Založ si blog

Niekde sa stala chyba, vakcína od AstraZeneca má chybné výsledky, ktoré nevedia dostatočne vysvetliť.

Oznámenie z pondelka 23.11., že lacná a ľahko vyrobiteľná vakcína proti koronavírusu má až 90% účinnosť, bolo privítané radosťou. „Dajte si vaccaccino,“oslavoval britský bulvár s tým, že vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou stojí menej ako šálka kávy. Po zverejnení predbežných výsledkov spoločnosť AstraZeneca uznala kľúčovú chybu v dávkovaní vakcín, ktorú dostali niektorí účastníci štúdie, vznikla zrazu otázka, či vakcína potvrdí svoju efektivitu aj v ďalších testoch. Vedci a odborníci z tohto odvetvia tvrdia, že táto chyba a rad ďalších nezrovnalostí a opomenutí v spôsobe, akým spoločnosť AstraZeneca pôvodne zverejnila údaje, narušila ich dôveru v spoľahlivosť výsledkov. Tým klesá pravdepodobnosť, rýchleho povolenia použitia vakcíny v núdzovom režime. Michele Meixell, hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca, uviedla, že pokusy „boli vedené podľa najvyšších štandardov“.

V stredajšom rozhovore (25.11) Menelas Pangalos, výkonný riaditeľ spoločnosti AstraZeneca zodpovedný za väčšinu výskumu a vývoja spoločnosti, bránil spoločnosť v súvislosti s testovaním a zverejňovaním informácií. Uviedol, že chybu v dávkovaní urobil dodávateľ a  akonáhle to zistili, boli regulačné orgány okamžite informované a povolili  pokračovať v testovaní vakcíny v rôznych dávkach.

AstraZeneca bola treťou spoločnosťou v tomto mesiaci, ktorá uviedla povzbudivé prvé výsledky u kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Na prvý pohľad v pondelok ráno vyzerali výsledky nádejne. V závislosti od sily, v ktorej boli dávky podané, sa vakcína javila ako 90% alebo 62% účinná. Priemerná účinnosť, podľa vývojárov, bola 70%. O údajoch však boli takmer okamžite pochybnosti.

Režim, ktorý sa javil ako 90% účinný, bol založený na tom, že účastníci dostali polovičnú dávku vakcíny, po ktorej nasledovala o mesiac neskôr plná dávka; menej účinná verzia zahŕňala zaočkovanie dvoma plnými dávkami. Spoločnosť AstraZeneca vo svojom pôvodnom oznámení zverejnila, že menej ako 2 800 účastníkov dostávalo prvú dávku nižšiu, v porovnaní s takmer 8 900 účastníkmi, ktorí dostávali dve plné dávky.

Najväčšou otázkou bolo, prečo došlo k takým veľkým rozdielom v účinnosti vakcíny pri rôznych dávkach a prečo sa zdá, že nižšia dávka prináša oveľa lepšie výsledky? Vedci z AstraZeneca a Oxford uviedli, že nevedela.

Ďalej chýbali zásadné informácie. Spoločnosť uviedla, že skorá analýza bola založená na 131 symptomatických prípadoch Covid-19, ktoré sa objavili u účastníkov štúdie. Nezistilo sa však, koľko prípadov sa zistilo v každej skupine účastníkov – a-tých, ktorí dostali počiatočnú dávku s polovičnou silou, b-počiatočnú dávku s normálnou silou a c-placebo. Britskí vedci, ktorí riadili pokus, mali v úmysle pôvodne podať celú dávku  všetkým dobrovoľníkom, ale nesprávny výpočet znamenal, že im bola omylom podaná iba polovičná dávka. Pán Pangalos opísal chybu ako „náhodu“, ktorá umožnila výskumníkom nájsť pravdepodobne efektívnejší dávkovací režim. „Realita je taká, že by to mohla byť celkom užitočná chyba,“ uviedol v stredu v rozhovore pre The New York Times pán Pangalos. „Nikoho to nehrozilo.“ Bola to chyba dávkovania.  Chybu sme opravili a pokračovali v štúdii bez akýchkoľvek zmien. Dohodli sme sa s regulačným orgánom, že do analýzy štúdie zahrnie aj týchto pacientov.“ „Čo je tu na zverejnenie? V skutočnosti nezáleží na tom, či to bolo urobené zámerne, alebo nie. Vo vyhlásení pripisovanom Oxfordu pani Meixell, hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca, uviedla, že „chyba pramenila z problému, ktorý sa odvtedy vyriešil.“ Pfizer a Moderna tento mesiac uviedli, že ich vakcíny, ktoré využívajú technológiu známu ako „messenger RNA“, sa zdajú byť asi 95 percent účinné. Zdá sa, že obe ponuky získajú v najbližších týždňoch núdzové povolenie od riadiaceho orgánu FDA.

