Založ si blog

Maverick nám zostrelil štyri Migy a my sme sa len prizerali. Studená vojna vrcholila v roku 1986.

Písal sa rok 1986 a ja som druhým rokom slúžil u bojováku s označením 1610. Našou úlohou bola ochrana hraníc Československa, ba čo viac, celého socialistického tábora. Lebo verte či nie, zóna dotyku dvoch svetových antagonistických zoskupení kapitalistického a socialistického viedla na našej západnej hranici( teraz je posunutá asi o 2000 km na východ smerom k Moskve). Nikdy sme síce nepriateľské lietadlá nevideli, no radarové odrazy letiace na našu hranicu neraz zdvihli do vzduchu plne vyzbrojené MiG-23 aj z nášho letiska. Nácvik vzdušného boja s protivníkom, prepady vzdušných cieľov bol každodenný chleba našich pilotov aj technikov. My sme pripravovali lietadlá k bojovému či cvičnému použitiu, a v dobe tesne pred Gorbačovom a po jeho nástupe v 1985 roku, vrcholilo neviditeľné súperenie oboch táborov, usilujúcich sa prevziať líderstvo na zemeguli.  Pri veľkých cvičeniach v Nemecku či Taliansku sme bývali  týždeň aj  dva nepretržite v práci, čakajúc či sa to nezvrtne na otvorený konflikt. Vojenská rozviedka pracovala na plné obrátky , dodávala nepretržitý tok informácií čo naši náprotivci robia, podľa toho sme pracovali aj my. Jedného slnečného dňa v lete 86 nás zvolali „tajní“ na veľké zhromaždenie po letkách na taktickú prípravu venujúcu sa zahraničnému letectvu. Všetko bolo utajené, nevedeli sme čo od toho čakať. S vážnou tvárou predstúpil pred príslušníkov našej prvej letky „ utajenec divízie“ spolu s veliteľom pluku.  „Teraz Vám pustíme film, ktorý získali naše tajné služby, je neželateľné, aby ste kohokoľvek v civile informovali o tom čo uvidíte.“ Šepotanie a chichúňanie v miestnosti ustalo ako šibnutím čarovného prútika. A ticho bolo celú asi hodinu a pol…  Pred nami z tmy zažiaril Paramount Pictures a začal plynúť dej filmu plného vzdušných súbojov, hrdosti, lásky aj smrti. K nám do kín sa tento film pre zákaz zatiaľ nedostal, lebo podľa inkvizítorov morálky bol propagandou  americkej leteckej techniky…

Premiéru mal 16. mája 1986 a my sme ho už v lete toho istého roku sledovali so zatajeným dychom, vďaka videokópii získanej tajnými službami. Hlavným hrdinom bolo lietadlo F-14A Tomcat, pilot zvaný Maverick a ich škola pre špičkových pilotov TOP GUN. Škola vznikla na konci „Vietnamskej vojny“ na základni MIRAMAR v Sant Diegu, kde námorníctvo USA zdokonaľovalo svojich pilotov vo vedení vzdušných bojov. Takto sa snažilo odstrániť reálnu chybu urobenú pri lietadle F4 Phantom, ktoré malo len raketovú výzbroj a nebolo so svojimi pilotmi pripravené viesť blízky manévrový vzdušný boj. V dobe natáčania filmu bola už F14ka zavedená vo výzbroji štrnásť rokov, no jej medzinárodný predaj nebol úspešný. Film podporil i Pentagon, námorníctvo  uvoľnilo na natáčanie niekoľko lietadiel F14 od 51 stíhacej perute Screaming Eagles, paramout platil 7800 USD z aletovú hodinu( dnes asi 20 000 USD), k dispozícii bola taktiež lietadlová loď SSC Enterprise a letecká základňa Naval Air Station Fallon v Nevade. Film stál 15 mil USD, zarobil 356 miliónov. Stal sa asi jedným z najlepších leteckých filmov studenej vojny a dodnes má svoju veľkú fanúšikovskú základňu. Cieľ očakávaný Pentagonom nesplnil, F14 predali iba Iránu, lebo na trhu boli už ľahšie a menej náročné na prevádzku F16 a F18. Po tomto filme vystrelila hviezda vtedy 24 ročného Toma Cruisa a stal sa jedným z najobsadzovanejším hercom. Pieseň Take My Breath Away získala Oscara.

