Založ si blog

Je Šefčovičov titul JUDr. neplatný? Majú pravdu Marvoň a Har a bin?

Mojim koňom v zajtrajších voľbách nie je Šefčovič ani Čaputová, či nebodaj Harabin s Kotlebom. Musím však reagovať na nezmysly jedného právnicky vzdelaného človeka, ktorý dokonca právo vyučuje.

Martvoň prehlásil 13.3.2019 pre hlavnespravy:

Šefčovič však nostrifikoval v čase, keď to už zákon neumožňoval a fakulta mu mohla udeliť už iba titul Mgr. Na MGIMO študoval aj spolumajiteľ investičnej skupiny Penta Jaroslav Hasčák. Ten rovnako ako Šefčovič skončil štúdium až v čase, keď už zákon neumožňoval udeliť po nostrifikácií titul JUDr. a na rozdiel od Šefčoviča si píše titul Mgr, tak ako to zákon povoľoval. “Išiel teda cez najbližšie príbuzný odbor a našiel ho na PF UK. Áno, Šefčovič požiadal o nostrifikáciu( uznanie) diplomu a získal ju pár dní pred účinnosťou nového zákona o VŠ a tým aj titul JUDr., čiže ‘stihol to’. No v čase Šefčovičovho získania nostrifikácie diplomu a tým aj titulu, bol už platný nový zákon o VŠ, i keď ešte nebol účinný.

V tomto vyjadrení Martvoňa je jedna nepravda za druhou.. Za prvé… Haščák ukončil tú MGIMO až v roku 1991, teda už pri plnej účinnosti nového zákona. Starší zákon vždy platí aj počas prechodnej doby, teda až do nadobudnutia účinnosti nového zákona. Ak nový školský zákon 172/1990 nadobudol účinnosť 1.7.1990, tak do tohto dátumu platil starý zákon 39/1980 v znení roka 1990… A tam sa píše § 93 Platnosť diplomov a iných dokladov o štúdiu vydaných zahraničnými vysokými školami (1) Diplomy, prípadne iné doklady o vysokoškolskom štúdiu alebo o vykonaných skúškach vydané zahraničnou vysokou školou platia na území Československej socialistickej republiky, iba ak boli výslovne uznané (nostrifikované).

(2) O nostrifikácii rozhoduje vysoká škola, na ktorej sú rovnaké alebo obdobné študijné odbory; ak niet v Československej socialistickej republike takej vysokej školy, rozhoduje ministerstvo školstva. Pri nostrifikácii sa rozhodne aj o priznaní titulu podľa tohto zákona.

 

Nikde nie je v zákone napísané, čo tvrdí Martvoň- Podľa vtedy účinného zákona č. 39/1980 Zb. o vysokých školách bolo možné udeľovať absolventom zahraničných vysokých škôl nostrifikácie a súčasne aj priznávať titul JUDr. iba do 9. mája 1990…. toto v zákone nikde nenájdete, ani v starom ani v novom.

V novom zákone 172/1990  totiž stojí § 25 (2)

Diplomy, prípadne iné doklady o vysokoškolskom štúdiu a postgraduálnom štúdiu, alebo o vykonaných skúškach vydané zahraničnou vysokou školou platia na území Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, iba ak boli výslovne uznané (nostrifikované), ak medzinárodná zmluva, ktorou je Česká a Slovenská Federatívna Republika viazaná, neustanovuje inak. O nostrifikácii rozhoduje vysoká škola, na ktorej sú rovnaké, alebo podobné študijné odbory; ak niet v Českej a Slovenskej Federatívnej Republike takej vysokej školy, rozhoduje ministerstvo. Pri nostrifikácii sa rozhodne aj o priznaní akademického a akademicko-vedeckého titulu podľa tohto zákona. § 43(1)

Akademické tituly, stavovské označenia a ostatné tituly absolventov vysokých škôl priznané podľa skorších predpisov zostávajú nedotknuté.

