Založ si blog

Kijevskú Rus založili Vikingovia, ich potomkovia vládli Rusku až do roku 1598!

kyjevrSlovania – Slovieni sa hrdia dvoma veľkými ríšami, Veľkomoravskou a Kyjevskou Rusou, ktorá neskôr prešla do Ruského cárstva. Kým Veľkomoravská ríša( Magna Moravia, alebo Regnum Sclavorum ) existovala od roku 833 do roku 907, teda asi 70 rokov, Kyjevská Rus vznikla okolo roku 860 a ako taká zanikla v roku 1240,  pokračovala v Ruskom kniežatstve a jeho nasledovníkmi až dodnes. Samotná Kyjevská Rus bola asi 2,5 x väčšia ako Veľkomoravská ríša a existovala 380 rokov. Rovnako svätí vierozvestcov Cyrila a Metoda, dokonca potomok nimi prineseného písma je plne funkčný dodnes. Ruská azbuka sa vyvinula priamo z písma, ktoré zostrojili pre Slovanské kmene, dodnes je používané napríklad  v Rusku, Ukrajine, Bielorusku, Srbsku či Bulharsku … Presnejšie datovanie vzniku Kyjevskej Rusi ako takej sa ráta až od zjednotenia Kyjevksého a Novgorodského kniežatstva pod velením kyjevčana Olega v roku 892.

Kyjevskú Rus však založili Vikingovia, kmeň Varjagov a ich vládca Rurik s Olegom. Varjagovia prišli z územia dnešného Švédska cez Fínsky záliv počas ôsmeho storočia, založil osadu Aldeigiuborg- Stará Ladoga a iné smerom na juh. Obchodovali až s Byzantskou ríšou, či blízkym východom. Rurik uchopil vládu v  Novgorode, ktorý boj jedným z najbohatším obchodných miest na území východných Slovanov. Oleg vládol zasa v Kijeve. RUS-podľa jednej verzie  dostala názov z ich jazyka, vo Fínštine sa slovom ruotsi označujú Švédi, Varjagovia boli švédski Vikingovia. Iné verzie hovoria  vznik názvu od posvätného zvera Východných Slovanov, medveďa- latinsky ursus…  Už v Byzantských kronikách je spomenutá táto zem ako Rhos, Russ.Starosloviensky sa volal moreplavec ropsmenn, ropskarlar( divná slovančina 😊 ) čo môže byť tiež základom pomenovania národa a krajiny.

O prijatí náboženstva. Už v roku 864 bolo založené Kyjevské biskupstvo na základe misie svätého Ondreja z Byzancie. Vládca Oleg   v roku 911 poslal svojich vajragských vyslancov do Konštantínopola uzavrieť Rusko – Byzantskú zmluvu. Ohromení výstavnosťou tohto krásneho mesta a jeho chrámov sa niektorí dali pokrstiť. Oleg však pokrstený nebol Kresťanstvo prijala až tretia vládkyňa, manželka   po zosnulom Igorovi  kňažná Oľga, ktorá sa ujala vlády v roku   945. Traduje sa, že bola pokrstená pri svojej ceste do Konštantínopola v roku 957. Pramene dokladajú , že k tomu došlo v Kyjeve už v roku 955. Christianizácia začala, no Kyjev nechcel byť podriadenou krajinou ani Byzancii ani Rímu,

Jedna z povestí hovorí, že vikingský vládca Kyjevskej Rusi Vladimír I.  sa rozhodol, prijať niektoré svetovo rozšírené monoteistické náboženstvo. Najskôr uvažoval o židovstve, no tým že židia stratili Jeruzalem, túto možnosť zavrhol. Islam nepripadal do úvahy, lebo zakazoval pitie alkoholu, a Viking si nevedel predstaviť svoj život bez alkoholu. Teraz si pomôžem textom  z Wikipédie:  Roku 987sa na Vladimíra obrátil byzantský cisár BasileiosII žiadosťou, aby mu knieža poskytol na základe zmlúv vojenskú pomoc, ktorá by mu umožnila potlačiť vzburu vo vojsku. Vladimír mu poslal šesť tisíc varjagských bojovníkov zo svojej družiny, ktorí už zostali v cisárových službách a vytvorili základ pre známu osobnú panovníkovu gardu. Za poskytnutú pomoc mu Basileios prisľúbil ruku svojej sestry Anny Porfyrogennéty, o ktorú Vladimír požiadal. Ako podmienku si cisár ale vynútil, že Vladimír prijme krst, a to osobne aj pre svoju krajinu, a zriekne sa všetkých svojich manželiek a súložníc. Napriek tomu, že Varjagovia významne prispeli k zdecimovániu povstalcov, Basileios sa k tomu, aby poslal sestru na drsný sever, nemal. Preto sa Vladimír odhodlal k demonštrácii vojenskej sily a roku 989-990 obsadil byzantskú dŕžavu Chersonnésos.. Cisár ustúpil a vyslal Annu na Krym. Uspokojený knieža tu prijal krst a následne oslávil svoju svadbu. Potom sa novomanželia odobrali v sprievode početného gréckeho kléru do Kyjeva, kde Vladimír prikázal pokrstiť všetko obyvateľstvo v Dnepri. Podľa inej verzie bol Vladimír pokrstený ešte pred odchodom Varjagov do Byzancie v Kyjeve začiatkom roku 988 a v Chersonnési prijali krst jeho vojaci, podľa ďalšej bola krymská expedícia súčasťou ruskej pomoci Basileiovi, pretože Chersonésos obsadili povstalci. Prijatím kresťanstva z Byzancie a začlenením pod správu konštantínopolského patriarchátu sa ruský štát stal súčasťou grécko-ortodoxného Východu a tiež byzantského politického univerza.

