Pribúda cvičení s veľkým počtom techniky a ľudí. Je to demonštrácia sily, či nevyhnutná potreba?

31. augusta 2015, simon22, Nezaradené
  1. V Čechách začalo 31.8.2015 veľké medzinárodné cvičenie NATO za účasti 1200 vojakov z 19 členských štátov. Potrvá do 22.septembra. Cieľom je zladenie činnosti pilotov taktického letectva s predsunutými leteckými „návodčími“,  pri leteckej podpore pozemných  operácií.
  1. Námorné sily Severoatlantickej aliancie z 11 členských krajín začali v pondelok 31.08. v Čiernom mori medzinárodné vojenské cvičenie Sea Breeze-2015, ktorého usporiadateľmi sú Spojené štáty a Ukrajina.( zúčastnení- Bulgaria, Germany, Greece, Italy, Moldova, Romania, Sweden, Turkey, Ukraine, the United Kingdom, and the United States.) Cieľom každoročných manévrov, ktoré sa tento rok konajú už po 14. raz a potrvajú do 12. septembra, je posilniť vzájomnú súčinnosť a regionálnu bezpečnosť, uviedol viceadmirál 6. americkej flotily James Foggo.
  1. Na slovenských cestách to bude v septembri vyzerať ako vo vojnových zónach. Cez naše územie bude prechádzať americký konvoj, ale aj stovky ďalších vojakov a ťažkej techniky. Dôvodom je najväčšie vojenské cvičenie v novodobej histórii Slovensk Americký vojenský konvoj, ktorý sa bude presúvať z Nemecka do Maďarska, by mal mať veľkosť zmenšeného práporu. Tvoriť by ho malo približne 100 až 150 kusov techniky a 500 ľudí.Americkí vojaci budú taktiež súčasťou cvičenia Slovak Shield, ktoré je naplánované v Centre výcviku Lešť od 8. septembra do 2. októbra. Cvičenie bude zamerané na udržanie ochrany a územnej celistvosti štátov NATO. Okrem slovenských a amerických vojakov sa na ňom zúčastnia aj vojaci z Česka, Maďarska a Poľska. Zo Slovenska sa zúčastní asi 4000 mužov a 600 ks vojenskej techniky. Slovak Schield začal prvou etapou 20-24.apríla 2015 ako štábne cvičenie, a vyvrcholí štvrtou etapou nasadením techniky a mužstva v priestore Lešť od 8 septembra do 2. Októbra. Téma je  „Mnohonárodná práporová skupina v spoločnej operácii NATO na udržanie bezpečnosti a ochrany územnej celistvosti štátov NATO podľa článku 5 Washingtonskej dohody.”

Poslanec Bláha za Smer v tom vidí provokáciu Ruska. „Je to signál Rusku, nikto hádam nebude tvrdiť, že je to signál Novému Zélandu či Filipínam,“ hovorí Blaha. Poslanec si preto myslí, že Rusi medzinárodné cvičenie Slovak Shield vyhodnotia ako provokáciu.

Podľa Jaroslava Naďa, ktorý v minulosti pracoval aj ako šéf sekcie obrany stálej delegácie SR pri NATO, sa však Blaha mýli. Vojenské cvičenia obranného charakteru sa podľa neho robia preto, aby sa vycvičilo vojsko a nie preto, aby sa niekomu dával signál.

A to nám obaja súdruhovia zabudli povedať že NATO ide z cvičenia do cvičenia.. hneď tri ….  Česko , Ukrajina, Slovensko.

Rusi určite pozorne sledujú tieto aktivity a vyhodnocujú riziká. Verím, že od začiatku až do konca to budú vojenské cvičenia, ktoré nebudú mať iné pokračovanie. V každom prípade sa mi zdá, že zabíjame dve muchy jednou ranou, zvýšime pripravenosť vojsk a zároveň to ukážeme potenciálnemu protivníkovi v rozmeroch väčších ako býva obvyklé pre mierový život. Nie som si ale úplne istý, či je to  v tejto zložitej medzinárodnej situácie potrebné robiť takýmto spôsobom.

Zdroje: TA3,Pravda, Blesk, mod.gov.sk, aktuality.sk