Založ si blog

Útok Iránu sa očakával, má spojitosť s vojnou na Ukrajine?

Irán v sobotu spustil rozsiahly letecký útok na Izrael v reakcii na nedávny útok na iránsky konzulát v Damasku pripisovaný židovskému štátu. Iránske revolučné gardy oznámili, že útočia desiatkami dronov a rakiet, izraelská armáda predtým uviedla, že drony z Iránu poletia niekoľko hodín. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo vyhlásení povedal, že Izrael sa na priamy útok Iránu pripravoval a že akýkoľvek úder nenechá bez odvety.na nočný útok Irán použil celkovo 185 dronov a 36 striel s plochou dráhou letu, vypustil tiež 110 balistických striel. Väčšinou priamo z iránskeho územia, aj keď malé počty boli vypustené z Iraku a tiež z Jemenu, uviedol NYT. Izraelská armáda neskôr uviedla, že Irán za uplynulú noc proti Izraelu vyslal vyše 300 dronov a rakiet a 99 percent z nich bolo zostrelených. Išlo podľa nej o významný strategický úspech. Armádny hovorca Daniel Hagari povedal, že „funkčnosť armády zostala plne zachovaná“ a že velenie diskutuje o tom, aké možnosti má ďalej…. Ukrajinský konflikt dostal vážneho súpera.

Irán tvrdí, že varoval USA, že jeho základne budú terčom, ak podporí reakciu Izraela

Mohammad Bagheri, spoločný náčelník generálneho štábu Iránu, varoval, že izraelská odpoveď na iránsku vojenskú operáciu by bola podľa Tasnima „oveľa širšia“. Tlačová agentúra citovala jeho slová, že dôvodom včerajšieho útoku bolo to, že Izrael prekročil červené čiary Iránu. Bagheri tiež uviedol, že Irán prostredníctvom švajčiarskeho veľvyslanectva odovzdal správu USA, že ak sa bude podieľať na „ďalších agresívnych sionistických presunoch cez svoje základne alebo vojenské prostriedky v celom regióne, a to je nám dokázané, jeho základne a prostriedky a personál v región nebude mať žiadnu bezpečnosť“. Dodal: „Budeme to vnímať aj ako agresora a podľa toho zareagujeme.“

Teraz vidno prečo republikáni zastavili 60 mld USD len Ukrajine… VEDELI ŽE PROVOKÁCIE ŽIDOVSKÉHO ŠTÁTU PRINESÚ KONFLIKT.. napadli Iránsku zvrchovanú pôdu v podobe veľvyslanectva v cudzom štáte. Izrael ten konflikt chce, alebo mal úlohu od USA ho vyvolať? Aby mohli oni vycúvať s prípadného rodiaceho sa konfliktu s Ruskom pre Ukrajinu a tým priviesť Ukrajinu za rokovací stôl s Ruskom? Európa pomoc Ukrajine sa nezastavila a asi 20 miliárd euro je v obehu, nakupuje strelivo a zbrojné systémy. Ukrajina by však potrebovala omnoho viac, hlavne ľudskej sily začína byť nedostatok. Preživší sú v konflikte viac ako dva roky, v novom zákone o použití vojsk zrušil Kyjev 36 mesačnú hranicu na rotáciu vojakov, čo prinieslo pokles bojovej morálky na fronte, lebo zistili, že nemajú šancu na návrat zdraví a živí. Pripomeniem že Rusi mali rotáciu 6 mesiacov, teda ich sila je stále obnovovaná prílevom nových bojovníkov s výcvikom. Reči o posielaní čerstvo mobilizovaných do prvej línie boli a sú len propagandou Kyjeva. Rusi majú stále odvodovú povinnosť podľa veku, v jednotlivých termínoch je to asi 400 000 mužov. Popri tom podpisujú dobrovoľníkov. Napríklad vysokoškolsky vzdelaný muž podľa zákona musí na vojenskú službu v trvaní jeden rok. No môže si vybrať a podpísať kontrakt na dva až 5 rokov služby. Doba opakovaného kontraktu sa pohybuje od jedného do desať rokov. V prípade mobilizácie by sa však zmluvy predĺžili až do konca nepriateľských akcií. Preto sa Rusko vyhlo zatiaľ veľkej mobilizácií, aby malo pružné zmluvné kontrakty. Platy v zóne severného vojenského okruhu( aj územie Ukrajiny) sú pre vojakov 2000 eur mesačne, veliteľ družstva má 2300 eur mesačne. Za splnenie bojových úloh majú príplatky, napríklad za zničenie vojenskej techniky a vybavenia od 500 eur do 50 000 eur.( HIMARS) Na naše pomery nič oslnivé, no na ruskú realitu vcelku slušné peniaze, vykúpené zdravím alebo životom.

