Niekde sa stala chyba, vakcína od AstraZeneca má chybné výsledky, ktoré nevedia dostatočne vysvetliť.

Oznámenie z pondelka 23.11., že lacná a ľahko vyrobiteľná vakcína proti koronavírusu má až 90% účinnosť, bolo privítané radosťou. „Dajte si vaccaccino,“oslavoval britský bulvár s tým, že vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou stojí menej ako šálka kávy. Po zverejnení predbežných výsledkov spoločnosť AstraZeneca uznala kľúčovú chybu v dávkovaní vakcín, ktorú dostali niektorí účastníci štúdie, vznikla zrazu otázka, či vakcína potvrdí svoju efektivitu aj v ďalších testoch. Vedci a odborníci z tohto odvetvia tvrdia, že táto chyba a rad ďalších nezrovnalostí a opomenutí v spôsobe, akým spoločnosť AstraZeneca pôvodne zverejnila údaje, narušila ich dôveru v spoľahlivosť výsledkov. Tým klesá pravdepodobnosť, rýchleho povolenia použitia vakcíny v núdzovom režime. Michele Meixell, hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca, uviedla, že pokusy „boli vedené podľa najvyšších štandardov“.

V stredajšom rozhovore (25.11) Menelas Pangalos, výkonný riaditeľ spoločnosti AstraZeneca zodpovedný za väčšinu výskumu a vývoja spoločnosti, bránil spoločnosť v súvislosti s testovaním a zverejňovaním informácií. Uviedol, že chybu v dávkovaní urobil dodávateľ a  akonáhle to zistili, boli regulačné orgány okamžite informované a povolili  pokračovať v testovaní vakcíny v rôznych dávkach.

AstraZeneca bola treťou spoločnosťou v tomto mesiaci, ktorá uviedla povzbudivé prvé výsledky u kandidáta na vakcínu proti koronavírusu. Na prvý pohľad v pondelok ráno vyzerali výsledky nádejne. V závislosti od sily, v ktorej boli dávky podané, sa vakcína javila ako 90% alebo 62% účinná. Priemerná účinnosť, podľa vývojárov, bola 70%. O údajoch však boli takmer okamžite pochybnosti.

Režim, ktorý sa javil ako 90% účinný, bol založený na tom, že účastníci dostali polovičnú dávku vakcíny, po ktorej nasledovala o mesiac neskôr plná dávka; menej účinná verzia zahŕňala zaočkovanie dvoma plnými dávkami. Spoločnosť AstraZeneca vo svojom pôvodnom oznámení zverejnila, že menej ako 2 800 účastníkov dostávalo prvú dávku nižšiu, v porovnaní s takmer 8 900 účastníkmi, ktorí dostávali dve plné dávky.

Najväčšou otázkou bolo, prečo došlo k takým veľkým rozdielom v účinnosti vakcíny pri rôznych dávkach a prečo sa zdá, že nižšia dávka prináša oveľa lepšie výsledky? Vedci z AstraZeneca a Oxford uviedli, že nevedela.

Ďalej chýbali zásadné informácie. Spoločnosť uviedla, že skorá analýza bola založená na 131 symptomatických prípadoch Covid-19, ktoré sa objavili u účastníkov štúdie. Nezistilo sa však, koľko prípadov sa zistilo v každej skupine účastníkov – a-tých, ktorí dostali počiatočnú dávku s polovičnou silou, b-počiatočnú dávku s normálnou silou a c-placebo. Britskí vedci, ktorí riadili pokus, mali v úmysle pôvodne podať celú dávku  všetkým dobrovoľníkom, ale nesprávny výpočet znamenal, že im bola omylom podaná iba polovičná dávka. Pán Pangalos opísal chybu ako „náhodu“, ktorá umožnila výskumníkom nájsť pravdepodobne efektívnejší dávkovací režim. „Realita je taká, že by to mohla byť celkom užitočná chyba,“ uviedol v stredu v rozhovore pre The New York Times pán Pangalos. „Nikoho to nehrozilo.“ Bola to chyba dávkovania.  Chybu sme opravili a pokračovali v štúdii bez akýchkoľvek zmien. Dohodli sme sa s regulačným orgánom, že do analýzy štúdie zahrnie aj týchto pacientov.“ „Čo je tu na zverejnenie? V skutočnosti nezáleží na tom, či to bolo urobené zámerne, alebo nie. Vo vyhlásení pripisovanom Oxfordu pani Meixell, hovorkyňa spoločnosti AstraZeneca, uviedla, že „chyba pramenila z problému, ktorý sa odvtedy vyriešil.“ Pfizer a Moderna tento mesiac uviedli, že ich vakcíny, ktoré využívajú technológiu známu ako „messenger RNA“, sa zdajú byť asi 95 percent účinné. Zdá sa, že obe ponuky získajú v najbližších týždňoch núdzové povolenie od riadiaceho orgánu FDA.