Vakcína AstraZeneca, ktorá na vyvolanie imunitnej odpovede na koronavírus používa iný prístup zahŕňajúci vírus šimpanza, mala všetky charakteristické znaky trháku. Je lacná – iba pár dolárov za dávku – a ľahko sa dá vyrábať vo veľkom. Na rozdiel od vakcín Pfizer a Moderna sa vakcíny AstraZeneca mohli skladovať mesiace v bežných chladničkách. Spoločnosť odhaduje, že v budúcom roku bude schopná vyrobiť asi tri miliardy dávok, čo postačuje na zaočkovanie takmer pätiny svetovej populácie. USA si už objednali tieto vakcíny v množstve asi 300 miliónov kusov.

Ako vidno, aj renomované firmy a výskumníci môžu urobiť chybu, ktorá pravdepodobne spomalí príchod ich vakcíny na svetový trh, no skvalitní a zvýši efektivitu dávkovania vakcíny. Dobre si všimnime, že ich použitie vakcíny predpokladá DVE OČKOVANIA S MESAČNÝM ODSTUPOM. Snáď si to všimne aj náš génius na všetko ,súdruh premiér.

 

Zdroj: The New York Times. Rebecca Robbins a Benjamin Mueller

Kto vyrába hoaxy o Černákovi a Lučanskom? Žiadny dobitý Černák na súde 14. 12. 20 nebol, Dôkaz mám! !

12.01.2021

Jeden známy mi poslal mailom niečo čo ma zaujalo, a bol som ochotný uveriť. Konšpirácia, ktorá mohla byť aj pravdivá znela: Černáka priviezli do Prešova už 5.12. a dali do rovnakej väznice, kam poslali 6.12. generála Lučanského .Hoci vypovedať pred súdom mal a aj vypovedal až 14.12.2020. Nikde som nezachytil oficiálnu verziu o tom, kedy Mikiho do Prešova doviezli, je len [...]

Premiér Matovič sa úplne zbláznil. Testami nakúpenými Sulíkom by netestoval ani psa !

09.01.2021

Toto povedal v sobotu 9.1.2021 v rozhlasovej relácii .. zvuková nahrávka: https://www.youtube.com/watch?v=f4cT5MjxAjE&fbclid=IwAR2HZ4TdqXMWdM51DlC5fgF7JNsH3NFtX1OArASCPw9Sf9lG6Z74WDBb9IY&ab_channel=WOODOOTUBE Odoberieme kompetenciu Richardovi Sulíkovi aby nakupoval testy… „RAPID JET( test)??“ Ja by som týmito testami ani psa netestoval, ľudí sme oklamali.“ [...]

Mesiášsky komplex Matoviča mu zlomí politický krk. Pád Matoviča začína byť nevyhnutný!

09.12.2020

Dnes len krátko, Premiér stavil svoju politickú budúcnosť s vštepením národu svojej pravdy, že LEN ON SPASÍ Slovensko! Len jeho názor je jediný správny, len on vie chytiť zlodejov, len on vie zamestnať ľudí a len on porazí u nás koronu.. NIK INÝ, LEN ON…. Z tohto jednoduchého dôvodu zadupe pod čiernu zem, každý aj progresívny návrh na riešenie situácií, lebo [...]

testovanie, Bratislava

Hlavný nával na testy? Najmä cez víkend

20.01.2021 10:30

Od pondelka sa celé Slovensko testuje. Mestá a obce otvárajú nové odberné miesta, no najväčší nápor sa očakáva počas víkendu.

Prievidza, zápacha, dopravná, autá, semafor

V Prievidzi si poslanci nadávali. Aj do debilov

20.01.2021 10:26

Vyzerá ako debil alebo sa rehoce ako debil? On-line zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prievidzi sa skončilo škandálom.

Koronavírus / Hospitalizácia / Covid /

Vírusu podľahlo ďalších sto pacientov, pribudlo 2484 infikovaných

20.01.2021 10:05, aktualizované: 10:32

Celkovo tak evidujeme 3737 obetí koronavírusu.

Joe Biden

ONLINE: Biden vystrieda vo funkcii Trumpa, inaugurácia bude nezvyčajná

20.01.2021 09:25, aktualizované: 09:52

Na inaugurácii bude prvýkrát po 152 rokoch chýbať odchádzajúci prezident.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 450
Celková čítanosť: 2141781x
Priemerná čítanosť článkov: 4760x

Autor blogu

Kategórie