Izrael ešte neukončil vojenskú operáciu v Pásme Gazy a už vyprovokoval Irán k vojenskému zásahu, Zároveň neustále bombarduje podľa svojho uváženia územie Libanonu a Sýrie. Z vojenského hľadiska vyprovokovanie konfliktu s Iránom nedáva zmysel, takže bude za tým politická dohoda s USA, alebo oddialenie regulárnych volieb aby sa premiér udržal čo najdlhšie.? Presná príčina sa ukáže snáď po nejakom čase a vývoji situácie na blízkom východe a Ukrajine.

P.S.: Tel Aviv/Washington – Spojené státy budou proti jakékoliv odvetě Izraele proti Íránu za jeho noční útok, řekl dnes podle nejmenovaného zdroje serveru Axios americký prezident Joe Biden izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Podle Bidena si Izrael dnes v noci připsal vítězství, protože Írán na jeho území nezasáhl žádný cenný cíl. Biden řekl izraelskému premiérovi, že se to stalo díky společnému úsilí Izraele, Spojených států a dalších zemí. Netanjahu podle amerického zdroje, na který se odvolává Axios, odpověděl, že rozumí, když mu Biden oznámil, že nepodporuje odvetnou akci proti Íránu a že Spojené státy se do takové akce nezapojí.

Útok nad Charkovom, jeho intenzita a ciele.

22.05.2024

Aby sme si urobili predstavu o operácii nad Charkovom , dám príklad z roku 1968 a obsadení Československa. 1968. intervenční vojska pravděpodobně disponovali 6.300 tanky, 2.000 děly, 550 bojovými a 250 dopravními letouny. Souhrnné počty vojsk byly odhadovány na více něž 500.000 osob. 1989-91 odišlo z ČSSR 75 000 vojakov, 1220 tankov, 1250 diel,96 lietadiel a [...]

Konanie ochranky vysoko neprofesionálne. Sled pochybení je zarážajúci!

20.05.2024

Nechal som to odležať pár dní a teraz vám ukážem čo som si ja ako amatér všimol, pochybenia ochranky a vyvrátenie teórie jediného osamelého strelca. Pragmaticky rozoberiem činnosť ochranky, ktorá zasiahla od vytiahnutia zbrane až po štyroch sekundách, dopustila päť výstrelov, nik nepoužil zbraň a nik NECHRÁNIL premiéra vlastným telom po prvom výstrele ani po [...]

Zelenskému končí mandát 21. mája 2024. Vstúpia vojská NATO na Ukrajinu aby ho ochránili pred prevratom? úvaha.

13.05.2024

V roku 2019 vyhral voľby Vladimír Zelenskyj a ujal sa úradu 21.mája 2019 na 5 ročné obdobie. Podľa ukrajinskej ústav sa mali voľby konať poslednú nedeľu v marci v piatom roku funkčného obdobia prezidenta. Marec prešiel a voľby sa nekonali. V roku 2022 zaviedla vláda po invázii Ruska stanné právo a pokiaľ je v platnosti, voľby MôŽU byť odložené. Prezident PZRE Tiny Kox [...]

France Belmondo Tribute

Vydražili skúter, na ktorom francúzsky prezident tajne jazdil za milenkou. Kto ho kúpil a čo s ním urobí?

27.05.2024 08:00

Na trhu ojazdených vozidiel by stál od 1300 do 4000 eur, ale toto je Rolls-Royce medzi skútrami, tvrdí dražiteľ o stroji, ktorý má najazdených už 34-tisíc kilometrov.

Papua New Guinea, zosuv pôdy

Zosuvy pôdy na Papui-Novej Guinei zavalili najmenej 2000 ľudí, oznámili úrady OSN

27.05.2024 07:44

Sobotňajšie správy hovorili o 670 obetiach.

tornádo SR

Tornáda a tlakové níže si v USA vyžiadali najmenej 15 obetí

27.05.2024 06:42

Podľa predpovedí sa riziko nepriaznivého počasia v pondelok presunie do Severnej Karolíny a Virgínie.

vojna na Ukrajine, M777

ONLINE: EÚ rieši štrnásty balík sankcií, pokračuje aj debata o použití zbraní pre Ukrajinu priamo v Rusku

27.05.2024 06:25

Mali by mať Ukrajinci právo používať zbrane od spojencov pre útoky na ruskom území? Štáty NATO v tom nemajú jednotný názor a Rusko tento rozpor podporuje.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 552
Celková čítanosť: 3164065x
Priemerná čítanosť článkov: 5732x

Autor blogu

Kategórie

Archív