Informácie hodné zreteľa 25. 10. 2023 Všade vo svete sa situácia komplikuje, Rusi cvičili jadrové sily.

25. októbra 2023, simon22, Nezaradené

Rusko vykonalo cvičenie svojich jadrových síl. Cvičenia zahŕňali odpálenie balistických a riadených striel všetkými zložkami triády, uviedol Kremeľ

Rusko uskutočnilo veľké cvičenie zamerané na otestovanie svojich strategických jadrových síl, uviedol v stredu Kremeľ. Cvičenia zahŕňali všetky tri zložky jadrovej triády: medzikontinentálne balistické rakety, ponorky s jadrovými zbraňami a strategické bombardéry, uvádza sa vo vyhlásení.

Cieľom testu bolo tiež zhodnotiť pripravenosť vojenského vedenia a jeho schopnosť veliť strategickým jadrovým silám, uviedol Kremeľ. Všetky zainteresované sily „ dodržali “ svoje úlohy, dodal.

Západné firmy urýchľujúce odchod z Hongkongu – WSJ

Medzinárodné spoločnosti zintenzívnili sťahovanie z čínskej špeciálnej administratívnej oblasti Hongkong v čase rastúcej kontroly Pekingu, informoval v utorok denník Wall Street Journal.

Počet amerických korporácií pracujúcich v regióne klesal štyri po sebe nasledujúce roky av júni 2022 dosiahol 1 258, čo je najnižšie číslo od roku 2004, podľa vládnych údajov citovaných spravodajským portálom.

Okrem toho bolo v Hongkongu menej amerických korporácií ako spoločností z pevninskej Číny, ktoré tam po prvýkrát za tri desaťročia mali regionálne ústredie.

Pôsobenie v Hongkongu bývalo „celkom bez rizika,“ povedal novinám Simon Cartledge, ktorý v regióne vedie výskumnú a vydavateľskú spoločnosť. „Teraz to nie je miesto bez rizika. Nad všetkým sú otázniky.“

Hongkong, ktorý bol britskou kolóniou a neskôr 156 rokov závislým územím Spojeného kráľovstva, bol vrátený pod čínsku správu v roku 1997. Podľa dohody medzi Pekingom a Londýnom bude mať toto územie formu samovlády a súdnej nezávislosti. minimálne do roku 2047.

Donedávna patril Hongkong medzi obľúbené destinácie veľkých západných korporácií vďaka svojej blízkosti k pevninskej Číne.

Čínsky minister obrany Li Shangfu je vyšetrovaný pre korupciu

Čínsky minister obrany generál Li Shangfu je podľa agentúry Reuters nezvestný verejnosti už viac ako mesiac a údajne je vyšetrovaný pre korupciu. Li, ktorý bol do funkcie vymenovaný v marci tohto roku, je veteránom čínskej vojenskej modernizácie a blízkym spojencom prezidenta Si Ťin-pchinga.

Liovo zmiznutie prichádza uprostred rozsiahlej kampane Si Ťin-pchinga na vykorenenie korupcie a nelojálnosti v Ľudovej oslobodzovacej armáde (PLA) a iných štátnych inštitúciách. Si Ťin-pching prisľúbil, že do roku 2049 urobí z PLA armádu svetovej triedy a dohliadal na rýchle rozšírenie čínskeho obranného rozpočtu, vývoj zbraní a zámorskú prítomnosť.

Li bol predtým zodpovedný za strategickú podpornú jednotku PLA, ktorá je zodpovedná za vesmírne a kybernetické schopnosti Číny. Bol tiež vedúcim oddelenia vývoja vybavenia Ústrednej vojenskej komisie (CMC), najvyššieho čínskeho obranného orgánu, ktorému predsedá Xi.

Ako minister obrany bol Li verejnou tvárou čínskej armády a mal diplomatickú úlohu pri rokovaniach so zahraničnými partnermi. Bol tiež jedným z piatich členov čínskej štátnej rady, čo je pozícia kabinetu, ktorá prevyšuje ostatných ministrov. Vzťahy Li so Spojenými štátmi však boli napäté kvôli jeho účasti na nákupe ruských zbraní, čo viedlo k sankciám USA voči nemu v roku 2018. Čína opakovane žiadala, aby USA zrušili sankcie voči Li, ak chce obnoviť vysokú úroveň vojenská komunikácia, ktorá bola od minulého roka zmrazená pre Taiwan a iné záležitosti. Agentúra Reuters nedokázala zistiť, aké nákupy boli predmetom vyšetrovania pri vyšetrovaní korupcie, ale odvolávala sa na zdroje, ktoré uviedli, že išlo o súčasť širšieho vyšetrovania vojenského obstarávania. Čínske ministerstvo obrany nereagovalo na žiadosť o komentár a ministerstvo zahraničia uviedlo, že o situácii nevie.

Liova neprítomnosť vyvolala špekulácie o jeho osude a vplyve na čínske vojenské vedenie. Niektorí analytici tvrdia, že Liov pád by mohol signalizovať Xiovu nespokojnosť s výkonom CHKO alebo jeho zámer upevniť svoju moc nad armádou. Iní hovoria, že Li by mohol byť nahradený niekým lojálnejším alebo schopnejším presadzovať vojenské záujmy Číny.

Rusko opatrne manévruje pri vyjadreniach k vojne Izraela a Hamasu.

Rusko vydalo starostlivo kalibrovanú kritiku oboch strán vo vojne medzi Izraelom a Hamasom . Konflikt však dáva Moskve aj nové odvážne príležitosti – presadiť svoju úlohu globálneho sprostredkovateľa moci a spochybniť snahy Západu izolovať ju od Ukrajiny.

Hoci Moskve chýbajú páky na sprostredkovanie urovnania na Blízkom východe, mohla by sa pokúsiť zahrať na niektoré vnímané problémy s dôveryhodnosťou v reakcii Západu na krízu.

Očakáva tiež, že vojna medzi Izraelom a Hamasom odvedie pozornosť od bojov na Ukrajine a naruší podporu Kyjevu.

Zdroje AP, THE PRESS UNITED