Kursk je obľúbené miesto atakov na Rusko. Teraz je to v podstate štvrtý krát.

1943 Predchádzajúca bitka v Kurskej oblasti je dobre známa najväčšia tanková bitka II, svetovej vojny, kde lete 1943 z nemeckej strany sa zúčastnilo 2578 tankov, v tzv Kurskom oblúku chceli obkľúčiť a rozdrviť červenú armádu. Vtedy sa nepodarilo, bitku síce nikto nevyhral, no magnetická anomália je tam dodnes.

1918 Predtým po podpise brest-litovského mieru Boľševikmi sa nejaký ukrajinec Nestor Machno nepodriadil boľševikom a operoval v partizánksych podmienkach na bojových vozoch tačanka s guľometmi maxim práve v oblasti Sumy, Kursk. Podarilo sa mu v lete 1918 spojiť viacero oddielov a založili ROAU- revolučnú oslobodzovaciu armádu Ukrajiny, kde v okolí Krymu vytvorili slobodné územie. V júli 1918 sa na ich stranu pripojilo asi 40 tisíc vojakov boľševikov a tak sa stal razom nepriateľom Ruska. Rusko v roku 1921 dobilo Slobodné územie a Machno emigroval do paríža.

1618 hajtma Záporožských kozákov Peter Konaševič- Sagajdačný( tulec na šípy ako prezývka) keď bojoval proti Turkom ho požiadal syn Zikmunda III kráľ Poľsko Litovskej únie Vladislav, aby im poskytol vojsko na dobitie Moskvy. Sahajdačny dobil ruské pevnosti Puyvl, Kursk, Jelec a pri Serpuchove donútil ruskú armádu k ústupu. Spolu s vojskami karola Chodkieviča obliehali Moskvu a v decembri 1618 donútili cára podpísať deulinské prímerie. 21.augusta 2020 bol Petro Konaševič-Sagaidačnyj za svoju hrdinskú a nezištnú činnosť, štátnictvo a zbožný život kanonizovaný v hodnosti „blahoslaveného hajtmana“ a zaradený do zoznamu svätých.

A teraz od 6.augusta 2024 práve na tomto historicky prielomovom smere SUMY-KURSK zaútočili ozbrojené sily Ukrajiny do vnútrozemia Ruska. Je hanbou ruských tajných služieb, že nezaregistrovali presuny vojsk na sever do miesta zhromaždenia síl, ani nezachytili žiadne signály pripravovanej operácie. Ak by tomu tak bolo, posilňovanie obrany na tomto úseku hranice by prebiehalo ešte pred nástupom ukrajinských vojsk do prielomu. Výhovorky , že ich tam pustili zámerne neobstoja, nie je totiž žiadna príčina nechať si zabíjať vlastné obyvateľstvo a už vôbec nie ohroziť jednu z najväčších jadrových elektrární v meste Kurčatov. Jedným z cieľov tejto operácie je aby Rusi stiahli niektoré bojové jednotky z frontu, kde získavajú prevahu a postupne sa posúvajú smer západ. To sa nepodarilo, ruská strana pristúpila k posilneniu hraničného územia zálohami z vnútrozemia. Tým nebola oslabená ich iniciatíva na smere Pokrovsk ani Časyv Jar, či Robotyne. Po páde Pokrovska hrozí rýchly postup na Lyman, Slavjansk, Kramatorsk zo severu aj juhu. V práporoch ktoré prekročili Ruské hranice slúžia aj zahraniční „poradcovia“, Francúzi, Poliaci a anglicky hovoriaci. Rusi zverejnili zostavu brigád ktoré sa zúčastňujú prielomu, predpokladám že nie celé ale len ich časti. : 5 OSHBR, 24. OSPR AIDAR, 22.OMBR,123 TRO,54 OMBR, 62 OMBR, 80 ODShBR, 82 ODFBR, 88OMBR, 150 OMBR, prápor môže mať od 200 do 1200 mužov, brigáda od 3000 do 5500. Ak by tam boli celé vymenované jednotky, bolo by to asi 24 000 až 40 000 mužov, čo sa mi zdá nepravdepodobné. Uvidíme na základe postupu a hlavne ako sa na danom území udržia. Podľa toho budeme môcť posúdiť ich silu. Napríklad dobrovoľnícky prápor AIDAR bol stiahnutý od Časyv Jaru, kde prebiehajú prudké boje, preto nie je isté v akej zostave je použiteľný v nástupe smer Kursk. V každom prípade v okolí Kurska je vcelku rovina a vodných tokov je menej ako od Donecka na západ, územie je vhodné na rýchly postup mechanizovaných brigád, veľmi ťažko sa tam buduje obrana z chodu. Ukrajinci nesmú zabudnúť na logistickú podporu a jej dosažiteľnosť pri zväčšovaní obsadeného územia, lebo obsadenie je len prvá časť. Najdôležitejšie je prísun pravidelný rýchly zásob a obmena síl. Na dlhé logistické cesty doplatil Napoleon aj Hitler. Zatiaľ je prielom na Ruské územie len v taktickej hĺbke, nie je ani operačný a už vôbec nie strategický. Ak ho porovnáme s Ruským nad Charkovom, už teraz sú Ukrajinci úspešnejší, lebo od mája Rusi stoja v hĺbke asi 10km na šírke sotva 50km. Pod Kurskom je situácia dynamická a bez presných overiteľných informácií. Odhad obsadeného územia je asi 1000 km2( Syrskij dnes 12.8.24), Rusi evakuovali skoro 150 000 občanov. Rusi najskôr hlásili že na ich územie vpadlo asi 1000 vojakov, to je samozrejme lož, tí by nemohli za pár dní obsadiť tak veľké územie.

