Morálka verzus zákon. Nič neporušíš, no môžeš prispieť aj k zabitiu z nedbanlivosti.

Veľa krát sme solidárni a máme radosť, ak polícii prekazíme namerať vodiča auta idúceho vyššou rýchlosťou. Polícia denne zverejňuje polohy svojich dopravných hliadok na internete a kto má záujem pred dlhšou cestou si to môže skontrolovať. Všetci sme sem tam zablikali protiidúcim autám a upozornili ich na meranie rýchlosti. Cítime to ako kolegiálnu povinnosť a spolupatričnosť.

V Slovenskej republike je upozorňovanie ostatných vodičov na prítomnosť polície alebo radarov legálne, pokiaľ to nerobíte spôsobom, ktorý by sám o sebe porušoval dopravné predpisy (napr. používaním nevhodných signálov alebo prekážaním premávke).

  1. Bezpečnosť predovšetkým – Ak by vaše upozornenie spôsobilo nebezpečnú situáciu (napr. náhle brzdenie, mávanie rukami z okna), mohli by ste byť pokutovaní za porušenie pravidiel cestnej premávky.

  2. Komunikácia medzi vodičmi – Bežné praktiky ako blikanie svetlami alebo upozornenie v skupinových chatoch nie sú priamo zakázané.

  3. Polícia môže mať iný názor – Hoci to nie je nezákonné, niektorí policajti môžu byť nepriateľsky naladení k takémuto správaniu, pretože to znižuje efektivitu radarových kontrol.

Ak chcete byť na 100 % v bezpečí, najlepšie je dodržiavať predpisy a neupozorňovať na kontrolu žiadnym spôsobom, ktorý by mohol byť vnímaný ako rušivý.

Už dlhodobo sa venuje rozmiestneniu policajných hliadok aj dopravný servis v rádiách, kde pravidelne informujú o hliadkach a meraní rýchlosti.

Nie je priamo zakázané informovať o polohách policajných hliadok alebo radarov prostredníctvom rádia, sociálnych médií alebo iných komunikačných kanálov.

Sloboda prejavu – Rádio, dopravné aplikácie (ako Waze) alebo online diskusie môžu legálne zverejňovať informácie o hliadkach, pokiaľ nešíria nepravdivé alebo panikárske správy.

Žiadny špecifický zákaz – Slovenské zákony explicitne nezakazujú takéto hlásenie, na rozdiel od niektorých krajín (napr. v Nemecku môže byť upozorňovanie na radar pokutované).

Cieľ polície vs. verejná informácia – Hoci polícia môže preferovať, aby sa o kontrolách nevedelo, samotné informovanie nie je trestné.

  • Ak by hlásenie ohrozovalo bezpečnosť (napr. vyzývalo vodičov k nebezpečnému správaniu), mohlo by ísť o porušenie zákona.

  • Komerčné využitie (napr. predplatené SMS služby s polohami radarov) by mohlo byť problematické, ak by to bolo v rozpore s podmienkami vysielania.

Nie je to nezákonné, ale polícia to nemusí oceňovať. Ak by však malo také hlásenie negatívny dopad na bezpečnosť, mohlo by sa stať predmetom právneho posúdenia.

Odporúčam pozrieť si aj Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (č. 308/2000 Z.z.) a Trestný zákon (napr. § 359 – Marenie úradného rozhodnutia), ktoré by teoreticky mohli aplikovať v extrémnych prípadoch.

A teraz k morálnosti takéhoto konania. Jazdím po ceste, pri východ z obce vidím hliadku merajúcu rýchlosť, upozorním vodičov idúcich oproti mňa, aby spomalili. Rúti sa auto veľkou rýchlosťou, bliknem mu, on okamžite spomalí, prejde okolo hliadky a zasa pridá a pôjde obcou stovkou.. na prechode zrazí starca alebo dieťa, lebo z 50ky by stihol zabrzdiť, zo stovky to nestihne. ZOMRÚ.. Ak sa to nedozviem nič sa nedeje. AKÝ PODIEL NA ICH ZABITÍ SOM MAL?? Ak by som neupozornil na hliadku, vykostili by ho, on by šiel obcou predpisovo…. Ešte väčšia anonymita je pri rádiách. Oni len urobia vodičom dobre, veď prevencia a vodiči spomalia tam kde je hliadka, ktorú ohlásili… NO ČO POTOM?? Myslíme si ako dobre robíme, my vlastne len chránime peňaženky grázlov, čo permanentne porušujú rýchlosť, nič viac. Pritom ohrozujeme životy nevinných ľudí ktorí zomrú pre neprimeranú rýchlosť takýchto grázlov.

Počet úmrtí spôsobených neprimeranou rýchlosťou (približne):

  • 50–100 osôb ročne (v posledných rokoch sa počet úmrtí na cestách celkovo znižuje, ale vysoká rýchlosť zostáva jednou z hlavných príčin smrtelných nehôd).

