Iránska protivzdušná obrana je jedna z modernejších. Nedá sa vypnúť ako tá Iracká, keď im to urobili Francúzi.

Na naše pomery má Irán mohutnú a modernú protivzdušnú obranu, vybudovanú v poslednom desaťročí výhradne zo svojich zdrojov aj keď za pomoci priemyselnej špionáže.

Staršie systémy ako KUB (Sam-6) MIM-23 HAWK či S-200 alebo Rapier spomínať nebudem. Tých majú asi 1100 odpaľovacích zariadení.

QAEM- GHAEM… sú rakety zem-vzduch krátkeho dosahu do 6 km, vyvinuté z protitankového systému Toophan, ktorý vyšiel z amerického TOW BMG-71. Vyrábajú sa masovo od roku 2010

Misagh-2 je iránska prenosná raketa typu zem-vzduch s  infračerveným navádzaním. Misagh-2 je nástupcom Misagh-1. Rovnako ako jeho predchodca, aj Misagh-2 je založený na čínskej technológii.  Iránsky minister obrany spustil domácu masovú výrobu Misagh-2 5. februára 2006. Táto strela zničí svoj cieľ do 5 sekúnd a má prevádzkovú teplotu od -40 ° C do +60 ° C. 2,7+ Mach, dosah do 5 km.

He Khordad 15 je iránsky raketový systém na báze zem vzduch (SAM). Systém bol predstavený verejnosti 9. júna 2019 Teheráne. Vyvinula ho Iránska organizácia leteckého priemyslu (IAIO). Má schopnosť odhaliť a zachytiť stíhačky, „neviditeľné ciele“, bezpilotné bojové letecké prostriedky (UCAV) a riadené strely. Funguje to spolu s raketami Sayyad-3. Bol vyvinutý  s cieľom čeliť raketám a iným leteckým hrozbám, ktoré predstavuje prítomnosť nadregionálnych síl na vojenských základniach v krajinách okolo Iránu. Bolo odhalené uprostred zvyšujúceho sa napätia so Spojenými štátmi a neúspešných pokusov Európy o splnenie svojho záväzku k iránskej jadrovej dohode z roku 2015. Odpaľovacie zariadenia sú naautomobiloch, každý má 4 rakety. Pasívny detekčný systém nevyžaruje žiadne žiarenie a preto je nezničiteľný protiradarovými strelami. Môže pôsobiť a ničiť šesť cieľov súčasne.  Odhaľuje ciele do vzdialenosti 150 km(93 míľ)  ničiť ciele do vzdialenosti 120km(75 míľ). Raketa  Sayyad-3 má dolet 200 km. „Neviditeľné“ ciele odhalí na vzdialenosť 85 km(53 míľ) a ničí ich na vzdialenosť už 45 km(28 míľ) Je to najnovší Iránsky prostriedok PVO stredného až krátkeho dosahu.

HERZ-9 je mobilný systém krátkeho dosahu, ničí vrtuľníky a lietadlá na malých výškach  s dosahom do 12km. Bol zavedený v roku 2013, má najnovší počítačový a rádiolokačný hardwér a softwér s najmodernejším navádzacím systémom rakiet.

TOR– ruský systém z polovičky 80tych rokov majú v počte 29 odpaľovacích zariadení, slúži na objektovú ochranu pred nízko letiacimi rýchlymi cieľmi do výšky 6km na vzdialenosť do 12km. Kúpili jeho najmodernejšiu verziu v roku 2005

Ya Zahra-3 je nelicencovanou kópiou francúzskeho systému HQ-7 CROTALE. Je schopný detekovať ciele aj pri silnom rádilokačnom rušení bojiska, dosah má do 16 km, na jednom vozidle sú 4 rakety s vlastným streleckým lokátorom. Vo výzbroji od roku 2013

Prostriedky stredného dosahu Raad-1,2 a Mersad zaviedli do výzbroje v 2010 a 2012 roku, majú podobný dosah 40-60km, do výšok cieľov 25-27 km. A v rozsahu rýchlostí 0,3-3,6 Mach. Spolu majú asi 700 odpaľovacích zariadení.

S-300PMU2 kúpili od Ruska v 2016 roku v zostave minimálne štyroch batérií. Dosah 200 km, do výšok letu cieľa +27km. Sú schopní ničiť aj balistické rakety, rýchlosť vlastných rakiet je Mach 9+ Je omnoho modernejší ako ten náš.

BAVAR-6-373 je Iránsky výrobok , údajne je lepší ako ruský S-300PMU2 či Patriot. Bol predstavený ako už zavedený do výzbroje 22.augusta 2019. Detekuje ciele na vzdialenosť 300 km, a môže ich ničiť na vzdialenosti 200 km.  Používa rakety Sayyd-4 v dvoch hranolových kontajneroch. Používa lokátor s fázovou mriežkou MERAJ s dosahom 450 km, súčasne dokáže sledovať až 200 cieľov. . Viac údajov nie je k dispozícii.

