Založ si blog

Tak som sa zamyslel k výročiu „velvet“ revolúcie. . .

Nežijem krátko, aby som nič nevedel, ale ani tak dlho, aby som všetko zabudol. Skúsim si spomenúť na svoj život v starom režime, keď bol vždy a za každých okolností najmúdrejší a jediný s univerzálnou pravdou okresný či mestský komanč. Skúsim sa zamyslieť a porovnať tú dobu s tou čo je dnes.

Nenávidím, ak ma o starej dobe komančov poučuje 25-30 ročný vševed, a hovorí mi ako bolo vtedy zle a neslobodne. A ja sa ho spýtam.. ako to vieš?? A on .. no veď to je všeobecne známe..

Takže, narodil som sa niekedy tesne pred letom prvého človeka do vesmíru, detstvo som žil  v dobe „dubčekovej krátkej éry socializmu s ľudskou tvárou“. Pamätám si , ako boli moji rodičia šťastní, že už bude dobre, že už ma budú môcť prihlásiť na náboženstvo bez zbytočných kecov učiteľov. Nevnímal som vtedy rady na banány či mandarinky. Mäso sme mali raz za týždeň, a boli sme zdraví. Ani som nevedel, že by sme ho mohli jesť aj každý deň a byť preto chorí. Rástol som a dospieval v časoch normalizácie, a znova mi nepripadlo že by ma niekto až tak prenasledoval za to , že som chodil do kostola. Dostal som sa na strenú aj vysokú, úspešne som ju ukončil a s nástupom Gorbačova a jeho perestrojky, či tesne pred ním som sa vrhol do pracovného procesu. Založil som si rodinu, vychovával deti. Neboli bezdomovci, neboli zlodeji na každom kroku, nebolo nezamestnaných, narkomanov. Komunistický okresný boss sa mal najlepšie, všetci mu nosili dary a úplatky. Mal veľké auto, peknú chatu a možno aj tri farebné televízory. Všetci vraveli aký je to ohromný zlodej, aké je to nespravodlivé, že robotník má jeden čiernobiely, jedno ošarpané staré auto a on dve až tri. Na dovolenku sa mohlo chodiť len po Československu alebo socialistickom tábore. Vyvolenejší mohli na devízový prísľub vyfasovať valuty a ísť do kapitalistickej cudziny. Juhoslávia už takou bola. Bol som tam niekedy v 1971 roku s rodičmi. Super more, super dovolenka v stanovom kempe…. Svoju rodinu som nemal čas zobrať nikam, lebo práca, práca práca. Auto som dostal staré od otca, keď on si kúpil nový favorit za celých 86 000 KČS. Stále sa hovorí, že sa vtedy len a len udávalo.. no ja mám asi 1000 známych a čuduj sa svete.. pýtal som sa všetkých, či niekoho takto udaného poznajú.. a nikto.. asi mám nesprávnych známych. Tým nechcem povedať že to nebolo, len vravím že to NEBOLO V TAKOM ROZMERE ako sa o tom hovorí..

A prišla revolúcia. Rodičia sa tešili že bude znova lepšie, že bude znova sloboda, tá čo neprišla vtedy s tým Dubčekom. Teda prišla ale rýchlo niekam zdúchla.  Ja som sa mal priemerne dobre, nič mi v podstate nechýbalo. Havlove hry, čo sa zjavili po revolúcii, som si pozrel aby som vedel čo to je bojovať proti komančom. No pri prvej som skoro po desiatich minútach zvracal. Takú somarinu som dávno nevidel a pochopil som, že som kultúrny barbar. Ale vydržal som si pozrieť asi tri…. len aby som vedel aký som zaostalec. Začalo prerastanie mafie a zlodejov priamo do štátnych štruktúr, zákony sa robili tak aby sa dalo kradnúť.. a kradlo sa v rannom postsocializme omnoho viac ako v celom socializme. KRADLI VŠETCI… neverte že len mečiarovi.. či klausovci..kradli všetci čo sa dostali k nejakej veci čo sa dala ukradnúť. A stačilo mať aj informáciu, ktorá sa dala dobre speňažiť. Ľudia v prvých rokoch sa tešili z nadobudnutej slobody, mohli vycestovať do zahraničia a kúpiť si friťák, mikrovlnku či farebný televízor. Ba aj satelit, ojazdené auto z nemecka.. hurá.. pomaranče mandarínky a banány sa dali kúpiť každý deň.. super.. neboli rady v obchodoch, zanikol tuzex, lebo zahraničný tovar bol zrazu VŠADE. Obyčajní ľudia si ani nestihli všimnúť, že čo štát za 40 rokov nahonobil, si rozdelilo pár jedincov demokratickým systémom kupónovej privatizácie, malej a veľkej privatizácie. Ja som zarobil asi 40 tisíc KČS.. hurá.. ale o pár rokov som sa dozvedel, že som nikto.. lebo taký mr. Koženy to zvládol za niekoľko miliárd.. no super. 90-92 som bol na zvýšení  svojej kvalifikácie v zahraničí. Vracal som sa domov, a vedel som, že tá republika dlho nevydrží. Sloboda čo k nám prišla bola taká veľká, že nám roztrhla štát vo dvoje. Neviem či dobre alebo zle. Ale asi dobre, aspoň sa nemôžu vyhovárať Česi na Slovákov že ich vyžierajú, a opačne že Slovákov Česi okrádajú. Rozdelili sme sa, všetci nás obdivovali že super bez krvi. A nastalo obdobie rozmachu vlastného štátu, ktoré trvá až do dnes. A mafia , ktorú som nepoznal v starom režime preliezla všade, dokonca sa šepkalo, že aj do najvyšších štátnych štruktúr. Ľudia môžu cestovať kam len chcú, má to jedinú podmienku.. musia na to mať. Všetci sme sa vyhrnuli do zahraničia, na deň, dva.. dvojtýždeň v lete. Sloboda je predsa krána vec. Len ma tak zarazilo, že sme štartovali všetci na jednej čiare ale…

