Založ si blog

25. november nám vzal dvoch velikánov!

Je to náhoda alebo hra nepredvídateľného či predurčeného osudu? Dnes 25.11.2020 vydali svetové médiá asi trošku očakávanú aj keď prekvapujúcu správu. Vo veku šesťdesiat rokov ( 30.októbra) zomrel jeden z najlepších futbalistov sveta, majster sveta z Mexika 86 a vicemajster sveta z Talianska 90, nezabudnuteľný maličký driblér a výborný strelec svojej doby, Diego Armando Maradona….

Mal som to šťastie sledovať jeho hru v priamych prenosoch z oboch šampionátov kde zažiaril, aj z toho v USA 94,kde bol pozitívne testovaný na efedrín a musel skončiť. Jeho legenda vzrástla obzvlášť po strelení dvoch gólov vo štvrťfinálovom zápase proti Anglicku. Tento zápas sa hral v období Britsko -Argentínskej vojny o Falklandy( Malvíny), takže napätie medzi oboma národmi bolo o to silnejšie. Opakovaný záber prvého Maradonovho gólu ukázal, že ho dosiahol rukou, no gól napriek tomu platil. Maradona uviedol, že tento gól bol trochu Maradonova hlava a trochu božia ruka“.Stal sa známym ako „la mano de Dios“ („božia ruka“). Jeho druhý gól v tomto zápase zvolila FIFA za gól storočia. Maradona si prebral loptu na svojej polovici ihriska, prešiel polovicu ihriska, obišiel piatich anglických obrancov, anglického brankára a strelil loptu do brány. Až v roku 2008 priznal, že ak by sa taká situácia zopakovala už by rukou nehral. Jeho kariéra žiarila na klubovej úrovni v Boca Juniors, FC Barcelona či SSC Neapol, FC Sevilla a na sklonku kariéry Newell’s Old Boys a opäť Bocy Juniors. S Neapolom dosiahol dva ligové tituly (1987, 1990), vyhral Taliansky pohár (1987), taliansky Superpohár (1990) a v roku 1989 aj Pohár UEFA. Maradona bol niekoľko desaťročí najlepším strelcom Neapola so 115 presnými zásahmi v 259 zápasoch. V roku 2017 ho prekonal Marek Hamšík. V klubovom futbale odohral celkovo 588 zápasov a strelil 311 gólov. Za Argentínu stihol 91 zápasov s 34 gólmi.

Na konci svojej kariéry mal problémy s drogami aj alkoholom, ktorých sa už nikdy natrvalo nezbavil. Iba nedávno podstúpil chirurgický zákrok na odstránenie krvnej zrazeniny v mozgu. Hospitalizovali ho s príznakmi depresie, anémie a dehydratácie. Kliniku Olivos opustil 12. novembra, zomrel v stredu ráno 25. novembra 2020 v argentínskom  meste Tigre. 

