Perspektívne bombardéry šiestej generácie. Ruský IZDELYE 80 časovo zaostáva za USA aj Čínou.

Všeobecne sa píše o vyvíjaných bombardéroch šiestej generácie asi toto:

Vývoj stealth bombardérov 6. generácie je v súčasnosti v rannej fáze, s viacerými veľmocami pracujúcimi na pokročilých technológiách. Hlavné charakteristiky a projekty zahŕňajú:

Kľúčové prvky 6. generácie stealth bombardérov:

  1. Vylepšená stealth technológia

    • Pokročilé materiály a tvarovanie na redukciu radarovej, infračervenej a elektromagnetickej detekcie.

    • Adaptívny kamufláž a aktívne rušenie.

  2. AI a autonómne schopnosti

    • Možnosť operovať v tíme s dronmi (loyal wingman) alebo čiastočne autonómne.

    • Pokročilé systémy elektronického boja a kybernetickej obrany.

  3. Hypersonická rýchlosť a dlhý dolet

    • Potenciálne integrovanie hypersonických striel alebo schopnosti letu nadzvukovou rýchlosťou bez prídavného spaľovania.

    • Pokročilé motory s variabilným cyklom (napr. AETP – Adaptive Engine Transition Program).

  4. Globálny úderný potenciál

    • Schopnosť niesť konvenčné i jadrové zbrane, vrátane hyperpresných munícií.

    • Integrácia s kozmickými a satelitnými systémami.

Aktuálne projekty:

  1. USA – B-21 Raider (Northrop Grumman)

    • Oficiálne bombardér 5. generácie, no očakáva sa, že jeho vývoj poslúži ako základ pre 6. generáciu.

    • Prvý let plánovaný na 2023–2025, operačná schopnosť do 2030.

    • Možná varianta „B-Next“ v budúcnosti.

  2. Čína – H-20 (AVIC)

    • Dlho očakávaný stealth strategický bombardér s doletom nad 8 000 km.

    • Pravdepodobne integruje technológie 6. generácie, vrátane AI a elektronického boja.

    • Oficiálne odhalenie možné v priebehu 2024–2025.

  3. Rusko – PAK DA (Suchoj/Tupolev)

    • Projekt „Perspektivní Aviatní Komplex Diaľkového Letectva“ má byť stealth subsonický bombardér.

    • Očakávaný vstup do služby po roku 2030, no vývoj spomalený kvôli sankciám a vojne na Ukrajine.

Budúce trendy:

  • Výmena dát v reálnom čase – Integrácia s bojovými cloudovými systémami (napr. JADC2 v USA).

  • Energetické zbrane – Lasery alebo mikrovlnné systémy na obranu.

  • Ekológia a udržateľnosť – Efektívnejšie palivá a redukcia tepelnej stopy.

  1. generácia stealth bombardérov bude kombinovať neviditeľnosť, umelú inteligenciu a globálny úderný dosah. USA a Čína sú v popredí vývoja, zatiaľ čo Rusko zaostáva. Prvé operačné nasadenie sa očakáva v 30. rokoch 21. storočia.

    Niečo o ruskom projekte PAK DA- IZDELYE -80 POSOL.

PAK DA „Posol- Messenger“, sľubný strategický bombardér Ruskej federácie, súčasť novej generácie vojenských lietadiel, čelilo počas svojho vývoja rôznym problémom a skepticizmu. PAK DA je navrhnutý ako diaľkový strategický podzvukový bombardér so systémom stealth s doletom 12 000 kilometrov a nosnosťou 30 ton. Projekt sa začal v 90. rokoch 20. storočia, keď sa prvýkrát zvažovali požiadavky na nový strategický bombardér. Ruské vzdušné sily vydali formálne požiadavky v decembri 2007 a financovanie programu sa začalo v roku 2008. Do roku 2013 bol vybraný podzvukový dizajn lietajúceho krídla s dôrazom na technológiu stealth. Táto fáza návrhu bola dokončená v apríli 2014, čo viedlo k výrobe prototypov v závode KAPO v Kazani. V roku 2023 Rusko začalo s výstavbou špecializovaného zariadenia na vývoj a testovanie systému PAK DA v závode v Kazani.

Vývoj PAK DA čelil značným ťažkostiam a oneskoreniam, najmä kvôli problémom s motormi a odklonu zdrojov na vojnu na Ukrajine. Predvedenie lietadla bolo pôvodne naplánované na rok 2023, ale bolo odložená na rok 2027. Jeho výzbroj zahŕňa až 12 riadených striel Ch-BD s doletom 6 500 kilometrov, ako aj rakety Ch-555, Ch-101/102 a Ch-47 Kinžal. PAK DA bude na rozdiel od svojich predchodcov vybavený raketami vzduch-vzduch, čo mu umožní operovať bez potreby stíhacieho sprievodu, čím sa zvýši jeho odolnosť a operačná flexibilita.

