Založ si blog

Niekde sa stala chyba, vakcína od AstraZeneca má chybné výsledky, ktoré nevedia dostatočne vysvetliť.

Oznámenie z pondelka 23.11., že lacná a ľahko vyrobiteľná vakcína proti koronavírusu má až 90% účinnosť, bolo privítané radosťou. „Dajte si vaccaccino,“oslavoval britský bulvár s tým, že vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou stojí menej ako šálka kávy. Po zverejnení predbežných výsledkov spoločnosť AstraZeneca uznala kľúčovú chybu v dávkovaní vakcín, ktorú dostali niektorí účastníci štúdie, vznikla zrazu otázka, či vakcína potvrdí svoju efektivitu aj v ďalších testoch. Vedci a odborníci z tohto odvetvia tvrdia, že táto chyba a rad ďalších nezrovnalostí a opomenutí v spôsobe, akým spoločnosť AstraZeneca pôvodne zverejnila údaje, narušila ich dôveru v spoľahlivosť výsledkov. Tým klesá pravdepodobnosť, rýchleho povolenia použitia vakcíny v núdzovom režime. Michele Meixell, hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca, uviedla, že pokusy „boli vedené podľa najvyšších štandardov“.

V stredajšom rozhovore (25.11) Menelas Pangalos, výkonný riaditeľ spoločnosti AstraZeneca zodpovedný za väčšinu výskumu a vývoja spoločnosti, bránil spoločnosť v súvislosti s testovaním a zverejňovaním informácií. Uviedol, že chybu v dávkovaní urobil dodávateľ a  akonáhle to zistili, boli regulačné orgány okamžite informované a povolili  pokračovať v testovaní vakcíny v rôznych dávkach.

AstraZeneca bola treťou spoločnosťou v tomto mesiaci, ktorá uviedla povzbudivé prvé výsledky u kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Na prvý pohľad v pondelok ráno vyzerali výsledky nádejne. V závislosti od sily, v ktorej boli dávky podané, sa vakcína javila ako 90% alebo 62% účinná. Priemerná účinnosť, podľa vývojárov, bola 70%. O údajoch však boli takmer okamžite pochybnosti.

Režim, ktorý sa javil ako 90% účinný, bol založený na tom, že účastníci dostali polovičnú dávku vakcíny, po ktorej nasledovala o mesiac neskôr plná dávka; menej účinná verzia zahŕňala zaočkovanie dvoma plnými dávkami. Spoločnosť AstraZeneca vo svojom pôvodnom oznámení zverejnila, že menej ako 2 800 účastníkov dostávalo prvú dávku nižšiu, v porovnaní s takmer 8 900 účastníkmi, ktorí dostávali dve plné dávky.

Najväčšou otázkou bolo, prečo došlo k takým veľkým rozdielom v účinnosti vakcíny pri rôznych dávkach a prečo sa zdá, že nižšia dávka prináša oveľa lepšie výsledky? Vedci z AstraZeneca a Oxford uviedli, že nevedela.

Ďalej chýbali zásadné informácie. Spoločnosť uviedla, že skorá analýza bola založená na 131 symptomatických prípadoch Covid-19, ktoré sa objavili u účastníkov štúdie. Nezistilo sa však, koľko prípadov sa zistilo v každej skupine účastníkov – a-tých, ktorí dostali počiatočnú dávku s polovičnou silou, b-počiatočnú dávku s normálnou silou a c-placebo. Britskí vedci, ktorí riadili pokus, mali v úmysle pôvodne podať celú dávku  všetkým dobrovoľníkom, ale nesprávny výpočet znamenal, že im bola omylom podaná iba polovičná dávka. Pán Pangalos opísal chybu ako „náhodu“, ktorá umožnila výskumníkom nájsť pravdepodobne efektívnejší dávkovací režim. „Realita je taká, že by to mohla byť celkom užitočná chyba,“ uviedol v stredu v rozhovore pre The New York Times pán Pangalos. „Nikoho to nehrozilo.“ Bola to chyba dávkovania.  Chybu sme opravili a pokračovali v štúdii bez akýchkoľvek zmien. Dohodli sme sa s regulačným orgánom, že do analýzy štúdie zahrnie aj týchto pacientov.“ „Čo je tu na zverejnenie? V skutočnosti nezáleží na tom, či to bolo urobené zámerne, alebo nie. Vo vyhlásení pripisovanom Oxfordu pani Meixell, hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca, uviedla, že „chyba pramenila z problému, ktorý sa odvtedy vyriešil.“ Pfizer a Moderna tento mesiac uviedli, že ich vakcíny, ktoré využívajú technológiu známu ako „messenger RNA“, sa zdajú byť asi 95 percent účinné. Zdá sa, že obe ponuky získajú v najbližších týždňoch núdzové povolenie od riadiaceho orgánu FDA.

