Založ si blog

Za MiG-29 a Kuby nedostaneme ani cent? Bola to vaša národná iniciatíva a nie priorita pre Ukrajinu, odkazujú z Bruselu.

Najnovšia správa posledných dní znie: „Pravdepodobne je problém s preplatenim poskytnutej časti vojenského materiálu Ukrajine, konkrétne lietadiel MiG-29 a systému KUB cestou Európskeho mierového nástroja EPF( European Peace Facility ). EPF nechce preplatiť Slovensku finančnú čiastku za dodávku lietadiel MiG-29 a systému KUB UKRAJINE. Dôvod EPF uviedla, že ani lietadlá ani systém KUB neboli a nie sú na zozname prioritného materiálu pre Ukrajinu, ktorý vytvorila EPF na základe požiadaviek Ukrajiny a preto Slovensko nemá žiadny nárok na ich preplatenie…SR chcelo – dúfalo v refundáciu od EPF vo výške 50-60% z účtovnej hodnoty darovaných lietadiel a systémov PVO. Zoznam prioritného materiálu pre Ukrajinu je zostavovaný v Bruseli na základe požiadaviek, ktoré posiela do Bruselu UKRAJINA a tá nikdy neposlala požiadavku na lietadlá MiG-29 a KUB ako celok, ale len na jednotlivé náhradné diely a časti. Z Bruselu EPF odkázali Ministerstvu obrany SR, že neexistuje aby o finančných prostriedkoch a o financovaní EU rozhodovala Ukrajina! Preto bol premiér Heger a minister Naď ( obaja odvolaní)v Kyjeve , aby Zelenský požiadal EU a komisiu EPF o doplnenie spätne do požiadaviek Ukrajiny aj lietadlá MiG-29 a systém PVO KUB,… A naviac našej strane vznikli podľa dvojstrannej dohody náklady na dopravu a palivo, ktoré sme sa im zaviazali venovať.

Spätne sa nedá nič do požiadaviek doplniť, uviedol Brusel. Dokonca premiér Heger bol aj na rokovaní s pánom Borellomm ale ten ho odporučil na komisiu EPF. Tá má však na toto jasný pohľad. Nebolo v požiadavkách Ukrajiny, nemôžeme nič preplatiť. Bola to len Vaša ( SR) iniciatíva, dohoda je podpísaná len medzi SR a Ukrajinou bez zásahu EU, takže náklady musí znášať SR sama.

Na Sliači sú údajne už len posledné 2 MiGy naložené na autách a údajne bol vydaný zákaz ich nepustiť na kamiónoch von, kým sa záležitosti okolo preplatenia nevyriešia. Asi niekto zabudol, že darovacia zmluva nadobudla platnosť a tieto lietadlá už nie sú naše.

Minister Naď tie milióny z EU chcel použiť na zaplatenie 340 miliónov za bojové vrtuľníky Bell AH-1Z Viper, ktoré preto chcel nakúpiť v rozpore s plánom rozvoja armády do roku 2035, ktorý bol schválený v lete roku 2022 a narýchlo dopracovaný o útočné vrtuľníky teraz na jar. Tvrdil že tú splátku vykryjeme prostriedkami z EU za MiGy Kuby, zbytok bude zadarmo.

Je úplným diletantstvom nepreveriť si, ako vlastne funguje mechanizmus preplácania pomoci z EU, a zároveň plánovať takto získané prostriedky na niečo, čo sme ani v podstate pred pol rokom nechceli. Ukazuje sa, že menenie plánov podľa náhodných ponúk, nie je dobrou cestou, nehľadiac na to, že nebudeme mať na ne ani pilotov ani technický personál. Norma na vrtuľník letových posádok bola kedysi 2 pre tabuľky mierových a vojnových počtov, to znamená na 12 bojových dvojposádkových vrtuľníkov, 48 členov lietajúceho personálu na krídle, plus funkcionári. Teraz myslím platí norma 1,25, to znamená na 12x2x1,25= 30 členov lietajúceho personálu. K tomu treba pripočítaš asi 90-110 členov technického personálu, ktorý nemáme. Bol kedysi taký vtip, v kocúrkove sa rozhodli zaklať prasa, no najskôr sa opili pri hádke ako si ho podelia.. a keď vyšli von, prasa bolo ujdené v lese… Hlavne že bolo už rozdelené…