Ja sa vskutnu nemám zle. Mám dom, byt , deti.. autá tri.Dovolenka v lete pri mori, v zime dve lyžovačky, Alpy či Dolomity..Mäso jem 4x týždenne, až mi hrozí z toho choroba. Ovocie mám každý deň. Ale nejak som si všimol, že je okolo mňa kopa ľudí čo sa má omnoho lepšie ako ja. Ja som nikdy nekradol, neklamal, pracoval.Za komančov aj za demokracie.. Ale ako mohol niekto zarobiť behom roka niekoľko miliónov?? Ako to, že bez zlodejstva je niekto miliardár a ja nie,? Má jachtu, lietadlo, niekoľko domov, reštaurácií, či právnickú kanceláriu s 10 melónovým euroobratom ročne..a potom zrazu pomník na cintoríne v 40 rokoch života?? Komunistický bossovia boli „BŘÍDILI“ v kradnutí oproti novodobým kapitalistickým podnikateľom. Tí nakradnú za deň toľko, čo kradol okresný tajomník strany celý život. Politika. Vtedy mala pravdu jediná rodná strana a vládla. Teraz??? Čo sa zmenilo?? Zasa má pravdu jediná rodná strana, len s tým rozdielom, že sa po pár rokoch vymení za inú rodnú všepravdivú stranu. A presne ako za komančov nerozhodujú schopnosti, ale správna stranícka knižka. Inak sa do dobrej funkcie či práce  nedostaneš. A tu som sa zamyslel. Čo sa zmenilo??? Myslím že v podstate pre robotníka či lekára a učiteľa NIČ.. zasa musia robiť na politikov a tých čo nás  vykorisťujú. Len vtedy to bol akože štát a teraz podnikateľ. Jediné čo sa zmenilo je tá sloboda pohybu. Ale je vykúpená neskutočnou masou nezamestnaných, bezdomovcov, ľudí čo žijú na hrane biedy. Za komančov si žili všetci skoro rovnako. Len pár vyvolených si žilo nad pomery.. ale s dnešným porovnaním to boli chudáci. Na 10 000 super bohatých zrazu máme milión skoro chudákov, v našom maličkom gazdovstve. Ja sa mám omnoho lepšie ako v starom režime. Ale keď sa pozriem okolo seba, nie som si istý, či sa majú v priemere ľudia lepšie… či tá sloboda je ozaj takou nekonečnou , ako sa hovorilo. Aj teraz sú politické či ekonomické vraždy ako vtedy, vládnu straníci, len sa občas vymenia. Obyčajný človek len stojí čím ďalej tým dlhšie rady nie v obchodoch, ale u lekára. To za komančov nebolo, aby som chodil k doktorovi na pol dňa…. a nič nevybavil.. no čo .. môžem si zvoliť slobodne iného , kde budem čakať možno o 10 minút menej. Alebo som bol zdravší a nemám tú skúsenosť??

Epilog.

