Toľko boja o platnosť či neplatnosť takzvaných „Benešových dekrétov“ sme zažili v minulosti a zrazu? Prelomil ich jeden sudca v Prahe v júni 2007, následne dva súdy v Bratislave 2013. Súd vyniesol rozsudok, podľa ktorého Baťa preukázateľne nekolaboroval s Nemcami a tak vyhlásili jeho odsúdenie na 15 rokov a prepadnutie majetku za neplatné. Znamená to teda, že všetko čo mu štát zhabal v roku 1947( stále ešte kapitalistický a nie komunistický) môžu teraz jeho dedičia požadovať späť. Spravodlivosť v tomto prípade zvíťazí po 22 097 dňoch( k roku 2007). Súd preukázal, že s Nemeckou ríšou nekolaboroval, lebo bol po celý čas vojny v zahraničí. Moja jednoduchá otázka znie.. vyrábali jeho závody topánky a obúvali nemeckú armádu? Pripadol zisk alebo jeho časť aj majiteľovi žijúcemu v zahraničí? Ak nie, tak nekolaboroval… ak si však vzal čo i len časť zisku?
A tak si dedičia dávajú spisovať majetok na Slovensku v Čechách a budú žiadať odškodnenie, alebo jeho vrátenie. Len Bojnický zámok má hodnotu niekoľko stoviek miliónov euro, účtovnú len asi 211 000. Čo potom jeho fabriky a ním postavené mestá? Zlín, Baťovany- Partizánske, či Svit?
Je to však nebezpečný precedens, ktorý zatiaľ nikto nespomína. Celá druhá svetová vojna bola jedno veľké „NESPRAVODLIVO“ voči ľudstvu. „Benešove dekréty“ riešili vzťah medzi Československým štátom a jeho vnútornými nepriateľmi. Boli v mnohých prípadoch nespravodlivé, ale doba bola taká a nedalo sa dlho skúmať kto mohol viac a kto menej za podporu fašizmu v bývalom Československu. Rovnako ani Nemci a domáci pohlavári si nerobili starosti kto podporoval odboj. Vystrieľali celé dediny vypálili , poslali do koncentrákov milióny ľudí. Nik neskúmal, či oprávnene alebo nie. Preto aj výnosy „ Benešovych dekrétov“ sa realizovali v rýchlosti, aby bolo s vojnou a jej následkami skoncované čo najskôr.
A máme tu precedens, podľa ktorého ten čo má prachy sa bude môcť dožadovať navrátenia majetku ( odškodnenia) súdnou cestou. A netreba ani rušiť platnosť „dekrétov“ , stačí preukázať, že ich konkrétna realizácia bola nezákonná. Čo však bolo zákonné vo vojne a tesne po nej ???? Prečo dnešní daňoví poplatníci by mali zaplatiť za chybu, ktorá sa urobila v inom štáte a za úplne iných ako demokratických svetových podmienok? Bude zasa platiť, že spravodlivosť je vymožiteľná len na malých a slabých mocnými a bohatými? Kto vráti majetky tým, čo mali skoro nič a prišli o to? Na základe prenasledovania vo vojne či tesne po nej? Na základe zabitia celých rodín? Aké odškodné zaplatili USA pozostalým civilistov s HIROŠIMI a NAGASAKI? Dnes sú prosperujúce banky v ktorých zostalo zlato a miliardové vklady židovských rodín, vyvraždených pred a počas vojny. Riešme to komplexne.. Niekto na vojne zbohatol, niekto prišiel o všetko, vrátane života… Zaplatia tí , čo na nej zbohatli všetkým tým , čo prišli o život a majetok? Dajú sa milióny nespravodlivostí zahladiť jednou spravodlivosťou? Dokonca si myslím, že zákon o reštitúciách jasne stanovuje dátum 1948-1989, pod ktorý sa majetky vracať nebudú.( výnimku tvoril len Havel a jeho majetok, prečo asi?)
Ja neviem…. a vy?
No na Slovensku hlavne každý sedliak ...
Môžem prísť zveladovať Tvoj dom ...
zarobiť miliony v spolupráci s treťou... ...
Vidím ako sa všetci vytešujete a ...
Ale kto by potom dokázal odškodniť ...
Celá debata | RSS tejto debaty