Dobre sa pozrime na fakty a začnime ich konečne vyhodnocovať. Svet je presvedčený o „PANDÉMII“ nového vírusu Sars-Cov-2, keď hlási viac ako TRI MILIÓNY pozitívnych , z ktorých zomrelo už asi 213 000 . Vyliečených je pritom už skoro 940 000 pacientov. Vo svete sa pohybuje počet ťažkých prípadov k všetkým aktívnym na hranici 3%, avšak úmrtnosť k vyliečeným je 19% k 81%.
Slovensko je na tom omnoho lepšie. Všetci ohovárame naše zdravotníctvo, aké je k ničomu a pritom sa ukazuje, že asi máme omnoho lepšie postupy a aj personál , ako v Taliansku , Španielsku, či Francúzsku. Nie všetko je o klimatizácii, komfortných posteliach či nevyležaných matracoch.
Takže k 28.4. k 18:00 máme od začiatku spolu len 1384 pozitívnych, 20 obetí( 4,7% k 95,3% vyliečených) počet aktívnych pacientov dosiahol vrchol 23.4. a zastavil sa na čísle 1022. Odvtedy neustále klesá a klesá už 5 dní po sebe, dnes máme len 961 aktívnych zo všetkých pozitívnych prípadov, 423 uzdravených. Z nich je v nemocniciach celého Slovenska hospitalizovaných s diagnózou COVID-19 iba 57 pacientov, z toho je celých ŠESŤ závažnejších priebehov (0,6% oproti svetovým 3%), ktoré ležia na JIS( jednotka intenzívnej starostlivosti) ale NIKTO nepotrebuje umelú pľúcnu ventiláciu! Zbytok z pozitívnych má mierne alebo žiadne prejavy nemoci a 1327 pozitívnych je v domácom liečení – karanténe. Ako je možné, že sa u nás nepreťažili nemocnice ako v iných štátoch?
Prvé odhady, ktoré vypustila nová vláda prostredníctvom narýchlo inštalovaného krízového štábu boli ohromujúce. 17.3. v NOVINY SK vyšli odhady: Pri najlepšom scenári vrchol nákazy dosiahneme až niekedy v polovici júna. Najlepší znamená zároveň aj z hľadiska času najdlhší. Podľa expertov si Slovensko takpovediac „kúpilo“ čas na prípravu takých opatrení, aby zvládlo nápor pacientov. Tých by malo byť takmer 24-tisíc a celkovo nakazených viac ako pol milióna. „Ten vrchol, kedy bude najväčšia prevalencia, sa posunul na 110 dní od tohto pondelka, kedy dosiahne 10% prevalenciu,“ priblížil Martin Smatana z Inštitútu zdravotnej politiky. Na druhej strane, ak by sme nerobili žiadne opatrenia, až 45% populácie by sa nakazilo do 25-ich dní. „Ak by pokračovali súčasné opatrenia, tak predpokladáme, že to číslo by bolo približne 20% v 60-ty deň,“ vysvetlil Smatana. ( čo je asi 110 000)
Stručne povedané, bez opatrení vrchol začiatkom apríla a 2 milióny 350 tisíc nakazených, pri opatreniach z minulého týždňa vrchol koncom apríla a 1 milión 360 tisíc nakazených a pri najnovších opatreniach vrchol pred polovicou júna a niečo cez pol milióna nakazených. „S tým, že budeme mať 550 ventilátorov, ktorými sa môžeme postarať o pacientov, to je kapacita, ktorá najbližších 60 dní bude stačiť,“ zhodnotil Smatana.
Vo vládnom dokumente PODROBNÝ PLÁN OPATRENÍ PRE PRÍPAD PANDÉMIE CHRÍPKY V SLOVENSKEJ REPUBLIKE z roku 2005 je uvedené nasledovné: V posledných desiatich rokoch ochorelo na chrípku a chrípke podobné ochorenia každoročne medzi 1 až 2 mil. ľudí. V epidémiách, ktoré zvyčajne trvajú 4 – 8 týždňov sa počet ochorení v Slovenskej republike pohyboval medzi 400 až 800 tis. V priebehu sezóny býva najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť evidovaná v skupine predškolského veku (0 – 5 ročné deti) a skupine detí školského veku (6 – 14 ročné deti). Úmrtia na chrípku boli hlásené ojedinele, maximum úmrtí (11 prípadov) bolo hlásených v sezóne 2002/2003. V jednotlivých sezónach bolo priemerne hlásených 6 % komplikácii…. V priebehu chrípkovej sezóny 2004 – 2005 bolo na Slovensku hlásených 1 067 399 akútnych respiračných ochorení). Chorobnosť bola 19 839,9 na 100 000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcou sezónou ide o pokles 5,1%. Celkovo ochorelo na chrípku a respiračné ochorenia v sezóne 2004/5 spolu 1 067 400 ľudí.