Takže v prípade Iránu neprichádza do úvahy scenár z prvej vojny v zálive, keď Francúzi vypli systém riadenia PVO Iraku, ktorý „oslepol“ a nemohli koordinovať letectvo s raketovým vojskom proti vzdušným cieľom. Tak sa stalo, že USA a jeho spojenci mali v podstate voľné nebo a zničili všetky naplánované ciele.  Irán sa poučil a takúto chybu pri výstavbe svojej protivzdušnej obrany neurobil.  Je otázna spoľahlivosť ich najnovších  protilietadlových systémov a hlavne dôveryhodnosť deklarovaných parametrov.  Všetko by sa ukázalo v pravom svetle v prípade vzdušného leteckého a raketového úderu proti tým deklarovaným 52 cieľom, o ktorých hovoril prezident Trump. Verím, že k skúške tohto systému nedôjde a zúčastnení za pomoci prostredníkov dostanú rozum a vyhnú sa otvorenému vojenskému konfliktu veľkého rozmeru.

V každom prípade Trump zmiernil svoju rétoriku, hoci zaviedol nové sankcie. Neviem či to je len hra, alebo chce upokojiť svojich voličov. Uvidíme v najbližších týždňoch ako sa situácia vyvinie. V každom prípade to môže byť pre USA vhodnou príležitosťou vyskúšať si prekonanie silnej protivzdušnej obrany novým doposiaľ nepoužitým prostriedkom, ktorý je na konci vývoja. Ide o použitie inteligentných rojov miniatúrnych dronov, ktoré môžu pracovať autonómne a sú pripravované na vyčerpanie silných protivzdušných obrán. Za relatívne malé náklady oklamú nepriateľskú PVO, ktorá použije drahé a početne obmedzené rakety proti nim, potom na skutočné ciele budú chýbať. Táto taktika ešte nebola nikdy reálne použitá, v simulačnom prostredí je však vyvinutá a prebehli aj prvé skúšky vo výcvikových priestoroch. Výsledky sú neznáme, budú asi uspokojivé, lebo vývoj nebol zastavený.

 

Rusko predložilo Muskovi spoluprácu pri ceste na Mars. Čína sa tam zatiaľ nechystá.

18.04.2025

V najbližšom období bude schválený nový národný projekt rozvoja kozmického priemyslu. Jeho najdôležitejším zameraním bude zásadný prieskum hlbokého vesmíru, ako aj zabezpečenie kvalitného rozvoja v oblasti jadrovej vesmírnej energie. Vladimir Putin to uviedol 16. apríla na stretnutí na túto tému na Baumanovej Moskovskej štátnej technickej univerzite. Tu navštívil aj [...]

Vpád ZSSR do Afganistanu bol dôkladne pripravený CIA a MI6. Viedol k pádu Sovietskeho zväzu. Ukrajina je rovnaký model ako bol Afganistan, má byť výsledkom pád Ruska?

07.04.2025

Vo verejnosti menej známe fakty o Sovietskom vpáde do Afganistanu, do ktorého ho vtiahli tajné operácie CIA a MI6 ukázali, ako ľahko sa psychologické operácie dajú využiť na oklamanie celej svetovej verejnosti. Rovnaký scenár bol po druhý krát použitý pri druhom napadnutí Iraku, kde rovnaká CIA a MI6 pripravili scenár, na základe ktorého sa oklamala verejná mienka [...]

Prvé kroky k skúmaniu Mesiaca, ako sa kradol film Kodak pre fotenie mesiaca. Ako Rusi mesiac netrafili.

07.04.2025

Ospievaný básnikmi, prisúdený milencom, pozorovaný od praveku. To je náš súputnik Mesiac. Je približne guľatý a tvorený horninami, pričom obe vlastnosti sú u iných mesiacov v slnečnej sústave pomerne vzácne. Priemerná vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou je 384 403 km, mierne sa však mení v dôsledku jeho eliptickej dráhy. Priemer Mesiaca je 3 476 kilometrov, čo [...]

Nová nemocnica v Prešove

Nie Rázsochy, ale Vajnory. Štát vybral miesto pre novú nemocnicu, stáť bude viac ako miliardu eur. Postaví ju Kaliňákov rezort

29.04.2025 20:10

Projekt nahradí desaťročia nerealizovaný plán výstavby nemocnice v Rázsochách.

Švédsko Malmö streľba mŕtvi zranení polícia

Po streľbe vo švédskej Uppsale hlási polícia troch mŕtvych

29.04.2025 19:45

Motív páchateľa útoku bezprostredne nie je známy.

Mark Carney

Kanaďania volili proti Trumpovi. Nahnal im strach, nechcú byť 51. štátom USA

29.04.2025 19:45

Liberáli v Kanade boli už politickou mŕtvolou, keď ich preferencie prebudili Trumpove clá a reči a pripojení Kanady k USA.

Počasie / Saharský prach /

SHMÚ: V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu

29.04.2025 19:01

Maximálne hodnoty zaznamenali v oblasti Tatier.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 620
Celková čítanosť: 3510088x
Priemerná čítanosť článkov: 5661x

Autor blogu

Kategórie

Archív