Založ si blog

Je Šefčovičov titul JUDr. neplatný? Majú pravdu Marvoň a Har a bin?

Mojim koňom v zajtrajších voľbách nie je Šefčovič ani Čaputová, či nebodaj Harabin s Kotlebom. Musím však reagovať na nezmysly jedného právnicky vzdelaného človeka, ktorý dokonca právo vyučuje.

Martvoň prehlásil 13.3.2019 pre hlavnespravy:

Šefčovič však nostrifikoval v čase, keď to už zákon neumožňoval a fakulta mu mohla udeliť už iba titul Mgr. Na MGIMO študoval aj spolumajiteľ investičnej skupiny Penta Jaroslav Hasčák. Ten rovnako ako Šefčovič skončil štúdium až v čase, keď už zákon neumožňoval udeliť po nostrifikácií titul JUDr. a na rozdiel od Šefčoviča si píše titul Mgr, tak ako to zákon povoľoval. “Išiel teda cez najbližšie príbuzný odbor a našiel ho na PF UK. Áno, Šefčovič požiadal o nostrifikáciu( uznanie) diplomu a získal ju pár dní pred účinnosťou nového zákona o VŠ a tým aj titul JUDr., čiže ‘stihol to’. No v čase Šefčovičovho získania nostrifikácie diplomu a tým aj titulu, bol už platný nový zákon o VŠ, i keď ešte nebol účinný.

V tomto vyjadrení Martvoňa je jedna nepravda za druhou.. Za prvé… Haščák ukončil tú MGIMO až v roku 1991, teda už pri plnej účinnosti nového zákona. Starší zákon vždy platí aj počas prechodnej doby, teda až do nadobudnutia účinnosti nového zákona. Ak nový školský zákon 172/1990 nadobudol účinnosť 1.7.1990, tak do tohto dátumu platil starý zákon 39/1980 v znení roka 1990… A tam sa píše § 93 Platnosť diplomov a iných dokladov o štúdiu vydaných zahraničnými vysokými školami (1) Diplomy, prípadne iné doklady o vysokoškolskom štúdiu alebo o vykonaných skúškach vydané zahraničnou vysokou školou platia na území Československej socialistickej republiky, iba ak boli výslovne uznané (nostrifikované).

(2) O nostrifikácii rozhoduje vysoká škola, na ktorej sú rovnaké alebo obdobné študijné odbory; ak niet v Československej socialistickej republike takej vysokej školy, rozhoduje ministerstvo školstva. Pri nostrifikácii sa rozhodne aj o priznaní titulu podľa tohto zákona.

 

Nikde nie je v zákone napísané, čo tvrdí Martvoň- Podľa vtedy účinného zákona č. 39/1980 Zb. o vysokých školách bolo možné udeľovať absolventom zahraničných vysokých škôl nostrifikácie a súčasne aj priznávať titul JUDr. iba do 9. mája 1990…. toto v zákone nikde nenájdete, ani v starom ani v novom.

V novom zákone 172/1990  totiž stojí § 25 (2)

Diplomy, prípadne iné doklady o vysokoškolskom štúdiu a postgraduálnom štúdiu, alebo o vykonaných skúškach vydané zahraničnou vysokou školou platia na území Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, iba ak boli výslovne uznané (nostrifikované), ak medzinárodná zmluva, ktorou je Česká a Slovenská Federatívna Republika viazaná, neustanovuje inak. O nostrifikácii rozhoduje vysoká škola, na ktorej sú rovnaké, alebo podobné študijné odbory; ak niet v Českej a Slovenskej Federatívnej Republike takej vysokej školy, rozhoduje ministerstvo. Pri nostrifikácii sa rozhodne aj o priznaní akademického a akademicko-vedeckého titulu podľa tohto zákona. § 43(1)

Akademické tituly, stavovské označenia a ostatné tituly absolventov vysokých škôl priznané podľa skorších predpisov zostávajú nedotknuté.

         Ak teda Šefčovič ukončil vzdelanie a dal si titul nostrifikovať pred nadobudnutím účinnosti nového zákona ( pred 1.7.1990), tak mu titul zostáva právom . Šefčovič podľa Matrvoňa dostal titul a diplom  13. júna 1990 a svoje vzdelanie nostrifikoval( nechal uznať na Právnickej fakulte Univerzity Komenského) 26.6.1990, čo je zjavne počas účinnosti zákona 39/1980, teda pred nadobudnutím účinnosti nového zákona 1.7.1990. Je úplne irelevantné o koľko dní skôr. Nový zákon mu teda ten titul nemá ako odobrať ani zneúčinniť.  Ak bol prijatý nový zákon a vyšiel už v zbierke zákonov, nadobudol účinnosť až od dátumu, ktorý je v ňom zapísaný, čo je nie dátum prijatia zákona ale presne menovaný dátum v zákone, deň 1.júla 1990….. posledný paragraf zákona 172/1990 je: § 45 Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júlom 1990. podpísaní: Havel, Dubček, Čalfa…..

Na základe platného titulu JUDr. neskôr v roku 2000 ukončil postgraduálne doktorandské štúdium medzinárodného a európskeho práva na Univerzite Komenského a získal titul PhD. Na tej istej univerzite, ktorá mu uznala titul JUDr.

Zdroje:  https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1980/39/19900510.html

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1990/172/19900701.html

https://www.napalete.sk/martvon-dal-zapravdu-harabinovi-sefcovic-ziskal-titul-za-zvlastnych-okolnosti/

 

 

 

Môže za terajšie otepľovanie v prvom rade človek? Zamyslenie v súvislostiach, pohľad z bufetu.

15.08.2019

Ešte pred mesiacom som mal Trumpa za blázna a sebe by som, dal za takúto úvahu pár faciek...Jedno je isté, vody na planéte v rôznych skupenstvách je v sumáre konštantné množstvo.Čo spôsobuje, viac »

Maverick nám zostrelil štyri Migy a my sme sa len prizerali. Studená vojna vrcholila v roku 1986.

13.08.2019

Písal sa rok 1986 a ja som druhým rokom slúžil u bojováku s označením 1610. Našou úlohou bola ochrana hraníc Československa, ba čo viac, celého socialistického tábora. Lebo verte či nie, viac »

Svedok Tóth sa bojí o život? Prečo vyzradila Tódová jeho identitu? Dozvieme sa niekedy skutočnú pravdu o kauzách Zmenky a Kuciak?

31.07.2019

Na dnešnom pojednávaní v kauze „ ZMENKY“ mal vypovedať aj novinár a bývalý SISkár Peter Tóth. Už dávnejšie sa vyjadril pred vyšetrovateľom, že zmenky boli sfalšované a Kočnerovi ich viac »

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

šufliarsky

Bomba alebo rozstrieľanie v aute

19.08.2019 19:15

Podľa informácií Pravdy tieto dve možnosti mali zvažovať páchatelia pri plánovaní vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

Emmanuel Macron

Macron vidí reálnu šancu pre mier na Ukrajine

19.08.2019 19:06, aktualizované: 19:42

Ruský prezident tiež povedal Macronovi, že Moskva podporuje útoky sýrskej armády proti "teroristom" v severnej provincii Idlib.

Andrej Kiska

Prokuratúra potvrdila moje slová o prepojení štátu a organizovaného zločinu, hovorí Kiska

19.08.2019 17:44

Pripomenul, že ako prezident stretol aj množstvo čestných policajtov, prokurátorov a sudcov.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 401
Celková čítanosť: 1565194x
Priemerná čítanosť článkov: 3903x

Autor blogu

Kategórie