Výsledok Ukrajinského Majdanu II, posunutie vojsk NATO k hraniciam Ruska. Hrozba pre Európu!

Dva krát v novodobej histórii samostatnej Ukrajiny prišlo k zvrhnutiu vlády. Oba razy to bolo namierené proti rusky hovoriacim predstaviteľom. Po Majdane II v 2014, ktorý Rusko považuje za ozbrojený štátny prevrat,  bolo jasné, že Ukrajina ide cestou antiruských zákonov a jej veľkou snahou je poskytnúť svoje územie vojskám NATO, neskôr byť prijatá ako neoddeliteľná súčasť tohto zoskupenia. V poriadku, ich voľba je ich vnútornou vecou. Týmto však absolútne zmenili pomery, za ktorých boli podpísané dohody o ich samostatnosti ako aj Budapeštianske memorandum z 5.12. 1994. Rusko porušilo toto memorandum, ktoré nemá silu medzinárodnej zmluvy anexiou Krymu. Minister zahraničných vecí Lavrov prehlásil : Ruská federace se podpisem budapešťského memoranda o poskytnutí bezpečnostních záruk Ukrajině nezavázala, že bude uznávat výsledek ozbrojeného státního převratu.“  Prijaté bolo len memorandum a nie medzinárodná zmluva, lebo V USA neboli presvedčení, že záruky za bezpečnosť Ukrajiny by prešli ich parlamentom. Každému je jasné, že pripojenie Krymu k Rusku bolo strategický ťahom na zachovanie Sevastopoľu ako strategickej základne námorných síl Ruska pre akvatórium čierneho a stredozemného mora.

Okamžite plánovači NATO pripravili návrhy premiestnenia väčšieho počtu vojakov a techniky priamo na hranicu Ruska, ako prípravu na ochranu pred ruskou inváziou. Boli sme svedkami vybudovania medzinárodných jednotiek v Pobaltských štátoch. Premiestnenie hlavne leteckých síl na územie Rumunska a Bulharska.  A tak sú vojaci Albánska, Poľska, Slovinska, Slovenska a Talianska pripojené ku kanadskému  práporu rozmiestnenému v Lotyšsku. V Litve je prápor pod nemeckým velením posilnený o vojakov z Belgie, Chorvátska, Francúzska, Holandska, Luxemburska a Nórska. V Estónsku je Britský prápor obohatený o Dánov a Fínov. V roku 2017 prebiehalo veľké cvičenie síl NATO 11-20.7. „Severoatlantická aliancia otvorila dnes v Bulharsku rozsiahle cvičenia za účasti 25.000 členov vojenského personálu z viac ako 20 spojeneckých a partnerských krajín. Akcia Saber Guardian 17 (Šabľový strážca 17) pod vedením amerických síl v Európe bude prebiehať do 20. júla na území Bulharska, Maďarska a Rumunska.“  Toto je každoročne a nielen v Bulharsku.

Rozpočet Ruska na obranu je v roku 2018 asi 47 miliárd USD, majú 2200 bojových lietadiel a milión mužov v zbroji, k tomu 2,5 milióna záložákov.

Rozpočet USA v tomto roku (2018) predstavuje 647 miliárd USD, majú viac ako 4800 bojových lietadiel, 1,281 mil. vojakov a 800 tisíc záloh.

Najväčšie štáty EU v NATO majú ďalší milión mužov, 1000 bojových lietadiel, s rozpočtami FRA-40 mld USD, GB-50 mld USD, GER– 45 mld USD, ITA– 37,7 mld USD, POL– 9,36 mld USD. Len týchto 5 štátov má spolu v roku 2018 k dispozícii na ozbrojené sily 207 miliárd USD, čo je viac ako ŠTVORNÁSOBOK ruského rozpočtu. Poľsko  28.5.2018 ponúklo USA dve miliardy USD za vybudovanie americkej tankovej základne ( divízia) s trvalou posádkou na svojom území. To by predstavovalo od 10 000 do 20 000 vojakov USA .

