Môže vyrobiť Irán v krátkom čase jadrovú bombu? Prečo nás zasa klamú? ?

 

14 júla 2015 bola podpísaná mnohostranná jadrová dohoda s Iránom. Ten sa zaviazal signatárom dohody USA, Francúzsku, Veľkej Británii, Rusku, Číne a Nemecku v sto stranovej dohode a šiestich prílohách k obmedzeniu svojho jadrového programu a k jeho kontrole medzinárodnými inštitúciami. Základné body dohody boli:

  • Maximálny počet centrifúg na obohacovanie uránu, ktoré môže Irán používať v priebehu desiatich rokov, bol stanovený na 6000. V súčasnosti sa ich počet pohybuje na úrovni 19.000.Teherán bude môcť používať len staršie, menej produktívne typy centrifúg, ktoré budú obohacovať urán len na nízku, približne štvorpercentnú úroveň. To je omnoho menej než minimálne 90 percent potrebných na výrobu nukleárnych bojových hlavíc.
  • Zníži zásoby uránu z 12 ton na 300 kilogramov.
  • Irán sa zaviazal prebudovať jadrový reaktoru v Aráku tak, aby sa pri jeho prevádzke ako vedľajší produkt netvorilo plutónium, potenciálne využiteľné pri výrobe jadrových zbraní. Ak by k takejto úprave nedošlo, Irán by každý rok získal dostatok materiálu na výrobu dvoch bojových hlavíc.Tajne budovaný podzemný komplex Fordú, určený na obohacovanie uránu, by sa mal v súlade s dohodou pretransformovať na výskumné jadrové zariadenie.
  • Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) bude mať právo vykonávať v krátkych časových intervaloch inšpekcie s cieľom zaistiť, že iránske jadrové zariadenia nebudú využívané na vojenské účely. Teherán bude musieť vpustiť inšpektorov aj do vojenských zariadení, ak to bude požadovať MAAE a tri zo šiestich zainteresovaných veľmocí.
  • Dohoda počíta s postupným rušením sankcií postihujúcich iránsky ropný export, bankovú sféru a ďalšie oblasti. Ich uvoľňovaniu však bude musieť predchádzať potvrdenie MAAE, že Irán podnikol všetky potrebné kroky na obmedzenie svojho nukleárneho programu. K tomu by malo dôjsť koncom tohto roka. rán a šesť svetových veľmocí sa dohodli aj na mechanizme rýchleho opätovného zavedenia sankcií v prípade, ak sa zistí, že Teherán porušil podmienky dohody.

Irán patrí medzi krajiny s rozsiahlym jadrovým programom, ale medzinárodná dohoda, ktorú v roku 2015 uzavrel so Spojenými štátmi, Veľkou Britániou, Ruskom, Francúzskom, Čínou a Nemeckom už tretím rokom ukazuje, ako možno zmraziť a postupne možno i absolútne ukončiť jadrový program regionálnej veľmoci.  ( 8.5.2018)

Irán začal v pondelok 7.7.2019 obohacovať urán na 4,5 percenta, čím prekročil limit stanovený v jadrovej dohode z roku 2015, ktorý im povoľoval obohacovanie na 3,67%

Normálny človek sa vystraší po prečítaní takto formulovanej správy a dá za pravdu tým, ktorí chcú strestať Irán za porušenie dohôd. Akosi nám však uniká podstata veci. Tak ju pripomeniem:

  • 18.5.2018 Americký prezident Donald Trump  oznámil, že Spojené štáty odstupujú od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom. Podľa neho je zmluva neúčinná, lebo nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobenie jadrovej zbrane.

  • 5.11.2018 uvalili USA nové, doposiaľ najtvrdšie sankcie voči Iránu a stanovili svojich dvanásť podmienok pri splnení ktorých sú ochotné svoje sankcie zrušiť. EU štáty, ktoré boli tiež súčasťou „jadrovej dohody“ s Iránom sa k USA nepridali, požadujú naďalej jej dodržiavanie aj so strany USA.

