Možné, či nemožné spojenia dvoch rôznych koncov svetov? Zomierajú Ukrajinci v Kursku za Kamalu Harris?

.Dopredu upozorním, že toto nie je 100% môj názor, ale jedna zo zaujímavých teóríí, ktorá by mohla byť súčasťou vysvetlení prečo a načo

Americký matematik a meteorológ Edward Lorenz objavil motýlí efekt pri skúmaní vývoja počasia v roku 1961 . Tento princíp minimálnej zmeny s veľkým výsledným efektom sa používa najčastejšie v teórii chaosu, všade tam, kde je veľká miera neurčitosti. Názov je odvodený od predstavy, že aj niečo tak malé, ako je trepotanie motýlích krídiel, môže v konečnom dôsledku vyvolať tornádo napríklad aj niekde na druhej strane Zeme.

Prečo spomínam túto teóriu? Vypočul som jeden názor na dnešnú situáciu na Ukrajinsko-Ruskom bojisku, ktorý presne tomuto zodpovedá. Ide o hodnotenie Kurskej operácie, jej príčin a dôsledkov.

Problematike výkladu prebiehajúcich bojov, predpokladaným výsledkom a cieľom sa venuje veľa profesionálnych vojenských analytikov, ako aj amatérov. Ja som niekde uprostred, ani celkom amatér, ale ani profesionálny analytik. Na mojich postojoch a záveroch vadí proukrajinským aj proruským to, že sa snažím o normálny opis situácie, bez politického fandenia jednej zo strán, bez propagandistických nánosov a slovníkov. Dostal som sa k jednej analýze dejov, ktorá ma zaujala pre jej odvážnu predstavivosť spojiť deje na fronte s dejmi v predvolebnom boji o prezidenta v USA..

Prečo začala Kurská operácia, keď vojská Ukrajiny vstúpili na teritórium Ruskej federácie, do Kurskej oblasti, ktorá je veľká asi 28 000km2 a oni obsadili sotva 4% z tejto plochy a v podstate sa ich postup zastavil. Aký cieľ to má a akú odozvu to vyvolá? Rusi hlásia straty protivníka k 28.8. takto: Strata viac ako 6 600 vojakov, 73 tankov, 34 bojových vozidiel pechoty, 62 obrnených transportérov, 432 bojových obrnených vozidiel, 201 automobilov, 45 diel, 13 odpaľovacích zariadení s viacnásobným štartom. raketové systémy, vrátane štyroch MLRS HIMARS a jedného MLRS, päť inštalácií protilietadlových raketových systémov, 9 staníc elektronického boja, dva protibatériové radary, radar protivzdušnej obrany, päť jednotiek ženijného vybavenia vr. dve ženijné odmínovacie vozidlá a jedno odmínovacie zariadenie UR-77. Pritom otvorili cestu na strednom Donbase k mestu Pokrovsk, od ktorého sú protivníci už len 5km a začína sa boj o mesto. Ak padne Pokrovsk, nebude nič stáť v ceste až po ľavý, teda východný breh Dnepra. Bude zostávať ešte 145 km, no bez hĺbkových obranných fortifikačných línií. Tak prečo vlastne Zelenskij vsadil všetko na jedinú „neočakávanú“ operáciu? Všetky západné médiá po 6. auguste rýchlo zdôrazňovali fakt, že západní spojenci ani netušili o tejto operácii, a celkom dobre nechápu jej zmysel. Ak tvrdia všetci zhodne to isté, pre mňa to je hneď podozrivé, že to je pripravená rétorika z jediného zdroja, ktorá bude povinne opakovaná. NETUŠILI?? Pri dnešnej digitalizácii bojiska a neustálom hliadkovaní britských, amerických prostriedkov vzdušného prieskumu? Kde presne vidia pohyb záloh aj pohyb bojujúcich jednotiek na bojisku? Oni nie sú odkázaní na videá z dronov, aby určili presné polohy jednotiek a dokonca aj techniky. Takže VEDELI kde sa zhromažďuje sila na vykonanie útoku, vedeli koľko a akých jednotiek je pripravených na vpád do Kurskej oblasti. Hrajú prekvapených zbytočne, až sa natíska myšlienka, že práve v USA naplánovali túto operáciu. Otázka znie prečo? A tu sa stáva miesto pre prekvapivé použitie teória motýlich krídel, ktorá za to môže… VOĽBY PREZIDENTA USA!