Vakcína AstraZeneca, ktorá na vyvolanie imunitnej odpovede na koronavírus používa iný prístup zahŕňajúci vírus šimpanza, mala všetky charakteristické znaky trháku. Je lacná – iba pár dolárov za dávku – a ľahko sa dá vyrábať vo veľkom. Na rozdiel od vakcín Pfizer a Moderna sa vakcíny AstraZeneca mohli skladovať mesiace v bežných chladničkách. Spoločnosť odhaduje, že v budúcom roku bude schopná vyrobiť asi tri miliardy dávok, čo postačuje na zaočkovanie takmer pätiny svetovej populácie. USA si už objednali tieto vakcíny v množstve asi 300 miliónov kusov.

Ako vidno, aj renomované firmy a výskumníci môžu urobiť chybu, ktorá pravdepodobne spomalí príchod ich vakcíny na svetový trh, no skvalitní a zvýši efektivitu dávkovania vakcíny. Dobre si všimnime, že ich použitie vakcíny predpokladá DVE OČKOVANIA S MESAČNÝM ODSTUPOM. Snáď si to všimne aj náš génius na všetko ,súdruh premiér.

 

Zdroj: The New York Times. Rebecca Robbins a Benjamin Mueller

Neprijatý hovor.

29.03.2025

Zvoní, pozrieš na displej a necháš tak, máš starostí dosť, nechceš počúvať. Mladý si a tvoj život ide v diaľ, znova ťa niekto nahneval, alebo si len zle spal. Problém riešiš neustále, kde svoju kotvu spustiť máš, na odpoveď rodičom , nie vždy zostáva ten správny čas. Deň za dňom uteká, znova je tu leta deň, radosť z bytia , dovolenka, ešte stále aspoň jedej [...]

Politika je umením možného a vojna je len jej pokračovaním inými prostriedkami. Trump a Musk potrebujú peniaze na Vesmír, nie na vojny.

28.03.2025

Spojil som citáty Otta von Bismarka a Carla von Klausewitza, oboch Prušiakov, jeden bol zakladateľom Nemecka a druhý vojnovým teoretikom v službách Ruského cára v napoleonských vojnách. Oba výroky by mali jasne poukazovať na neoddeliteľnosť týchto dvoch stavov. Teda mierového a vojnového, oba sú jedným a tým istým. Sú neoddeliteľnou súčasťou vzťahov medzi národmi za [...]

Bezpečnostný škandál v najvyšších poschodiach Ministerstva obrany USA. Niekto konal s jasným cieľom.

25.03.2025

Trumpova administratíva mi náhodou napísala svoje vojnové plány Článok sa začína konštatovaním že: Trumpova administratíva plánovala svoje útoky na Húsíov pomocou skupinového chatu – a náhodne zahrnula Jeffreyho Goldberga z The Atlantic : Toto považujem za nepravdu, lebo žiadn anáhoda v systéme bezpečnosti neexistuje, Ide o úmysel niekoho, kto chcel poškodiť [...]

Grónsko, Jens-Frederik Nielsen,

Nový grónsky premiér rázne odmietol Trumpove ambície: Spojené štáty nás nezískajú

30.03.2025 22:48

Podľa prieskumov väčšina obyvateľov tohto strategicky významného ostrova podporuje nezávislosť od Dánska.

Zemetrasenie, Thajsko,

V blízkosti súostrovia Tonga v Tichom oceáne udrelo silné zemetrasenie

30.03.2025 22:19

Súostrovie Tonga v Tichom oceáne zasiahlo silné zemetrasenie, kvôli ktorému úrady vydali varovanie pred vlnou cunami.

Mike Walz, Biely dom

Únik vojenských informácií: Pokazili to, ale nikoho neodvolám, vyhlásil Trump. Vraj nechce dať liberálom dôvod na radosť

30.03.2025 18:00

Zdroje magazínu Politico konštatovali, že výsledkom je, že Walz je stále vo funkcii, ale „neznamená to, že je v bezpečí“.

dobrovodsky1

Ombudsman doručil parlamentu mimoriadnu správu: Slovenská polícia porušovala ľudské práva

30.03.2025 17:38

Spojená je s návrhom, aby bola prerokovaná na najbližšej schôdzi NR SR.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 615
Celková čítanosť: 3482436x
Priemerná čítanosť článkov: 5662x

Autor blogu

Kategórie

Archív