Dávno je známy fakt, že ponáhľanie sa Ukrajiny do EU aj za cenu druhého Majdanu a kopy mŕtvych sa nepáči viacerým krajinám. Nahlas sa hovorí o nesúhlase veľkých hráčov ako je Nemecko, Francúzsko, či menších Luxembursko, Belgicko a Holandsko.
Asociačnú dohodu Brusel Kyjev schválilo už 27 krajín Holandsko využilo prvý krát svoj inštitút REFERENDA práve pri tejto otázke. Podľa tamojšieho zákona je referendum platné, ak sa ho zúčastní nad 30% oprávnených voličov(občanov s volebným hlasom). Účasť bola 32,2% čím sa výsledok referenda stal platným, proti schváleniu dohody hlasovalo podľa ANP až 61,1 % zúčastnených.Za hlasovalo asi 38,1%. Týmto Holanďania odmietli schválenie asociačnej dohody, ktorú bude prijímať parlament. Hlas referenda je tam síce len poradný, ale neverím, že sa politici vykašlú na prejavený názor svojich občanov.
Všeobecne je Ukrajina svojou ekonomickou pozíciou veľkou záťažou pre prípadnú solidaritu EU, jej HDP neustále klesá( 5493 USD na obyvateľa, Rusko napr.11400 USD/obyv, Slovensko 15800).), ekonomika je v recesii a nie je to spôsobené len konfliktom na východe Ukrajiny či odčlenením Krymu. Výkon ich ekonomiky klesol len v roku 2015 o 9,5%. Ukrajina je dlhodobo vnímaná ako krajina s obrovskou korupciou s nestabilným politickým systémom. Ukrajinskú ekonomiku v súčasnosti držia nad vodou peniaze medzinárodných veriteľov. Krajina sa v súčasnosti zmieta v politickej kríze vyvolanej rozpadom štvorčlennej proeurópskej vládnej koalície vo februári. Súčasná situácia ohrozuje aj príliv sľúbenej pomoci od zahraničných veriteľov. Nedivím sa teda Holanďanom s jednou z najvyšších životných úrovní v počte asi 16,5 miliónov obyvateľov s 48 000USD HDP na obyvateľa, že nechcú pripustiť prechod záťaže asi 46,5 miliónovej Ukrajiny do spoločných Európskych priestorov. Nehovoriac ani o zväčšení spoločnej hranice s Ruskou Federáciou, ktorá by začlenením Ukrajiny do priestoru EU narástla o 2 245,8 km, pričom hlavne na východe žije asi 8,4 milióna rusov.
Porošenko sa vyjadril, že napriek takejto správe Ukrajina neprestane usilovať o vstup do štruktúr EU. Inej cesty totiž nemá, všetky možnosti spolupráce s Ruskom si zatvoril Majdanom a následnými protiruskými akciami v politike či na bojisku.
Aký vplyv bude mať Holandské referendum na prístupové dianie Ukrajiny do EU nám ukáže čas. Je to však PRVÝ oficiálne zdvihnutý prst, ktorý kýva nesúhlasné gesto…
to asi preto, aby mal hlas ľudu "rovnakú"... ...
Holandsko už raz povedalo v referende ...
niekde majú k demokracii úctu a na ...
Celá debata | RSS tejto debaty