Nezmysel?? Rozvediem. Posledných 50 miliárd pomoci prešlo Kongersom až na niekoľko pokusov, celkové investície USA sú už asi 120 miliárd a efekt sa akosi stráca. Volič prestáva veriť v správnosť tohto rozhodnutia, demokrati strácali šancu na znovuzvolenie. Museli odstrániť ako kandidáta Jozefa Bidena, ktorý sa ukázal ako neschopný viesť ďalej superveľmoc k jej cieľom. V Demokratickej strane použili najrýchlejšie riešenie, nehľadali nového kandidáta, ale vsadili všetko na viceprezidentku Kamalu Harrisovú. Zúfalo potrebujú presvedčiť svojich voličov, že doterajšie vynaložené prostriedky nevyleteli von komínom, a že majú všetko pod kontrolou. A tak sa rozhodli OBETOVAŤ elitné sily Ukrajiny do prielomu v Kurskej Oblasti. Cieľ bol pravdepodobne obsadiť Kurčatovskú AES a obkľúčiť administratívne centrum Kursk. Aź tam sa opevniť a vydržať do jesenných volieb, aby tak boli podporené rozhodnutia demokratov činmi a úspechom na fronte. Lebo nikoho nezaujíma držanie línie niekde pri Pokrovsku ďalšie tri štyri mesiace.,.. to volič nevidí a nepovažuje za úspech. ALE OBSADENIE RUSA?? TO JE UŽ DAČO!! a zrazu by mohol nastať súhlas s ďalšou pomocou omnoho rýchlejšie, predsa už tu máme výsledky. NOOOO… toto by platilo, ak by táto operácia dosiahla cieľ. Elektrárňou by mohli strašiť že ju zbombardoval rus pri pokuse vyhnať odtiaľ Ukrajincov, pokiaľ ju nemajú, nie je to možné, jej poškodenie by šlo výhradne za ukrajinskými jednotkami. Takže nutne sa musia dostať na teritórium AES v Kurčatove, ako aj pred brány Kurska. To sa nedarí a asi sa ani nepodarí.

Prirovnal by som to k neúspešnej operácii Spojencov v Holandsku z druhej svetovej, ktorá sa volala Market Garden 17 až 24 septembra 1944. „Počas tejto operácie mali výsadkové vojská obsadiť mosty v tyle nemeckých síl. Poľný maršal Bernard Montgomery v tomto období vypracoval plán novej operácie, ktorá by zahŕňala použitie 1. výsadkovej armády (generálporučík Lewis H. Brereton), resp. I. výsadkového zboru (generálporučík Frederick Browning). Výsadkové jednotky sa v Británii zotavovali po bojoch v Normandii. Armádu, resp. zbor, tvorili americká 82. a 101. a britská 1. výsadková divízia a 1. poľská výsadková brigáda. Tieto jednotky mali byť vysadené pozdĺž cesty do Nemecka, tak aby obsadili dôležité mosty. Táto časť operácie niesla krycie meno Market (trh). Britský XXX. zbor mal postupovať na sever, využiť výsadkármi obsadené mosty. Táto časť niesla krycie označenie Garden (záhrada). Po prípadnom úspechu by Briti mohli rozdeliť a obkľúčiť nemecké sily v Holandsku alebo vpadnúť do Porúria, významného nemeckého priemyselného centra.“ Výsledok? Z 35 000 mužov bolo 17 000 strát, a cieľ splnený nebol .Nemci mali 8000 straty.

