Britskí analytici vymenovali hlavné dôvody zlyhania Ukrajinskej protiofenzívy v roku 2023. Je čas na mierové rokovania?

ŠTVRTOK 18. JÚL 2024, 19:46 HOD

Britské analytické centrum zverejnilo 48-stranovú správu „Predbežné vyhodnotenie ukrajinských útočných operácií 2022 – 23“, v ktorej sú uvedené hlavné dôvody neúspešnej protiofenzívy ozbrojených síl Ukrajiny v roku 2023 a vyjadruje taktiež pochybnosť nad novou ofenzívou v blízkej budúcnosti.

Zdroj : BBC s odvolaním sa na správu

„Pôvodný plán autori označujú za opodstatnený: 12 ukrajinských obrnených a mechanizovaných brigád malo preraziť v 30 km širokom priestore, na sedem dní izolovať Tokmak a potom preraziť na juh k Melitopolu. tempo, Rusko by nestihlo navýšiť zálohy a ukrajinským postupujúcim jednotkám stačilo prekonať odpor šiestich ruských plukov v obrane.“

Podrobnosti : Ako však poznamenávajú autori správy, realizácii tohto plánu bránili chyby spojencov Ukrajiny aj samotného ukrajinského velenia. Konkrétne:

  • Západní spojenci dodali nedostatočné vybavenie a zbrane; na rozdiel od Ruska nestihli preniesť priemysel na vojenskú výrobu, takže nemali dostatok zbraní a tie čo boli, boli dodané neskoro. To viedlo k tomu, že v ukrajinskej armáde bolo málo času na vývoj nového vybavenia.

  • Ukrajinské velenie sa rozhodlo menej pripravené jednotky hodiť do prielomu, zatiaľ čo tie skúsenejšie mali držať front. Svoje sily navyše rozptýlila do viacerých smerov.

  • Najzávažnejšou chybou ukrajinského velenia však podľa analytikov bolo, že počítalo s tým, že brániace sa ruské jednotky nevydržia a zutekajú, ako to bolo v roku 2022 pri Charkove.( ja dodám, od Charkova, Chersonu ,tak ako predtým od Kyjeva sa ruské jednotky stiahli bez boja aby získali operačnú výhodu pred zimou. Spod Kyjeva to bolo preukázanie dobrej vôle pred plánovaným podpísaním mierovej dohody v Turecku) Keď sa tak nestalo, protiofenzíva beznádejne stratila dynamiku.

  • Ruské velenie navyše jasne presne vedelo, kde bude smer hlavného úderu. Autori v tom vidia zlyhanie operačnej bezpečnosti zo strany Ukrajiny aj jej spojencov.

Autori sa zároveň nedotýkajú takých diskutovaných faktorov, ako je hustota ruských mínových polí a schopnosti úderných dronov, schopných zasiahnuť cenné obrnené vozidlá s veľkou presnosťou.

Autori správy sa tiež domnievajú, že obnovenie ukrajinských útočných akcií v blízkej budúcnosti je nemožné.

Zároveň sa v správe uvádza, že Ukrajina sa môže sústrediť na spôsobenie maximálnych škôd ruskej armáde, ako aj na zvýšenie útokovna ruskú infraštruktúru, čo vytvára škody pre ruský rozpočet.

Pripomenieme : V máji prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre AFP povedal, že Ukrajina má perspektívu prejsť v budúcnosti k protiofenzívnym akciám za predpokladu, že ozbrojené sily budú dostatočne personálne vybavené.

