Maverick nám zostrelil štyri Migy a my sme sa len prizerali. Studená vojna vrcholila v roku 1986.

Písal sa rok 1986 a ja som druhým rokom slúžil u bojováku s označením 1610. Našou úlohou bola ochrana hraníc Československa, ba čo viac, celého socialistického tábora. Lebo verte či nie, zóna dotyku dvoch svetových antagonistických zoskupení kapitalistického a socialistického viedla na našej západnej hranici( teraz je posunutá asi o 2000 km na východ smerom k Moskve). Nikdy sme síce nepriateľské lietadlá nevideli, no radarové odrazy letiace na našu hranicu neraz zdvihli do vzduchu plne vyzbrojené MiG-23 aj z nášho letiska. Nácvik vzdušného boja s protivníkom, prepady vzdušných cieľov bol každodenný chleba našich pilotov aj technikov. My sme pripravovali lietadlá k bojovému či cvičnému použitiu, a v dobe tesne pred Gorbačovom a po jeho nástupe v 1985 roku, vrcholilo neviditeľné súperenie oboch táborov, usilujúcich sa prevziať líderstvo na zemeguli.  Pri veľkých cvičeniach v Nemecku či Taliansku sme bývali  týždeň aj  dva nepretržite v práci, čakajúc či sa to nezvrtne na otvorený konflikt. Vojenská rozviedka pracovala na plné obrátky , dodávala nepretržitý tok informácií čo naši náprotivci robia, podľa toho sme pracovali aj my. Jedného slnečného dňa v lete 86 nás zvolali „tajní“ na veľké zhromaždenie po letkách na taktickú prípravu venujúcu sa zahraničnému letectvu. Všetko bolo utajené, nevedeli sme čo od toho čakať. S vážnou tvárou predstúpil pred príslušníkov našej prvej letky „ utajenec divízie“ spolu s veliteľom pluku.  „Teraz Vám pustíme film, ktorý získali naše tajné služby, je neželateľné, aby ste kohokoľvek v civile informovali o tom čo uvidíte.“ Šepotanie a chichúňanie v miestnosti ustalo ako šibnutím čarovného prútika. A ticho bolo celú asi hodinu a pol…  Pred nami z tmy zažiaril Paramount Pictures a začal plynúť dej filmu plného vzdušných súbojov, hrdosti, lásky aj smrti. K nám do kín sa tento film pre zákaz zatiaľ nedostal, lebo podľa inkvizítorov morálky bol propagandou  americkej leteckej techniky…

Premiéru mal 16. mája 1986 a my sme ho už v lete toho istého roku sledovali so zatajeným dychom, vďaka videokópii získanej tajnými službami. Hlavným hrdinom bolo lietadlo F-14A Tomcat, pilot zvaný Maverick a ich škola pre špičkových pilotov TOP GUN. Škola vznikla na konci „Vietnamskej vojny“ na základni MIRAMAR v Sant Diegu, kde námorníctvo USA zdokonaľovalo svojich pilotov vo vedení vzdušných bojov. Takto sa snažilo odstrániť reálnu chybu urobenú pri lietadle F4 Phantom, ktoré malo len raketovú výzbroj a nebolo so svojimi pilotmi pripravené viesť blízky manévrový vzdušný boj. V dobe natáčania filmu bola už F14ka zavedená vo výzbroji štrnásť rokov, no jej medzinárodný predaj nebol úspešný. Film podporil i Pentagon, námorníctvo  uvoľnilo na natáčanie niekoľko lietadiel F14 od 51 stíhacej perute Screaming Eagles, paramout platil 7800 USD z aletovú hodinu( dnes asi 20 000 USD), k dispozícii bola taktiež lietadlová loď SSC Enterprise a letecká základňa Naval Air Station Fallon v Nevade. Film stál 15 mil USD, zarobil 356 miliónov. Stal sa asi jedným z najlepších leteckých filmov studenej vojny a dodnes má svoju veľkú fanúšikovskú základňu. Cieľ očakávaný Pentagonom nesplnil, F14 predali iba Iránu, lebo na trhu boli už ľahšie a menej náročné na prevádzku F16 a F18. Po tomto filme vystrelila hviezda vtedy 24 ročného Toma Cruisa a stal sa jedným z najobsadzovanejším hercom. Pieseň Take My Breath Away získala Oscara.