Presne takto môže dopadnúť aj Kurská operácia, kde za 19 dní stratili Ukrajinci asi 6 600 mužov a kopu západnej techniky bez toho, aby dosiahli cieľ. Ak by bol cieľ dosiahnutý, pomohlo by to Demokratom presvedčiť voličov, že nimi vynaložené prostriedky niekam do Európy majú zmysel. Ak však operácia úspešná nebude, bude to mať pravdepodobne opačný efekt, a pohyb motýlích krídel niekde na rieke Sejm zabráni zvoleniu Kamaly Harrisovej za 47. prezidenta Spojených štátov Amerických. Podľa tejto teórie museli zainteresovaní v USA nielenže vedieť o operácii vopred, ale museli ju naplánovať a presvedčiť Zelenského, že toto je jediná cesta ako poraziť nevyspytateľného Trumpa a tým zachrániť vojenskú pomoc pre Ukrajinu aj na ďalšie volebné obdobie. Nezabúdajme, Trump v telefonáte so Zelenským jasne povedal, že ak vyhrá voľby, tak vojnu ukončí ešte skôr, ako nastúpi v januári 2025 do úradu prezidenta USA…

Takže vlastne teraz zomierajú Ukrajinci v Kurskej oblasti aj za Kamalu Harrisovú a jej víťazstvo vo voľbách. Lebo strategicky priamo na fronte to nedáva žiaden zmysel.

Človek vydrží skoro všetko, mám výročie mojej najväčšej skúšky odolnosti.

01.04.2025

Prvý Apríl nie je vždy žartovný, ako som sa dolámal. V deň našich posledných skúšok piatok 31. marca prišli Poliaci , ktorí sa rovnako ako my školili na MiG-29 asi s dvojmesačným oneskorením. Pred nami bol posledný pracovný deň nášho preškolenia, posledný letový deň našich pilotov, sobota 1. apríla. Tak sa v ten piatok oslavovalo a pilo na družbu, konečne sme stretli [...]

Neprijatý hovor.

29.03.2025

Zvoní, pozrieš na displej a necháš tak, máš starostí dosť, nechceš počúvať. Mladý si a tvoj život ide v diaľ, znova ťa niekto nahneval, alebo si len zle spal. Problém riešiš neustále, kde svoju kotvu spustiť máš, na odpoveď rodičom , nie vždy zostáva ten správny čas. Deň za dňom uteká, znova je tu leta deň, radosť z bytia , dovolenka, ešte stále aspoň jedej [...]

Politika je umením možného a vojna je len jej pokračovaním inými prostriedkami. Trump a Musk potrebujú peniaze na Vesmír, nie na vojny.

28.03.2025

Spojil som citáty Otta von Bismarka a Carla von Klausewitza, oboch Prušiakov, jeden bol zakladateľom Nemecka a druhý vojnovým teoretikom v službách Ruského cára v napoleonských vojnách. Oba výroky by mali jasne poukazovať na neoddeliteľnosť týchto dvoch stavov. Teda mierového a vojnového, oba sú jedným a tým istým. Sú neoddeliteľnou súčasťou vzťahov medzi národmi za [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Trump očakáva, že Putin splní svoju časť dohody o prímerí. Sikorski: Nemôžeme na to čakať večne

01.04.2025 06:00

Mal by existovať dátum, do ktorého budeme rokovať o prímerí s Ruskom, nemôže to trvať večne, tvrdí poľský minister zahraničných vecí Sikorski.

Trump

Trump uvažuje o svete rovnako ako Putin. Napadne Amerika Kanadu?

01.04.2025 06:00

Kanadsko-americké vzťahy sú pravdepodobne najnapätejšie za posledné desaťročia.

Andrea Predajnova sefuje Muzeu Betliar

Škandály v Múzeu Betliar pokračujú. Zastupujúca riaditeľka obvinila zamestnancov zo šikanovania, padajú trestné oznámenia

01.04.2025 06:00

Na napätú situáciu a búrlivé dianie v Múzeu Betliar môžu nakoniec doplatiť hlavne návštevníci.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 616
Celková čítanosť: 3483351x
Priemerná čítanosť článkov: 5655x

Autor blogu

Kategórie

Archív