Okrem toho sa hovorí, že bombardér má schopnosť zasiahnuť vesmírne ciele vrátane satelitov, ako aj modulárnu architektúru, ktorá umožní budúce pokroky, ako sú laserové zbrane.

Výzbroj

Každý vzlet ruských strategických bombardérov zaznamenávajú západné satelity a tie sa stávajú viditeľnými na radaroch protivzdušnej obrany vzdialených stovky kilometrov. Vzhľadom na obmedzený počet letísk na umiestnenie základne je prakticky nemožné vykonať bojovú misiu bez povšimnutia. Nový produkt preto nielenže získa stealth náter (ktorého účinnosť závisí od frekvenčného rozsahu, v ktorom nepriateľský radar pracuje), ale bude tiež schopný odpaľovať rakety v značnej vzdialenosti od nepriateľských cieľov.

Uvádza sa, že bombardér PAK DA bude schopný niesť až 12 riadených striel Ch-BD s pôsobivým doletom 6 500 km (údaje boli nadhodnotené jeden a pol násobne, pravdepodobnejší je dolet až 4 000 km), ako aj rakety Ch-555 a Ch-101/102 (s doletom až 3 500 km). Okrem toho je možné odpáliť hypersonickú strelu Ch-95, ktorá bude schopná zasiahnuť ciele vo vzdialenosti viac ako 5 000 km (tiež nepravdepodobné, s najväčšou pravdepodobnosťou bude dolet porovnateľný s Ch-BD).

Jednou z významných výhod Poslanniku bude možnosť vybaviť ho raketami vzduch-vzduch. Na rozdiel od lietadiel Tu-160 a Tu-95, ktoré sú nútené lietať v sprievode stíhačiek, bude PAK DA schopný fungovať autonómnejšie, čo výrazne zvýši jeho odolnosť v bojových podmienkach.  Na rozdiel od klasických bombardérov bude mať Envoy skromnejšie požiadavky na pristávacie dráhy a bude schopný operovať aj samostatne, čo otvára nové taktické možnosti.

Čo sa týka laserových zbraní, konštrukcia PAK DA pravdepodobne už umožňuje ich použitie. Modulárna architektúra umožňuje integráciu nových technológií a ak by sa objavili účinné laserové zbrane, ich inštalácia by mala byť jednoduchá.

Vesmírne zbrane

Keď hovoria, že bombardér bude schopný riešiť problémy vo vesmíre, nemyslia tým, že „Posol“ bude schopný lietať tak vysoko, ale že bude schopný zasiahnuť satelity raketami. Takéto schopnosti už nie sú sci-fi; USA, Čína, India, Izrael a Rusko majú protivesmírne rakety. Hoci medzinárodné dohody môžu slúžiť ako prekážka, súčasné trendy naznačujú, že ich opustenie je čoraz pravdepodobnejšie a existencia takýchto kapacít sa stáva nevyhnutnou pre národnú bezpečnosť.

Motory

Náčrty, ktoré vyzerajú najpravdepodobnejšie, predpokladajú prítomnosť dvoch motorov. Konštruktéri pôvodne plánovali vytvoriť analóg motora NK-32 pre PAK DA (motor bol vyvinutý v 60. rokoch a bol nainštalovaný na Tu-160 pred modernizáciou). Podľa najnovších údajov však padla voľba na NK-65, ktorý poskytuje ťah až 30 ton v prídavnom spaľovaní a už sa inštaluje do nových verzií Tu-160M2. Toto rozhodnutie podčiarkuje snahu zlepšiť bojové vlastnosti nového bombardéra.

Medzinárodná konkurencia.

Na svete existuje niekoľko podobných projektov pokročilých strategických bombardérov, ktoré možno porovnať s ruským PAK DA:

B-21 Raider (USA) je najnovší americký strategický bombardér piatej generácie, vyvinutý spoločnosťou Northrop Grumman. Očakávané charakteristiky: maximálny dolet 9 500 km, rýchlosť do 1 100 km/h, užitočné zaťaženie do 30 ton. Prvý let sa uskutočnil koncom roka 2023, produkt by sa mal čoskoro dostať do výroby;

Bombardér B-21 Raider, vyvíjaný spoločnosťou Northrop Grumman pre americké letectvo (USAF), bude mať univerzálnu a vysoko pokročilú výzbroj, ktorá mu umožní plniť široké spektrum úloh – od stratégnych jadrových úderov po presné konvenčné útoky.

Hlavné vlastnosti výzbroje B-21 Raider:

  1. Dual-role (jadrová & konvenčná munícia)

    • Schopnosť niesť jadrové bomby (B61-12, B83) aj konvenčné presné zbrane.

