Založ si blog

Postoj Číny k politickému riešeniu ukrajinskej krízy, v plnom znení všetkých dvanástich bodov.

Tlačová agentúra Xinhua, Peking, 24. februára: Čínske ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo 24. februára dokument „Postoj Číny k politickému riešeniu ukrajinskej krízy“. Celé znenie je nasledovné:

 1. Rešpektovať suverenitu všetkých krajín. Uznávané medzinárodné zákony vrátane účelov a princípov Charty OSN by sa mali prísne dodržiavať a mala by byť účinne zaručená suverenita, nezávislosť a územná celistvosť všetkých krajín. Všetky krajiny sú si rovné bez ohľadu na ich veľkosť, silu alebo bohatstvo. Všetky strany by mali spoločne dodržiavať základné normy upravujúce medzinárodné vzťahy a zabezpečovať medzinárodnú spravodlivosť a spravodlivosť. Medzinárodné právo by sa malo uplatňovať rovnako a jednotne a nemali by sa prijímať dvojité normy.

 Po druhé, opustiť mentalitu studenej vojny. Bezpečnosť krajiny nemôže byť na úkor bezpečnosti iných krajín a regionálnu bezpečnosť nemožno zaručiť posilňovaním alebo dokonca rozširovaním vojenských blokov. Legitímne bezpečnostné záujmy a obavy všetkých krajín by sa mali brať vážne a náležite sa im venovať. Zložité problémy nemajú jednoduché riešenia. Mali by sme sa držať spoločnej, komplexnej, kooperatívnej a udržateľnej bezpečnostnej koncepcie, zamerať sa na dlhodobú stabilitu sveta, podporovať budovanie vyváženej, efektívnej a udržateľnej európskej bezpečnostnej architektúry a postaviť sa proti vytváraniu národnej bezpečnosti na základom neistoty iných krajín a predchádzať vytváraniu táborových konfrontácií. Spoločne chrániť mier a stabilitu euroázijského kontinentu.

 3. Zastavte paľbu a prestaňte bojovať. V konfliktných vojnách niet víťazov. Všetky strany by si mali zachovať racionalitu a zdržanlivosť, neprilievať olej do ohňa, nezosilňovať konflikty, zabrániť ďalšiemu prehlbovaniu ukrajinskej krízy alebo jej dokonca vymknutiu spod kontroly, podporovať Rusko a Ukrajinu pri vzájomnom stretnutí, pokračovať v priamom dialógu čo najskôr. možné, postupne podporovať deeskaláciu a uvoľnenie situácie a nakoniec dosiahnuť komplexné prímerie.

 Po štvrté, začnite mierové rozhovory. Dialóg a vyjednávanie sú jedinou schodnou cestou, ako vyriešiť ukrajinskú krízu. Všetky snahy o mierové vyriešenie krízy by sa mali povzbudzovať a podporovať. Medzinárodné spoločenstvo by sa malo držať správneho smeru presviedčania o mieri a podpory rozhovorov, pomôcť všetkým stranám konfliktu čo najskôr otvoriť dvere politickému riešeniu krízy a vytvoriť podmienky a poskytnúť platformu na obnovenie rokovaní. Čína je ochotná v tomto smere naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu.

 5. Vyriešiť humanitárnu krízu. Všetky opatrenia, ktoré vedú k zmierneniu humanitárnych kríz, by sa mali povzbudzovať a podporovať. Humanitárne akcie sa musia riadiť zásadami neutrality a nestrannosti a zabrániť politizácii humanitárnych otázok. Účinne chrániť bezpečnosť civilistov a vytvárať humanitárne koridory na evakuáciu civilistov z vojnových oblastí. Zvýšiť humanitárnu pomoc do relevantných oblastí, zlepšiť humanitárne podmienky, poskytnúť rýchly, bezpečný a bezbariérový prístup k humanitárnej pomoci a predchádzať humanitárnym krízam väčšieho rozsahu. Podporiť koordinačnú úlohu Organizácie Spojených národov pri humanitárnej pomoci konfliktným oblastiam.

 6. Ochrana civilného obyvateľstva a vojnových zajatcov. Strany konfliktu by mali prísne dodržiavať medzinárodné humanitárne právo, zdržať sa útokov na civilistov a civilné zariadenia, chrániť ženy, deti a iné obete konfliktu a rešpektovať základné práva vojnových zajatcov. Čína podporuje výmenu vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou a všetky strany by na to mali vytvoriť priaznivejšie podmienky.

 7. Zachovať bezpečnosť jadrových elektrární. Postaviť sa proti ozbrojeným útokom na mierové jadrové zariadenia, ako sú jadrové elektrárne. Vyzývame všetky strany, aby dodržiavali dohovory o jadrovej bezpečnosti a iné medzinárodné zákony a rozhodne sa vyhýbali jadrovým haváriám spôsobeným človekom. Podporiť konštruktívnu úlohu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu pri presadzovaní bezpečnosti a ochrany mierových jadrových zariadení.

 8. Znížte strategické riziká. Jadrové zbrane nemožno použiť a jadrovú vojnu nemožno viesť. Je potrebné postaviť sa proti použitiu alebo hrozbe použitia jadrových zbraní. Zabrániť šíreniu jadrových zbraní a vyhnúť sa jadrovej kríze. Sme proti vývoju a použitiu biologických a chemických zbraní akoukoľvek krajinou za akýchkoľvek okolností.