Takže prečo tá štúdia z roku 2005 bola podobná ako čísla udané matematickým modelovaním v roku 2020?? Prečo sme omnoho nižšie, a to o TRI RÁDY.. teda po dvoch mesiacoch máme len necelých 1,5 tisíca pozitívnych (a nie 1,5 milióna) , pri chrípke by to bolo skoro tých pol milióna?? Je teda COVID zákernejší ako chrípka alebo nie?? Ako je možné , že sme dosiahli v epidemiologických opatreniach tak ohromný úspech? Všade navôkol klesá počet aktívnych prípadov a zároveň klesá aj počet denných prírastkov pozitívnych. Výskoky prírastkov nad 100 denne boli spôsobené len testovaním v rómskych osadách, či domovoch sociálnych služieb. Aj na obyčajnú sezónnu chrípku zomierali už stáročia v prvom rade starí ľudia… marec- poberaj sa starec je veľmi výstižné príslovie našich múdrych predkov. Údaje o zaočkovanosti proti chrípke a zápalu pľúc sa zbierajú spoločne so stermi pri zisťovaní pozitivity, verím že bude aj tento vplyv na priebeh „ pandémie“ ktorá nebola u nás ani len epidémiou, vyhodnotený a docenený.
Je načase spolu s okolitými štátmi uvoľniť preventívne opatrenia, lebo je evidentné, že zafungovali výborne. Ak však budeme mať dva týždne klesajúci trend blížiaci sa limitne k nule, nie je zotrvávanie v domácich väzeniach viac potrebné.
Môžeme si už teraz blahoželať, že sme to ako štát a obyvateľstvo zvládli na výbornú. Neustále strašenie nejakým záhadným zlomom nie je už na mieste. Všade navôkol to bolo omnoho horšie, a aj tam ( Taliansko, Španielsko, Rakúsko…) sú trendy výrazne lepšie ako pred dvoma týždňami. Nie je na mieste určovať víťazných generálov, lebo všetci zúčastnení podali fakt super výkon. Nemocnice by som už uviedol do štandardných režimov, lebo ich máme viac ako 80 a na infekčných oddeleniach spolu len 57 pacientov. Je výrazný prepych kôli tak malému množstvu týrať zbytok vážne nemocných pacientov odkladmi operácií, či núdzovými režimami. Tie tri spádové nemocnice vyčlenené pre COVID by úplne postačovali. Aj hranica ukončenia núdzových režimov je dôležitá rovnako ako ich včasné zavedenie. Návrat k normálnemu životu by mal byť čo najrýchlejší, lebo to hovoria fakty ….. Pán Krčméry odišiel z krízového štábu, asi pre nezhody. On tvrdil od samotného začiatku, že tento „nový “ vírus nie je nebezpečnejší ako chrípka, a že v júni už budeme v normálnom živote. Asi to niekomu vadilo, no čísla dávajú za pravdu jemu a nie zbytku vedeckej obce, čo poslušne prikyvuje Igorovi a jeho plašivým tendenciám. Volajú ho šarlatánom, no ukazuje sa že pravda je v jeho myšlienkach a skúsenostiach.
P.S.: Podľa štúdie slovenských epidemiológov, ktorá mapovala vzťahy medzi celkovou úmrtnosťou na Slovensku a chrípkovou epidémiou počas rokov 2007 – 2017, zomrie na Slovensku následkom chrípky priemerne 816 osôb ročne. „Mnohí pacienti nezomierajú priamo na chrípku, ale na jej následky. Po prekonaní chrípky sa im zhorší základné chronické ochorenie tak, že mu podľahnú. Každé úmrtie na chrípku je zbytočné, pretože sa mu dá predísť očkovaním.“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.( UVZsr 18.10.2018) Zaočkovanosť u nás je asi 4,5%, pri vekovej skupine 65+ je to 13,3%. Graf pomeru k iným štátom
Lenže máš severnú a južnú pologuľu, a ...
Počet expertov na Coronavirus dnes prekročil ...
takže k dnešnému dňu 30.4 zomrelo v celom ...
Zasa si nedal zdroj svojho tvrdenia ani nespresnil... ...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1015… ...
Celá debata | RSS tejto debaty