Založ si blog

Výročie okupácie 68 je mementom nechania napospas.

Dnes si pripomíname smutné 51. výročie okupácie Československa vojskami Waršavskej zmluvy. Okrem Rumunov sa zúčastnili všetci, lebo museli preukázať solidaritu za ropu. Tento akt ochrany „svojho“ teritória nebol zo strany ZSSR ojedinelým.  Centrálna Európa bola vždy v rukách mocných. Prečo si mohli Sovieti  robiť po vojne v svojej zóne vplyvu čo chceli?

Po vzniku Československa sme mali najlepšie vzťahy s Francúzskom. To nám však vôbec nepomohlo, aby nás Francúzi, Briti, a Taliani nedarovali Hitlerovi v roku 1938 pri podpísaní nechvalne známej Mníchovskej dohody.  Mysleli si, že obetovaním Československa zachránili mier pre seba. Ako sa ukázalo, nebola to pravda. Rus podpísal s Nemcom dohodu až 21.8.1939 , dva dni potom , čo  19.8.1939 stroskotali rokovania Ruska s Britmi a Francúzmi  a nebola uzatvorená trojstranná dohoda o vojenskej spolupráci. Teraz je v móde vyčítať rusom, že sa spojili s Hitlerom, no veľmoci ich k tomu v podstate prinútili.

Sovietsky zväz ako víťazná mocnosť v Druhej svetovej vojne si mohol dovoliť iba toľko, čo mu povolili spojenci. Na Postupimskej konferencii 17. júla do 2. augusta 1945 si víťazné mocnosti rozdelili Európu na zóny, kde západné veľmoci  Československo, Maďarsko, Poľsko Bulharsko ponechali Rusom. Všade síce prebehli slobodné voľby, no nebolo cesty späť z novovznikajúcej nárazníkovej zóny Sovietskeho zväzu, ktorý bol nazvaný hrdo socialistickým táborom štátov. Následne potom sa nik nevmiešaval do riešenia problémov v danej zóne vplyvu, kde v roku 1956 bolo najskôr potlačené Poznaňské povstanie 28. júna 1956( 53 mŕtvych), aby pokračovali udalosti v Maďarsku, kde  sa do takzvanej „kontrarevolúcie“ zapojilo omnoho viac ľudí. Tá vypukla v Budapešti 23.otóbra 1956, demonštráciou asi 200 000 ľudí s následným organizovaním nepokojov aj ozbrojenou silou a  obsadením strategických miest v Budapešti. Povstanie sa postupne z Budapešti šírilo aj do ďalších miest a masaker rozpútal novú vlnu násilia. Terčom verejného lynčovania sa stali príslušníci štátnej bezpečnosti a stranícki funkcionári. Zdalo sa, že komunistický režim v Maďarsku má svoje dni spočítané. Jeho štruktúry sa rozpadávali, činnosť obnovovali niekdajšie politické strany, vznikali revolučné výbory a na stranu povstalcov prechádzali celé jednotky maďarskej armády. Premiér Nagy vyhlásil povstanie za národno-demokratické hnutie, zostavil novú vládu, v ktorej nesedeli už iba komunisti, oznámil rozpustenie ÁVH, prisľúbil amnestiu a uznal revolučné orgány, ktoré v uplynulých dňoch vznikli. Keď navyše po jeho rokovaniach so Sovietmi začali tanky okupantov opúšťať Budapešť, a keď vyhlásil, že Maďarsko vystupuje z Varšavskej zmluvy a stáva sa neutrálnym štátom, už málokto o víťazstve revolúcie pochyboval. Situácia sa začala upokojovať. V Moskve dostal voľnú ruku na vypracovanie plánu útoku proti maďarskej revolúcii maršál Žukov, ktorý sa preslávil počas druhej svetovej vojny. Operácia Víchor, ako plán nazval, bola schválená 2. novembra. 4.novembra sa vovalilo do Maďarska asi 150 000 vojakov s tankmi a letectvom potlačili povstanie. Výsledok bol desaťtisíce mŕtvych , 22 tisíc ľudí bolo odsúdených  a 350 popravených. ZÁPAD si nedovolil zasiahnuť, iba verbálne protestoval a ponechal Maďarsko v zóne vplyvu podľa dohody s Postupimy.

To isté postihlo Československo v roku 1968. Udalosti sú všeobecne známe, tzv. pozývací list existoval snáď až v dvoch verziách. Okupácia Československa bola len výsledkom dohody o rozdelení Európy na Postupimskej konferencii. Západné mocnosti znova len verbálne protestovali, Francúzi mali sami veľké problémy so študentskými nepokojmi a USA s obrovským hnutím odporu proti Vietnamskej vojne. Tak sa stalo, že sme museli zostať v tábore socializmu ešte ďalších 21 rokov až do novembrových udalostí roku 1989.