 9. Garantovať vývoz obilia. Všetky strany by mali vykonávať dohodu o preprave obilia v Čiernom mori podpísanú Ruskom, Tureckom, Ukrajinou a Organizáciou Spojených národov vyváženým, komplexným a účinným spôsobom a podporovať Organizáciu Spojených národov, aby v tomto smere zohrávala dôležitú úlohu. Iniciatíva medzinárodnej spolupráce v oblasti potravinovej bezpečnosti, ktorú navrhla Čína, poskytuje uskutočniteľné riešenie globálnej potravinovej krízy.

 10. Zastaviť jednostranné sankcie. Jednostranné sankcie a extrémny tlak nielenže nedokážu vyriešiť problémy, ale vytvoria nové. Postavte sa proti akýmkoľvek jednostranným sankciám, ktoré neschválila Bezpečnostná rada. Príslušné krajiny by mali prestať zneužívať jednostranné sankcie a „jurisdikciu dlhého ramena“ voči iným krajinám, zohrávať úlohu pri ochladzovaní krízy na Ukrajine a vytvárať podmienky pre rozvojové krajiny na rozvoj ich ekonomík a zlepšenie živobytia ľudí.

 11. Zabezpečiť stabilitu priemyselných a dodávateľských reťazcov. Všetky strany by mali vážne chrániť existujúci svetový ekonomický systém a postaviť sa proti politizácii, inštrumentalizácii a zbrojeniu svetovej ekonomiky. Spoločne zmiernite vedľajšie účinky krízy a zabráňte narušeniu medzinárodnej spolupráce v oblasti energetiky, financií, obchodu s obilím, dopravy a inej spolupráce a poškodeniu obnovy globálnej ekonomiky.

 12. Podporovať povojnovú rekonštrukciu. Medzinárodné spoločenstvo by malo prijať opatrenia na podporu povojnovej obnovy v konfliktných oblastiach. Čína je ochotná poskytnúť pomoc a zohrať v tomto smere konštruktívnu úlohu.

 

Ako vidno toto vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí nie je výhradne o Ukrajine a Rusku a o ich konflikte. Nechal som ho v plnom znení tak ako bolo vydané. Sami si urobte obraz čo v ňom je dobré a čo zlé a prečo či pre koho.

Ukrajina , blízky východ či Čínske more, všade vidieť tieň USA. Chce niekto vojnu veľkého rozsahu?

07.06.2023

Na Ukrajine sme v prvých dňoch protiofenzívy, ktorú podľa oficiálneho Kremľa Rusko odráža a nedopustilo žiaden postup ukrajinských síl. Front má asi 1200 km po dĺžke no majiteľ Wagner group to vidí inak. Začnem vyjadrením hovorcu Kremľa Peskova, ktorý odpovedal na otázku, či chcú zamrznutý vojenský konflikt. „Kórejská remíza na Ukrajine nie je cieľom ruskej [...]

Oligarcha Prigožin( majiteľ Wagner group) to vidí pre Rusko veľmi čierne. Alebo sa chce hrať na spasiteľa?

06.06.2023

Dnes som našiel asi 10 videí, kde šéf Wagnerovcov Prigožin hodnotí situáciu na fronte a neberie si servítky. Prepíšem najvážnejšie slová z troch videí. Už 5.5. 2023 na TIKTOK v kanále informant zverejnil video , kde objasňuje prečo bol odvolaný generál Mizincev. Podstata bola v tom že keď začal veliť tylu, pristúpil pragmaticky k svojim úlohám. Začal opravovať [...]

Kto vyhodil Kachovskú priehradu a zatopil územie? Môj názor.

06.06.2023

Ukrajina tvrdí že Rusi vyhodili do vzduchu Kachovskú priehradu a tým zatopili civilne obyvateľstvo…. MALO BY NASLEDOVAŤ POTRESTANIE TERORISTU OD NATO!!! Myslím si, že toto je cieľ a nie obrana proti ukrajinskej ofenzíve… prečo? RUS OBSADIL KACHOVSKU PRIEHRADU v prvých dňoch vojny lebo odtiaľ ide voda kanálom na KRYM, KTORÚ UKRAJINCI ODSTAVILI V 2014… obsadil [...]

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Dědeček aj Slota mali mať exemplárne tresty. Nie je dôvod, aby k nim boli súdy zhovievavé

09.06.2023 22:25

Rozhodnutia súdu by sa nemali komentovať. Tu ide však o ďalšie, ktoré podkopávajú vieru v spravodlivosť na Slovensku.

krym, rusko, ukrajina, výbuch

Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, tvrdia Ukrajinci. Výbuch môže spôsobiť katastrofu

09.06.2023 22:10

Výbušniny by pri zničení továrne uvoľnili "tisíce ton" jedovatých látok.

boris johnson

Boris Johnson končí v britskom parlamente. Osudným sa mu stali večierky počas lockdownu

09.06.2023 22:08

Bývalý britský premiér Boris Johnson oznámil, že s okamžitou platnosťou odstupuje z funkcie poslanca Dolnej snemovne.

Donald Trump

Trump čelí obvineniam z 37 trestných činov. Zverejnili dokumenty

09.06.2023 20:58, aktualizované: 21:25

Trump, v niektorých bodoch spoločne so svojím osobným asistentom Nautom, je obvinený okrem iného z marenia spravodlivosti a držania utajovaných skutočností.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 498
Celková čítanosť: 2864386x
Priemerná čítanosť článkov: 5752x

Autor blogu

Kategórie

Archív