Založ si blog

Trump má podporu len Británie, zbytok Európy je zdesený. Ako to je so zmluvou INF?

Dohoda  medzi Zväzom sovietskych socialistických republík a Spojenými štátmi americkými o likvidácii ich rakiet stredného a krátkeho doletu – INF.

Článok I

V súlade s ustanoveniami tejto dohody, ktorá zahŕňa jej neoddeliteľnú súčasť Memoranda o porozumení a protokolov, každá zmluvná strana zlikviduje rakety so stredným a krátkodobým dosahom, v budúcnosti nebude mať takéto  prostriedky a  bude plniť iné záväzky stanovené v tejto dohode.

 

  1. Pojem „raketa stredného dozsahu“ znamená BRNB alebo RNSD, ktorých rozsah presahuje 1 000 kilometrov, ale nepresahuje 5 500 km.
  2. Pojem „raketa s kratším dosahom“ znamená BRNB alebo RNSD, ktorých rozsah sa rovná alebo presahuje 500 kilometrov, ale nepresahuje 1000 kilometrov.

Článok 3.

  1. a) pre Zväz sovietskych socialistických republík – typy rakiet označené v Zväze sovietskych socialistických republík „RSD-10“, „R-12“ a „R-14“ a známe v Spojených štátoch amerických ako SS-20, SS -4 „a“ SS-5 „;a
  2. b) pre Spojené štáty americké – typy rakiet „Preshing-2“ a „BGM-109G“ v Spojených štátoch amerických známe v Únii sovietskych socialistických republík pod rovnakými menami.
  3. Na účely tejto zmluvy existujúce typy rakiet krátkeho dosahu sú:
  4. a) pre Zväz sovietskych socialistických republík – typy rakiet, ktoré sú v Únii sovietskych socialistických republík „OTR-22“ a „OTR-23“ známe v Spojených štátoch amerických ako SS-12 a SS-23;a
  5. b) pre Spojené štáty americké – typ „Pershing-1A“, ktorý je známy v Spojených štátoch amerických a je známy v Únii sovietskych socialistických republík pod rovnakým názvom.

Zdroja text celej zmluvy INF : https://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=ru&tl=sk&u=https%3A%2F%2Fwww.armscontrol.ru%2Fstart%2Frus%2Fdocs%2Frsmd.htm

Do júna 1991 bola zmluva splnená: ZSSR zničil 1846 raketových systémov; USA – 846 komplexov. Ako vidno pod ZMLUVU INF nepatrili ani na jednej strane strely s plochou dráhou letu, ale len balistické rakety s doletom od  500 do 5 500 km.

USA už dva roky upozorňujú, že Rusko túto zmluvu porušuje, no nemenovalo jediný dôkaz. Jediné rukolaptné, no tiež len tvrdenie, bolo vyhlásenie prezidentky Litvy, že do Kaliningradskej oblasti Rusko rozmiestňuje mobilné rakety ISKANDER. Parametre tejto rakety sú však v každej jej verzii s doletom LEN do 500 km, čím táto neporušuje zmluvu INF z decembra roku 1987.

Rusko poukazuje na porušovanie tejto zmluvy zo strany USA, keď upozornilo, že tieto neustále používajú pri cvičeniach a skúškach balistické rakety ako cieľ,  no s rovnakými parametrami, ako sú zakázané zmluvou, nie je problém ich vybaviť bojovými hlavicami a použiť v prípadnom konflikte. Rovnako porušili zmluvu tým, že v Európe nainštalovali mnohofunkčné  odpaľovacie zariadenia MK-41 s kolmým štartom rakiet, z ktorých môžu byť odpaľované aj  „ zakázané rakety“. Toto sa udialo pred pár rokmi pod zámienkou ochrany územia EU pred Iránskymi raketami, budovaním strategického dáždnika. Vtedy tvrdili USA že ide o odpaľovacie zariadenia len pre rakety  zem vzduch a sú teda výhradne obranného charakteru. Rusi sú presvedčení, že z nich môžu byť bez úprav odpaľované aj rakety krátkeho a stredného doletu zem – zem , tým USA porušili danú zmluvu ako prví. Citujem z 22.5.2012  z AKTUALITY.SK. V nedeľu na Summite NATO v americkom Chicagu vyhlásil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, že protiraketový dáždnik je v prevádzke a že je „dočasne schopný“ zostreliť prichádzajúce strely. Dáždnik má podľa neho „dočasné operačné schopnosti“, teda nie je ešte v 100-percentnej prevádzke. V tejto súvislosti sa veľa čakalo od Moskvy, ktorá koncom roku 2011 vyhlasovala, aké vážne protiopatrenia v prípade spustenia dáždnika podnikne. Tak napríklad ruský prezident Dmitrij Medvedev sa v stredu 23. novembra  nechal počuť, že USA a NATO ignorujú záujmy Kremľa a ak budú pokračovať v budovaní protiraketového štítu, Rusko „nasadí na západe a juhu krajiny moderné zbraňové systémy schopné zničiť európske zložky amerického protiraketového štítu. Jedným z týchto krokov je nasadenie riadených striel Iskander v Kaliningrade“.

