Začiatok rozpadu Talianska? Dnes končilo referendum Benátskej republiky o osamostatnení.

21. marca 2014, simon22, Nezaradené

 ID293__venetoViete čo je to VENETO? Úplne mimo záujmu našich či iných médií prebehlo referendum o osamostatnení  územia Benátskej republiky od Talianska. Pritom domáca tlač ho porovnáva s tým Krymským, lebo v konečnom dôsledku môže mať rovnaký výsledok- zmenu hraníc štátu.

Už dlhé desaťročia sa snaží sever Talianska o osamostatnenie od „Terónskeho“ juhu.  Tak posmešne nazývajú severania svojich južných spoluobčanov. Tí majú byť lenivý, nepracovití a bohatá časť podľa nich celé desaťročia musí živiť veľkú časť obyvateľov juhu.

Od 16.3. do 21.3. 2014 prebiehalo všeľudové hlasovanie v tejto časti Talianska a dnes bude vyhodnotené. Predbežne sa za osamostatnenie tohto regiónu vyjadrilo asi 1 878 000 ľudí, čo by znamenalo 50,3 % oprávnených voličov.   Separatisti prehlasujú, že to nie je dôvod k okamžitému osamostatneniu, ale základ na vyjednávanie s Rímom, ktoré bude napokon viesť k samostatnosti. Podľa súčasne platnej Ústavy  delenie Talianska referendom nie je možné. Tak požijeme a uvidíme, ako sa situácia členského štátu EU  napokon vyvinie. Benátska republika bola viac ako tisíc rokov samostatná a bohatá.  Vznikla na prelome 7 a 8 storočia, teda ešte pred slávou Veľkej Moravy . Najslávnejšie doby prežila ako námorná veľmoc v 11 až 15 storočí, ešte v 18 storočí jej patrila celá Istria a polovička pobrežia dnešného Chorvátska.  Bola zrušená Napoleonom, po svojej revolučnej obnove v roku 1848  ju zničila rakúska armáda v 1849.  Rakúsko ju držalo vo svojej moci do roku 1866, kedy vošla do zväzku  s Rímom  do zjednoteného Talianska.

Teraz bohatému severu konečne došla trpezlivosť a urobila dlho pripravované referendum.  A nepočul som nikoho tak prudko vystupovať proti, ako je to v prípade Krymu a jeho referenda. Benátky nemajú tak silného spojenca ako má Krym v podobe Ruska a tak ich proces bude ešte zdĺhavý. Prvý oficiálny krok je však vykonaný.