Založ si blog

Trump poprel základy medzinárodného práva, Rusom dal odkaz „Krym je váš ! “

Britská Palestína,

Začnem základom sporu , ktorým je v podstate rezolúcia OSN č.181 O usporiadaní a rozdelení Palestíny, ktorá bola dovtedy Britskou kolóniou. Valné zhromaždenie OSN v New Yorku 29. novembra 1947 potvrdilo výsledok rezolúciou č. 181. V dejinách zostala známa aj pod označením „Rezolúcia o rozdelení“ a priniesla očakávané závery rozdelenia Palestíny. Na jej území sa mali zrodiť dva štáty.

Židovský štát sa mal skladať z pobrežnej oblasti okolo Tel Avivu a Haify, Chulského údolia a Negevu na juhu. Malo ho obývať 498-tisíc Židov a 497-tisíc Arabov (55 % územia). Arabský štát sa mal tiahnuť cez pás pobrežia v Gaze a mal zahŕňať aj Galileu na severe a oblasť okolo Nábulusu, Hebronu a Beer Ševy. Patrilo by doň 725-tisíc Arabov a 10-tisíc Židov (45 % územia). Mestá Jeruzalem a Betlehem mali zostať pod medzinárodnou správou OSN. Za týmto účelom mala byť zriadená tzv. Poručnícka rada.

Štát Izrael vznikol skoro okamžite (14.5.1948… 5. ijara 5708.), Arabský štát nie, a tu nastali problémy, ktoré ohrozujú stabilitu regiónu dodnes. Hranice si Izrael posúval podľa toho, ako víťazil vo vojenských konfliktoch so susediacimi arabskými štátmi. zmeny izraelských hraníc vymedzených rezolúciou OSN 181 (II) v súvislosti s arabsko-izraelskou vojnou v rokoch 1948 až 1949 a uzatvorením série dohôd o prímerí, ktoré zmeny hraníc, aj keď dočasné, vymedzovali.

Všetko ostatné už neprešlo zmenami a hlavne nezískalo súhlas OSN, a tak Izrael začal „okupovať „ územia ktoré obsadil a tým v podstate nezákonne rozšíril svoje územie. Budovaním osád na okupovaných územiach porušil všetky platné rezolúcie OSN a týmto dáva neustále zbrane do rúk Arabov, ktorí sa cítia byť okradnutí. Okupácia Golanských výšin, či území „ Západný breh Jordánu“  sú dodnes jadrom vojenských atakov.

Už uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela a prenesenie veľvyslanectiev z Tel Avivu šlo proti rezolúcii OSN, a teraz prišla nová, ešte väčšia rana vážnosti medzinárodného spoločenstva štátov volajúcou sa OSN!

Trump 21.3.2019 prehlásil „Po 52 rokoch nastal čas, aby Spojené štáty plne uznali izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami, ktorá má pre štát Izrael a regionálnu stabilitu zásadný strategický a bezpečnostný význam!“ TAKŽE pozorne čítajme! Trump prehlásil všetky doterajšie rezolúcioe OSN o danom území za zdrap papiera, lebo územie Golanských výšin je strategicky dôležité pre Izrael . To isté teda platí o Kryme a Rusoch?? To si každý môže obsadiť ktorékoľvek územie, lebo ho považuje za strategicky dôležité pre seba?? Kam to spejeme?

Tri planetárne ohniská, ktoré môžu prerásť do svetového konfliktu v priebehu hodín.

19.04.2024

Na blízkom východe sa dnes piatok 19.4.2024 rozhorieva veľký vojenský konflikt: Blízky východ sa dnes po zasadnutí izraelského vojnového kabinetu pripravuje na izraelský „odvetný“ útok na Irán. Izraelské letectvo tvrdí, že dokončilo „prípravu“ a že útok je „bezprostredný“. Americkí predstavitelia oznámili WSJ, že sa domnievajú, že Izrael dnes [...]

Rusi bojujú poučení z minulosti. Použili znova taktiku UŤAHANIA protivníka a to všetkých štátov EU.

15.04.2024

Aby sme lepšie pochopili čo sa deje teraz na Ukrajine, musíme sa vrátiť hlboko pred druhú svetovú vojnu, do čias Ruského ťaženia spojených Európskych vojsk pod Napoleonom 1812-13. Z dejepisu registrujeme ako hlavného strojcu ruského víťazstva Kutuzova, no nebyť žiarivej hviezdy mladého pruského stratéga Carla von Clausewitza ( 1780-1831) by sa ten úspech pravdepodobne [...]

Útok Iránu sa očakával, má spojitosť s vojnou na Ukrajine?

14.04.2024

Irán v sobotu spustil rozsiahly letecký útok na Izrael v reakcii na nedávny útok na iránsky konzulát v Damasku pripisovaný židovskému štátu. Iránske revolučné gardy oznámili, že útočia desiatkami dronov a rakiet, izraelská armáda predtým uviedla, že drony z Iránu poletia niekoľko hodín. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo vyhlásení povedal, že Izrael sa na [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 548
Celková čítanosť: 3136126x
Priemerná čítanosť článkov: 5723x

Autor blogu

Kategórie

Archív