    • Jadrová úloha je kľúčová pre modernizáciu stratégie odstrašenia (nahrádza B-2 a B-1B).

  2. Presne navádzané munície (PGM – Precision Guided Munitions)

    • JDAM (Joint Direct Attack Munition) – GPS-navádzané bomby.

    • GBU-53/B StormBreaker – inteligentná munícia s multi-senzorovým navádzaním.

    • AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) – stealth krídlová strela s doletom ~1 000 km.

    • AGM-181 LRSO (Long Range Standoff Weapon) – budúca jadrová krídlová strela (nahradí AGM-86B ALCM).

  3. Hypersonické zbrane (v budúcnosti)

    • B-21 bude kompatibilný s vyvíjanými hypersonickými strelami (napr. AGM-183A ARRW alebo HACM).

  4. Vnútorný puzdrý priestor (stealth konfigurácia)

    • Všetky zbrane sú nesenie interné kvôli minimalizácii radarovej odrazovej plochy (RCS).

    • Kapacita puzdra sa odhaduje na 10–15 ton (podobne ako B-2 Spirit).

  5. Modulárnosť a budúce upgrady

    • Možnosť integrovať laserové zbrane alebo elektronické bojové systémy.

    • Kompatibilita s loyal wingman dronmi (napr. MQ-28 Ghost Bat).

Porovnanie s B-2 Spirit:

Parameter

B-21 Raider

B-2 Spirit

Max. užitočné zaťaženie

~10–15 t

~20 t

Jadrové zbrane

B61-12, B83, LRSO

B61, B83, ALCM

Konvenčné zbrane

JDAM, JASSM, StormBreaker

JDAM, JASSM

Stealth

Pokročilejšie materiály a tvarovanie

LO (low observable)

Autonómne schopnosti

Možná spolupráca s AI/dronmi

Obmedzené

B-21 Raider bude najpokročilejší stratégny bombardér na svete, schopný útočiť na vysoko chránené ciele pomocou kombinácie stealth technológií a inteligentnej munície. Jeho výzbroj bude flexibilná, s dôrazom na dlhý dolet, presnosť a prežitie v nepriateľskom prostredí. Prvé operačné nasadenie sa očakáva okolo 2026–2027.

H-20 (Čína) je čínsky strategický bombardér vyvinutý spoločnosťou Aviation Industry Corporation of China. Predbežné údaje: dolet do 8 000 km, rýchlosť do 1 000 km/h, užitočné zaťaženie do 20 ton;

NGAD (USA) je program na vytvorenie novej generácie amerických stíhacích bombardérov, ktorý môže zahŕňať aj sľubný strategický bombardér. Neexistujú žiadne oficiálne údaje.

Je pozoruhodné, že všetky tieto bombardéry sú navrhnuté ako lietadlá konštrukcie SAMOKRÍDLO( bez viditeľného trupu a bez chvostových riadiacich plôch). Posol tak bude na svetovom trhu so zbraňami konkurovať podobným projektom od popredných mocností.

Mimochodom, vzhľad PAK DA bude mať vplyv nielen na vojenskú sféru. Vývoj sľubného bombardéra si bude vyžadovať vytvorenie celej škály pokročilých technológií v oblasti výroby lietadiel, elektroniky, materiálovej vedy a ďalších oblastí, ktoré dajú impulz rozvoju ruského priemyslu.

Záverom by som predstavil základné známe parametre konkurentov a ich zbraní.

Pre utajenie môžu byť niektoré údaje skreslené alebo málo presné.

Porovnanie stealth bombardérov 6. generácie: PAK DA (Rusko) vs. B-21 Raider (USA) vs. H-20 (Čína)

Parameter

PAK DA (Rusko)

B-21 Raider (USA)

H-20 (Čína)

Status

Vo vývoji (~2030+)

Prvý let 2023, vstup ~2027

Očakávaný vstup ~2027-2030

Konštrukcia

samokrídlo

samokrídlo

samokrídlo

Stealth technológie

Kompozity, RAM náter

Pokročilé LO + AI optimalizácia

Pokročilé LO + absorbčné materiály

Max. rýchlosť

Subsonická (Mach 0.9)

Subsonická (Mach 0.9)

Subsonická (Mach 0.9)

Dolet (bez dopĺňania)

~12,000-15,000 km

~9,000-12,000 km

~8,000-12,000 km

Dostup

~15,000 m

~15,000 m

~15,000-16,000 m

Nosnosť

~20-30 t

~10-15 t

~10-20 t

Pohon

4× NK-65 modifikácie

4× F135/AETP

4× WS-10/WS-15

Hypersonické zbrane

Ch-95/Ch-BD (plánované)

AGM-183A ARRW (plánované)

YJ-21/DF-ZF (testované)

Rýchlosť hyp. zbraní

Mach 5+

Mach 5+

Mach 6+

Dolet hyp. zbraní

~1,500-4,000 km

~1,600 km

~1,000-1,500 km

Jadrové zbrane

Áno (nové LRCM)

