Bude aj naďalej znamenať podpora Ukrajiny aj podporu Zelenskému od jeho spojencov?

NATO ako celok nemôže urobiť žiadnu spoločnú akciu pod svojou hlavičkou na Ukrajine. Zatiaľ sa našli len dva štáty , ktoré prehlásili, že by boli ochotné tam poslať svoje pozemné sily, Británia a Francúzsko. Spolu asi 40 tisíc chlapov. PO voľbách v Nemecku pribudnú aj oni, no viac ako 20 tisíc očakávať nemožno. Trump už v januári prehlásil, že sa prestáva angažovať v obrane na našom kontinente, a ak by na Ukrajinu niekto poslal vojská a ten štát by bol napadnutý Ruskom, tak nemáme očakávať žiadnu pomoc od USA. Poliaci vyhlásili, že v žiadnom prípade nepošlú svoje vojská na Ukrajinu pred ukončením bojov, ani po ich ukončení v pozícii rozhraničujúcich vojsk.

Pre Vašu predstavu ako sú rozložené vojenské sily som Vzal najčerstvejšie údaje zo štatistického portálu Vojenská sila 145 štátov sveta, z ktorého vyplýva nasledovné.

Rusko- 145 miliónov obyvateľov, vhodných pre službu v armáde 46,2 mil, aktívny personál 1,32 mil 2 mil záloh, lietadlá 4300 stíhacie- 833 tanky-5750 MLRS- 3005

– aktívny personál UKR-900 tis Fra 200 tis Británia 184 tis Nemecko 181 tis =1,465 mil

  • zálohy UKR- 1,2mil BRIT -942 tis,FRA-26 tis Nem -34 tis= 2,202 mil

  • vhodných služby GER 31 mil,FRA-23,8mil, UKR-12,7mil = 67,5 mil

  • lietadlá FRA-976, BRIT-631 NEM-584, = 2201

  • stíhacie liet FRA-226,GER-129,BRIT-113 = 488

  • tanky UKR –1114, GER-296. BRIT-227 FRA-215, = 1852

  • MLRS UKR-229,GER-33, BRIT-29, FRA-9 = 300

Čo vieme a čo nevieme, môžeme len tušiť. Nevieme o čom sa dohodli Trump s Makronom, nevieme čo si odniesol tesne pred Zelenskym od Trumpa Starmer. Vieme, že Zelenskyj sa s Trumpom nedohodli na obchode, viem eže Trump prehlásil o Zelenskom, že nie je prirpavený ani na mierové reokovania ani na ukončenie konfliktu. Vieme , že Pentagon prerušil blokovanie ruských „elektormagentických špionážnych a prieskumných prostriedkov“, čo umožní Rusom vykonávať efektívnejšie prieskum a určovanie pozícií Ukrajinských vojsk. Vieme, že prestali dodávať svoje informácie o pozíciách ruských vojsk a prestali robiť rádioelektornický prieskum v prospech Ukrajiny. Ukrajine zostal prieskum už len od Britov. Okamžite po odlete Zelenského boli zmrazené aj posledné pripravené konvoje s vojenskou pomocou. Zelenskyj pristál v Londýne, kde Starmer na nedeľu 2.3.2025 zvolal poradu predstaviteľov štátov , ktorí majú rozhodnúť o núdzovom postupe. Medzi pozvanými na summit sú lídri Francúzska, Nemecka, Dánska, Talianska a Turecka. Po stretnutí Starmera s Trumpom sa na zoznam pozvaných pridali lídri Holandska, Nórska, Poľska, Španielska, Fínska, Švédska, Česka a Rumunska. Z toho vyplýva že Starmer vedel už vopred, že rokovania Trump Zelenskyj nebudú úspešné. Pred summitom bude mať Starmer ráno telefonát s predstaviteľmi pobaltských štátov, po ktorom sa podľa úradu stretne so Zelenským na Downing Street, aby prediskutovali vojnu proti Rusku. Pred summitom bude Starmer rokovať jeden na jedného s talianskym premiérom Giorgiom Melonim. Počas stretnutia sa zamerajú na „teraz posilnenie pozície Ukrajiny – vrátane pokračujúcej vojenskej podpory a zvýšeného ekonomického tlaku na Rusko,“ uviedla agentúra AFP. OPAKUJEM- aby prediskutovali vojnu proti Rusku. NIE MIEROVÉ ROKOVANIA… ( zdroj AFP)