Nemenil by som, ak by to bolo možné prežiť ešte raz, znova by som chcel prežiť oba režimy.. oba mali svoje plusy aj mínusy. A pri prechode z komačov k demokracii by som už nebol slušným človekom. Kradol by som ako všetci, čo kradli okolo mňa. Predával by som informácie, ak by som nejaké mal. Za komančov platilo. Kto nekradne , okráda svoju rodinu. Neverte vážená mládež, že teraz to neplatí.. platí a 10x silnejšie.  Kradnú všetci čo niečo ukradnúť môžu.. Že v súkromnom vlastníctve sa nekradne?? Ale ba!!! A to čo sa volá tunel?? Vlastného majetku?? Aby som to zašil na nejakom ostrove v banke?? Alebo aby som so 100 melónovým obratom nemal na konci roka zisk?? Aby nebolo čo daniť! To je šikovnosť podnikania.  Kradnú všetky politické strany, neverte, že tá čo ju volíte práve vy nekradne.. rozdiel je len v tom, že vy o tom neviete, alebo nechcete vedieť. Nepochopím zvrátenosť sveta, že niekto priemerne kopúci do lopty, zarobí to za týždeň, čo ja za celých 10 rokov. A on za rok čo ja v živote nezarobím. Neviem pochopiť, že svet  ovládol ten čo na burze dvihne ruku za mňa, keď ja chce niečo kúpiť od Pedra z Argentíny. Napríklad 10 vagónov hovädzieho. Pedro ledva výjde keď tie kravy dorába, ja ledva výjdem, keď to mäso spracujem a predám v obchode, ale ten čo zdvihol ruku na burze, keď ho pre mňa kupoval od Pedra sa má ako prasa v žite. Neviem pochopiť, že ja si dám svoje prebytky do banky a oni s nimi gazdujú. Požičajú ich Pedrovi aby si kúpil plemenného býka a .. Pedro ledva splatí býka a ja som z tých  prachov čo som dal do banky nezbohatol..ešte platím za vedenie účtu viac, ako mi dajú úrokov.. ale zbohatol ten u ktorého som tie prachy na chvíľku položil. Nie ja a Pedro čo niečo robíme….. ale len ten , cez ktorého prejdú. TOTO NECHÁPEM. Ako by vyzeral svet, keby boli len športovci, herci a bankári či makléri na burzách????? Či modelky?? Alebo golfisti?? Kto by vyrobil žranicu aby sa títo vyvolení mohli mať??? Ani riť by si nemali čím utrieť, lebo aj ten papier musí niekto vyrobiť.  No čo.. som ja hlupák.. málo som kradol a teraz by som si chcel sťažovať??? Nie nechcel, mne je dobre, mám už ďaleko viac rokov ako kamaráti, čo veľmi veľa kradli a teraz im 1.11 dávajú rodiny na mramorové sídlo kvetinku.

Mám sa dobre, len som sa tak zamyslel… nedalo by sa lepšie???  A nie sú si ten socializmus a kapitalizmus úplne podobné?? KAŽDÝ „IZMUS“ SLÚŽI LEN NA OVLÁDANIE VäČŠINY MENŠINOU…. neverím že jeden z izmov je lepší ako druhý…. kto sa má.. tomu je dobre v každom izme… feudalizme, kapitalizme, socializme či komunizme..  ja len toľko..

P.S: http://www.youtube.com/watch?v=Hllk21wloMo nedalo mi to.. je to síce po česky, ale ako keby o nás..

Armádny tunel storočia riadený SNS? ! Verím že tento vláda neschváli!

13.12.2018

Na nesúlad v termínoch a postupoch pri obstarávaní( MOSR tvrdí že len vývoji) bojových vozidiel 8x8 pre našu armádu som poukazoval už v blogoch: http://simon22.blog.pravda.sk/2017/11/11/obchadzanie-verejneho-obstaravania-ministerstvom-obrany-preco-lobysti-maju-taku-moc/ viac »

Elektronické bojisko- vojna bez konca. NSA- Národná bezpečnostná agentúra .

11.12.2018

Špionáž z čias Mata-Hari nebola zložitá. Využila ľudské slabosti z jednej strany, náklonnosť, krásu a sex z tej druhej. Agent dostal presne stanovenú úlohu, záujmovú osobu alebo priestor viac »

Nepriamy dôkaz o manipulácii verejnosťou tesne pred „Kerčským“ pohraničným konfliktom! Vymysleli to poradcovia z USA?

07.12.2018

Jeden anglicky píšuci solídne sa tváriaci web , ktorý navštevujem pre dobré informácie o novo vyvíjanej vojenskej technike v USA a vo svete, zverejnil 3. novembra 2018 správu, že Rusi napadli viac »

trump

Trump vyzval Fed, aby prestal zvyšovať úroky

13.12.2018 20:43

Americký prezident Donald Trump vyzval centrálnu banku (Fed), aby na svojom budúcotýždňovom zasadnutí nepokračovala v sprísňovaní menovej politiky.

protest, budapešť

Tisíce protestujúcich proti novele zákonníka práce pochodujú Budapešťou, zablokovali dva mosty

13.12.2018 20:22

odľa internetového vydania ľavicového denníka Népszava demonštranti obsadili Margitin most a potom aj Reťazový most.

peniaze, kalkulačka, euro

Talianske škrty Bruselu nestačia, chce ďalšie opatrenia

13.12.2018 20:22

Taliansko navrhlo, že zníži plán rozpočtového deficitu na budúci rok na 2,04 % hrubého domáceho produktu z pôvodne navrhovaných 2,4 % HDP.

sahara, migranti,

Tento rok bolo podľa OSN z domovov na západe Nigeru vyhnaných 52-tisíc ľudí

13.12.2018 18:21

Niger, ktorý má zhruba 22 miliónov obyvateľov, patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta.

simon22

Nežijem krátko aby som nič nevedel, ale ani príliš dlho aby som všetko zabudol...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 1345240x
Priemerná čítanosť článkov: 3646x

Autor blogu

Kategórie