Oblečte si dresy, kto za koho kope v EU ? !

Európskou úniou rezonuje 800 miliárd eur na zbrojenie. Nikto nikdy neupresnil načo , aký cieľ a od koho komu. Európska komisia navrhuje zrušiť limity stanovené pravidlami EÚ pre štátne výdavky na investície do obrany. Ak členské štáty zvýšia svoje výdavky na obranu v priemere o 1,5 % HDP, mohlo by to vytvoriť fiškálny priestor vo výške takmer 650 miliárd eur,“ uviedla von der Leyenová. Koľko z toho bude na dozbrojenie štátov EU, koľko na vedenie vojny na Ukrajine ako dar a koľko ako pôžička. Vystrelili číslo, ktoré visí vo vzduchu ako nahá prostitútka na lane v manéži.. OCHKAJTE OBDIVUJTE jej odvahu.. V NATO sme schválili postupné navýšenie financovania armád z 2% na 5% HDP počas asi 8 budúcich rokov. OBSAHUJE TO AJ TÝCH 800 miliárd? Alebo to sú ešte peniaze naviac pre EU na zbrojenie?? NIKTO NEPOVEDAL.

Ukrajinský pohľad na vec:

Vojna stojí Ukrajinu približne 100 miliárd USD ročne, čo je efektívne kryté medzinárodnou podporou, zatiaľ čo Ukrajina vyberá dostatočné množstvo daní na financovanie svojich pravidelných nevojenských výdavkov (ako sú dôchodky a platy lekárov a na udržanie funkčnosti vlády).

Z tejto medzinárodnej podpory pochádza takmer 40 miliárd USD ročne z USA.

Toto by musela prevziať Európa. Ale aby Ukrajina mohla zastaviť Rusko, je potrebných ďalších 30 až 40 miliárd USD ročne na ukrajinskú výrobu zbraní a ich nákup na trhu.

Takže namiesto doterajších 40 miliárd USD ročne by Európa musela poskytovať 110 – 120 miliárd USD. Týchto 110 – 120 miliárd USD predstavuje približne 0,6 % HDP európskych členov NATO. Doteraz európski členovia NATO poskytovali Ukrajine približne 0,2 % svojho HDP (bilaterálne aj prostredníctvom EÚ).

Ak Európa dá Ukrajine 0,6 % svojho HDP, môže to zastaviť Rusko na Ukrajine a zabrzdiť ruské prípravy na útok na Európu.

Získa sa tým čas na vybudovanie strednodobého odstrašujúceho mechanizmu: na rozvoj európskeho obranného priemyslu, na vytvorenie a implementáciu bezpečnostných záruk pre Ukrajinu a urýchlenie integrácie Ukrajiny do EÚ.

Takáto európska rozhodnosť bude signálom aj pre USA: Nenechávame sa bez pohnutia, ale berieme si osud do vlastných rúk- Trump

Trochu štatistiky a čísel:

Sme na túto úlohu ako EU pripravení? KTO vlastne zarobí z tohto ohromného balíka najviac? Za KOHO ZISKY LOBUJE JEŽIBABA Von der Leyen?

Maličké Slovensko a zisky zbrojárskych firiem za roky 2022 až 2024 zaznamenali výrazný rast. Napríklad, slovenská zbrojovka v roku 2024 dosiahla zisk 2 828 510 eur, čo je dvojnásobok oproti roku 2023 (1,359 milióna eur), Celkovo výdavky krajín EÚ na obranu vzrástli od roku 2022 o tretinu, na približne 326 miliárd eur. Tento rast je spojený s nárastom obáv o bezpečnosť a vojnovým konfliktom na Ukrajine. 

Za posledných 10 rokov (2013–2023) sa zisky 15 najväčších zbrojárskych firiem sveta výrazne zvýšili, najmä v dôsledku rastúcich vojenských výdavkov, geopolitických napätí a konfliktov.

  • 2023: Celkové zisky 15 najväčších zbrojárskych firiem dosiahli cca 110 miliárd USD (podľa údajov SIPRI a Forbes).