Takže  si niekto  ani nepreveril mechanizmus preplácania pomoci a urobil to ako partizán, ako čisto svoju súkromnú PROMO akciu. Je veľmi pravdepodobné, že sa to zvrátiť nepodarí a my budeme bez lietadiel aj bez paliva a nákladov na ich prelet a pozemný transport, ktoré sme sa zaviazali uhradiť. Ja viem, pán Naď bude argumentovať, že to bol šrot a je len dobre že sme sa ho zbavili. Súhlasím s jediným, v tejto geopolitickej situácii by sme nevedeli zabezpečiť ich ďalšiu prevádzku. Môžu byť v prevádzke ešte asi 10 rokov a je dobre, že niekde môžu poslúžiť. NO ALE PREDSA zadarmo nedávajú ani USA a to sú omnoho bohatšie ako Slovensko. Tam ide skoro všetko na základe zákona o pôžičke a prenájme. Ak je toto pravda, mal by niekto vysvetliť kde sa stala chyba….použité údaje z piatka 14.4.

Myslím že nastal čas, čo vy nato pani prezidentová?

Zdroj facebook info a MOSR, ktorý nechce byť menovaný.

Ukrajina , blízky východ či Čínske more, všade vidieť tieň USA. Chce niekto vojnu veľkého rozsahu?

07.06.2023

Na Ukrajine sme v prvých dňoch protiofenzívy, ktorú podľa oficiálneho Kremľa Rusko odráža a nedopustilo žiaden postup ukrajinských síl. Front má asi 1200 km po dĺžke no majiteľ Wagner group to vidí inak. Začnem vyjadrením hovorcu Kremľa Peskova, ktorý odpovedal na otázku, či chcú zamrznutý vojenský konflikt. „Kórejská remíza na Ukrajine nie je cieľom ruskej [...]

Oligarcha Prigožin( majiteľ Wagner group) to vidí pre Rusko veľmi čierne. Alebo sa chce hrať na spasiteľa?

06.06.2023

Dnes som našiel asi 10 videí, kde šéf Wagnerovcov Prigožin hodnotí situáciu na fronte a neberie si servítky. Prepíšem najvážnejšie slová z troch videí. Už 5.5. 2023 na TIKTOK v kanále informant zverejnil video , kde objasňuje prečo bol odvolaný generál Mizincev. Podstata bola v tom že keď začal veliť tylu, pristúpil pragmaticky k svojim úlohám. Začal opravovať [...]

Kto vyhodil Kachovskú priehradu a zatopil územie? Môj názor.

06.06.2023

Ukrajina tvrdí že Rusi vyhodili do vzduchu Kachovskú priehradu a tým zatopili civilne obyvateľstvo…. MALO BY NASLEDOVAŤ POTRESTANIE TERORISTU OD NATO!!! Myslím si, že toto je cieľ a nie obrana proti ukrajinskej ofenzíve… prečo? RUS OBSADIL KACHOVSKU PRIEHRADU v prvých dňoch vojny lebo odtiaľ ide voda kanálom na KRYM, KTORÚ UKRAJINCI ODSTAVILI V 2014… obsadil [...]

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Dědeček aj Slota mali mať exemplárne tresty. Nie je dôvod, aby k nim boli súdy zhovievavé

09.06.2023 22:25

Rozhodnutia súdu by sa nemali komentovať. Tu ide však o ďalšie, ktoré podkopávajú vieru v spravodlivosť na Slovensku.

krym, rusko, ukrajina, výbuch

Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, tvrdia Ukrajinci. Výbuch môže spôsobiť katastrofu

09.06.2023 22:10

Výbušniny by pri zničení továrne uvoľnili "tisíce ton" jedovatých látok.

boris johnson

Boris Johnson končí v britskom parlamente. Osudným sa mu stali večierky počas lockdownu

09.06.2023 22:08

Bývalý britský premiér Boris Johnson oznámil, že s okamžitou platnosťou odstupuje z funkcie poslanca Dolnej snemovne.

Donald Trump

Trump čelí obvineniam z 37 trestných činov. Zverejnili dokumenty

09.06.2023 20:58, aktualizované: 21:25

Trump, v niektorých bodoch spoločne so svojím osobným asistentom Nautom, je obvinený okrem iného z marenia spravodlivosti a držania utajovaných skutočností.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 498
Celková čítanosť: 2864429x
Priemerná čítanosť článkov: 5752x

Autor blogu

Kategórie

Archív