Toto všetko sme v tom 86 roku pri sledovaní filmu nevedeli, videli sme len výborný strih a kameru pri snímaní leteckých súbojov v tomto asi najslávnejšom filme režiséra Tonyho Scotta. Súboj Mavericka s Migmi končí zostrelením Migu a pomocou pri pristátí vedúceho skupiny, ktorý by bez Mavericka asi zahynul. Tom Cruise je poslaný do elitnej školy Top Gun , kde sa má ešte zdokonaliť vo svojom majstrovstve. Samozrejme sa zamiluje do krásnej dievčiny netušiac, že to je jeho inštruktorka. Jeho operátor ( F14 má posádku pilot+ operátor) Nick Goose však zahynie pri neúspešnej katapultáži po páde do plochej vývrtky , ktorú však Maveric nespôsobil. Jeho súperenie s Icemanom( Val Kilmer) ho vedie na kraj rizika, aby dokázal že je najlepší. Po strate priateľa sa však spamätá a kurz dokončí. Sú spolu s Icemanom odvelení späť na lietadlovú loď, kde sa samozrejme stretnú vo vzduchui s húfom Migov a štyri zostrelia. Tri Maverick a jeden Iceman.  Ponúknu mu aby si vybral nové pôsobisko, on berie inštruktora v Top Gune.  Tu z aním prichádza jeho láska a film končí hepákom.

Všetci sme v tej miestnosti pri utajenej produkcii milovali lietadlá, tie F14 sa nám napriek tomu že boli nepriateľské, páčili. Rovnako sme všetci zatúžili mať takú motorku a frajerku ako mal Tom Cruise, či aspoň kabrioletík jeho frajerky. Výborná hudba len umocnila dej filmu. Nik z nás ho nevnímal ako propagandu americkej bojovej techniky, ale ako normálny Hollywoodsky film s dobrou zápletkou a pre nás strhujúcim dejom. Neviem kde na ten zákaz prišli , no netrval dlho a film bol uvedený aj v našich kinách.  Postupne sa s filmom zoznámili všetci príslušníci vtedajšieho letectva, oni nám zostrelili štyri Migy a my sme sa tomu ešte s obdivom prizerali…

Je pripravovaná aj dvojka na rok 2020 s rovnakým Tomom Cruisem ale už s F18 Super Hornet, tak snáď nám Maverick nezostrelí celé letectvo, lebo dne by 4 lietadlá znamenali polovičku bojových lietadiel Slovenska.

Tajné služby dostali telefónne čísla 3, 8 milióna Slovákov. Z nazbieraných databáz sme nič nevyťažili!

08.11.2020

To bolo rečí, že bude celoplošné testovanie dobrovoľné a anonymné! Ani jedno nebolo, ani dobrovoľné ani anonymné. Vojaci dali všetky získané údaje z prvého kola do databáz, z ktorých polícia čerpala pri stíhaní duplicitne testovaných za šírenie nákazlivej choroby. Ak by nebola vytvorená databáza, nemali by ako vedieť, že niekto pozitívne testovaný ráno doma, šiel [...]

Celoplošné testovanie ako sme ho vykonali a interpretácia výsledku sú v príkrom rozpore s inštrukciami z príbalového letáku daného testu!

03.11.2020

Firma z Trnavy Eurolab Lambda a.s. podpísala s Štátnymi hmotnými rezervami ( SŠHR) dve zmluvy na dodanie 10,5 milióna kusov Skríningových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19 v hodnote 46 365 000,00 eur! Zvyšné testy v počte 3 milióny boli dodané inými firmami od iných výrobcov. Testy majú certifikát EU, o čom svedčí aj značka EU na ich obale. Pán Harabin vo [...]

Prvé kolo som absolvoval. Prečo nepôjdem na druhé kolo testov!

02.11.2020

Vírusy tu sú, boli aj budú. Máme tu jeden nový, ktorý všetci označujú za pandemický a smrteľný. OK, nepopieram že tu je, nenapádam dodržiavanie prijatých opatrení, ktoré sa mi nepáčia, rešpektujem ich. Kritizovať mi ich nezmyselnosť však nikto nezabráni. Hoci som dôchodca a nechodím do zamestnania, šiel som na prvé kolo povinných testov aby som získal ten [...]

Rusko, Vianoce, Nový rok, koronavírus, Moskva

ONLINE: Vyhnite sa cez Vianoce rodinným stretnutiam, radí WHO

24.11.2020 06:00, aktualizované: 06:35

Neexistuje žiadny spôsob, ako stráviť v ére koronavírusu vianočné sviatky s nulovým rizikom. WHO odporúča obmedziť aj rodinné stretnutia.

Virus Outbreak Germany Bundeswehr

Armáda EÚ? Zatiaľ iba reči

24.11.2020 06:00

Potrebuje Európska únia armádu? Poslanci za nemeckú SPD prišli s pomerne detailným plánom, ako by mala mať EÚ vlastné vojenské kapacity.

Donald Trump

Trump poveril svoj tím odovzdaním moci Bidenovi

24.11.2020 01:00

Donald Trump poveril svoj tím a úrady, aby začali odovzdávať moc novozvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi. V právnej bitke však pokračuje.

pocasie-24-11-2020

Slnko sa na chvíľu vráti. Dokedy potrvá pekné počasie?

24.11.2020 00:00

Ak už máte plné zuby pohľadu na zamračenú oblohu, tak si aspoň na chvíľu budete môcť vychutnať aj v nižších polohách slnečné lúče. Dokedy?

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 444
Celková čítanosť: 2067424x
Priemerná čítanosť článkov: 4656x

Autor blogu

Kategórie