  • 2013: Ich zisky boli približne 60–70 miliárd USD.

  • Nárast: 40–50 miliárd USD (čo predstavuje rast o 60–80%).

Hlavné dôvody nárastu:

  1. Vojenské výdavky – Celosvetové vojenské výdavky v roku 2023 dosiahli rekordných 2,24 bilióna USD (SIPRI), čo je o 30% viac ako v roku 2013.

  2. Konflikty – Vplyv vojny na Ukrajine, napätia v Ázii (Čína-Taiwan) a na Blízkom východe zvýšili dopyt po zbraniach.

  3. Najväčší hráči – Lockheed Martin, Raytheon, Northrop Grumman, BAE Systems a Airbus Defence zaznamenali výrazné zisky.

1. Rheinmetall (Nemecko)

Špecializuje sa na výrobu obrnených vozidiel, delostrelectva a munície. Jej výrobky v súčasnosti zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore Ukrajiny, čo jej prinieslo výrazný rast a pozornosť médií.

2. BAE Systems (Spojené kráľovstvo)

Pracuje na projektoch ako F-35, stavia vojnové lode a systémy protivzdušnej obrany. Je strategickým partnerom mnohých krajín vrátane USA.

3. Thales Group (Francúzsko)

Okrem tradičných zbraní sa zameriava na kybernetickú bezpečnosťkomunikačné technológie vesmírne systémy. Vďaka svojej diverzifikácii je odolnejšia voči politickým zmenám.

4. Leonardo (Taliansko)

Jeden z najväčších výrobcov vrtuľníkov v Európe. Dodáva vojenské vybavenie vrátane radarov, avionických systémov a elektroniky.

5. Saab (Švédsko)

Výrobca legendárnych stíhačiek Gripen, alternatívy k americkým F-35. Švédsko je novým členom NATO, čo spoločnosti otvára nové trhy.

6. Colt CZ Group (Česká republika)

Pôvodne česká Zbrojovka, dnes nadnárodný koncern vyrábajúci ručné zbrane. Rýchlo expanduje, vrátane trhu v USA. Príklad úspešného spojenia tradície a modernej výroby.

7. Lockheed Martin (USA)

Medzi zbrojárskymi spoločnosťami určite nemožno zabudnúť na Lockheed Martin – najväčšiu zbrojársku spoločnosť na svete. Ich stíhačka F-35 je kľúčovým prvkom modernej protivzdušnej obrany a zohráva dôležitú úlohu pri formovaní svetového obranného trhu. Súčasný geopolitický vývoj a otázky týkajúce sa spoľahlivosti amerických partnerov však posilňujú konkurenciu zo strany európskych hráčov.

Etika verzus výnos: dilema moderného investora

Investície do zbrojárskeho priemyslu však súvisia aj s otázkou morálky. Možno nie je prekvapujúce, že tento sektor je často vylúčený z portfólií ESG (životné prostredie, sociálna oblasť, správa a riadenie). Z etického hľadiska je však problematické investovať do obranných spoločností, ktoré zabezpečujú bezpečnosť štátov a pomáhajú brániť demokraciu. 

Strašenie Ruskou hrozbou je využité na schválenie kozmických obratov zbrojoviek sveta! Keby tam aspoň bolo zakotvené, že čo dokážeme vyrobiť v EU bude nakúpené v EU. NO najväčšími ziskami sa chvália hlavne firmy USA, ktorých je v najziskovejších 25 hneď 12. Rusko nedokázalo uskutočniť svoje plány za tri a pol roka vojny na Ukrajine. Deklarovali 5 území ktoré pripojili k svojmu teritóriu, ani tie nemajú obsadené. Z jednej strany píšeme, ako už už skolabuje ich ekonomika, ako nemajú rakety a muníciu, aby sme o riadok nižšie hrozili ich útokom na Pobaltie, či Slovensko s Bulharskom a Rumunskom. Nehanbíme sa v rámci reklamnej kampane sprosto KLAMAŤ a protirečiť si v jednom odstavci textu. 800 miliárd je viac ako dvojnásobok súčasne vynakladaných prostriedkov na obranu všetkými štátmi EU. Kde vezmeme ľudské zdroje , energiu a materiál? Kedy a ako pripravíme vojenský personál, kapacity ubytovania a celú logistiku? Tresnúť číslo a tvrdohlavo si za ním stáť je totálna hlúposť hodná 5 ročného dieťaťa a nie šéfa Európskej unie. Dokonca povolí aj zadlžovanie nad limit, teda dá zarobiť okrem zbrojovkám aj bankovému sektoru. Z tohto vyjdú bohatí ešte bohatšími a chudobní zchudobnejú. Zadĺžime svoje deti na niekoľko generácií napred len preto, že niekto chce využiť vojnu na svoje obohatenie sa. TU BY MALI ÍSŤ OBČANIA EU DO ULÍC A ZVRHNÚŤ CHAMTIVÚ BOSORKU AJ S JEJ PORADCAMI!! 