Ak si dnes pripomíname okupáciu z roku 1968, treba ju zaradiť do celoeurópskeho kontextu a nehodnotiť tú udalosť ako samostatný celok. Lebo bola len jednou z viacerých, ktoré vtedy zažil polarizovaný svet. Obdobie studenej vojny skončilo po nástupe Gorbačova k moci v roku 1985, kde sa postupne uvoľnili napäté vzťahy ZSSR – USA a nastala doba oteplenia. Tá nám zasa skončila po asi dvadsiatich rokoch a od roku 2006 badať zvyšovanie napätia medzi Ruskom a USA, čo má za následok nové kolo zbrojenia. Rusi však už nie sú socialistickou krajinou, sú rovnako kapitalistickí ako celý zvyšok sveta až na Čínu,. Kubu a Severnú Kóreu. Napriek tomu stoja v podstate osamotení proti NATO a zvyšku sveta. Majú síce podpísané zmluvy s Čínou, Indiou a ešte pár štátmi Ázie, no tlak navôkol nich narastá.

Dnešným pripomenutím 51. výročia vtrhnutia vojsk Waršavskej zmluvy do Československa by sme nemali zabúdať, že aj vtedy, aj teraz si môže štát dovoliť len to, čo mu budú tolerovať ostatní….

 

Zelenskij pravdepodobne spáchal ťažký zločin proti štátu. Klamstvá neobstoja ale všetci mlčia.

14.06.2024

Musím sa znova vrátiť k neústavnému uchopeniu moci prezidentom Zelenskím, teraz 21.mája 2024. V roku 2019 vyhral voľby Vladimír Zelenskij a ujal sa úradu 21.mája 2019 na 5 ročné obdobie. Podľa ukrajinskej ústav sa mali voľby konať poslednú nedeľu v marci v piatom roku funkčného obdobia prezidenta. Marec prešiel a voľby sa nekonali. V roku 2022 zaviedla vláda po invázii [...]

Efektívne využitie „Boydovho cyklu“ určí, kto bude vo vojne úspešnejší. Môže prehrať celé ľudstvo.

04.06.2024

Prečo Ukrajina nie je stále blízko k víťazstvu ? Začnem všeobecnými ukazovateľmi. HDP Ukrajiny do začiatku vojny bolo 160 mld USD, Ruska 2,2 bilióna USD, Nemecka 4,1 bil USD, EU mala 17, bil. USD. Putin používa na vojnu priemerne 120 mld USD, čo je ročne 5,4% HDP. Európska pomoc za dva roky vojny predstavovala asi 88 miliárd USD, čo je 0,25% HDP. Reálny pomer výdavkov na vojnu [...]

Prekročíme „Rubikon“ a nebude cesty späť? Rus intenzívne zopakoval hrozbu použitia jadrových zbraní!

30.05.2024

Len prednedávnom som na otázku, ako bude pokračovať vývoj konfliktu východ západ vedeného na Ukrajine povedal, že v prípade zvyšovania tlaku na použitie západných zbraní na teritoriu Ruska a prípadnej účasti vojenských expertných síl na teritoriu Ukrajiny, či zasiahnutia ruských rakiet a dronov z území štátov NATO ( Poľsko, Slovensko, Rumunsko či Bulharsko) bude [...]

Čína, Si Ťin-pching v Elyzejskom paláci

USA sa nás snažia vyprovokovať k útoku na Taiwan, povedal podľa FT čínsky prezident von der Leyenovej

16.06.2024 07:35

Washington sa snaží Čínu vyprovokovať dodávkami zbraní na Taiwan aj inými krokmi, sú presvedčení viacerí v Číne.

Taliansko, Ukrajina, vojna na Ukrajine, Rishi Sunak, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj je odhodlaný vzdorovať roky, podľa New York Times to povedal európskemu kolegovi

16.06.2024 07:00

Ak nepostúpime teraz, tak to skúsime o rok, aj ďalší a ďalší. Podľa The New York Times to povedal Zelenskyj súkromne európskemu politikovi.

stíhačka, stíhačky, stíhačky na diaľnici

Na švajčiarskej diaľnici pristáli a štartovali stíhačky. Neutrálne Švajčiarsko chce byť bojaschopné

16.06.2024 07:00

Aj keď je Švajčiarsko neutrálne a nie je členom NATO, chce byť bojaschopné. Po napadnutí Ukrajiny má obavy zo zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v Európe.

Rochester Hills, streľba

Strelec na predmestí Detroitu zranil osem ľudí, potom sa zabil

16.06.2024 06:30

Deväť ľudí, vrátane najmenej dvoch detí, utrpelo zranenia pri streľbe na predmestí Detroitu Rochester Hills.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 555
Celková čítanosť: 3181174x
Priemerná čítanosť článkov: 5732x

Autor blogu

Kategórie

Archív