Daniel Lipšic bol ministrom spravodlivosti v druhej Dzurindovej vláde medzi rokmi 2002-6.
Za jeho ministrovania sa vytvoril zákon o Špeciálnom súde a Špeciálnej prokuratúre, on bojoval za to, aby najťažšie kauzy v boji proti mafii riešili LEN TÍ NAJSKÚSENEJŠÍ prokurátori a sudcovia. Preto boli požiadavky nastavené tak prísne, Za špeciálneho prokurátora mohol byť zvolený JEDINE prokurátor s 10 ročnou praxou, pracujúci na Generálnej prokuratúre.
Zákon č. 458/2003 Z. z. Zákon o zriadení Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Účinný od 17.07.2009
V § 10 odsek 6 znie:
„(6) Na generálnu prokuratúru možno preložiť len prokurátora, ktorý dosiahol aspoň desať rokov započítateľnej praxe (§ 97); výnimku z tejto dĺžky započítateľnej praxe môže udeliť generálny prokurátor na návrh špeciálneho prokurátora, ak ide o prokurátora prekladaného na Úrad špeciálnej prokuratúry [§ 24b ods. 1 písm. b)]. Na výkon funkcie v Úrade špeciálnej prokuratúry možno preložiť iba prokurátora, ktorý podľa vyjadrenia Národného bezpečnostného úradu podľa osobitného zákona11a) je oprávnený na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami stupňa utajenia Prísne tajné. Ustanoveniami predchádzajúcich viet nie je dotknuté ustanovenie odseku 5.“.
Vymenovanie do funkcie Špeciálneho prokurátora.
24 a)
(1) Špeciálneho prokurátora volí do funkcie Národná rada Slovenskej republiky na návrh generálneho prokurátora na základe výberového konania. Funkčné obdobie špeciálneho prokurátora je päť rokov. Za špeciálneho prokurátora môže byť zvolený iba prokurátor generálnej prokuratúry.
(2) Ostatných vedúcich prokurátorov a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry vymenúva do funkcie v Úrade špeciálnej prokuratúry generálny prokurátor na základe výberového konania na návrh špeciálneho prokurátora a po predchádzajúcom súhlase rady prokurátorov. Za vedúceho prokurátora a za prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry môže byť vymenovaný iba prokurátor generálnej prokuratúry.
(3) Oprávnenie vykonávať funkciu v Úrade špeciálnej prokuratúry vzniká dňom určeným v rozhodnutí generálneho prokurátora o vymenovaní do funkcie v Úrade špeciálnej prokuratúry.
(4) Ak rada prokurátorov odmietne udeliť súhlas na vymenovanie do funkcie uvedenej v odseku 2, uskutoční sa nové výberové konanie.
Keď sa dostal k moci Matovič, už to zrazu bolo na prekážku a tak sa narýchlo upravil Záýkon o špeciálnom súde a Špeciálnej prokuratúre, a zrazu nemusel byť človek vybraný na čelo Špeciálnej prokuratúry ten najlepší z najlepších prokurátorov Generálnej prokuratúry. Stačilo aby mal to správne politické tričko a nemusel byť vôbec prokurátorom.
Úprava zákona 458/2003 zákonom 241/2020 platnosť 2.9.2020 od 9.9.2020
V § 24a sa za odsek 1 vkladajú nové odseky 2 až 9, ktoré znejú:
2) Za špeciálneho prokurátora môže byť zvolený občan Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný do národnej rady, dosiahol vek 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa, je najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní, má odbornú justičnú skúšku, je bezúhonný, posledné dva roky pred vymenovaním nevykonával funkciu prezidenta Slovenskej republiky, poslanca národnej rady, poslanca Európskeho parlamentu, člena vlády, predsedu,
KAM SA PODELO ŽE MUSÍ BYŤ PROKURÁTOROM GENERÁLNEJ PROKURATÚRY?? A kam sa podelo, že musí byť PROKURÁTOROM?? ÚPRAVA urobená na mieru aby mohol byť do funkcie vymenovaný LIPŠIC, ktorý NEBOL NIKDY PROKURÁTOROM!!
Výsledok??
Parlament v piatok (5. 2.2021) zvolil advokáta Daniela Lipšica za šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). V pléne Národnej rady SR zaňho hlasovalo 79 poslancov. Jeho funkčné obdobie bude sedem rokov.
O tento post sa uchádzali dohromady štyria kandidáti. Okrem Lipšica to boli prokurátori ÚŠP Peter Kysel, Ján Šanta a Vasiľ Špirko. Lipšic kandidoval ako jediný neprokurátor. Stať sa šéfom ÚŠP mu umožnila zmena zákona, vďaka ktorej mohol do tejto funkcie kandidovať aj neprokurátor.
Takže politický reprezentant, plniaci politické požiadavky bol vtedajšou koalíciou DOSADENÝ ( zvolenie len hlasmi koalície, aj to nie všetkými je dosadenie bez konsenzu) vtedajšou koalíciou…. Od samotného začiatku viedli všetky kroky k tomu aby ho hneď po voľbách a rozdelení si moci mohli dať do čela tejto inštitúcie.
Teraz keď má byť odvolaný alebo dokonca zrušená špeciálna prokuratúra, tak sa tvári ako svätý za dedinou a etalón spravodlivosti. Dnes vláda oznámila že Úrad špeciálnej prokuratúry ruší a prokurátori prejdú pod Generálnu prokuratúru aj s rozpracovanými kauzami. Je to len dôsledok SPOLITIZOVANIA tej inštitúcie, keď aj za cenu zmeny zákona na jej čelo za Matovičovej vlády DOSADILI ( samozrejmou voľbou) POLITIKA A NIE PROKURÁTORA. Dobrý úmysel z roku 2003 takto vyšiel nazmar, len pre nebotyčné ambície Lipšica uchopiť moc v tomto štáte.
dosadením politika a nie prokurátora... ...
Ako pre koho, vsak ano. ...
Dobre si to napísal. ...
Alebo že pracovali príliš dobre- ...
Za zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry môže... ...
Celá debata | RSS tejto debaty