Čriepky z pláže. Napriek smutnej dobe sa stále deje niečo veselé.

01.07.2025

Stále sa niečo deje. Nedeľa a jej špecifikum aj v kresťanskom Chorvátsku je bohoslužba. Kúsok od pláže je cestou kostolík. Taký maličký kamenný asi z 15teho storočia. Farár má pochopenie a na roh dal dva staručké ampliónčeky, ktoré majú tónový rozsah tak tretiny počuteľných frekvencií, dolu ani hore nič. V priľahlých uličkách širokých asi meter a pol sú [...]

Tréneri SVK reprezentácie, kam kráčaš náš futbal?

11.06.2025

Po rozpade Československa sme budovali všetko na tých spoločných základoch. 1990 repre skončila medzi osmičkou najlepších na svetre v Taliansku, vypadla s Nemeckom v boji o semifinále 1:2. Nemci sa stali majstrami sveta. Tréneri SVK repre: Slovensko po rozdelení bolo zaradené v rebríčku FIFA asi na 40 miesto 1993-95 Vengloš, odstúpil po prehrách v kvalifikácii na Euro 96 pri [...]

Vláda prala oficiálne peniaze z drogovej činnosti a predaja zbraní. Demisia ministra nesmie stačiť!

04.06.2025

Zdechovský prišiel kontrolovať míňanie eurofondov na Slovensku z rozpočtu 2015 a tvrdí že sa tu rozkrádalo, za čo ho Fico nazval nájomným Vrahom. Opozícia sa okamžite ospravedlnila a nazvala to neprípustným. Ale ku kauze ktorá prebieha už niekoľko dní a nie, je ani smerácka ani Babišova sa akosi opoziční poslanci nevyjadrujú. Dokonca som nepočul ani eurohujera [...]

leyenová, Frederiksen,

Von der Leyenová: EÚ chce dohodu s USA, ale pripravuje sa aj na neúspech

03.07.2025 16:19

V USA je aktuálne eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič, ktorý má v pláne ďalšie rokovania so zástupcami americkej administratívy.

Rudolf Huliak

Huliak sa musí ospravedlniť ochranárovi, nazval ho mimo iného zmrdom a chudákom

03.07.2025 15:24

Súčasťou rozsudku je aj povinnosť zaplatiť náhradu nemajetkovej ujmy v sume 7 500 eur.

požiar nemecko Braniborsko

Severne od Drážďan horí les, hasičom sa požiar nedarí dostať pod kontrolu

03.07.2025 15:07

Dym z požiariska vietor priniesol cez Saské Švajčiarsko až do severných Čiech. Plamene pohltili vegetáciu už na tisícke hektárov.

Skupina dronov - obrázok vytvorený umelou inteligenciou

Ukrajina mení pravidlá leteckej obrany: akustické senzory zničili flotilu dronov, sú efektívnejšie než radary. NATO má záujem

03.07.2025 15:00

Lacno, rýchlo a efektívne. Akustický systém Nebeská pevnosť mení pravidlá hry.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 631
Celková čítanosť: 3571644x
Priemerná čítanosť článkov: 5660x

Autor blogu

Kategórie

Archív