Založ si blog

Výročie okupácie 68 je mementom nechania napospas.

Dnes si pripomíname smutné 51. výročie okupácie Československa vojskami Waršavskej zmluvy. Okrem Rumunov sa zúčastnili všetci, lebo museli preukázať solidaritu za ropu. Tento akt ochrany „svojho“ teritória nebol zo strany ZSSR ojedinelým.  Centrálna Európa bola vždy v rukách mocných. Prečo si mohli Sovieti  robiť po vojne v svojej zóne vplyvu čo chceli?

Po vzniku Československa sme mali najlepšie vzťahy s Francúzskom. To nám však vôbec nepomohlo, aby nás Francúzi, Briti, a Taliani nedarovali Hitlerovi v roku 1938 pri podpísaní nechvalne známej Mníchovskej dohody.  Mysleli si, že obetovaním Československa zachránili mier pre seba. Ako sa ukázalo, nebola to pravda. Rus podpísal s Nemcom dohodu až 21.8.1939 , dva dni potom , čo  19.8.1939 stroskotali rokovania Ruska s Britmi a Francúzmi  a nebola uzatvorená trojstranná dohoda o vojenskej spolupráci. Teraz je v móde vyčítať rusom, že sa spojili s Hitlerom, no veľmoci ich k tomu v podstate prinútili.

Sovietsky zväz ako víťazná mocnosť v Druhej svetovej vojne si mohol dovoliť iba toľko, čo mu povolili spojenci. Na Postupimskej konferencii 17. júla do 2. augusta 1945 si víťazné mocnosti rozdelili Európu na zóny, kde západné veľmoci  Československo, Maďarsko, Poľsko Bulharsko ponechali Rusom. Všade síce prebehli slobodné voľby, no nebolo cesty späť z novovznikajúcej nárazníkovej zóny Sovietskeho zväzu, ktorý bol nazvaný hrdo socialistickým táborom štátov. Následne potom sa nik nevmiešaval do riešenia problémov v danej zóne vplyvu, kde v roku 1956 bolo najskôr potlačené Poznaňské povstanie 28. júna 1956( 53 mŕtvych), aby pokračovali udalosti v Maďarsku, kde  sa do takzvanej „kontrarevolúcie“ zapojilo omnoho viac ľudí. Tá vypukla v Budapešti 23.otóbra 1956, demonštráciou asi 200 000 ľudí s následným organizovaním nepokojov aj ozbrojenou silou a  obsadením strategických miest v Budapešti. Povstanie sa postupne z Budapešti šírilo aj do ďalších miest a masaker rozpútal novú vlnu násilia. Terčom verejného lynčovania sa stali príslušníci štátnej bezpečnosti a stranícki funkcionári. Zdalo sa, že komunistický režim v Maďarsku má svoje dni spočítané. Jeho štruktúry sa rozpadávali, činnosť obnovovali niekdajšie politické strany, vznikali revolučné výbory a na stranu povstalcov prechádzali celé jednotky maďarskej armády. Premiér Nagy vyhlásil povstanie za národno-demokratické hnutie, zostavil novú vládu, v ktorej nesedeli už iba komunisti, oznámil rozpustenie ÁVH, prisľúbil amnestiu a uznal revolučné orgány, ktoré v uplynulých dňoch vznikli. Keď navyše po jeho rokovaniach so Sovietmi začali tanky okupantov opúšťať Budapešť, a keď vyhlásil, že Maďarsko vystupuje z Varšavskej zmluvy a stáva sa neutrálnym štátom, už málokto o víťazstve revolúcie pochyboval. Situácia sa začala upokojovať. V Moskve dostal voľnú ruku na vypracovanie plánu útoku proti maďarskej revolúcii maršál Žukov, ktorý sa preslávil počas druhej svetovej vojny. Operácia Víchor, ako plán nazval, bola schválená 2. novembra. 4.novembra sa vovalilo do Maďarska asi 150 000 vojakov s tankmi a letectvom potlačili povstanie. Výsledok bol desaťtisíce mŕtvych , 22 tisíc ľudí bolo odsúdených  a 350 popravených. ZÁPAD si nedovolil zasiahnuť, iba verbálne protestoval a ponechal Maďarsko v zóne vplyvu podľa dohody s Postupimy.

