Iránske ozbrojené sily a iné podstatné informácie.

8. januára 2020, simon22, Nezaradené

Irán dnes 8.1. o 1:30 ráno urobil prvý odvetný úder za zabitie ich generála Sulejmáního. Raketami napadol dve vojenské základne na území Iraku, na ktorých sú rozmiestnené aj americké jednotky. Podľa agentúry AFP dopadlo na leteckú  základňu Ajn al-Asad najmenej deväť rakiet, podľa zdrojov agentúry Reuters najmenej sedem. Televízia Al-Majádín uviedla, že nad základňou prelietavali americké vrtuľníky a boli počuť sirény.  Na základňu Irbil taktiež dopadlo niekoľko rakiet a sčasti ju zničilo. Trumpova reakcia hneď po útoku je známa: „Zatiaľ je všetko v poriadku,“ uviedol americký prezident Donald Trump ohľadom možných obetí iránskeho útoku na základne s americkými vojakmi v Iraku. Identifikácia obetí a škôd však podľa neho stále pokračuje. Nemenovaný americký funkcionár v Pentagone agentúre AP povedal že útok si vyžiadal veľmi málo obetí alebo vôbec žiadnych mŕtvych a zranených.

„Zatiaľ je to veľmi dobré! Máme zďaleka najsilnejšiu a najlepšie vyzbrojenú armádu na svete!“ napísal tiež Trump a dodal že v stredu chystá vyhlásenie.

Koho to vlastne Američania budia? Irán je asi najmocnejšou šítskou krajinou sveta, má 83 miliónov obyvateľov, z toho je možné pre boj použiť až 47 miliónov, čo predstavuje 57% obyvateľstva krajiny. Schopných služby je 39,5 milióna, priamo vo vojenskej službe má Irán 873 000 obyvateľov( spolu so zálohami) Jeho územie má rozlohu 1 milión 649 tisíc km štvorcových, s 2400 km pobrežia a 8 894 km hranice.  Jeho vzdušné sily majú spolu 509 lietadiel a vrtuľníkov, z toho 142 stíhacích a 165 bombardovacích. Vrtuľníkov majú 126 ale len 12 útočných. Spolu môžu využiť  319 letísk. Toto nie je armáda pripravená útočiť, no na obranu je to dostačujúce. Bojové tanky v počte 1634 sú doplnené asi 2340 obrnenými bojovými vozidlami. To že Irán nemá v úmysle viesť útočné operácie naznačuje aj zloženie ich námorných síl. Majú len 398 plavidiel, z toho 6 fregát, 3 korvety , 34 ponoriek a 88 strážnych člnov. Rozpočet na obranu pre rok 2019 bol len 6,3 mld USD. Je samozrejmé, že proti armáde USA sú to všetko „zanedbateľné“ počty, no je to omnoho silnejší nepriateľ, ako bol kedysi už porazený Irak. Hodnotenie sily Iránu je 24( iný údaj powerindex  ich radí na 14 miesto, Slovensko na 60 miesto) z 137 hodnotených štátov.

USA aj Irán chcú byť hegemónom na blízkom východe, komu sa to podarí nie je známe. Jedno je však isté, rozsiahli konflikt si Irán neželá a USA by tiež neprospel. Bude taktiež dôležité, aký postoj k danej situácii zaujme blízka Čína a Rusko či India. Títo všetci to majú priam za humnami a svojimi rozhodnutiami môžu ovplyvniť dianie v regióne. USA sa spoliehajú na podpory EU a NATO. Niektoré štáty ako Francúzsko či Nemecko budú mať určite problém v prípade priamej vojenskej podpory. Prestaňme si mylne vysvetľovať článok 5 zmluvy NATO. Členské štáty NATO nie sú apriory povinné poskytnúť vojenskú pomoc, ako sa to vždy snažia novinári interpretovať. Štáty sú povinné zvážiť pomoc a jej druh.

Želám si, aby sa napätá situácia čo najskôr upokojila, lebo šponovanie do otvoreného vojenského konfliktu by vyhovovalo len zbrojárskemu priemyslu USA, no nie jeho obyvateľom, ktorí to vždy musia zaplatiť,  ani predstaviteľom. Jedno je napínať svaly, druhé však je ísť zomierať do ďalekej zeme pre niečí zisk.