Maradona sa spolu s Pelém a Johanom Cruiffom zúčastnili 3.decembra 2005 v Belfaste obrovského pohrebu hviezdneho futbalistu, ktorý bol považovaný za najväčší talent všetkých čias. Pohreb vysielalo viacero televíznych staníc v priamom prenose,. Trasu od rodinného domu k areálu Stormont, kde bola posledná rozlúčka lemovalo asi 100 000 smútiacich, v samotnom areáli bolo ďalších 25 000. Takto vyzeral pohreb Georga BESTa, ktorý zomrel vo veku 59 rokov taktiež 25. novembra 2005. Narodil sa 22. mája 1946 vo východnom Belfaste, na strednej škole začal hrávať rugby. Neskôr prešiel n aškolu kde sa hral futbal, Vo veku 15. rokov ho objavil v Belfaste v klube Cregagh Boys Club agent Bob Bishop, ktorý telegramom oznámil hlavnému manažérovi Manchcester United Mattovi Busbymu „ myslím že som našiel génia.“ Bol ľahký, obojnohý s výborným vedením lopty a driblingom, ako aj s výbornou strelou oboma nohami. No mal jednu veľmi zlú vlastnosť, bol nepredvídateľný nielen na trávniku, ale aj v svojom vzťahu k plneniu si povinností. Bol futbalovým vzorom celej svojej generácie, módnou ikonou, alkoholikom, fajčiarom a lovcom žien. Hneď vo svojej prvej celej sezóne v A tíme 1964-65 získal so svojim klubom titul. V sezónach 1963 až 1974 odohral za Manchcetser United 361 zápasov a strelil v nich 137 gólov. Pre jeho neustále alkoholové opojenia šla potom jeho kariéra prudko dolu, v rokoch 1974-84 vystriedal celkom sedemnásť klubov, vrátane USA, Austrálie, či Hong Kongu. V kluboch odohral celkom 586 zápasov a dal 207 gólov. Za Severné Írsko odohral 37 zápasov a strelil 9. gólov. Alkoholizmus ho sprevádzal celý dospelý futbalový aj civilný život. V roku 2000 sa dopracoval k ťažkej cirhóze pečene, podstúpil jej transplantáciu v auguste 2002. Napriek tomu už v roku 2003 zasa pil aj na verejnosti, 3. októbra 2005 bol hospitalizovaný v nemocnici Cromvell v Londýne. Dostal žltačku a zápal obličiek, je známe jeho predsmrtné video z nemocnice, kde odkazuje fanúšikom.. „nezomierajte ako ja“… Liečbu zastavili ráno 25. novembra 2005 a počas dňa zomrel na infekciu pľúc a zlyhanie viacerých životne dôležitých orgánov.

Takže kruh dvoch veľkých géniov svetového futbalu sa uzatvoril práve 25. novembra. Obaja doplatili na zlú životosprávu a vedome si svojimi neresťami skrátili život. Obaja oslnili svojou hrou a vošli nezmazateľne do dejín najpopulárnejšej kolektívnej hry na svete.

Diego aj George boli iní a práve preto asi dosiahli svoju výnimočnosť.

 

14 dní trvajúca vojna na Ukrajine. Kto čo dosiahol a aká je prognóza.

09.03.2022

Ruský poslanec Žirinovskij vykrikoval už v decembri, že vojna začne 22.2. o štvrtej hodine ráno. Prečo tento dátum a táto hodina? Je jedna ruská pieseň o tom že 22 o štvrtej ráno padajú bomby na Kyjev… kedy? 22.6.1941 začalo hitlerovské Nemecko bombardovať Kyjev. Asociácia bola zrejmá, prečo sa niekto snažil aby ruská invázia začala 22 a o štvrtej ráno. [...]

Dead hand- PERIMETER system- doomsday machine! In the worst case scenario, it will make the US and its allies a nuclear hell.

08.03.2022

Have you ever heard of the PERIMETER- DEAD HAND system of last ditch retaliatory nuclear strike? It’s a child of the cold war , designed to provide an automatic retaliatory strike in the event of a nuclear attack on the Soviet Union on all targets that were pre-specified in the system. The system operates autonomously, without „any“ human intervention after losing contact with [...]

Nikdy sme neboli tak blízko veľkej vojne od 1945 roku ako dnes! Druhá polovica februára je kritickým obdobím!

11.02.2022

Americký prezident10.2. 2022 znova vyzval všetkých občanov USA aby okamžite opustili Ukrajinu, kôli výrazne zhoršenej medzinárodnej situácii. Už pred dvoma mesiacmi prehlásil, že Rusko vtrhne na Ukrajinu v polovičke februára, keď premrzne pôda! Toto zopakoval v prvý februárový týždeň. Každý deň lietajú americké a britské špionážne lietadlá a drony okolo [...]

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Hasič / Požiarnik /

Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

13.08.2022 17:16

Slovenskí hasiči pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko na severozápade Českej republiky.

Húfnica Zuzana 2

Ukrajina dostala prvé z objednaných húfnic Zuzana 2

13.08.2022 15:57

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa aj s prispením uzavretia tohto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 464
Celková čítanosť: 2457547x
Priemerná čítanosť článkov: 5296x

Autor blogu

Kategórie

Archív