To isté postihlo Československo v roku 1968. Udalosti sú všeobecne známe, tzv. pozývací list existoval snáď až v dvoch verziách. Okupácia Československa bola len výsledkom dohody o rozdelení Európy na Postupimskej konferencii. Západné mocnosti znova len verbálne protestovali, Francúzi mali sami veľké problémy so študentskými nepokojmi a USA s obrovským hnutím odporu proti Vietnamskej vojne. Tak sa stalo, že sme museli zostať v tábore socializmu ešte ďalších 21 rokov až do novembrových udalostí roku 1989.

Ak si dnes pripomíname okupáciu z roku 1968, treba ju zaradiť do celoeurópskeho kontextu a nehodnotiť tú udalosť ako samostatný celok. Lebo bola len jednou z viacerých, ktoré vtedy zažil polarizovaný svet. Obdobie studenej vojny skončilo po nástupe Gorbačova k moci v roku 1985, kde sa postupne uvoľnili napäté vzťahy ZSSR – USA a nastala doba oteplenia. Tá nám zasa skončila po asi dvadsiatich rokoch a od roku 2006 badať zvyšovanie napätia medzi Ruskom a USA, čo má za následok nové kolo zbrojenia. Rusi však už nie sú socialistickou krajinou, sú rovnako kapitalistickí ako celý zvyšok sveta až na Čínu,. Kubu a Severnú Kóreu. Napriek tomu stoja v podstate osamotení proti NATO a zvyšku sveta. Majú síce podpísané zmluvy s Čínou, Indiou a ešte pár štátmi Ázie, no tlak navôkol nich narastá.

Dnešným pripomenutím 51. výročia vtrhnutia vojsk Waršavskej zmluvy do Československa by sme nemali zabúdať, že aj vtedy, aj teraz si môže štát dovoliť len to, čo mu budú tolerovať ostatní….

 

Tri planetárne ohniská, ktoré môžu prerásť do svetového konfliktu v priebehu hodín.

19.04.2024

Na blízkom východe sa dnes piatok 19.4.2024 rozhorieva veľký vojenský konflikt: Blízky východ sa dnes po zasadnutí izraelského vojnového kabinetu pripravuje na izraelský „odvetný“ útok na Irán. Izraelské letectvo tvrdí, že dokončilo „prípravu“ a že útok je „bezprostredný“. Americkí predstavitelia oznámili WSJ, že sa domnievajú, že Izrael dnes [...]

Rusi bojujú poučení z minulosti. Použili znova taktiku UŤAHANIA protivníka a to všetkých štátov EU.

15.04.2024

Aby sme lepšie pochopili čo sa deje teraz na Ukrajine, musíme sa vrátiť hlboko pred druhú svetovú vojnu, do čias Ruského ťaženia spojených Európskych vojsk pod Napoleonom 1812-13. Z dejepisu registrujeme ako hlavného strojcu ruského víťazstva Kutuzova, no nebyť žiarivej hviezdy mladého pruského stratéga Carla von Clausewitza ( 1780-1831) by sa ten úspech pravdepodobne [...]

Útok Iránu sa očakával, má spojitosť s vojnou na Ukrajine?

14.04.2024

Irán v sobotu spustil rozsiahly letecký útok na Izrael v reakcii na nedávny útok na iránsky konzulát v Damasku pripisovaný židovskému štátu. Iránske revolučné gardy oznámili, že útočia desiatkami dronov a rakiet, izraelská armáda predtým uviedla, že drony z Iránu poletia niekoľko hodín. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo vyhlásení povedal, že Izrael sa na [...]

nemecko, polícia, polizei

Nemecká polícia zastrelila muža, ktorý sa s mačetou vyhrážal v knižnici

23.04.2024 23:40

Podľa vyhlásenia bol tento muž polícii známy už skôr. Jeho motív vyhrážania sa v knižnici zatiaľ nie je objasnený.

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 548
Celková čítanosť: 3136365x
Priemerná čítanosť článkov: 5723x

Autor blogu

Kategórie

Archív