Kijevskú Rus založili Vikingovia, ich potomkovia vládli Rusku až do roku 1598!

kyjevrSlovania – Slovieni sa hrdia dvoma veľkými ríšami, Veľkomoravskou a Kyjevskou Rusou, ktorá neskôr prešla do Ruského cárstva. Kým Veľkomoravská ríša( Magna Moravia, alebo Regnum Sclavorum ) existovala od roku 833 do roku 907, teda asi 70 rokov, Kyjevská Rus vznikla okolo roku 860 a ako taká zanikla v roku 1240,  pokračovala v Ruskom kniežatstve a jeho nasledovníkmi až dodnes. Samotná Kyjevská Rus bola asi 2,5 x väčšia ako Veľkomoravská ríša a existovala 380 rokov. Rovnako svätí vierozvestcov Cyrila a Metoda, dokonca potomok nimi prineseného písma je plne funkčný dodnes. Ruská azbuka sa vyvinula priamo z písma, ktoré zostrojili pre Slovanské kmene, dodnes je používané napríklad  v Rusku, Ukrajine, Bielorusku, Srbsku či Bulharsku … Presnejšie datovanie vzniku Kyjevskej Rusi ako takej sa ráta až od zjednotenia Kyjevksého a Novgorodského kniežatstva pod velením kyjevčana Olega v roku 892.

Kyjevskú Rus však založili Vikingovia, kmeň Varjagov a ich vládca Rurik s Olegom. Varjagovia prišli z územia dnešného Švédska cez Fínsky záliv počas ôsmeho storočia, založil osadu Aldeigiuborg- Stará Ladoga a iné smerom na juh. Obchodovali až s Byzantskou ríšou, či blízkym východom. Rurik uchopil vládu v  Novgorode, ktorý boj jedným z najbohatším obchodných miest na území východných Slovanov. Oleg vládol zasa v Kijeve. RUS-podľa jednej verzie  dostala názov z ich jazyka, vo Fínštine sa slovom ruotsi označujú Švédi, Varjagovia boli švédski Vikingovia. Iné verzie hovoria  vznik názvu od posvätného zvera Východných Slovanov, medveďa- latinsky ursus…  Už v Byzantských kronikách je spomenutá táto zem ako Rhos, Russ.Starosloviensky sa volal moreplavec ropsmenn, ropskarlar( divná slovančina 😊 ) čo môže byť tiež základom pomenovania národa a krajiny.

O prijatí náboženstva. Už v roku 864 bolo založené Kyjevské biskupstvo na základe misie svätého Ondreja z Byzancie. Vládca Oleg   v roku 911 poslal svojich vajragských vyslancov do Konštantínopola uzavrieť Rusko – Byzantskú zmluvu. Ohromení výstavnosťou tohto krásneho mesta a jeho chrámov sa niektorí dali pokrstiť. Oleg však pokrstený nebol Kresťanstvo prijala až tretia vládkyňa, manželka   po zosnulom Igorovi  kňažná Oľga, ktorá sa ujala vlády v roku   945. Traduje sa, že bola pokrstená pri svojej ceste do Konštantínopola v roku 957. Pramene dokladajú , že k tomu došlo v Kyjeve už v roku 955. Christianizácia začala, no Kyjev nechcel byť podriadenou krajinou ani Byzancii ani Rímu,

Jedna z povestí hovorí, že vikingský vládca Kyjevskej Rusi Vladimír I.  sa rozhodol, prijať niektoré svetovo rozšírené monoteistické náboženstvo. Najskôr uvažoval o židovstve, no tým že židia stratili Jeruzalem, túto možnosť zavrhol. Islam nepripadal do úvahy, lebo zakazoval pitie alkoholu, a Viking si nevedel predstaviť svoj život bez alkoholu. Teraz si pomôžem textom  z Wikipédie:  Roku 987sa na Vladimíra obrátil byzantský cisár BasileiosII žiadosťou, aby mu knieža poskytol na základe zmlúv vojenskú pomoc, ktorá by mu umožnila potlačiť vzburu vo vojsku. Vladimír mu poslal šesť tisíc varjagských bojovníkov zo svojej družiny, ktorí už zostali v cisárových službách a vytvorili základ pre známu osobnú panovníkovu gardu. Za poskytnutú pomoc mu Basileios prisľúbil ruku svojej sestry Anny Porfyrogennéty, o ktorú Vladimír požiadal. Ako podmienku si cisár ale vynútil, že Vladimír prijme krst, a to osobne aj pre svoju krajinu, a zriekne sa všetkých svojich manželiek a súložníc. Napriek tomu, že Varjagovia významne prispeli k zdecimovániu povstalcov, Basileios sa k tomu, aby poslal sestru na drsný sever, nemal. Preto sa Vladimír odhodlal k demonštrácii vojenskej sily a roku 989-990 obsadil byzantskú dŕžavu Chersonnésos.. Cisár ustúpil a vyslal Annu na Krym. Uspokojený knieža tu prijal krst a následne oslávil svoju svadbu. Potom sa novomanželia odobrali v sprievode početného gréckeho kléru do Kyjeva, kde Vladimír prikázal pokrstiť všetko obyvateľstvo v Dnepri. Podľa inej verzie bol Vladimír pokrstený ešte pred odchodom Varjagov do Byzancie v Kyjeve začiatkom roku 988 a v Chersonnési prijali krst jeho vojaci, podľa ďalšej bola krymská expedícia súčasťou ruskej pomoci Basileiovi, pretože Chersonésos obsadili povstalci. Prijatím kresťanstva z Byzancie a začlenením pod správu konštantínopolského patriarchátu sa ruský štát stal súčasťou grécko-ortodoxného Východu a tiež byzantského politického univerza.

