Začiatok rozpadu Talianska? Dnes končilo referendum Benátskej republiky o osamostatnení.

 ID293__venetoViete čo je to VENETO? Úplne mimo záujmu našich či iných médií prebehlo referendum o osamostatnení  územia Benátskej republiky od Talianska. Pritom domáca tlač ho porovnáva s tým Krymským, lebo v konečnom dôsledku môže mať rovnaký výsledok- zmenu hraníc štátu.

Už dlhé desaťročia sa snaží sever Talianska o osamostatnenie od „Terónskeho“ juhu.  Tak posmešne nazývajú severania svojich južných spoluobčanov. Tí majú byť lenivý, nepracovití a bohatá časť podľa nich celé desaťročia musí živiť veľkú časť obyvateľov juhu.

Od 16.3. do 21.3. 2014 prebiehalo všeľudové hlasovanie v tejto časti Talianska a dnes bude vyhodnotené. Predbežne sa za osamostatnenie tohto regiónu vyjadrilo asi 1 878 000 ľudí, čo by znamenalo 50,3 % oprávnených voličov.   Separatisti prehlasujú, že to nie je dôvod k okamžitému osamostatneniu, ale základ na vyjednávanie s Rímom, ktoré bude napokon viesť k samostatnosti. Podľa súčasne platnej Ústavy  delenie Talianska referendom nie je možné. Tak požijeme a uvidíme, ako sa situácia členského štátu EU  napokon vyvinie. Benátska republika bola viac ako tisíc rokov samostatná a bohatá.  Vznikla na prelome 7 a 8 storočia, teda ešte pred slávou Veľkej Moravy . Najslávnejšie doby prežila ako námorná veľmoc v 11 až 15 storočí, ešte v 18 storočí jej patrila celá Istria a polovička pobrežia dnešného Chorvátska.  Bola zrušená Napoleonom, po svojej revolučnej obnove v roku 1848  ju zničila rakúska armáda v 1849.  Rakúsko ju držalo vo svojej moci do roku 1866, kedy vošla do zväzku  s Rímom  do zjednoteného Talianska.

Teraz bohatému severu konečne došla trpezlivosť a urobila dlho pripravované referendum.  A nepočul som nikoho tak prudko vystupovať proti, ako je to v prípade Krymu a jeho referenda. Benátky nemajú tak silného spojenca ako má Krym v podobe Ruska a tak ich proces bude ešte zdĺhavý. Prvý oficiálny krok je však vykonaný.

 

Česko zavedie svoje „neviditeľné F35“ v dobe, keď sú už vidieť. Ako to funguje? Najväčšia výhoda 5 generácie lietadiel je prekonaná.

08.05.2026

Keď USA vyvinuli prvé neviditeľné lietadlá, boli tieto postrachom každej protivzdušnej obrany, ich zostrelenie bolo vecou viac menej zhody priaznivých okolností, nedodržania stanovených protokolov a náhody. Piatu generáciu charakterizuje v oblasti neviditeľnosti nízka radarová odrazná plocha cieľa( 0,01-0,0001 m2 ) zabezpečená tvarom lietadla a „ povrchovou úpravou [...]

F35, 25 rokov vývoja a neustále odstraňovanie nedostatkov s chladením. Čo prinesie modernizácia BLOCK 4?

12.04.2026

Všade sa píše už asi 10 rokov o pretrvávajúcom probléme s chladiacou kapacitou lietadla F35, ktoré je preplnené elektronickými senzormi a rôznymi modernými zariadeniami. Každý kto má doma počítač vie, koľko tepla treba odviesť od procesorov či grafickej karty, aby zvládal moderné výpočtové programy, nebodaj hry. A teraz si predstavte tisíce takých počítačov [...]

Zveličovať spravodajské informácie, ale aj kašlať na ne a riadiť sa „lúpaním v kostiach“ je nezmysel.

05.04.2026

Byť teraz šéfom spravodajských služieb v USA je „o hubu“. Na niekoho sa ten v podstate „neúspech a vrtenie psom“ zvaliť musí. V roku 2005 komisia zákonodarcov a bezpečnostných expertov dospela k záveru, že „spravodajské služby sa takmer vo všetkých svojich predvojnových úsudkoch o irackých zbraniach hromadného ničenia úplne mýlili“. Americkí [...]

stíhačka F-16

VIDEO: Prázdny obchvat, blikajúce majáky a na ceste stíhačka. F-16 sa vrátila domov

14.05.2026 23:15

Bratislava zažila ďalší netradičný nočný presun.

oltar bazilika Jablonné v Podještědí

Zlodej ukradol z baziliky lebku svätice. Polícia ho zadržala skôr, než dokončil svoj plán

14.05.2026 21:48

Polícia tiež získala informácie o tom, kde sa vzácna relikvia nachádza.

fico merz

Merzova návšteva? Berlín schladil Ficove slová: Kancelár cestu na Slovensko ani neplánoval

14.05.2026 20:52

Nemecký kancelár slovenského premiéra kritizoval za cestu do Moskvy.

Vysne Nemecke  8

V slovenskej obci pri Užhorode vedeli o útokoch len z médií. Vo Vyšnom Nemeckom je dopyt po domoch, už nie sú žiadne na predaj

14.05.2026 20:36

Napriek ruským leteckým úderom na Zakarpatí vládne vo Vyšnom Nemeckom pokoj.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 677
Celková čítanosť: 3933740x
Priemerná čítanosť článkov: 5811x

Autor blogu

Kategórie

Archív