Cieľom operácie je okrem iných aj obsadenie územia RF v Kurskej, Brjanskej a Belgorodskej oblasti ( Putin spomenul všetky tri12.8.24 asi o 14:00) , aby pri nadchádzajúcich mierových rokovaniach mali čo ponúknuť na výmenu.( zo slov zajatých vojakov Ukrajiny aj Putina) ako aj podlomenie jednoty a dôvery obyvateľov Ruska. Roztiahnutie frontu v tejto časti však môže po pár týždňoch spôsobiť väčšie problémy útočiacim ako brániacim sa. Zatiaľ je tempo postupu rýchle, napriek hláseniam v Moskve, že bolo zastavené. Uvidíme o týždeň ako to bolo naplánované a či sa dosiahnu operačné ciele tejto rýchlej a pre rusov prekvapivej operácie. Kto to hovoril že najlepšou obranou je útok?? Ten však musí byť precízne naplánovaný, jeho prvá časť a to prekvapenie sa však Ukrajincom podarila.

Reakcia Putina 12.8. 2024 je na tomto linku:

https://www.youtube.com/watch?v=S_F-48ulkcI

Toto bola moja láska z detstva, dnes som sa s ňou zasa stretol.

20.02.2025

Mali ste lásku, ktorá vás držala celý život, v zdraví aj chorobe, v zime či lete? Ja som sa ako osem ročný zamiloval a láska pretrvala až do dnešných dní… V našom okresnom mestečku som býval ako dieťa v okrajovej štvrti, vzdialenej asi 15 minút chôdzou od centra. Nedeľa doobeda bola chlapskou. Vtedy nás tatko vzal s bratom za ruky a šli sme na vander. Mamka doma [...]

Vládna delegácia? Žobráci sú to. . .

17.02.2025

Tak ako ste dopadli? Bola otázka dňa, večer položená trom nádejajúcim sa mladým slečnám, ktoré sprevádzali štyroch účastníkov „vládnej delegácie“ v Moskve. V jeden koniec zimy niekedy v polovici 90tych rokov som bol členom vládnej delegácie ministerstva obrany vyslanej do Moskvy na medzinárodné rokovania o vojenskom všeličom. Skupina mala asi 20 členov a riešili sme [...]

Trump tlačí na pilu, chce mier na Ukrajine čo najskôr, netuším čo bude prioritou č. 1 pre USA. Víťazom tohto konfliktu sú USA.

14.02.2025

V jedinom prejave amerického ministra obrany Peta Hegsetha tento týždeň najmocnejší člen NATO uvrhol najväčšiu svetovú vojenskú alianciu do chaosu, čím vyvolal znepokojujúce otázky o záväzku Ameriky voči európskej bezpečnosti. Hegseth v stredu povedal takmer 50 ukrajinským západným podporovateľom, že sa pripojil k ich stretnutiu, „aby priamo a jednoznačne vyjadril, [...]

škola, žiaci

Na nemeckých školách je priveľa migrantov. Je to hrôza, sťažujú sa učitelia

22.02.2025 14:00

Až 41 percent žiakov na nemeckých školách tvoria deti migrantov, v niektorých veľkých mestách je to vyše 90 percent. Odráža sa na to na horšom prospechu, ale pribúda i násilie v triedach.

pellegrini

Pellegrini zvolá ďalší okrúhly stôl. S Ficom zatiaľ o nových menách po rekonštrukcii vlády nehovoril

22.02.2025 13:20, aktualizované: 13:51

Ako uviedol prezident, ak má byť Huliak ministrom, musí objasniť postoj k NATO a EÚ.

šimečka

Šimečka: Príhovor Fica v USA ukazuje, ako opustil záujmy našich občanov

22.02.2025 12:10

Ak by mal Fico dnes do niečoho vkladať úsilie, bola by to jednotná a silná Európa a Slovensko pevne ukotvené v nej, uviedol líder progresívcov.

Veľké Ripňany, výbuch plynu

FOTO: Vo Veľkých Ripňanoch vybuchol plyn. Muža s popáleninami transportovali do nemocnice

22.02.2025 10:55, aktualizované: 12:59

Následkom výbuchu došlo k zrúteniu garáže, v ktorej sa muž nachádzal.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 606
Celková čítanosť: 3440507x
Priemerná čítanosť článkov: 5677x

Autor blogu

Kategórie

Archív