Štáty Európy si vybrali tvrdú rétoriku, tvrdšiu ako si vedia vojensky obhájiť. Tvrdenie že Trump opustil západné hodnoty je veľmi nebezpečné, nielenže stavia spojencov proti sebe, ale zabuchujú dvere ku kompromisným riešeniam. Kremeľ mlčí a čaká , čo vznikne z tejto novej situácie. Ochranu Zelenského od CIA prevzala britská MI6 ešte pred inauguráciou Trumpa( Arestovič) Teraz Starmer preberá iniciatívu od Macrona, hoci Británia nie je členom Európskej únie, čo sa javí prinajmenšom zvláštne a poukazuje na fakt, že EU nemá žiadneho lídra a nemá ani predstavu ako riešiť vážne konfliktné krízové situácie. Je ťažkopádna a nevie čo je to krízový manažment. Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallas zdôraznila záväzok EÚ zintenzívniť pomoc Ukrajine, čo krajine umožní pokračovať v odpore voči agresorovi.

„Dnes sa ukázalo, že slobodný svet potrebuje nového lídra. Je len na nás, Európanoch, aby sme prijali túto výzvu,“napísala Kallas na X. A čo sme počuli od Ursuly von der Layen?? NIČ. Asi sa stará o svoj make up aby sa sama ráno poznala v zrkadle…

Je celkom možné, že podpora Ukrajiny nebude o mesiac dva totožná s podporou Zelenského, ktorý začína konať kontraproduktívne voči svojmu vlastnému štátu a svojim spojencom. Požijeme uvidíme.

Vojna na Blízkom východe bude mať následky aj pre obranu Ukrajiny a hlavne ekonomiku celého sveta!

05.03.2026

Skúsim opísať momentálnu svetovú situáciu na pozadí dvoch prebiehajúcich hlavných vojenských konfliktov a riziká s tým spojené. Neosobujem si patent na pravdu ani CML( Návštevníci- Kamenice ), je to môj uhol pohľadu na základe mne dostupných faktov a informácií. Na prelome februára a marca 2026 (konkrétne od 28.2.) prebiehala nad Iránom intenzívna a koordinovaná [...]

Ako pán Bednár nepresne informoval o MiG-29!

17.02.2026

Zdravím pána Bednára, ako aj pána Drozdu, ktorý ma už nepozýva. 🙂 Toto je moja reakcia na rozhovor ktorý urobil so Samuelom Drozdom v jeho podcaste Za hranicou 15.2.2025 V roku 1989 keď sme nakúpili MiG-29 do Československa, sme ich kúpili aj s raketami vzduch-vzduch R-60,R73 a R27R a rádiolokátormi N019. Takto vybavené lietadlá prekonávali dovtedy [...]

Súťaž o Mesiac je súťažou o Vesmír.

16.01.2026

Prečo zrazu začal byť znova let na mesiac tak zaujímavý a snažia sa o dobitie povrchu hneď USA, Rusko, Čína EU aj Japonsko ale každý samostatne? Treba si pripomenúť, ako veľmi je energeticky náročné vzlietnuť na obežnú dráhu a odtiaľ potom ešte vydať sa mimo slnečnej sústavy. Ak chceme na obežnú dráhu, musíme prekonať prvú kozmickú rýchlosť, ktorá je 7,9 km /s [...]

Kráľova hoľa, mReportér

Patrí medzi najkrajšie vrcholy na Slovensku. Takto vyzerá klenot našich hôr

12.03.2026 05:00

Tieto krásne zábery zachytil náš mReportér Ján Margeta.

repatriácia, Blízky východ, Jorfánsko, Izrael

Evakuačné lety z Blízkeho východu sa skončili. Šéf vnútra hovorí o historickej repatriácii

12.03.2026 00:27

Na palube vládnych a vojenských špeciálov dostala SR z Blízkeho východu do bezpečia zároveň 194 občanov ďalších 36 národností.

Steve Witkoff / Kirill Dmitrijev /

Putinov vyslanec bol neoficiálne na Floride. Opäť rokoval s Trumpovými zástupcami

11.03.2026 23:36

Kirill Dmitrijev zohráva dôležitú úlohu v rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine.

Donald Trump, Elon Musk

Mexická prezidentka nepodá žalobu na Muska. Miliardár ju obvinil, že pomáha drogovým kartelom

11.03.2026 22:57

Claudia Sheinbaumová žalobu proti šéfovi X zvažovala.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 666
Celková čítanosť: 3852029x
Priemerná čítanosť článkov: 5784x

Autor blogu

Kategórie

Archív