Toto všetko sme v tom 86 roku pri sledovaní filmu nevedeli, videli sme len výborný strih a kameru pri snímaní leteckých súbojov v tomto asi najslávnejšom filme režiséra Tonyho Scotta. Súboj Mavericka s Migmi končí zostrelením Migu a pomocou pri pristátí vedúceho skupiny, ktorý by bez Mavericka asi zahynul. Tom Cruise je poslaný do elitnej školy Top Gun , kde sa má ešte zdokonaliť vo svojom majstrovstve. Samozrejme sa zamiluje do krásnej dievčiny netušiac, že to je jeho inštruktorka. Jeho operátor ( F14 má posádku pilot+ operátor) Nick Goose však zahynie pri neúspešnej katapultáži po páde do plochej vývrtky , ktorú však Maveric nespôsobil. Jeho súperenie s Icemanom( Val Kilmer) ho vedie na kraj rizika, aby dokázal že je najlepší. Po strate priateľa sa však spamätá a kurz dokončí. Sú spolu s Icemanom odvelení späť na lietadlovú loď, kde sa samozrejme stretnú vo vzduchui s húfom Migov a štyri zostrelia. Tri Maverick a jeden Iceman.  Ponúknu mu aby si vybral nové pôsobisko, on berie inštruktora v Top Gune.  Tu z aním prichádza jeho láska a film končí hepákom.

Všetci sme v tej miestnosti pri utajenej produkcii milovali lietadlá, tie F14 sa nám napriek tomu že boli nepriateľské, páčili. Rovnako sme všetci zatúžili mať takú motorku a frajerku ako mal Tom Cruise, či aspoň kabrioletík jeho frajerky. Výborná hudba len umocnila dej filmu. Nik z nás ho nevnímal ako propagandu americkej bojovej techniky, ale ako normálny Hollywoodsky film s dobrou zápletkou a pre nás strhujúcim dejom. Neviem kde na ten zákaz prišli , no netrval dlho a film bol uvedený aj v našich kinách.  Postupne sa s filmom zoznámili všetci príslušníci vtedajšieho letectva, oni nám zostrelili štyri Migy a my sme sa tomu ešte s obdivom prizerali…

Je pripravovaná aj dvojka na rok 2020 s rovnakým Tomom Cruisem ale už s F18 Super Hornet, tak snáď nám Maverick nezostrelí celé letectvo, lebo dne by 4 lietadlá znamenali polovičku bojových lietadiel Slovenska.

Politika je umením možného a vojna je len jej pokračovaním inými prostriedkami. Trump a Musk potrebujú peniaze na Vesmír, nie na vojny.

28.03.2025

Spojil som citáty Otta von Bismarka a Carla von Klausewitza, oboch Prušiakov, jeden bol zakladateľom Nemecka a druhý vojnovým teoretikom v službách Ruského cára v napoleonských vojnách. Oba výroky by mali jasne poukazovať na neoddeliteľnosť týchto dvoch stavov. Teda mierového a vojnového, oba sú jedným a tým istým. Sú neoddeliteľnou súčasťou vzťahov medzi národmi za [...]

Bezpečnostný škandál v najvyšších poschodiach Ministerstva obrany USA. Niekto konal s jasným cieľom.

25.03.2025

Trumpova administratíva mi náhodou napísala svoje vojnové plány Článok sa začína konštatovaním že: Trumpova administratíva plánovala svoje útoky na Húsíov pomocou skupinového chatu – a náhodne zahrnula Jeffreyho Goldberga z The Atlantic : Toto považujem za nepravdu, lebo žiadn anáhoda v systéme bezpečnosti neexistuje, Ide o úmysel niekoho, kto chcel poškodiť [...]

Bude mier alebo rozšírenie konfliktu? Vymenia si atómku za prístavy?

19.03.2025

Po včerajšom telefonáte Trump-Putin sa začína mierne vyjasnievať. Trump sa chce zbaviť Bidenovej vojny čo najskôr, no chce mať čo najväčší zisk. Pritom budúcu starosť o Ukrajinu hodí celú na plecia Európskych susedov. Tí stále nepochopili, čo sa stalo a chcú zotrvávať na dlhodobej podpore vojny až do posledného Ukrajinca. O tom svedčí Macronova iniciatíva vyslať [...]

húfnica Zuzana

Štátna zbrojovka nedostane pokutu za nákup vojenskej techniky bez verejnej súťaže

29.03.2025 10:23

Firma porušila zákon o verejnom obstarávaní.

Oslie mlieko: Poklad z prírody alebo módny výstrelok?

SLAK na Slovensku: Vyhýbajte sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, upozorňuje ÚVZ

29.03.2025 10:05

Dodali, že mäso, mlieko a mliečne výrobky je vhodné nakupovať od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín.

hodiny, hodinky, budík, vstávanie, posúvanie času, letný čas, zimný čas,

Pozor, v noci sa posúvajú hodiny. V USA možno naposledy, Trump označuje prechod na letný čas za nepohodlný

29.03.2025 09:30

Je možné, že už od budúceho roku upustia od letného času Spojené štáty americké.

Vrchol vyhliadkovej veze Hradova nad Kosicami

Košice chcú zrekonštruovať vyhliadkovú vežu nad mestom. Pribudnú aj nové zaujímavé prvky

29.03.2025 09:30

Rozhľadňa ponúka široký výhľad do Košickej kotliny, Hornádskej doliny a na mesto Košice.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 614
Celková čítanosť: 3478167x
Priemerná čítanosť článkov: 5665x

Autor blogu

Kategórie

Archív