Týmto je zrejmé, že sa rus asi sotva pripravuje na agresiu niekde v Európe, lebo na to nemá pripravenú armádu ani finančné pokrytie. Neustále strašenie jeho silou je len folklórom , aby sa mohli zbrojárske výrobné kolečká točiť a dodávať nové zbrane a systémy pre naše armády. Za posledné obdobie sa počet vojsk v okolí ruskej hranice len v Európe zvýšil z 10 000 na 40 000 stále prítomných vojakov. Naplnili sa sklady zbraňami , ktoré by boli použité v prípade potrebnosti rozvinutia  nových jednotiek, tak aby sa skrátil logisticky potrebný čas na ich rozvinutie na minimum. Dodajú sa len noví vojaci a jednotky budú za dva tri dni  schopné viesť operáciu. A to sa čudujeme ruským protiopatreniam, keď prehlásili, že všetky miesta v Európe s prítomnosťou vojenskej sily alebo skladov budú v prípade konfliktu cieľom úderu.  Pohoršuje nás to a berieme to ako hrozbu. Mohli by sme sa skúsiť na chvíľku vžiť do kože obyčajného ruského občana, ako on vníma posuny armád štátov NATO  od Norimbergu v roku 1989 na Rusko Litovskú , či Bulharsko Ruskú hranicu : Ako sa pozerá na snahy  Ukrajiny ,ktorá sa zo spojenca v roku 2013, stala protivníkom po prevrate a krvavých udalostiach Majdanu II v na konci ruku 2013a jari 2014…. Mali by sme sa vážne zamyslieť či to RUS sa posunul smerom na západ , alebo my sme ho zovreli a preventívnou prípravou na ozbrojený konflikt ho nenútime meniť postoje k štátom Európy. Dráždiť hada bosou nohou sa nevypláca…

Toto bola moja láska z detstva, dnes som sa s ňou zasa stretol.

20.02.2025

Mali ste lásku, ktorá vás držala celý život, v zdraví aj chorobe, v zime či lete? Ja som sa ako osem ročný zamiloval a láska pretrvala až do dnešných dní… V našom okresnom mestečku som býval ako dieťa v okrajovej štvrti, vzdialenej asi 15 minút chôdzou od centra. Nedeľa doobeda bola chlapskou. Vtedy nás tatko vzal s bratom za ruky a šli sme na vander. Mamka doma [...]

Vládna delegácia? Žobráci sú to. . .

17.02.2025

Tak ako ste dopadli? Bola otázka dňa, večer položená trom nádejajúcim sa mladým slečnám, ktoré sprevádzali štyroch účastníkov „vládnej delegácie“ v Moskve. V jeden koniec zimy niekedy v polovici 90tych rokov som bol členom vládnej delegácie ministerstva obrany vyslanej do Moskvy na medzinárodné rokovania o vojenskom všeličom. Skupina mala asi 20 členov a riešili sme [...]

Trump tlačí na pilu, chce mier na Ukrajine čo najskôr, netuším čo bude prioritou č. 1 pre USA. Víťazom tohto konfliktu sú USA.

14.02.2025

V jedinom prejave amerického ministra obrany Peta Hegsetha tento týždeň najmocnejší člen NATO uvrhol najväčšiu svetovú vojenskú alianciu do chaosu, čím vyvolal znepokojujúce otázky o záväzku Ameriky voči európskej bezpečnosti. Hegseth v stredu povedal takmer 50 ukrajinským západným podporovateľom, že sa pripojil k ich stretnutiu, „aby priamo a jednoznačne vyjadril, [...]

pápež františek

Pápež má za sebou pokojnú noc, zostáva ale v nemocnici v kritickom stave

23.02.2025 10:23

Pápež František v nemocnici bojuje s dvojitým zápalom pľúc.

ľadová veža, Oravská Polhora

Luxusná ľadová veža vyrástla priamo v obci. Lezci za atrakciou nemusia chodiť do hôr, parkujú rovno pri nej

23.02.2025 10:00

„Neskutočný luxus,“ komentoval jeden z nadšencov takmer 20-metrový ľadopád vytvorený dobrovoľníkmi. Ten môžu v mrazivom období využívať bezplatne všetci, ktorí holdujú lezectvu.

izrael, rukojemník, Omer Wenkert

Izrael žiada dôstojné odovzdanie rukojemníkov, inak palestínskych väzňov nepustí

23.02.2025 09:40

Izrael sa rozhodol odložiť naplánované prepustenie viac ako 600 palestínskych väzňov.

Nemecko, voľby, Merz

V Nemecku prebiehajú predčasné voľby. Favoritom je CDU/CSU, očakáva sa posilnenie AfD

23.02.2025 08:15

V Nemecku sa v nedeľu ráno začali predčasné parlamentné voľby. Približne 59 miliónov oprávnených voličov rozhoduje o poslancoch Bundestagu.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 606
Celková čítanosť: 3441362x
Priemerná čítanosť článkov: 5679x

Autor blogu

Kategórie

Archív