Založ si blog

MiG-29 a príklad Poľska. Len hlúpy človek sa nestará o svoj majetok.

Nedá mi zareagovať na neustále masírovanie verejnej mienky o totálnom šrote ako nazýva Naď MiG-29, najnovšie aj o možnej sabotáži ich schopnosti ruským servisom.  Začnem ich koncom. Ak by Naď v záchvate propagandistického nadšenia nenazýval tie lietadlá neustále šrotom od septembra minulého roku, keď ich dal uzemniť, nemusel by sa hanbiť pri ich odovzdaní Ukrajine a mohlo ich preletieť minimálne OSEM a nie len prvé štyri. Po prijatí rozhodnutia o ich darovaní Ukrajine, sa začalo na lietadlách pracovať, prebehlo ich uschopnenie a prvé štyri preleteli na Ukrajinu. Technický personál pripravil aj ďalšie štyri na prelet, urobil motorové skúšky a doplnil palivo pred preletom. Zrazu prišiel rozkaz.. odsať z nich palivo, rozobrať ich a prepraviť na Ukrajinu pozemným transportom ŠROTY PREDSA NEMôŽU preletieť v tak vysokom počte. Skutočne neletové, a to dlhodobo boli len tri, ktorým  sme nepredĺžili technický život a teda dlhodobo nelietali, lebo im skončil v období 2009-2013. Zvyšok po doplnení motorov KSA a iných náhradných dielov , po vykonaní skúšok systémov a motorov mohol preletieť.. hoci mali niektoré  dolietaných 10 rokov do veľkých servisných prác po 1000 hodinách a 10 rokoch.

K tomu aký je to šrot a ako sú nesmierne v prevádzke drahé oproti napríklad F16 dám jediný príklad. POĽSKO.

Samo kúpilo v roku 1989-90 od ZSSR 10 lietadiel MiG-29 A,  keď Československo 20. DDR malo 20+4 lietadiel MiG-29, ktoré prešli po zjednotení do vzdušných síl NEMECKA. Poliaci kúpili za  svoje vrtuľníky z Čiech ich 10 MiG29  (1995). V roku 2003 z Nemecka dostali darom 23 MiG-29., Spolu mali teda Poliaci 43 lietadiel MiG-29 a modernizovali ich na základné štandardy NATO ako aj Slovensko. ( rádio,  navigáciou TACAN, pristávací systém VOR, ILS, DME… IFF rozpoznanie vlastný cudzí , GPS, a pár iných vecí… Za motory, rakety a náhradné diely museli zaplatiť 30 mil. USD.  Do integrovaného systému NATO boli ich prvé lietadlá zaradené už v roku 1999.  Do začiatku roka 2023 mali Poliaci vo výzbroji 28 MiG-29, to znamená že rovnako ako Slovensko museli na nich predĺžiť technický život z 20 na 40 rokov. V roku 2008 kúpili 36 bojových F16 C block 52CF a 12x F16D/52CF– dvojsedadlové cvičné . Takže od roku 2009 Poľsko má vo výzbroji SÚBEŽNE  a lieta ich  Mig29 aj F16.

Ak by sa tvrdenia našich expertov o šrotoch MiG29 a ich obrovských nákladoch na prevádzku oproti napríklad F16 zakladali na pravde, NEVERÍM že by naši susedia boli takí hlúpi, aby lietali súbežne na oboch typoch. Na tom neuveriteľne drahom ruskom a lacnom americkom. Myslíme si , že poliaci neovládajú POČTY alebo len tak z rostopaše vyhadzujú peniaze von oknom, len vďaka nostalgii za ruskými MIGMI?? Ja osobne tomu neverím. Poliaci v januári 2020  už uzatvorili zmluvu na nákup 32 lietadiel F35, ktorých dodávku očakávajú v priebehu rokov 2024-25 za asi 4,6 miliardy dolárov ,  preto až TERAZ v roku 2023 začali na Ukrajinu presúvať svoje MIGY 29.  Neurobili si v svojom letectve dieru ako Slovensko, nezostali bez bojových lietadiel , ale postupovali s rozumom. Kto si myslí, že sú Poliaci hlúpi a nevedia nič o hodnote letovej hodiny a cene prevádzky jednotlivých typov leteckej techniky?

