AH-1Z sa nepredávajú ako teplé rožky, okrem USA ich majú od roku 2011 len dve krajiny.

Tento moderný útočný vrtuľník je používaný námornou pechotou USA, no masovej produkcie sa nikdy nedočkal. Spolu ich bolo vyrobených len 195 kusov. Jeho nevýhodou je vysoká cena a hlavne omnoho vyššie náklady na prevádzku ako u AH-64 Apache.( 5 násobne). Jeho technické možnosti sú na vysokej úrovni, no nie je jediným a už vôbec nie najlacnejším riešením. 

USA ponúkli Slovensku v lete 2023 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire s výraznou zľavou.  Minister obrany Martin Sklenár o tom informoval vo štvrtok po rokovaní vlády. Potvrdil, že SR by za techniku mala zaplatiť približne 340 miliónov dolárov, pričom ich hodnota je vyše jednej miliardy eur. Pritom išlo o vrtuľníky vyrobené na základe zmluvy z 2015 pre PAKISTAN, dodávku ktorých pre zhoršené vzťahy zrušil Donald Trump v roku 2018 ( vtedajšia ponuka Pakistanu od USA bola: 15 útočných helikoptér AH-1Z Viper, 32 motorov T-700 GE 401C (30 nainštalovaných a 2 náhradné), 1 000 rakiet AGM-114 R Hellfire II v kontajneroch… za 952 mil UDS) Bývalý minister obrany Naď to okamžite prezentoval ako dar USA Slovensku za dodané MiG-29 na Ukrajinu ( tú zľavu asi 600 mil USD)

Ponuka USA pre Slovensko sa v roku 2024 zmenila vypadli rakety Hellfire II a cena vzrástla podstatne, lebo už nie je k dispozícii 12 starých pakistanských ale museli by pridať aj niečo z novovýroby.

Jeden Hellfire stojí z Poľského kontraktu 800 za 160 mil stojí asi 200 tisíc USD

Ak nám v 2023 ponúkli 500 Helfire po 200 tis a teraz tam nie sú, tak z ponuky vypadla hodnota 100 miliónov. Naopak pribudlo APKWS WGU 59 v počte 1580 kusov po 22 000=34 760 000 teda -65 miliónov oproti 500x Hellfire. A cena ponuky sa zdvihla z 350 mil na 600 mil o 250 miliónov+65 mil strata na raketách .. Rozdiel od minulého roka v ponuke je v náš neprospech skoro 315 miliónov USD…

Náklady plánované na letovú hodinu. Určila ich americká vládna agentúra GAO, , ktorá to sumarizovala pre svoje ozbrojené sily v roku 2021 a sú to u nich doma platné náklady pre plánovanie fiškálnych rokov. U nás budú ešte vyššie o rabat obchodníka a colný dlh.

UH-60 Blackhawk:  3 116 USD

AH-64 Apache: 5 171 USD

AH-1Z Viper: 20 642 USD

F16C/D : 27 000 USD

Cena životného cyklu je omnoho vyššia ako prvotné obstarávacie náklady na nový druh leteckej techniky. Tie tvoria v priemere 35 % ceny životného cyklu. Pri minimálnom plánovanom nálete AH-1Z ročne len 200 hodín na vrtuľník by ste museli ročne vynaložiť na ich prevádzku asi 49,5 milióna USD a viac( 12x200x20642).

USA má vo výzbroji len 143 útočných vrtuľníkov AH-1Z, Apačov AH64D/E, čo je rovnaká trieda vrtuľníkov určená na podporu pozemných síl má vo výzbroji 648. Prvý bol vyrobený 1997, zavedený do výzbroje 1998 , AH-1Z bol vyrobený v roku 2006, no do výzbroje plne zavedený až v roku 2011,

Okrem USA ich používajú Bahrajn od roku 2023 v počte kusov 12( objednali si ich v 2018 ponuka balíka bola 914 mil USD) a Česká republika 4 objednané v roku 2019 a 6 darovaných pred opravou ktorú si objednali v roku 2023 za 650 mil USD . Za 4 AH1Z spolu s ôsmymi UH-1Y zaplatili 14.5 miliardy Kč ( asi 630,4 milióna USD) spolu aj s opravou 1,284 miliardy USD.

Naďovo tvrdenie, že sa míňajú ako teplé rožky bolo nepravdivé.

Som presvedčený, že nemusíme mať schopnosť priamej vzdušnej podpory pre naše dve mechanizované brigády, lebo by pôsobili v zostave aliančných pozemných síl, samy o sebe ako bojová sila nič neznamenajú. Túto spôsobilosť by nám poskytli určite iné štáty v ktorých zostave by pôsobili.