Rusko teda rozmiestnením ISKANDEROV len reagovalo na zmenu bezpečnostnej situácie, ktorú spôsobilo NATO. A teraz TRUPM vyhlásil, že pre neustále porušovanie zmluvy INF on od nej jednostranne odstupuje.   „Potom začneme zbrane vyvíjať, pokiaľ nebude Rusko a Čína súhlasiť s novou zmluvou.“

 Okrem rozmiestnenia Iskanderov v Kaliningrade mu vadia aj strely s plochou dráhou letu KALIBER, ktoré Rusi predviedli v Sýrii s doletom až 2500km. Akosi zabudol, že tie pod zmluvu INF nespadajú, rovnako ako ani bezpilotné prostriedky USA a ani ich strely s plochou dráhou letu. Trump stráca súdnosť a zamieňa si príčinu a následok, nepredloží jediný dôkaz o porušovaní zmluvy INF Rusmi, ale všetci ho podporujú a hovoria o flagrantnom porušovaní danej zmluvy zo strany Ruska. O porušovaní zo strany USA však mlčíme. Na otázku novinára expert odpovedal, že dôkazy sú prísne tajné a sú s dôveryhodných zdrojov tajných služieb USA. V tom momente ma napadlo- IRAK a jeho ZHN, ktoré tam neboli, napriek tomu bol ten štát napadnutý …. Ako je to teda teraz? Ženieme sa do nového kola zbrojenia, v ktorom nejde o pravdu ani ľudstvo, ale len o zisk zbrojárskej lobby? MY ICH UZBROJÍME.. to bolo v prípade hviezdnych vojen za Regana a teraz to Trump vytiahol znova. „Ak USA rozmiestnia nové rakety stredného doletu v Európe, budeme musieť reagovať podobne, štáty na ktorých území budú rozmiestnené sa stanú cieľom našich rakiet“, prehlásil Putin na Trumpove vyjadrenia. V poslednej dobe je to tretia zmluva, ktorú USA jednostranne rušia, lebo sa im zdá nevýhodná, hoci platila a jej kontrola sa vykonávala niekoľko desiatok rokov.( Kjótsky protokol + Parížsky protokol, Zmluva s Iránom, a teraz zmluva so ZSSR-Ruskom) Pritom, tie rakety v žiadnom prípade neohrozujú USA, len zvýšia napätie v Európe a vycicajú obrovské množstvo prostriedkov, ktoré by mohli byť použité pre iné humanitárne ciele.

Túto nebezpečnú situáciu budem sledovať a pripravím po pár mesiacoch prierez , kam sa to pohlo..

Ako výhodne kupujeme F16 z USA? ? Marocká jednotka výzbroje je o 56miliónov 377 142, 85 USD lacnejšia!

15.04.2019

Vláda schválila nákup F16 Block72 z USA za údajne najvýhodnejších podmienok, aké sú na trhu možné. Skopírujem kúsok textu, ktorý je z vládneho dokumentu USA: Slovenská republika požiadala viac »

Menom republiky, 72 rokov od vynesenia rozsudku nad Dr. Jozefom Tisom. Memento našich dejín bolo ukončené smrťou prezidenta. . .

14.04.2019

K tomuto blogu ma primäl televízny moderátor v predvolebnom štúdiu, kedy sa dohadoval s jedným z kandidátov na prezidenta, že Tiso bol odsúdený za vojnové zločiny. Preto prinášam výpis podstatnej viac »

Kedy hovorí Andruskó pravdu a kedy klame? Kto strieľal a kto objednal?

12.04.2019

27.9. 2018 bol vykonaný v Kolárove veľký záťah NAKY, ktorá zatkla pravdepodobného vraha Jána a Martiny. 30.10. 2018 bolo vznesené obvinenie štyrom osobám, ktoré začali byť stíhané za prípravu viac »

Ivan Mikloš

Mikloš: Životná úroveň na Ukrajine je vyššia ako pred Majdanom

20.04.2019 18:31

Protestujúci na Majdane pred piatimi rokmi očakávali skokový nárast životnej úrovne, hovorí šéf tímu ekonomických poradcov ukrajinskej vlády Ivan Mikloš,

vojak, Paríž, terorizmus, bezpečnosť

V súvislosti s vlámaním do ambasády KĽDR v Madride zatkli bývalého amerického vojaka

20.04.2019 18:28

Nemenovaného muža mali po zatknutí v piatok predviesť pred súd v kalifornskom Los Angeles.

emisie

Elektromobily sú menej ekologické ako naftové autá, tvrdí štúdia

20.04.2019 17:40

Ak sa zoberú emisie pri výrobe batérií a výrobe elektriny v Nemecku, elektromobily zaťažujú ovzdušie viac ako naftové autá, tvrdia nemeckí vedci.

Afganistan Kábul útok ministerstvo výbuch streľba

Útok na afgánske ministerstvo si vyžiadal 7 obetí, Taliban zodpovednosť odmieta

20.04.2019 17:38

Do prestreliek pri budove ministerstva v centre Kábulu boli zapojení štyria útočníci.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 386
Celková čítanosť: 1450092x
Priemerná čítanosť článkov: 3757x

Autor blogu

Kategórie