Áno (B61-12, LRSO)

Áno (CJ-20)

Konvenčné PGM

Grom-E2, nové bomby

JDAM, JASSM, StormBreaker

LS-6, FT/GB série

AI/Autonómia

Obmedzená

Pokročilá (loyal wingman)

Možná spolupráca s dronmi

Kľúčové rozdiely:

  1. Hypersonické zbrane:

    • B-21 Raider bude prvé operačné nasadenie AGM-183A ARRW (~2027)

    • H-20 má testované YJ-21 (najvyššia rýchlosť Mach 6+)

    • PAK DA zaostáva (Ch-95 až po 2030)

  2. Stealth a elektronika:

    • B-21 má najpokročilejšiu AI a sieťové schopnosti

    • H-20 pravdepodobne kombinuje stealth s elektronickým bojom

    • PAK DA závisí od ruskej elektroniky, ktorá zaostáva

  3. Strategický dosah:

    • PAK DA – najväčší dolet (až 15,000 km)

    • B-21 – flexibilný, s podporou tankerov

    • H-20 – optimalizovaný pre Tichomorie

Záver:

  • B-21 Raider je technologicky najvyspelejší (AI + hypersonické zbrane)

  • H-20 predstavuje najväčšiu hrozbu pre Áziu (YJ-21 proti lietadlovým lodiam)

  • PAK DA môže byť kvantitatívna výhoda Ruska, ale s technologickým oneskorením

Prečo by som neplatil teraz za “neviditeľnú F35“ ktorú mi niekto dodá po roku 2030, keď už bude viditeľná?

12.05.2025

Česko sa rozhodlo pre F35 s dátumom dodania hlavného množstva lietadiel 8 až 10 rokov po podpise zmluvy, teda medzi rokmi 2032-2035.Dovtedy zostanú len jeho nevýhody, ako menšia nosnosť zbraní, horšia obratnosť, ktoré boli obetované za dnešnú radarovú viditeľnosť. Teda viditeľnosť z menších vzdialenosti. Jej horšie zachytenie z väčších vzdialeností sa týka [...]

Dve kapitulácie Nemeckej ríše predznamenali studenú vojnu. Prvá bola podpísaná 7. mája 1945.

07.05.2025

ZSSR aj USA vstúpili do druhej svetovej vojny ako jej účastníci až po napadnutí ich území, ZSSR 22 júna 1941 a USA 7. decembra 1941 po napadnutí Peral Harboru Japonskom. USA bojovali len v Tichomorí a nie v Európe, tam si počkali na obrat vo vojne, kde pri Moskve ( oktober 41- január 42) zastavili sovieti Nemcov a začala sa fronta hýbať smer západ. Dňa 1. januára 1942 bola [...]

Rusko predložilo Muskovi spoluprácu pri ceste na Mars. Čína sa tam zatiaľ nechystá.

18.04.2025

V najbližšom období bude schválený nový národný projekt rozvoja kozmického priemyslu. Jeho najdôležitejším zameraním bude zásadný prieskum hlbokého vesmíru, ako aj zabezpečenie kvalitného rozvoja v oblasti jadrovej vesmírnej energie. Vladimir Putin to uviedol 16. apríla na stretnutí na túto tému na Baumanovej Moskovskej štátnej technickej univerzite. Tu navštívil aj [...]

fico

Fico: Po atentáte som neomdlel. Vedel som, že sa so mnou deje niečo zlé. Predpovedá „veľmi vážny“ útok

14.05.2025 12:09

Na výročie atentátu na premiéra vo štvrtok zasadne ráno bezpečnostná rada.

Ľuboš Blaha, Štúdio SITA

Blaha: Tu niekto spraví čokoľvek, len aby sa zbavil Fica. EÚ sa stala vojnovou organizáciou

14.05.2025 12:00

Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer) v rozhovore v Štúdiu SITA o domácej a zahraničnej politike, aj o tom, či sa pokladá za komunistu.

fico

Holečková: Za 15 mesiacov Fico nakúpil alkohol za takmer 50-tisíc eur. Úrad vlády žiada od poslankyne ospravedlnenie

14.05.2025 11:34, aktualizované: 11:52

„Kým obyčajní ľudia počítajú každé euro, tak Fico s Gedrom na Úrade vlády SR objednávajú alkohol za tisíce," vyhlásila poslankyňa.

stíhačka

V Japonsku sa krátko po štarte zrútilo vojenské lietadlo, dvaja piloti sú nezvestní

14.05.2025 11:33

Dvojčlenná posádka sa zrejme stihla katapultovať.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 623
Celková čítanosť: 3522358x
Priemerná čítanosť článkov: 5654x

Autor blogu

Kategórie

Archív