     Zato máme NULA systémov protivzdušnej obrany, ktoré by mali mať prioritu číslo JEDNA, spolu s obstaraním cvičných lietadiel, ktorých máme s technickým životom sotva dve tri. Ak sme zakúpili bojové stíhacie lietadlá, tak udržiavací výcvik a veľa letových úloh je možné absolvovať aj na podzvukových cvičných lietadlách, ktoré budú finančne omnoho menej náročné. Preto sa mi zdá obstaranie útočných vrtuľníkov ako detská roztopaš. Keď už vrtuľníky, tak lepšie by už bolo rozšíriť počet 10tich UH-64 v v Prešove na dvojnásobok a zakúpiť k nim zbraňový systém. Tiež vedia zabezpečiť vzdušnú podporu a vedia uskutočniť aj rýchly manéver pozemnými silami prevozom vojakov na potrebné miesto, čo útočný vrtuľník nedokáže.

p.s.:  24. júla 2024 Poľsko- zástupca veliteľa agentúry pre vyzbrojovanie plukovník Robert Frommholz v médiách oznámil, že v priebehu niekoľkých týždňov budú podpísané offsetové dohody, po ktorých bude nasledovať realizačná zmluva na nákup 96 AH-64E Apache Guardian. útočné vrtuľníky. MILMAG Military Magazine. Prvé budú dodané na prelome rokov 24/25

Neprijatý hovor.

29.03.2025

Zvoní, pozrieš na displej a necháš tak, máš starostí dosť, nechceš počúvať. Mladý si a tvoj život ide v diaľ, znova ťa niekto nahneval, alebo si len zle spal. Problém riešiš neustále, kde svoju kotvu spustiť máš, na odpoveď rodičom , nie vždy zostáva ten správny čas. Deň za dňom uteká, znova je tu leta deň, radosť z bytia , dovolenka, ešte stále aspoň jedej [...]

Politika je umením možného a vojna je len jej pokračovaním inými prostriedkami. Trump a Musk potrebujú peniaze na Vesmír, nie na vojny.

28.03.2025

Spojil som citáty Otta von Bismarka a Carla von Klausewitza, oboch Prušiakov, jeden bol zakladateľom Nemecka a druhý vojnovým teoretikom v službách Ruského cára v napoleonských vojnách. Oba výroky by mali jasne poukazovať na neoddeliteľnosť týchto dvoch stavov. Teda mierového a vojnového, oba sú jedným a tým istým. Sú neoddeliteľnou súčasťou vzťahov medzi národmi za [...]

Bezpečnostný škandál v najvyšších poschodiach Ministerstva obrany USA. Niekto konal s jasným cieľom.

25.03.2025

Trumpova administratíva mi náhodou napísala svoje vojnové plány Článok sa začína konštatovaním že: Trumpova administratíva plánovala svoje útoky na Húsíov pomocou skupinového chatu – a náhodne zahrnula Jeffreyho Goldberga z The Atlantic : Toto považujem za nepravdu, lebo žiadn anáhoda v systéme bezpečnosti neexistuje, Ide o úmysel niekoho, kto chcel poškodiť [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj vraj už na leto pripravuje voľby. A má dobré šance vyhrať

31.03.2025 20:00

Volodymyr Zelenskyj vydal pokyn, aby sa na Ukrajine po uzavretí prímeria konali prezidentské voľby. Najprv však treba zrušiť stanné právo. Informoval o tom britský týždenník The Economist.

Tomáš Taraba

Viaceré organizácie odmietajú plán ministra Tarabu na odstrel 350 medveďov

31.03.2025 19:38

Pripomínajú, že plošný odstrel je v rozpore s medzinárodnými záväzkami.

medveď hnedý

Medveď zabil 59-ročného muža v Detve. Ľuďmi lomcujú emócie, podľa miestnych sa na tragédiu len čakalo

31.03.2025 18:45

V meste vládnu strach a nervozita. Nahnevaní ľudia zdôrazňujú, že veľkým počtom šeliem sú obklopení už roky, no problém sa neriešil.

EÚ / Donald Tusk / Donald Trump /

Poľsko apeluje na rozum v Bielom dome. Tusk vyzval Trumpa, aby si rozmyslel uvalenie ciel na najbližších priateľov

31.03.2025 18:38

Spolupráca je vždy lepšia ako konfrontácia, apeloval Tusk.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 615
Celková čítanosť: 3483169x
Priemerná čítanosť článkov: 5664x

Autor blogu

Kategórie

Archív