Prichádzajú predčasné parlamentné voľby na Slovensko? Pár signálov, ktoré o tom svedčia.

12. novembra 2016, simon22, Nezaradené

Za chvíľu skončí naše predsedníctvo EU a to  bude doba, kedy sa rozhodne, či tento zlepenec jediný možný , ktorý vznikol po voľbách na jar 2016 bude pokračovať, alebo či si voľby predčasne zopakujeme. Čo ma vedie k tejto úvahe?

Rovnako vysoko sa držia od volieb aj neonazi, ktorí získavajú desatiny a dúfajú v desiatky percent. Obava z ich vzostupu pri pokračovaní súčasnej koalície núti všetkých zúčastnených urýchliť voľby. Fico nemá veľmi na výber, bude sa tiež snažiť nepreťahovať toto obdobie, lebo môže prísť o viac ako 15%. Teraz má ešte šancu byť prvým, no či zostaví vládu , bude záležať výhradne na jeho koaličnom potenciáli. SaS sa netají faktom, že vždy môže vládnuť aj s SNS a MOSTom. Dokonca sa vrátilo KDH a mohlo by mať minimálne 10 poslancov. Ako nepodstatný prívesok v podobe OĽaNO a Sme rodina by im momentálne zabezpečilo väčšinu skoro ústavnú- septembrový odhad je 90 kresiel.  Ak sa strana Sme rodina dostane aj druhý krát do parlamentu, bude stabilným držiakom potrebných 10-12 hlasov, bez väčších mocenských ambícii pre ktoréhokoľvek zostavovateľa vlády.  Takže ten čo skončí vo voľbách druhý, môže sa ľahko stať premiérom… Ukázal nám to predstaviteľ SDKU  TRI krát.. vždy druhý a vždy poskladal vládu pre nedostatočný koaličný potenciál víťaza. SMERu by nepomohlo ani 35%, čo určite mať nebude.

Takže môj odhad , že sa blížia predčasné voľby vychádza zo spomenutých faktov a neutešenej situácie v koalícii, tá veľmi trpí nevyriešenými politickými zodpovednosťami za kauzičku, ktorá dozrievala niekoľko rokov. Ak to blato neodpadne rýchlo, pošpiní aj doteraz čistých MOST a SNS, tí to určite nepripustia. SMER mlčí a pripravuje sa na možnú novú situáciu. Dávam tomu pol roka v roku 2017. Program strany síce vyzerá dobre, no jeho nositelia sú staré tváre a preto nedôveryhodní. Nová strana Rybníčkova TOSKA nebude nateraz hrozbou, možno sa nestihne ani kreovať ( mal spolupracovať s Kiskom, no urýchlené vyhlásenie vzniku strany zatiaľ neumožňuje Kiskovi vstúpiť do novej liberálnej strany). A to môže byť tiež jeden z motorov predčasných volieb. Kiska vytušil že nastáva vládny chaos a robí individuálne kroky, podporujúce svoje vlastné politické ambície. Neustále neuposlúchnutie výroku súdu v spore s parlamentom o  ústavných sudcoch a odvolávanie sa na svoju pravdu, ktorú žiaden súd nepodporil, či prijatie súkromnej osoby nositeľa Nobelovej ceny mieru Dalajlámu, ktorý už od roku 2011 nie je predstaviteľom exilovej vlády Tibetu, len ukazuje na jeho politické ambície, ktoré určite nekončia v opätovnom zvolení za prezidenta.

Je to výhradne môj názor, ktorý vychádza z diania okolo nás v posledných mesiacoch.

Požijeme- uvidíme.