    22.2.2019 Irán doteraz ničím uvedenú dohodu z roku 2015 neporušil, čo konštatovali všetky signatárske štáty okrem USA. Tie naopak vyzývajú zvyšok signatárov aby tiež odstúpili do danej dohody. USA jednostranne zakázali všetkým štátom pod hrozbou sankcií obchodovať s iránskou ropou na ktorú uvalili embargo. Neustále tlačenie na Irán, ktorý neporušil dohody je kontraproduktívne a bude smerovať k tomu., že Irán začne dohodu tiež porušovať, konštatovali niektoré svetové médiá. A tak sa aj stalo, že po uvalení nových sankcií na Irán zo strany USA

  • 8. mája 2019 Irán pohrozil svetu že taktiež odstúpi od jadrovej dohody presne rok potom, ako to urobili USA, ak nebude s ním podpísaná nová jadrová dohoda.

  • 24.júna 2019 Irán oznámil, že pre svoju elektráreň začne obohacovať urán na hranicu 5%.

  • 24.júna 2019 do oblasti, ktorú kontroluje piata flotila, sa doplavila útočná obojživelná loď USS Boxer, spolu s výsadkovou loďou pre obojživelné operácie USS John P. Murtha a ďalším výsadkovým plavidlom USS Harpers Ferry.Kde presne sa lode nachádzajú, námorníctvo neuviedlo. V regióne sa už nachádza aj americká lietadlová loď USS Abraham Lincoln so sprievodnými plavidlami.

  • 8.júla 2019 Irán taktiež porušil jadrovú dohodu a začal obohacovať urán na 4,5%, rovnako prekročil aj stanovený limit v množstve nízko obohateného uránu. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) naďalej má prístup ku všetkým zariadeniam podľa dohody a môže vykonávať svoju kontrolnú činnosť. Rusko vyzvalo Irán aby neobohacoval urán nad hranicu 6%.

  • Ako sa dá používať urán?

V prírode je urán v koncentrácii 0,7. Pre jadrovú bombu musí byť urán obohatený nad 90%. Irán prekročil limit 3,65% pri obohacovaní a začal obohacovať na 4,5% Pre použitie uránu ako jadrového paliva do elektrární je potrebné jeho obohatenie na úroveň 6-8%, inak nebude možné jeho použitie v reaktore elektrárne.

Dobre čítajme a sledujme „mainstrímové“ médiá ako informujú o tejto situácii. Na základe správ vypúšťaných Trumpom na sociálnych sieťach je skoro celý svet presvedčený, že Irán je len kúsoček od zostrojenia jadrovej bomby a tajné služby odhadujú túto dobu asi na jeden rok. Pritom je to celé klamstvo najhrubšieho zrna. Irán má k potrebným 90% obohatenia uránu nesmierne ďaleko, plutónium vo svojich reaktoroch nevyrába vôbec. A to nehovorím o ostatných komponentoch potrebných k zostrojeniu bomby. Napätie zvyšujú hlavne USA, ktoré nás zasa presviedčajú, že Irán začal útočiť na tankery rôznych štátov v Hormuzskom prielive, dokonca nám ukazujú aj video z takej akcie. Ak vedeli kde sa útočí, mali tam svoju piatu flotilu,. Ako je možné že daný útok neprekazili? Že nezajali tých čo kládli míny na lode alebo zberali nevybuchnuté??? Pri dnešnej vyspelej technike s dokonalým kamerovým a fotografickým záznamom nám ukázali video ako z prvej polovice osemdesiatych rokov minulého storočia, či dokonca zrnité a nekvalitné obrázky ako z pristátia na mesiaci. Toto vydávajú za jasný dôkaz viny Iránu.

