Za totáča naspievala trenčianska kapela Bez ladu a skladu pieseň s textom:
Európska komisia sa chystá sprísniť opatrenia voči krajinám, ktoré porušujú demokratické normy, tým, že prepojí vyplácanie miliárd eur s dodržiavaním európskych noriem.
Znamená to, že vlády, najmä maďarská, ktoré porušili štandardy EÚ v oblasti právneho štátu prostredníctvom zásahov proti súdnej a mediálnej slobode, riskujú stratu značného množstva finančných prostriedkov z centralizovaného rozpočtu EÚ.
Plán výdavkov EÚ na roky 2028 – 2034, ktorý by mal byť zverejnený budúcu stredu a ktorý by znamenal začiatok najmenej niekoľkých rokov namáhavých rokovaní, predĺži prepojenie medzi platbami a demokratickým úpadkom, uvádza sa v dokumente, do ktorého mal prístup portál POLITICO. Predtým boli prepojené iba časti rozpočtu vo výške 1,2 bilióna eur.
Tento krok pravdepodobne zhorší napätie medzi Komisiou a maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý čelí veľmi reálnej vyhliadke straty moci po 15 rokoch vo voľbách naplánovaných na rok 2026. Mal turbulentný vzťah s tvorcami politík EÚ a kolegami vládami, ktoré kritizovali jeho politiku, ktorá je priateľská k Rusku a je autoritatívna.
Hoci EÚ podnikla kroky proti Maďarsku a už zadržala časť finančných prostriedkov – a Orbán mu sťažil život vyhrážkami, že zablokuje európske úsilie o sankcie voči Moskve –, ďalší rozpočet „zabezpečí zjednodušený a harmonizovaný systém podmienenosti pre všetky fondy EÚ pridelené členským štátom“, uvádza sa v dokumente.
Komisia sa chce odkloniť od súčasného systému, v ktorom by „členské štáty s konkrétnymi problémami mohli byť v pokušení presunúť niektoré investície medzi programami, aby sa vyhli splneniu určitej podmienky,“ uvádza.
Niekoľko krajín EÚ vo svojich podaniach Komisii pred predložením návrhu rozpočtu podporilo posilnenie prepojenia medzi zásadami právneho štátu a financovaním. Po jeho zverejnení začnú vlády medzi sebou rokovania o konečnom znení – ide však o zdĺhavý proces, ktorý by sa nemal ukončiť skôr ako v roku 2027.
„Nariadenie o podmienenosti sa musí vzťahovať na všetko financovanie EÚ,“ napísalo Fínsko vo svojom stanovisku k novému rozpočtu, ktoré videlo POLITICO.
Maďarsko však vo svojom vlastnom dokumente odvetilo , že tieto pravidlá „umožňujú vyvíjať svojvoľný politický tlak v oblastiach politiky, ktoré nesúvisia s ochranou rozpočtu Únie“. Slovensko, ktoré bolo tiež kritizované za otázky právneho štátu, tieto argumenty zopakovalo vo svojom vlastnom podaní.
Maďarsko už teraz prichádza o 18 miliárd eur vo financovaní, ktoré mu bolo pozastavené kvôli porušovaniu európskeho práva v posledných rokoch. Orbán, ktorý vedie kampaň na platforme proti EÚ, pravdepodobne neurobí kroky na vrátenie platieb predtým, ako bude čeliť verejnému hlasovaniu.
Podľa diplomata EÚ Komisia zneužíva Orbánove domáce slabiny – v prieskumoch verejnej mienky zaostáva za svojím konzervatívnym proeurópskym rivalom Péterom Magyarom – na navrhnutie prísnejších pravidiel. Keďže sa neočakáva, že sa bude o nových pravidlách hlasovať skôr ako v roku 2027, existuje šanca, že Orbán by mohol byť mimo funkcie ešte pred schválením rozpočtu.
Úradníci Komisie sú presvedčení, že NOVÁ maďarská vláda by napravila vzťahy s Bruselom a zaviedla reformy požadované EÚ, aby získala prístup k zablokovaným fondom. Podľa plánu by rozpočet obsahoval priame prepojenie medzi porušením zásad právneho štátu vládou a súvisiacou platbou, ktorá je pozastavená, uviedol úradník EÚ.
To znamená, že zatiaľ čo dotácie pre poľnohospodárov zostanú nedotknuté autoritárskym spádom vlády, program študentských výmen by mohol utrpieť, ak by došlo k porušeniu akademickej slobody.
Komisia chce, aby peniaze naďalej prúdili k príjemcom finančných prostriedkov EÚ – ako sú mimovládne organizácie alebo univerzity – bez ohľadu na to, či vláda dodržiava zásady právneho štátu.
Celková myšlienka je, že občianska spoločnosť by nemala niesť hlavnú ťarchu za previnenia svojho lídra.
Liberálna skupina Európskeho parlamentu Renew chce v tomto smere zájsť ešte o krok ďalej. Podporuje priame odovzdávanie zmrazených fondov EÚ občianskej spoločnosti, čím sa v podstate obíde ústredná vláda.
Tento nový systém, známy ako „inteligentná podmienenosť“, by znamenal zmenu oproti súčasným pravidlám, podľa ktorých sa zmrazené finančné prostriedky po dátume expirácie spoločne vracajú späť 27 krajinám EÚ.
„Stanovili sme jasné podmienky: Žiadne peniaze EÚ pre autokratov, ale pokračujúca podpora občianskej spoločnosti,“ povedala vo štvrtok Valérie Hayerová, predsedníčka strany Renew. „[Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová] sa zaviazala. Teraz je na nej, aby svoje slovo dodržala.“
„Inteligentná podmienenosť“ však bola kritizovaná z dôvodu, že znižuje motiváciu národných vlád k vykonaniu požadovaných reforiem.
Očakáva sa, že komisári túto záležitosť vyriešia počas mimoriadnych rokovaní o rozpočte, ktoré sú naplánované na víkend.
Nabudúce bude na rade POĽSKO A SLOVENSKO??
Zdroj: POLITICO
...červený vlk zmodral do modrej líšky... ... ...
...každý "správny Maďar" chce byť... ...
...von Leyenová nevyletela po halsovaní von -... ...
Nepoznám až tak vnútornú realitu v Rumunsku... ...
Ste si istá, že nie je miliardár? ...
Celá debata | RSS tejto debaty