Aj tu sa potvrdilo staré známe, za všetkým hľadaj ženu… Vikingskí Rurikovci ovládli aj iné kniežatstvá východných Slovanov, po páde Kyjevskej Rusi v roku 1240 po nájazde Tatárov, pokračovali vo vládnutí vo Vladimírsko- Suzdaľskom kniežatstve od roku 1125 do roku 1340, po ktorom prevzalo moc Moskovské kniežatstvo, kde vikingskí Rurikovci vládli až do roku 1598, keď ich posledný potomok Fjodor I. Ivanovič zomiera.

Takže najväčšej Slovanskej ríši v dejinách vládli šikovní Vikingovia Rurikovci už pred jej založením ( 862- Novgorod, 879 Kyjev, 892 Kyjevská Rus) až do konca 15. storočia, teda 736 rokov, čím sa môžu smelo rátať k najdlhšie vládnucim dynastiám v Európe. Habsburgovci vládli vo veľa štátoch( Rakúsko, Uhorsko,  Česko, Portugalsko, Mexiko,), rod založil  od roku 1100 Otto II. Habsburg, prvým významným panovníkom sa stal v roku 1278 po bitke na Moravskom poli Rudolf IV.( Rudolf I.) Rímskonemeckým cisárom. Vládu zakončil   František Jozef I Habsburský na konci prvej svetovej vojny 1918. (628 rokov vlády, od založenia rodu 818 rokov po koniec vlády v Európe).

zdroj foto: wikipedia,

Rusko predložilo Muskovi spoluprácu pri ceste na Mars. Čína sa tam zatiaľ nechystá.

18.04.2025

V najbližšom období bude schválený nový národný projekt rozvoja kozmického priemyslu. Jeho najdôležitejším zameraním bude zásadný prieskum hlbokého vesmíru, ako aj zabezpečenie kvalitného rozvoja v oblasti jadrovej vesmírnej energie. Vladimir Putin to uviedol 16. apríla na stretnutí na túto tému na Baumanovej Moskovskej štátnej technickej univerzite. Tu navštívil aj [...]

Vpád ZSSR do Afganistanu bol dôkladne pripravený CIA a MI6. Viedol k pádu Sovietskeho zväzu. Ukrajina je rovnaký model ako bol Afganistan, má byť výsledkom pád Ruska?

07.04.2025

Vo verejnosti menej známe fakty o Sovietskom vpáde do Afganistanu, do ktorého ho vtiahli tajné operácie CIA a MI6 ukázali, ako ľahko sa psychologické operácie dajú využiť na oklamanie celej svetovej verejnosti. Rovnaký scenár bol po druhý krát použitý pri druhom napadnutí Iraku, kde rovnaká CIA a MI6 pripravili scenár, na základe ktorého sa oklamala verejná mienka [...]

Prvé kroky k skúmaniu Mesiaca, ako sa kradol film Kodak pre fotenie mesiaca. Ako Rusi mesiac netrafili.

07.04.2025

Ospievaný básnikmi, prisúdený milencom, pozorovaný od praveku. To je náš súputnik Mesiac. Je približne guľatý a tvorený horninami, pričom obe vlastnosti sú u iných mesiacov v slnečnej sústave pomerne vzácne. Priemerná vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou je 384 403 km, mierne sa však mení v dôsledku jeho eliptickej dráhy. Priemer Mesiaca je 3 476 kilometrov, čo [...]

Ján Vojtaššák

Poslanci nevyhoveli prokurátorovi. Pomenovať námestie po biskupovi Vojtaššákovi im neprekáža

24.04.2025 16:52

Podľa prokurátora je pomenovanie námestia v Dolnom Kubíne po biskupovi Jánovi Vojtaššákovi neprípustné a v rozpore so zákonom.

Dizaj policajných áut / Policajné auto /

Modrý pásik za desaťtisíce eur? Výdavky na nové polepy policajných áut sú netransparentné, tvrdí KDH. Žiada vysvetlenie

24.04.2025 16:30

Exminister spravodlivosti a podpredseda KDH Viliam Karas v tejto súvislosti vyhlásil, že ide o zlyhanie základnej transparentnosti.

Poľsko Izrael Osvienčim Holokaust Oslobodenie80

Prezidenti Poľska a Izraela: Nikdy viac nenávisti a antisemitizmu. Tisíce ľudí si Pochodom živých v Osvienčime uctili pamiatku obetí holokaustu

24.04.2025 15:56

Pochod živých sa koná pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu a pri príležitosti 80. výročia oslobodenia tábora Auschwitz a konca 2. svetovej vojny.

Ukrajina, Banderovci, ukrajinská povstalecká armáda,

Masaker, ktorý vráža klin medzi spojencov. Poľsko začalo exhumovať obete banderovcov v zničenej dedine Puźniki

24.04.2025 15:49

Je okolo toho veľmi veľká politika. Ale našou úlohou nie je nikoho obviňovať. Chceme skrátka len identifikovať ľudí, uviedol poľský expert.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 620
Celková čítanosť: 3506906x
Priemerná čítanosť článkov: 5656x

Autor blogu

Kategórie

Archív