Prečo pôjdem k referendu a poviem ÁNO. . .

9. januára 2023, simon22, Nezaradené

Demokracia je u nás zastupiteľská a vládneme si samy prostredníctvom volených zástupcov, teda poslancov. Tí po voľbách schvália vládu, ktorá má vládnuť. Volebné obdobie podľa ústavy je štyri roky. Ak sa ukáže že sme si zle vybrali, tak sme mohli vládu odvolať v parlamente, poprípade skrátiť volebné obdobie parlamentu, ústavným zákonom, ako to bolo už x krát. Posledne to vyzeralo takto:

ÚSTAVNÝ ZÁKON

z 13. októbra 2011

o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky


Čl. 1

(1) Volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky zvolenej v roku 2010 sa skončí dňom volieb do Národnej rady Slovenskej republiky.

(2) Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa vykonajú 10. marca 2012.


Čl. 2

Tento ústavný zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.


Ivan Gašparovič v. r.

Richard Sulík v. r.

Iveta Radičová v. r.

Až zrazu el prezidento v podobe ženy sa rozhodol s pomocou ústavného súdu, že to doteraz nebolo dobré a poprelo ústavnosť skrátenia volebného obdobia. Vyhlásili, že najskôr musíme zmeniť ústavu. DOTERAZ pády Mečiarovej vlády, či Radičovej boli teda NEÚSTAVNÉ?? V ústave je napísané: Čl. 81a Mandát poslanca zaniká a) uplynutím volebného obdobia, b) vzdaním sa mandátu, c) stratou voliteľnosti, d) rozpustením Národnej rady Slovenskej republiky, e) vznikom nezlučiteľnosti podľa čl. 77 ods. 1. NRSR môže rozpustiť len prezident, nie rozhodnutie samotnej národnej rady.  A tak terajšia opozícia v treťom roku vlády koalície sa pokúša referendom zmeniť ústavu takto:

Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“

otázka v znení „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu?“

bola ústavným súdom z referenda vylúčená.

Predpokladajme že sa zúčastní referenda nadpolovičná väčšina všetkých voličov a toto by bolo úspešné. ( ja to nepredpokladám) Ak by bolo úspešné, tak voľby by mohli byť niekedy pred koncom júna, nová vláda sa bude skladať ťažko, lebo bude mať minimálne 4 strany a korytá sa budú deliť veľmi obtiažne. Takže o dôveru v parlamente by mohla požiadať tak pred koncom augusta. Mali by sme novú vládu v septembri, DOVTEDY BUDE VLÁDNUŤ DOČASNÝ HEGER SO SVOJIM TORZOM….

PREČO TEDA REFERENDUM?? Aby sme mohli zhodiť budúce zlé vlády tak, ako predtým, teda vyhlásením ústavného zákona, alebo aj tým referendom, čo doteraz podľa ústavného súdu možné nebolo… Aby sa budúci idioti, ktorých si zvolíme necítili zabetonovaní na minimálne štyri roky, aby sa museli správať zodpovednejšie ako doteraz. Koalícia KLAME ak tvrdí že ide o zvrhnutie Hegera, lebo na základe tejto schválenej formulácie NEMôŽE automaticky padnúť vláda ani byť skrátené volebné obdobie tohoto parlamentu…. K voľbám nechodím od roku 1998, kedy Dzurinda po víťazstve volebnej koalície, porušil dohody a odmietol ju rozpustiť a vrátiť poslancov do rodných piatich strán. Vtedy oklamal národ aj mňa a preto som prestal voliť.. lebo vždy si urobia nie podľa vôle voličov, ale čo oni chcú…

NO K REFERENDU PôJDEMA BUDEM ZA!

P.S.: ak si pozorne prečítate referendovú otázku, tak ňou SA NEODVOLÁVA TENTO PARLAMENT ani sa nezhaduje dočasná Hegerova vláda. Jediné čo sa zmení je text ústavy, na základe ktorého bude môcť odhlasovať NRSR sama ústavnou väčšinou skrátenie volebného obdobia a teda aj skrátenie mandátu seba samej.. Alebo by mohlo byť vyhlásené o rovnakej otázky NOVÉ REFERENDUM… Teda Hegerova vláda nepadne ani tento parlament neskončí aj ak by bolo referendum úspešné… Lebo NIČ TAKÉ SA V TOMTO REFERENDE NEPÍŠE…. IDE LEN O MOŽNOSŤ DO BUD/CNOSTI… lebo ten text čo som dal hore o skrátení obdobia keď vládla Iveta Radičová bol nezákonný s pohľadu ústavy… je to hore v texte vysvetlené prečo.. Parlament nemohol svojim zákonom skrátiť volebné obdobie.. a vziať mandát poslancom. IDE O MOŽNOSŤ DO BUDÚCNOSTI..