Nie je mi ľúto za MiG 29, na svoju dobu to bol výborný stíhač a u nás odslúžil o tretinu viac, ako bol jeho pôvodný technický život. Veľká vďaka za to patrí lietajúcemu personálu aj technickému personálu na letisku Sliač, ako aj všetkým zabezpečovacím jednotkám. Len vďaka politikom boli tie lietadlá v inom stave ako v Poľsku, kde im nevadilo že majú sovietsky pôvod a starali sa o ne rovnako ako o tie americké. U nás začal pôvod tých lietadiel vadiť už v roku 1999, keď boli vyňaté zo systému ostrahy vzdušného priestoru, kde ich nahradili zasa MiG-21.  Už vtedy bola veľká snaha ich dostať z našeho letectva preč, lebo predstavovali pre niekoho neprijateľný symbol dedičstva minulého režimu. Po roku 2002 sa vrátili do pohotovostného systému zasa MIG 29, boli modernizované a bol im predĺžený technický život z 20 na 40 rokov. Nie je to chyba len poslednej vlády, že naše MiG 29 mali horšie podmienky k životu ako tie v Poľsku. Lietadlo má jednu zvláštnu vlastnosť, bez ohľadu na pôvod. Je to zložitý komplex systémov, ktoré sa najviac kazia keď lietajú málo alebo len občas. Vtedy je poruchovosť veľká , lietadlu svedčí neustála prevádzka a zaťaženie, v takej prevádzke vykazuje minimum chýb.   Poľsko svojim racionálnym a múdrym prístupom  malo MiG 29 v úcte AKO SVOJU TECHNIKU a nie zlý symbol minulosti.  

P.s.: ak by sme pripustili sabotáž ruským servisom MiG29,tak sa treba spýtať kompetentných kto sabotuje naše letectvo  u iných typov? Kto sabotuje Spartany , ak je dlhodobo schopný jeden z dvoch? Kto sabotuje UH60, ak sú neschopné asi 4 až 5 z deviatich? L39, ktoré majú pre dobu mieru technický život len tri a 4 nemajú?. Kto sabotuje L410, ak máme z šiestich schopnú pre dobu mieru asi jednu až dve? Pritom máme posledné roky rozpočet na obranu 2% HDP ako vyžaduje aliancia, čo je zásluha tejto vlády. Aj tam všade za to môže ruský servis mig 29? Minister je na funkcii mesiac? Nie za všetko môže, ako tvrdí opozícia… tam kde končí, alebo skončil technický život strojov je bez viny… no za časť letu neschopných , neopravených pre nedostatok náhradných dielov a teda zlyhanie logistiky áno..

Ukrajina , blízky východ či Čínske more, všade vidieť tieň USA. Chce niekto vojnu veľkého rozsahu?

07.06.2023

Na Ukrajine sme v prvých dňoch protiofenzívy, ktorú podľa oficiálneho Kremľa Rusko odráža a nedopustilo žiaden postup ukrajinských síl. Front má asi 1200 km po dĺžke no majiteľ Wagner group to vidí inak. Začnem vyjadrením hovorcu Kremľa Peskova, ktorý odpovedal na otázku, či chcú zamrznutý vojenský konflikt. „Kórejská remíza na Ukrajine nie je cieľom ruskej [...]

Oligarcha Prigožin( majiteľ Wagner group) to vidí pre Rusko veľmi čierne. Alebo sa chce hrať na spasiteľa?

06.06.2023

Dnes som našiel asi 10 videí, kde šéf Wagnerovcov Prigožin hodnotí situáciu na fronte a neberie si servítky. Prepíšem najvážnejšie slová z troch videí. Už 5.5. 2023 na TIKTOK v kanále informant zverejnil video , kde objasňuje prečo bol odvolaný generál Mizincev. Podstata bola v tom že keď začal veliť tylu, pristúpil pragmaticky k svojim úlohám. Začal opravovať [...]

Kto vyhodil Kachovskú priehradu a zatopil územie? Môj názor.

06.06.2023

Ukrajina tvrdí že Rusi vyhodili do vzduchu Kachovskú priehradu a tým zatopili civilne obyvateľstvo…. MALO BY NASLEDOVAŤ POTRESTANIE TERORISTU OD NATO!!! Myslím si, že toto je cieľ a nie obrana proti ukrajinskej ofenzíve… prečo? RUS OBSADIL KACHOVSKU PRIEHRADU v prvých dňoch vojny lebo odtiaľ ide voda kanálom na KRYM, KTORÚ UKRAJINCI ODSTAVILI V 2014… obsadil [...]

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Dědeček aj Slota mali mať exemplárne tresty. Nie je dôvod, aby k nim boli súdy zhovievavé

09.06.2023 22:25

Rozhodnutia súdu by sa nemali komentovať. Tu ide však o ďalšie, ktoré podkopávajú vieru v spravodlivosť na Slovensku.

krym, rusko, ukrajina, výbuch

Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, tvrdia Ukrajinci. Výbuch môže spôsobiť katastrofu

09.06.2023 22:10

Výbušniny by pri zničení továrne uvoľnili "tisíce ton" jedovatých látok.

boris johnson

Boris Johnson končí v britskom parlamente. Osudným sa mu stali večierky počas lockdownu

09.06.2023 22:08

Bývalý britský premiér Boris Johnson oznámil, že s okamžitou platnosťou odstupuje z funkcie poslanca Dolnej snemovne.

Donald Trump

Trump čelí obvineniam z 37 trestných činov. Zverejnili dokumenty

09.06.2023 20:58, aktualizované: 21:25

Trump, v niektorých bodoch spoločne so svojím osobným asistentom Nautom, je obvinený okrem iného z marenia spravodlivosti a držania utajovaných skutočností.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 498
Celková čítanosť: 2864446x
Priemerná čítanosť článkov: 5752x

Autor blogu

Kategórie

Archív