Založ si blog

Niekde sa stala chyba, vakcína od AstraZeneca má chybné výsledky, ktoré nevedia dostatočne vysvetliť.

Oznámenie z pondelka 23.11., že lacná a ľahko vyrobiteľná vakcína proti koronavírusu má až 90% účinnosť, bolo privítané radosťou. „Dajte si vaccaccino,“oslavoval britský bulvár s tým, že vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou stojí menej ako šálka kávy. Po zverejnení predbežných výsledkov spoločnosť AstraZeneca uznala kľúčovú chybu v dávkovaní vakcín, ktorú dostali niektorí účastníci štúdie, vznikla zrazu otázka, či vakcína potvrdí svoju efektivitu aj v ďalších testoch. Vedci a odborníci z tohto odvetvia tvrdia, že táto chyba a rad ďalších nezrovnalostí a opomenutí v spôsobe, akým spoločnosť AstraZeneca pôvodne zverejnila údaje, narušila ich dôveru v spoľahlivosť výsledkov. Tým klesá pravdepodobnosť, rýchleho povolenia použitia vakcíny v núdzovom režime. Michele Meixell, hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca, uviedla, že pokusy „boli vedené podľa najvyšších štandardov“.

V stredajšom rozhovore (25.11) Menelas Pangalos, výkonný riaditeľ spoločnosti AstraZeneca zodpovedný za väčšinu výskumu a vývoja spoločnosti, bránil spoločnosť v súvislosti s testovaním a zverejňovaním informácií. Uviedol, že chybu v dávkovaní urobil dodávateľ a  akonáhle to zistili, boli regulačné orgány okamžite informované a povolili  pokračovať v testovaní vakcíny v rôznych dávkach.

AstraZeneca bola treťou spoločnosťou v tomto mesiaci, ktorá uviedla povzbudivé prvé výsledky u kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Na prvý pohľad v pondelok ráno vyzerali výsledky nádejne. V závislosti od sily, v ktorej boli dávky podané, sa vakcína javila ako 90% alebo 62% účinná. Priemerná účinnosť, podľa vývojárov, bola 70%. O údajoch však boli takmer okamžite pochybnosti.

Režim, ktorý sa javil ako 90% účinný, bol založený na tom, že účastníci dostali polovičnú dávku vakcíny, po ktorej nasledovala o mesiac neskôr plná dávka; menej účinná verzia zahŕňala zaočkovanie dvoma plnými dávkami. Spoločnosť AstraZeneca vo svojom pôvodnom oznámení zverejnila, že menej ako 2 800 účastníkov dostávalo prvú dávku nižšiu, v porovnaní s takmer 8 900 účastníkmi, ktorí dostávali dve plné dávky.

Najväčšou otázkou bolo, prečo došlo k takým veľkým rozdielom v účinnosti vakcíny pri rôznych dávkach a prečo sa zdá, že nižšia dávka prináša oveľa lepšie výsledky? Vedci z AstraZeneca a Oxford uviedli, že nevedela.

Ďalej chýbali zásadné informácie. Spoločnosť uviedla, že skorá analýza bola založená na 131 symptomatických prípadoch Covid-19, ktoré sa objavili u účastníkov štúdie. Nezistilo sa však, koľko prípadov sa zistilo v každej skupine účastníkov – a-tých, ktorí dostali počiatočnú dávku s polovičnou silou, b-počiatočnú dávku s normálnou silou a c-placebo. Britskí vedci, ktorí riadili pokus, mali v úmysle pôvodne podať celú dávku  všetkým dobrovoľníkom, ale nesprávny výpočet znamenal, že im bola omylom podaná iba polovičná dávka. Pán Pangalos opísal chybu ako „náhodu“, ktorá umožnila výskumníkom nájsť pravdepodobne efektívnejší dávkovací režim. „Realita je taká, že by to mohla byť celkom užitočná chyba,“ uviedol v stredu v rozhovore pre The New York Times pán Pangalos. „Nikoho to nehrozilo.“ Bola to chyba dávkovania.  Chybu sme opravili a pokračovali v štúdii bez akýchkoľvek zmien. Dohodli sme sa s regulačným orgánom, že do analýzy štúdie zahrnie aj týchto pacientov.“ „Čo je tu na zverejnenie? V skutočnosti nezáleží na tom, či to bolo urobené zámerne, alebo nie. Vo vyhlásení pripisovanom Oxfordu pani Meixell, hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca, uviedla, že „chyba pramenila z problému, ktorý sa odvtedy vyriešil.“ Pfizer a Moderna tento mesiac uviedli, že ich vakcíny, ktoré využívajú technológiu známu ako „messenger RNA“, sa zdajú byť asi 95 percent účinné. Zdá sa, že obe ponuky získajú v najbližších týždňoch núdzové povolenie od riadiaceho orgánu FDA.