Na to je podľa neho v prvom rade potrebné stabilizovať situáciu na fronte. Nie je stabilná, vidíte. Povedal by som toto: teraz sú na rade oni. Treba ich zastaviť, my ich zastavíme. A potom mať zodpovedajúce personálne obsadenie brigád, aby sa dalo počítať s ďalším krokom protiofenzívy.“

Na otázku, či by k tejto novej protiofenzíve mohlo dôjsť v roku 2025, prezident odpovedal: „Nemôžem to povedať. Viem, ale nemôžem.“

Dodám len, že ani Rusi nie sú na tom konvenčne veľmi pozitívne, lebo ich predpokladaná letná ofenzíva stále nezačala. Na dosiahnutie operačných pozitívnych posunov, potrebujete určitý čas, ten sa však s oddaľovaním začiatku ofenzívy rýchlo kráti. Vidíme len malé taktické posunu, ktoré sa vydávajú za vylepšenie pozícií a v žiadnom prípade nemôžu viesť k získaniu území Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktoré nemajú zatiaľ Rusi pod kontrolou, hoci ich už administratívne pričlenili v pondelok 3.10.2022 k Ruskej Federácii. Takže vidíme v podstate PATOVÚ SITUÁCIU, keď ani jedna z bojujúcich stráne nedokáže urobiť operačný, nieto ešte strategický posun pri vedení bojových činností.

Konečne nastáva zmena v myslení Zelenského, ktorý pripustil začatie rokovania s Ruskom o mierovej zmluve prehlásením, že nie všetky územia sa musia vrátiť Ukrajine pomocou sily, ale aj pomocou diplomatických rokovaní. Treba však pripomenúť, že tomu zatiaľ bráni prezidentský dekrét  vydaný práve samotným Zelenským.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj realizoval rozhodnutie NSDC o nemožnosti rokovaní s prezidentom Ruskej federácie Volodymyrom Putinom. Uvádza sa to na webe hlavy štátu.

Reč je o prezidentskom dekréte o rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny z 30. septembra „Pokiaľ ide o kroky Ukrajiny v reakcii na pokus Ruskej federácie o anexiu územia nášho štátu, s cieľom zaručiť bezpečnosť euroatlantický priestor, Ukrajina a obnovenie jej územnej celistvosti“.

Dokument má dátum 30. septembra a účinnosť nadobúda dňom zverejnenia.“

1.Konštatovať nemožnosť viesť rokovania s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom.

2.Schváliť text spoločného prejavu prezidenta Ukrajiny, predsedu Najvyššej rady Ukrajiny a predsedu vlády Ukrajiny k Severoatlantickej aliancii.

3.Kabinet ministrov Ukrajiny bol poverený prípravou návrhov na viacúrovňový systém bezpečnostných záruk založený na multilaterálnych a bilaterálnych dohodách Ukrajiny. Dostať obranný potenciál Ukrajiny na úroveň, ktorá zabezpečí zaručené odrazenie ozbrojenej agresie Ruskej federácie.

4.V podmienkach eskalácie zo strany Ruskej federácie by mala vláda zabezpečiť posilnenie obranyschopnosti Ukrajiny zvýšením dodávok vojensko-technickej pomoci Ukrajine.

5.Najvyššej rade Ukrajiny sa odporúča urýchliť prijímanie návrhov zákonov o vhodných sankciách a inej reakcii na eskaláciu zo strany Ruskej federácie.“

Takže prvým krokom k prípadnému začatiu mierových rokovaní musí byť pozastavenie alebo zrušenie platnosti tohoto dekrétu, aby delegácia ktorá bude rokovania pripravovať nebola neskôr stíhaná za porušenie platného zákazu . Dnes 19.7.2024 prebehne dôležitý telefonický rozhovor medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Zelenským. Pravdepodobne budú rozoberať Trumpove vyhlásenie, keď opakovane vyhlásil, že v prípade jeho zvolenia za prezidenta USA, má v úmysle rýchlo vyriešiť konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom.