Podiel na celkových úmrtiach pri dopravných nehodách:

  • Neprimeraná rýchlosť je jednou z hlavných príčin dopravných nehôd so smrteľnými následkami.

  • Podiel sa pohybuje okolo 25–35 % všetkých smrteľných nehôd na Slovensku.

  • Napríklad v roku 2022 bolo na slovenských cestách 231 úmrtí pri dopravných nehodách, z toho približne 60–80 mohlo byť spôsobených príliš vysokou rýchlosťou alebo neprispôsobením rýchlosti podmienkam.

    V roku 2024 sme mali na Slovensku 11 451 dopravných nehôd( riešených políciou) následok na živote a zdraví malo 4557 incidentov. Z toho zomrelo 452 ľudí, 814 ťažko zranených, 4946 ľahko. Vinník alkohol pri 1276 prípadoch. Nedovolená rýchlosť bola príčinou v 11% nehôd, teda v 1292 prípadoch, druhá najčastejšia príčina po porušení povinností vodiča ( 49%) Avšak pri nehodách s následkom smrti je to 22%, čo bolo 58 usmrtených .

Koľkí mohli žiť, ak by sme neupozorňovali protiidúce vozidlá a v rádiách nehlásili presné pozície hliadok?

Štatistické údaje zdroj:

  • https://www.minv.sk/?statisticke-ukazovatele-sluzby-dopravnej-policie

P.S.: vidíte zlom smerom nadol medzi rokmi 2008/2009? Počet nehôd prudko spadol z 59000 na 26 000, ale aj počet úmrtí z 558 na 347… Vtedy bola veľká kríza a vďaka šrotovnému zmizli staré autá z ciest. Je možné že sa vtedy aj prestali hlásiť malé nehody, no počet úmrtí to určite neovplyvnilo. Tam sa prejavil faktor zníženia počtu starých áut.

Demokrati žiadajú prezidenta o odňatie právomoci Vláde pri „pandemickej dohode“. Ide o zástupný alebo ozajstný problém?

19.05.2025

Práve som videl tlačovku tzv. Demokratov, ako chcú prinútiť prezidenta aby vzal kompetenciu schválenia „Pandemickej dohody“ na seba a odňal túto delegovanú kompetenciu vláde SR. Chcú aby ju Slovensko za každú cenu odsúhlasilo, lebo je výnimočne dobrá a výhodná. Tvrdia že ide len o spoluprácu a nie diktát… Tak som sa na ňu pozrel a našiel som toto: Pandemická [...]

Perspektívne bombardéry šiestej generácie. Ruský IZDELYE 80 časovo zaostáva za USA aj Čínou.

14.05.2025

Všeobecne sa píše o vyvíjaných bombardéroch šiestej generácie asi toto: Vývoj stealth bombardérov 6. generácie je v súčasnosti v rannej fáze, s viacerými veľmocami pracujúcimi na pokročilých technológiách. Hlavné charakteristiky a projekty zahŕňajú: Kľúčové prvky 6. generácie stealth bombardérov: Vylepšená stealth technológia Pokročilé materiály a tvarovanie [...]

Prečo by som neplatil teraz za “neviditeľnú F35“ ktorú mi niekto dodá po roku 2030, keď už bude viditeľná?

12.05.2025

Česko sa rozhodlo pre F35 s dátumom dodania hlavného množstva lietadiel 8 až 10 rokov po podpise zmluvy, teda medzi rokmi 2032-2035.Dovtedy zostanú len jeho nevýhody, ako menšia nosnosť zbraní, horšia obratnosť, ktoré boli obetované za dnešnú radarovú viditeľnosť. Teda viditeľnosť z menších vzdialenosti. Jej horšie zachytenie z väčších vzdialeností sa týka [...]

Israel / Palestinians / Genocide /

Viac ako 900 hercov a filmárov podpísalo otvorený list, vinia v ňom Izrael z genocídy v Gaze

23.05.2025 22:03

Otvorený list tiež kritizuje filmový priemysel, že dostatočne nevystupuje proti hrôzam v Pásme Gazy.

Su-34 bomber

Fínsko hlási narušenie vzdušného priestoru ruskými vojenskými lietadlami. Poľsko zachytilo ruský taktický bombardér

23.05.2025 21:17

Kontrolu činnosti ruského letectva v regióne vykonáva misia NATO

mráz, záhrada, pôda

V niektorých okresoch Slovenska hrozí mráz. SHMÚ upozorňuje na silný vietor

23.05.2025 20:33

Meteorológovia vydali viacero výstrah.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 625
Celková čítanosť: 3531685x
Priemerná čítanosť článkov: 5651x

Autor blogu

Kategórie

Archív