Veľmi mi to pripomína situáciu pred napadnutím Iraku a dokazovaním , že Saddám má zbrane hromadného ničenia. Táto lož zvrhla diktátora a stál a životy asi milión Iračanov a niekoľko desiatok tisíc Američanov a vojakov iných národností.Výborný film vykresľujúci situáciu tesne pred inváziou Shock and Awe(2017) Irak má však asi 39 miliónov obyvateľov a bol decimovaný „prvou vojnou v zálive“. Irán má 89 miliónov obyvateľov a má omnoho konsolidovanejší a výkonnejší priemysel ako mal Irak v roku 2002.Je spojencom Číny aj Ruska.

Trump pravdepodobne úmyselne vyvoláva napätia , aby ich potom mohol ukorigovať rokovaním a vydávať sa za mierotvorcu.( príklad s KĽDR) Alebo jednoducho zbombarduje strategické ciele v Iráne. Lietadlá už boli raz vo vzduchu, no odvolal ich. Myslím si, že je už za hranicou dovoleného hazardu v medzinárodnej politike, naviac ak nemá podporu ani Európskych spojencov. Vysielanie dronov k či nad výsostné vody Iránu tiež nie je riešením. Požijeme a uvidíme, či sa dočkáme rokovaní , alebo bombardovania.

Rusko predložilo Muskovi spoluprácu pri ceste na Mars. Čína sa tam zatiaľ nechystá.

18.04.2025

V najbližšom období bude schválený nový národný projekt rozvoja kozmického priemyslu. Jeho najdôležitejším zameraním bude zásadný prieskum hlbokého vesmíru, ako aj zabezpečenie kvalitného rozvoja v oblasti jadrovej vesmírnej energie. Vladimir Putin to uviedol 16. apríla na stretnutí na túto tému na Baumanovej Moskovskej štátnej technickej univerzite. Tu navštívil aj [...]

Vpád ZSSR do Afganistanu bol dôkladne pripravený CIA a MI6. Viedol k pádu Sovietskeho zväzu. Ukrajina je rovnaký model ako bol Afganistan, má byť výsledkom pád Ruska?

07.04.2025

Vo verejnosti menej známe fakty o Sovietskom vpáde do Afganistanu, do ktorého ho vtiahli tajné operácie CIA a MI6 ukázali, ako ľahko sa psychologické operácie dajú využiť na oklamanie celej svetovej verejnosti. Rovnaký scenár bol po druhý krát použitý pri druhom napadnutí Iraku, kde rovnaká CIA a MI6 pripravili scenár, na základe ktorého sa oklamala verejná mienka [...]

Prvé kroky k skúmaniu Mesiaca, ako sa kradol film Kodak pre fotenie mesiaca. Ako Rusi mesiac netrafili.

07.04.2025

Ospievaný básnikmi, prisúdený milencom, pozorovaný od praveku. To je náš súputnik Mesiac. Je približne guľatý a tvorený horninami, pričom obe vlastnosti sú u iných mesiacov v slnečnej sústave pomerne vzácne. Priemerná vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou je 384 403 km, mierne sa však mení v dôsledku jeho eliptickej dráhy. Priemer Mesiaca je 3 476 kilometrov, čo [...]

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.

Brown Bear / Medveď /

Muža pri lyžiarskom stredisku Králiky napadol medveď. S otvorenou ranou stehna ho previezli do nemocnice

18.04.2025 21:21

Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Robert F. Kennedy

Na Trumpov príkaz zverejnili 10-tisíc strán dokumentov o atentáte na senátora Kennedyho

18.04.2025 21:01

Robert Francis Kennedy bol jedným z dvoch mladších bratov prezidenta USA Johna F. Kennedyho.

Záplavy / Potopa / Floods /

Extrémne počasie si v Taliansku a Francúzsku vyžiadalo najmenej štyri obete

18.04.2025 19:41

Lejaky i husté sneženie od štvrtka sužovalo časti Talianska, Francúzska a Švajčiarska.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 620
Celková čítanosť: 3501028x
Priemerná čítanosť článkov: 5647x

Autor blogu

Kategórie

Archív