Článok 111.
Na návrh predsedu vlády prezident Slovenskej republiky vymenuje( do 1999 bolo vymenúva) a odvolá ďalších členov vlády a poverí ich riadením ministerstiev. Za podpredsedu vlády a ministra môže vymenovať občana, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Článok 150.
Na čele prokuratúry je generálny prokurátor, ktorého vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady Slovenskej republiky.
Prax nevymenovávania začala už v roku 1993 vlastne paradoxne neodvolaním na prvý pokus ministra Kňažka. Vtedy Ústavný súd vydal výnos 36/93 v ktorom dal 6.apríla 1993 jasné stanovisko.“
2. Článok 116 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky
upravuje oprávnenie predsedu vlády Slovenskej republiky podať návrh na odvolanie člena vlády Slovenskej republiky. Podaním návrhu predsedu vlády Slovenskej republiky na odvolanie člena vlády vzniká prezidentovi Slovenskej republiky povinnosť návrhom sa zaoberať. Prezident po posúdení okolností prípadu musí rozhodnúť, či návrhu predsedu vlády Slovenskej republiky vyhovie a člena vlády odvolá, alebo či návrhu predsedu vlády Slovenskej republiky nevyhovie a člena vlády neodvolá.
Predseda senátu:
Ján Klučka v. r… senát Klučka, Drgonec, Mrázová.
Rozhodlo slovíčko VYMENÚVA… teda nemusí.. ale môže.. preto bola v roku 1999 novelizovaná ústava a v článku 111 sa zmenilo slovíčko vymenúva na vymenuje.. a to už musí.. Teda ministri už musia byť prezidentom vymenovaní na návrh premiéra.
Sme však v roku 1994 a presne tohto rozhodnutia sa chytil prezident Kováč a nevymenoval na TRI KRÁT Lexu za ministra privatizácie. Lebo ústavná logika hovorí, ak nemusí odvolať, nemusí ani menovať. A bolo vymaľované. Lexa sa vtedy svojho ministerského kresla nedočkal. Dôvod bol“ nedôvera prezidenta k jeho osobe“. BODKA.
Ďalšie nevymenovanie vyprodukoval znova prezident Kováč v marci 1996, keď odmietol vymenovať Keltošovú, ktorú vláda schválila na post veľvyslanca stálej misie pri OSN. Teda vlastne povedal, ak odvolá svoj podpis pod vyhlásením vlády z 19.9.1995, tak ju vymenuje. Ona to odmietla, zostala nevymenovanou a k OSN nešla. A svet nespadol.
Kováč nevymenoval ani rektora Univerzity Mateja Bela, lebo s ním nesúhlasil bývalý rektor Findra, ktorý robil u prezidenta kancelára. Tak sa Michal zaťal a nevymenoval.
Ako sme si všimli, v ústave v článku 150 o generálnom prokurátorovi zostalo slovíčko vymenúva.. takže podľa skúseností z roku 1993 ani terajší prezident „Šepkajúci Gaszpár prvý“ nemusí nikoho vymenovať za GP ak nechce. A je úplne smiešne posledné rozhodnutie ÚS, ktoré vymenováva nejaké kritériá kedy nemusí. Predsa ÚS už dávno pred Čentéšom rozhodol, že prezident nemusí.. ak je v ústave slovíčko vymenúva.
Všetko ostatné sú len politické kecy. Vtedy sa Mečiar nezbláznil a život šiel ďalej aj bez ministra Lexu. Teraz pôjde určite život ďalej aj bez GP Čentéša, nech sa to nám páči alebo nie. Nič nové sa nestalo na politickej scéne, len to, čo tu už bolo a zvykli sme si. Alebo je rozhodujúce to , KOMU to nevyhovuje? Ak to nepasovalo Mečiarovi, bolo to super a v poriadku?? A ak to nepasuje SDKU, KDH či SaS je to protiústavné a v neporiadku? Nezdá sa vám to smiešne?? Mne je ukradnutý Lexa aj Čentéš, či hocikto iný z politikov. Ja nevolím a nemám svojich a nie svojich.NO mám pamäť a na rozdiel od „Kaplana“ si pamätám a nepozerám sa na rovnakú vec dvojakým uhlom pohľadu. Som presvedčený že aj „Pali Kaplan“ si pamätá, dokonca je presvedčený, že sa nič mimoriadne nedeje.. ale kričať musí, lebo farba politického dresu nepustí……
P.S.: je úplne nepodstatné ako vznikne návrh..na vymenúvanie.. či voľbou niekde alebo rozhodnutím niekoho. to nemá na samotný akt vymenúvania- vymenovania či odvolania žiaden vplyv, rovnako, ako naň nemá vplyv či bol prezident volený v parlamente alebo ľuďmi. Akt vymenovania má presne citovaný článok ústavy.. a tam nie sú podmienky.. že ak k návrhu došlo voľbou alebo rozhodnutím.. tak má alebo môže prezident postupovať INAK… On môže postupovať len s v súlade s ústavou pre ministrov čl. 111 a pre GP čl.150. a samozrejme s rozhodnutiami ÚS aj v súlade s tým z roku 1993…
www.zbierka.sk/sk/…/uznesenie-206-1993–z–z.p-2589.html?aspi…
dal som tu aj ten druhý výnos.. prosím... ...
Aha, takze plati ten prvy ktory riesil ...
Co ked ide o Ustavu SR pri ktorej porusovani... ...
Nepovazujes za rozdielne rozhodnutie ...
No prosím ,stačí si pozrieť debatu ...
Celá debata | RSS tejto debaty