Vakcína AstraZeneca, ktorá na vyvolanie imunitnej odpovede na koronavírus používa iný prístup zahŕňajúci vírus šimpanza, mala všetky charakteristické znaky trháku. Je lacná – iba pár dolárov za dávku – a ľahko sa dá vyrábať vo veľkom. Na rozdiel od vakcín Pfizer a Moderna sa vakcíny AstraZeneca mohli skladovať mesiace v bežných chladničkách. Spoločnosť odhaduje, že v budúcom roku bude schopná vyrobiť asi tri miliardy dávok, čo postačuje na zaočkovanie takmer pätiny svetovej populácie. USA si už objednali tieto vakcíny v množstve asi 300 miliónov kusov.

Ako vidno, aj renomované firmy a výskumníci môžu urobiť chybu, ktorá pravdepodobne spomalí príchod ich vakcíny na svetový trh, no skvalitní a zvýši efektivitu dávkovania vakcíny. Dobre si všimnime, že ich použitie vakcíny predpokladá DVE OČKOVANIA S MESAČNÝM ODSTUPOM. Snáď si to všimne aj náš génius na všetko ,súdruh premiér.

 

Zdroj: The New York Times. Rebecca Robbins a Benjamin Mueller

14 dní trvajúca vojna na Ukrajine. Kto čo dosiahol a aká je prognóza.

09.03.2022

Ruský poslanec Žirinovskij vykrikoval už v decembri, že vojna začne 22.2. o štvrtej hodine ráno. Prečo tento dátum a táto hodina? Je jedna ruská pieseň o tom že 22 o štvrtej ráno padajú bomby na Kyjev… kedy? 22.6.1941 začalo hitlerovské Nemecko bombardovať Kyjev. Asociácia bola zrejmá, prečo sa niekto snažil aby ruská invázia začala 22 a o štvrtej ráno. [...]

Dead hand- PERIMETER system- doomsday machine! In the worst case scenario, it will make the US and its allies a nuclear hell.

08.03.2022

Have you ever heard of the PERIMETER- DEAD HAND system of last ditch retaliatory nuclear strike? It’s a child of the cold war , designed to provide an automatic retaliatory strike in the event of a nuclear attack on the Soviet Union on all targets that were pre-specified in the system. The system operates autonomously, without „any“ human intervention after losing contact with [...]

Nikdy sme neboli tak blízko veľkej vojne od 1945 roku ako dnes! Druhá polovica februára je kritickým obdobím!

11.02.2022

Americký prezident10.2. 2022 znova vyzval všetkých občanov USA aby okamžite opustili Ukrajinu, kôli výrazne zhoršenej medzinárodnej situácii. Už pred dvoma mesiacmi prehlásil, že Rusko vtrhne na Ukrajinu v polovičke februára, keď premrzne pôda! Toto zopakoval v prvý februárový týždeň. Každý deň lietajú americké a britské špionážne lietadlá a drony okolo [...]

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Hasič / Požiarnik /

Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

13.08.2022 17:16

Slovenskí hasiči pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko na severozápade Českej republiky.

Húfnica Zuzana 2

Ukrajina dostala prvé z objednaných húfnic Zuzana 2

13.08.2022 15:57

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa aj s prispením uzavretia tohto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 464
Celková čítanosť: 2457535x
Priemerná čítanosť článkov: 5296x

Autor blogu

Kategórie

Archív