Aj tu sa potvrdilo staré známe, za všetkým hľadaj ženu… Vikingskí Rurikovci ovládli aj iné kniežatstvá východných Slovanov, po páde Kyjevskej Rusi v roku 1240 po nájazde Tatárov, pokračovali vo vládnutí vo Vladimírsko- Suzdaľskom kniežatstve od roku 1125 do roku 1340, po ktorom prevzalo moc Moskovské kniežatstvo, kde vikingskí Rurikovci vládli až do roku 1598, keď ich posledný potomok Fjodor I. Ivanovič zomiera.

Takže najväčšej Slovanskej ríši v dejinách vládli šikovní Vikingovia Rurikovci už pred jej založením ( 862- Novgorod, 879 Kyjev, 892 Kyjevská Rus) až do konca 15. storočia, teda 736 rokov, čím sa môžu smelo rátať k najdlhšie vládnucim dynastiám v Európe. Habsburgovci vládli vo veľa štátoch( Rakúsko, Uhorsko,  Česko, Portugalsko, Mexiko,), rod založil  od roku 1100 Otto II. Habsburg, prvým významným panovníkom sa stal v roku 1278 po bitke na Moravskom poli Rudolf IV.( Rudolf I.) Rímskonemeckým cisárom. Vládu zakončil   František Jozef I Habsburský na konci prvej svetovej vojny 1918. (628 rokov vlády, od založenia rodu 818 rokov po koniec vlády v Európe).

zdroj foto: wikipedia,

Dukla Trenčín zasa sklamala, zostala pred bránami play off na 9 mieste.

18.03.2024

Srdce trenčianskeho hokejového fanúšika zasa krváca, oko plače. Ako sa stalo už zvykom, Dukla sa nedostala opäť do play off, teda medzi posledných osem. Lepšia Nitra nás vyradila a ukončila nám sezónu, v ktorej sme sa dlhodobo potácali medzi 8 až 10 miestom. Moje fanúšikovské hodnotenie pri pohľade z bufetu je subjektívne, nenárokuje si na absolútnu pravdu, ani [...]

Takto píšu ruské médiá o Putinovom vyhlásení o technickej pripravenosti na jadrovú vojnu.

15.03.2024

Dovolím si tu skopírovať jeden ruský článok bez môjho komentára, aby sme videli ako sa to snažia vnímať ruskí novinári a ako sa to snažia vysvetliť svojim čitateľom. Sami posúďte kde končí technická pragmatičnosť a kde začína propaganda. Je vonku len pár desiatok minút, vyšiel dnes 15.3. 2024 9:24 moskovského času…. Zdroj topcor ru 15.3.2024 9:24 Prst na [...]

Umelá inteligencia MAVEN vstúpila priamo na bojisko Ukrajiny, bude to skokový prielom v rýchlosti vedenia boja?

14.03.2024

Bojisko v minulosti, ešte na začiatku 21. storočia pred prvým nasadením letectva, delostrelectva, či pozemných síl, bolo preskúmané spravodajskou službou. Prieskumné lietadlá a satelity zhromaždili obrazový či elektronický materiál, nad ktorý zasadli skupiny ľudí a dali sa do práce. Identifikovali rozmiestnenie síl protivníka, početnosť ich výzbroje a logistické [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Michel: Aby bol v Európe mier, musí sa pripraviť na vojnu. Volá po vojnovej ekonomike

19.03.2024 06:15, aktualizované: 07:16

Ak nebude reakcia EÚ správna a neposkytne Ukrajine dostatočnú podporu, aby zastavila Rusko, budeme ďalší na rade, tvrdí šéf Európskej rady Michel.

Putin

Putinov triumf odobrili hostia z AfD. Ako ruské voľby "monitorovali" extrémisti z Nemecka

19.03.2024 06:00

Aby prezidentským voľbám dodal zdanie legitimity, Putin si ako pozorovateľov pozval poslancov nemeckej strany AfD.

anketa, kandidáti na prezidenta 2024

ANKETA: Osem kandidátov na prezidenta odpovedalo na 19 otázok. Tu sú všetky odpovede

19.03.2024 06:00

Do ankety sa zapojilo 8 z 10 kandidátov. Líder SNS Andrej Danko sa vzdal v prospech Štefana Harabina. Milan Náhlik a Štefan Harabin do uzávierky neodpovedali.

anketa kandidati-kolaz

Veľká prezidentská anketa: Aké majú plány so Slovenskom a čo odkazujú mladým? Kandidáti odpovedali aj na to, kde budú bývať alebo či využijú vládny špeciál súkromne

19.03.2024 06:00

Kandidáti pre Pravdu opísali svoju víziu, predstavu o tom, aký má byť prezident a odpovedali na 19 kľúčových hodnotových otázok.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 542
Celková čítanosť: 3105890x
Priemerná čítanosť článkov: 5730x

Autor blogu

Kategórie

Archív