Bidenove vyhlásenie o rozmiestnení rakiet stredného doletu s možnosťou nesenia nukleárnych hlavíc na území Nemecka pritom zvýšilo napätie medzi Moskvou a Washingtonom, Rusko okamžite mediálne reagovalo, že prvou vlnou by zničilo metropoly štátov NATO v Európe, ako aj ich hlavné  vojenské základne. Nebola to politická reakcia, ale len mediálna, štátnej televízie ROSSIJA 1. Politici zatiaľ mlčia, čo však neveští nič dobré. Ako sa ukazuje, ruská taktika vyčkania do volieb v USA a potom prípadné začatie rokovaní o mierovom riešení aspoň mierne znižuje aj tak ohromné denné straty na fronte. Obe strany v posledných dvoch mesiacoch deklarujú straty druhej strany na 1200-1600 denne.

Nezostáva nám iné, len veriť v zdravý rozum všetkých zainteresovaných, ktorí jediní môžu zabrániť eskalovanie tohto konfliktu v jadrovú katastrofu.

Toto bola moja láska z detstva, dnes som sa s ňou zasa stretol.

20.02.2025

Mali ste lásku, ktorá vás držala celý život, v zdraví aj chorobe, v zime či lete? Ja som sa ako osem ročný zamiloval a láska pretrvala až do dnešných dní… V našom okresnom mestečku som býval ako dieťa v okrajovej štvrti, vzdialenej asi 15 minút chôdzou od centra. Nedeľa doobeda bola chlapskou. Vtedy nás tatko vzal s bratom za ruky a šli sme na vander. Mamka doma [...]

Vládna delegácia? Žobráci sú to. . .

17.02.2025

Tak ako ste dopadli? Bola otázka dňa, večer položená trom nádejajúcim sa mladým slečnám, ktoré sprevádzali štyroch účastníkov „vládnej delegácie“ v Moskve. V jeden koniec zimy niekedy v polovici 90tych rokov som bol členom vládnej delegácie ministerstva obrany vyslanej do Moskvy na medzinárodné rokovania o vojenskom všeličom. Skupina mala asi 20 členov a riešili sme [...]

Trump tlačí na pilu, chce mier na Ukrajine čo najskôr, netuším čo bude prioritou č. 1 pre USA. Víťazom tohto konfliktu sú USA.

14.02.2025

V jedinom prejave amerického ministra obrany Peta Hegsetha tento týždeň najmocnejší člen NATO uvrhol najväčšiu svetovú vojenskú alianciu do chaosu, čím vyvolal znepokojujúce otázky o záväzku Ameriky voči európskej bezpečnosti. Hegseth v stredu povedal takmer 50 ukrajinským západným podporovateľom, že sa pripojil k ich stretnutiu, „aby priamo a jednoznačne vyjadril, [...]

Francúzsko Paríž útok zranení, polícia, francúzsko,

Po útoku nožom vo Francúzsku zomrel jeden človek, dvaja policajti utrpeli zranenia

22.02.2025 21:34

Podozrivým z útoku je 37-ročný muž, ktorý je na zozname osôb zameranom na prevenciu teroristickej radikalizácie.

Vatikán pápež františek

Pápežovi Františkovi sa priťažilo a je v kritickom stave, potreboval prísun kyslíka

22.02.2025 19:50

Pápež najnovšie prekonal astmatickú respiračnú krízu. Prognóza je nateraz zdržanlivá.

rakúsko parlament

Rakúski ľudovci, sociálni demokrati a liberáli chcú vytvoriť spoločnú vládu

22.02.2025 19:35

Prezident Van der Bellen po stretnutí uviedol, že vidí posun vpred a ochotu dosiahnuť kompromis, no tiež zameranie na spoločný cieľ v záujme krajiny.

HZS, záchranári horskí

V Nízkych Tatrách uviazli tri osoby, jedna z nich zomrela

22.02.2025 19:25

Horská záchranná služba pomáhala aj skialpinistovi, ktorý spadol pri zostupe v Západných Tatrách.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 606
Celková čítanosť: 3440902x
Priemerná čítanosť článkov: 5678x

Autor blogu

Kategórie

Archív