Vakcína AstraZeneca, ktorá na vyvolanie imunitnej odpovede na koronavírus používa iný prístup zahŕňajúci vírus šimpanza, mala všetky charakteristické znaky trháku. Je lacná – iba pár dolárov za dávku – a ľahko sa dá vyrábať vo veľkom. Na rozdiel od vakcín Pfizer a Moderna sa vakcíny AstraZeneca mohli skladovať mesiace v bežných chladničkách. Spoločnosť odhaduje, že v budúcom roku bude schopná vyrobiť asi tri miliardy dávok, čo postačuje na zaočkovanie takmer pätiny svetovej populácie. USA si už objednali tieto vakcíny v množstve asi 300 miliónov kusov.

Ako vidno, aj renomované firmy a výskumníci môžu urobiť chybu, ktorá pravdepodobne spomalí príchod ich vakcíny na svetový trh, no skvalitní a zvýši efektivitu dávkovania vakcíny. Dobre si všimnime, že ich použitie vakcíny predpokladá DVE OČKOVANIA S MESAČNÝM ODSTUPOM. Snáď si to všimne aj náš génius na všetko ,súdruh premiér.

 

Zdroj: The New York Times. Rebecca Robbins a Benjamin Mueller

Zomierame po stovkách denne, sme prví v úmrtnosti na milión obyvateľov! Kde urobili soudruzi z NDR chybu?

18.02.2021

Začnem priamo s číslami. Od začiatku pandémie spred roka do 17.2.2020 na Slovensku zomrelo na COVID19 alebo s Covidom19 celkovo 6168 obyvateľov, čo je 1129 zomrelých na 1 milión obyvateľov. Týmto parametrom sme od začiatku pandémie na 28 mieste vo svete. Vedie Gibraltár s viac ako 2500 mŕtvych/milión obyvateľov, pred San Marínom s 2119 a Belgickom s 1875m/mil. Na prelome [...]

NR SR musí Lipšica odvolať z funkcie Špeciálneho prokurátora na základe vlastnej chyby!

15.02.2021

Najskôr si ujasníme že aj PREČIN JE TRESTNÝM ČINOM spáchaným z nedbanlivosti alebo úmyselný trestný čin, za ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou neprevyšujúcou päť rokov. Toto je prípad pána Lipšica. Účelovo terajšia koalícia upravila 29.decembra 2020 Zákon o prokurátoroch č 154/2001 v tom, že sa môže stať generálnym či [...]

Manipulujeme počtami hospitalizovaných? Ich počet z počtu aktívnych pozitívnych stúpol za mesiac z 6% na 26, 33%!

09.02.2021

8.2.2021 máme oficiálne tieto údaje: Počet 3453, z toho na JIS 281 a pľúcnej ventilácii 316. Teda Z 3453 hospitalizovaných má ťažší priebeh 597 pacientov, no nie všetci majú ťažký priebeh kovidu, vo veľkej väčšine by boli na JIS a ventilácii asi aj tak, kôli iným nemociam. Kĺzavý 7 dňový medián je 2077, V tento deň máme 13 110 aktívnych pozitívnych, [...]

komár, repelent, štipnutie

Bratislava sa pochválila, že zničila miliardy komárov

01.08.2021 11:41

Bratislava len za uplynulý týždeň vykonala viac zásahov proti výskytu komárov ako počas celej minuloročnej sezóny, informovalo mesto.

Jacinda Ardernová, Nový Zéland

Novozélandská premiérka sa ospravedlnila za "razie za úsvitu"

01.08.2021 11:18

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sa v nedeľu formálne ospravedlnila za takzvané "razie za úsvitu", ktoré vykonávali bezpečnostné zložky v 70. rokoch.

búrka - blesk - hromy - nebezpečenstvo

Meteorológovia vystríhajú pred búrkami, v Detve udrel guľový blesk

01.08.2021 11:00

Búrky hrozia na území celého Slovenska. Do strechy domu v Detve udrel guľový blesk.

Testovanie / MOM / Covid / Koronavírus /

Pribudlo 57 pozitívnych, na ventilácii sú štyria ľudia. Obete žiadne

01.08.2021 10:52

V nemocniciach je hospitalizovaných 81 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú šiesti pacienti.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 453
Celková čítanosť: 2271968x
Priemerná čítanosť článkov: 5015x

Autor blogu

Kategórie