         Ak teda Šefčovič ukončil vzdelanie a dal si titul nostrifikovať pred nadobudnutím účinnosti nového zákona ( pred 1.7.1990), tak mu titul zostáva právom . Šefčovič podľa Matrvoňa dostal titul a diplom  13. júna 1990 a svoje vzdelanie nostrifikoval( nechal uznať na Právnickej fakulte Univerzity Komenského) 26.6.1990, čo je zjavne počas účinnosti zákona 39/1980, teda pred nadobudnutím účinnosti nového zákona 1.7.1990. Je úplne irelevantné o koľko dní skôr. Nový zákon mu teda ten titul nemá ako odobrať ani zneúčinniť.  Ak bol prijatý nový zákon a vyšiel už v zbierke zákonov, nadobudol účinnosť až od dátumu, ktorý je v ňom zapísaný, čo je nie dátum prijatia zákona ale presne menovaný dátum v zákone, deň 1.júla 1990….. posledný paragraf zákona 172/1990 je: § 45 Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júlom 1990. podpísaní: Havel, Dubček, Čalfa…..

Na základe platného titulu JUDr. neskôr v roku 2000 ukončil postgraduálne doktorandské štúdium medzinárodného a európskeho práva na Univerzite Komenského a získal titul PhD. Na tej istej univerzite, ktorá mu uznala titul JUDr.

Zdroje:  https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1980/39/19900510.html

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1990/172/19900701.html

https://www.napalete.sk/martvon-dal-zapravdu-harabinovi-sefcovic-ziskal-titul-za-zvlastnych-okolnosti/

 

 

 

Gratulujem Čaputovej k polčasovému vysokému víťazstvu. Druhé kolo bude asi veľmi tesné. .

17.03.2019

Zisk 870 000 hlasov pri účasti 48,74% stačil na pohodlné víťazstvo s viac ako dvojnásobkom od druhého. Ako dopadne druhé kolo? Kto chcel voliť Čautovú bol už v prvom kole, takže neviem či viac »

Arcibiskupovi Trnavskému asi preskočilo, vymyslel nový ťažký hriech!

13.03.2019

Trnavský arcibiskup si prisvojil práva Boha a ustanovil nový ťažký hriech. Po desatore a siedmych hlavných hriechoch on rozhodol, že ŤAŽKÝM hriechom je aj propagácia kandidáta či kandidátky viac »

Vojna o dodávky zbraní je tvrdá , Ankara odmietla systém z USA, berie S400 Triumf.

10.03.2019

Krátka správa, ktorá je prítomná v informačných prostriedkoch už od decembra 2017, kedy Turci podpísali s Ruskom zmluvu o budúcej zmluve na nákup komlexu protivzdušnej protiraketovej obrany viac »

Letisko v Prievidzi.

VIDEO: Prievidza má letisko. Ani Federer už nemusí dosadať na trávu

19.03.2019 17:45

Lúka s ďatelinou bola dlhých sedemdesiat rokov letiskom v Prievidzi. To sa teraz zmenilo. Trávu nahradil asfalt. Pred 18 rokmi tu pristál Federer, ktorý prišiel na pytačky.

UKRAINE-CRISIS/VOLKER

Znovuzískanie Krymu silou by bola vojenská katastrofa, tvrdí Kurt Volker

19.03.2019 17:24

Osobitný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA pre Ukrajinu Kurt Volker zároveň zdôraznil potrebu obnovenia územnej celistvosti Ukrajiny diplomatickými prostriedkami.

Nursultan Nazarbajev, Kazachstan, prezident

'Otec národa' Nazarbajev uvoľnil miesto novej generácii lídrov

19.03.2019 17:08, aktualizované: 17:12

Nursultan Nazarbajev, po rozpade ZSSR prvý kazašský pezident sa vzdal funkcie, ktorú zastával od roku 1991.

Maroš Šefčovič

VIDEO Šefčovič: Ak budem zvolený za prezidenta, zrieknem sa imunity

19.03.2019 16:34

Podľa prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča má byť prezident pred zákonom v tom istom postavení ako všetci ostatní občania.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 378
Celková čítanosť: 1414333x
Priemerná čítanosť článkov: 3742x

Autor blogu

Kategórie