraničný vojenský predaj poľskej vláde hlavných bojových tankov M1A2 SEPv3 a súvisiaceho vybavenia za odhadovanú cenu 6,0 miliardy dolárov. (250) hlavných bojových tankov M1A2SEPv3 Abrams; dvestopäťdesiat (250) systémov AN/VLQ-12 CREW Duke proti IED; dvadsaťšesť (26) bojových záchranných vozidiel M88A2 HERCULES; sedemnásť (17) spoločných útočných mostov M1110

 

6. decembra 2022 dodanie hlavných bojových tankov M1A1 Abrams a súvisiaceho vybavenia za odhadovanú cenu 3,75 miliardy dolárov.Obsah dodávky jej hlavné komponenty: sto šestnástich (116) hlavných bojových tankov M1A1 Abrams; dvanásť (12) bojových vyprošťovacích vozidiel M88A2 HERCULES; osem (8) spoločných útočných mostov M1110; šesť (6) veliteľských vozidiel M577A3; dvadsaťšesť (26) viacúčelových kolesových vozidiel M1152A1 s vysokou mobilitou (HMMWV); dvadsaťšesť (26) spoločných ľahkých taktických vozidiel M1279A1 (JLTV)

Vo všetkých dokumentoch je rovnaký dôvod, mení sa len názov štátu pre ktorý je vystavený:

Tento navrhovaný predaj podporí zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť Spojených štátov zlepšením bezpečnosti spojenca a partnerskej krajiny NATO, ktorá je dôležitou silou pre mier, politickú stabilitu a hospodársky pokrok vo východnej Európe.

Tento navrhovaný predaj systému Javelin pomôže Poľsku vybudovať jeho dlhodobú obrannú kapacitu na obranu svojej suverenity a územnej celistvosti s cieľom splniť požiadavky národnej obrany. Poľsko nebude mať problém absorbovať tento systém do svojich ozbrojených síl.

Poľský sortiment ukazuje na útočnú stratégiu ( oni ju nazývajú odstrašujúcou silou), lebo systémy HIMARS, ATACSM, ako aj tanky ABRAMS M1A2 či M1A1 v počte spolu 366 kusov sú výhradne útočnými bojovými komplexami.

Treba dodať, že všetky tieto údaje sú prevzaté z vládnej stránky USA kde sú špecifikované povolenia na uzatvorenie kontraktov s jednotlivými štátmi na jednotlivé zbrojné systémy a služby. Nie sú to údaje z následne uzatvorených zmlúv. Ak by sa svet zjednotil, mal by prostriedky na uhasenie hladomoru a vyriešenie veľa zdravotných problémov. Budované nepriateľstvo a pocity ohrozenia, prinášajú veľké bohatstvo úzkej skupine majiteľov vojensko-priemyselného korporátu a bankovému sektoru. 

 Jeden z dokumentov ako vzor uvádzam nižšie.

Zdroj: https://www.forumarmstrade.org

Aké veľké armády bojujú proti sebe na Ukrajine a aké majú straty?

15.10.2025

Neexistujú presné údaje, zverejňované údaje sú len kopa propagandy vo svoj prospech a to na oboch stranách. Pravda zomrela ešte pred začiatkom konfliktu, všetko v oficiálnej tlači sú údaje pripravené tajnými službami oboch strán, ktorých úlohou je zakryť skutočný stav a podporiť bojového ducha vojsk a svojho obyvateľstva. Takže takto vyzerá informácia výhradne [...]

Mala Ursula Von der Leyen deda dôstojníka wermachtu? Vyvracači hoaxov tvrdia že to je hoax, skutočne?

11.10.2025

Chat GPT to popiera ale pripustil že to bol jej príbuzný, no nevie určiť aký a tvrdí že nebol dôstojníkom wermachtu počas IIWW. Tak som sa obrátil na Číňana a ten bez okolkov napísal toto.: – Áno, Carl Albrecht Hugo Laubereau bol skutočne starý otec (matkinej strany) Ursuly von der Leyen. Carl Albrecht Hugo Laubereau narodený 22.januára 1900 bol otec Marty Laubereau. [...]

Poslal som naliehavú výzvu svetovým lídrom, je minúta po dvanástej.

01.10.2025

Slovensko 1.10.2025 Vážení štátnici Sveta, Európy, Ukrajiny a Ruska, obraciam sa na vás s naliehavou výzvou, keď vojenský konflikt v Európe pokračuje už 1315 dní, keď sa eskaluje napätie v celej Európe a hrozí, že sa prenesie do Európy či celého sveta a zmení svoju podstatu z ohraničeného teritoriálneho konvenčného, na globálny jadrový. Nik s nikým už nerokuje [...]

Remišová

Fico priznal, že vystavil obyvateľstvo nárastu kriminality, tvrdí Remišová

08.11.2025 22:10

Podľa Remišovej je „šialené“, že súčasná vládna moc si z občanov Slovenska urobila pokusných králikov.

ropa, Škótsko, plošina

Chcete pracovať na vrtnej plošine? Briti si vás odvážia

08.11.2025 21:40

Nad hmotnostným limitom je 2200 zamestnancov a v najhoršom prípade im hrozí, že o prácu prídu.

LaGuardia

Kúsok od tragédie. Dispečeri sú unavení, v USA pre shutdown zrušili 1000 letov. Taliani apelujú na Trumpa

08.11.2025 21:25, aktualizované: 22:04

Dispečeri pracujú šesť dní v týždni a bez nároku mzdu.

fico, orban

Pomohol Orbán v USA aj Ficovi? Slovensko zrejme môže naďalej počítať s ruskou ropou

08.11.2025 19:42

Odmietame platiť viac, lebo sa prijímajú nejaké ideologické rozhodnutia, povedal Fico v relácii STVR Sobotné dialógy.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 653
Celková čítanosť: 3722044x
Priemerná čítanosť článkov: 5700x

Autor blogu

Kategórie

Archív